Choroby tarczycy: przyczyny, objawy, badania, leczenie

113 komentarze
Autor: Paweł Walewski, publicysta działu naukowego „Polityki”

Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy – nadczynności, niedoczynności, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa – nie wolno lekceważyć.

Z przodu szyi, tuż pod krtanią, masz nie byle jaki skarb. Ma wielkość zaledwie dużego motyla i kształtem trochę go nawet przypomina. Niewielki ciężar, nieprzekraczający 30 gramów, nie odpowiada ogromnej roli, jaką odgrywa w organizmie. To tarczyca – gruczoł wydzielający do krwi hormony, których znaczenie można porównać do mocy potężnych silników, w jakie wyposażone są odrzutowce. Dzięki nim zyskujesz napęd do życia, a organizm może się prawidłowo rozwijać. Chorób tarczycy nie wolno więc lekceważyć.

Nie przegap

Choroby tarczycy: objawy

Tak ważne hormony to tyroksyna (w skrócie oznaczana symbolem T4) i trójjodotyronina (T3). Dobrze znać ich oznaczenia, bo mogą pojawić się na skierowaniu do laboratorium, gdy lekarz zechce sprawdzić stan twojej tarczycy. Może go do tego skłonić jej powiększenie, dobrze wyczuwalne na szyi – zwane popularnie wolem. Ale bywa też tak, że wola nie widać, a pojawiają się objawy sugerujące nieprawidłową pracę gruczołu: duszność, ucisk, trudności w połykaniu, które nie są spowodowane żadnymi innymi przyczynami. A mogą też wystąpić dolegliwości, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z funkcją tarczycy. Bo kto bezsenność, nasilone pocenie lub spadek wagi skojarzyłby z substancjami krążącymi we krwi za sprawą gruczołu położonego u podstawy szyi? Albo kołatanie serca, biegunki lub przeciwnie – zaparcia, przyrost masy ciała, wysuszenie skóry? Tymczasem takie właśnie bywają symptomy chorób tarczycy.
Ciężkim następstwem wrodzonego braku hormonów tarczycy był niegdyś kretynizm, objawiający się niedorozwojem układu kostnego i nerwowego. Dziś w Polsce nie rodzą się już dzieci z tą wadą, za której przyczynę uznano niedobór jodu w diecie ciężarnych. Kobiety w ciąży są jednak u nas jak na razie jedyną grupą, którą lekarze zdołali przekonać do spożywania jodu w prawidłowych ilościach. Reszta, nie wiedzieć czemu, unika go w diecie.
Dlaczego jednak to niedobór jodu sprawia, że tarczyca powiększa swoją objętość? Czy jego brak nie powinien raczej jej zmniejszać? Otóż jeśli porównamy tarczycę do huty, jej hormony do stali, a jod do niezbędnego w jej produkcji surowca, to fabryka będzie starała się za wszelką cenę wyrównać jego braki, aby nie zahamować całej produkcji. I to właśnie dzieje się w tym gruczole: przy niedoborze jodu tarczyca zwiększa swoją objętość, żeby móc za wszelką cenę cały czas wytwarzać hormony.

Ważne

Ważne

Trzy specjalistyczne badania tarczycy

Poza oznaczeniem poziomu hormonów we krwi, tarczycę można zbadać, określając jej budowę i zdolność do wytwarzania hormonów.

  • Ultrasonografia tarczycy

Ujawnia drobne guzki, które mogą być niewidoczne w badaniu scyntygraficznym, jak również całą tkankę gruczołu niegromadzącą radioizotopu. Obraz tarczycy lekarz otrzymuje na ekranie komputera za pomocą fal ultradźwiękowych wytwarzanych przez głowicę, którą przykłada się do skóry bezpośrednio nad badanym gruczołem. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania.

  • Scyntygrafia (SCC), czyli radioizotopowe badanie tarczycy

Wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Są to najczęściej technet lub jod radioaktywny. Celem badania jest ustalenie położenia i wielkości wola oraz określenie charakteru guzków (zgrubień) na jego powierzchni. Badanie, mimo groźnie brzmiącej nazwy, jest bezpieczne. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Pacjent otrzymuje znacznik (pierwiastek) doustnie lub dożylnie, kładzie się na specjalnym stole, umieszczając dół szyi pod aparatem z czujnikiem. Wynik w postaci obrazu badanego narządu drukuje komputer. Guzki niegromadzące radioizotopu są „zimne” i mogą świadczyć o niebezpieczeństwie zmian nowotworowych. Guzki „gorące”, które gromadzą znacznik, mogą sugerować nadczynność tarczycy.

  • Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna

Dzięki niej można pobrać fragment chorej tkanki do badania histologicznego. Biopsję wykonuje się przy użyciu specjalnej igły, którą wkłuwa się w gruczoł, a następnie za pomocą strzykawki pobiera tkankę. Nie jest to zabieg bolesny ani niebezpieczny. Pozwala ustalić charakter ewentualnych zmian nowotworowych i w przypadku raka rozpocząć jak najszybsze leczenie.

Tarczyca: konieczna równowaga hormonów

Ale mechanizm wytwarzania hormonów w tarczycy jest bardziej skomplikowany niż produkcja hutniczej surówki. Bierze w nim udział także mózg, a właściwie przysadka zlokalizowana u jego podstawy. Otóż w prawidłowych warunkach przysadka reguluje wydzielanie tyroksyny i trójjodotyroniny. Na sygnał docierający z tarczycy, że we krwi krąży zmniejszona ilość hormonów, przysadka zaczyna wytwarzać inny hormon – tyreotropinę (TSH), która pobudza komórki tarczycy do wydzielania T3 i T4.

Gdy brakuje jodu, tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonu T3, ale i tak wydaje się jej, że hormonów w surowicy jest zbyt mało. Informuje więc o tym przysadkę, a ta wydziela tyreotropinę mobilizującą komórki tarczycy do zwiększonej produkcji. W ten sposób gruczoł rośnie i mechanizm sprzężenia zwrotnego sam się niekorzystnie napędza. Leczenie chorób tarczycy jest więc trudnym balansowaniem po linie, której nie można w nieodpowiedni sposób naciągnąć w żadną stronę. Subtelna równowaga między przysadką, tarczycą i hormonami krążącymi w krwiobiegu musi przez cały czas być zachowana. Możesz temu pomóc odpowiednią dietą i spędzaniem wakacji nad morzem, bo tylko w ten naturalny sposób dostarczysz tarczycy odpowiednią ilość jodu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.06.2013 16:07
Ja osobiście na tarczyce polecam jod który kupuje na www.arka-zdrowia.istore.pl
Nie zarejestrowany, 06.02.2011 20:55
Witam.Leczę niedoczynnosć tarczycy od dwóch lat,w tej chwili biorę euthyrox 100 codziennie tsh jest w normie,najpierw chodziłam do jednego endokrynologa który zmieniał mi dawki leku i mówił że niema potrzeby robić usg,po roku zmieniłam lekarza który kazał mi zrobić usg miałam zrobić i przyjsć po trzech miesiacach na kontrolę minęło pół roku a ja nie moge się zdecydowac na to badanie bo sie boje że żle wyjdzie,co mam robić?
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 10.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 113)
kk, 07.11.2014 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cztery lata leczenia tarczycy,leki spowodowały 3% do osteoporozy, ospałość i tycie. Dwa miesiące leczenie bardzo proste i kosztuje 14 zł, dzisiaj kolejne badanie krwi po pięciomiesięcznym okresie karencji wszystko w normie, dwa miesiące i spodnie 48 już 38 szczupleje. !8.00 lekarz no tak dziwne ale za 5 miesięcy trzeba powtórzyć TSH. Dziwne? Pozdrawiam
 
Ewelina, 16.02.2014 18.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio się dowiedziałam że mam 3 Krotnie powiększona Tarczycę i Zniekształconą muszę zrobić jeszcze Badanie aby lekarz wiedział jak ma mnie leczyć nie mam guzków ale Martwię się że to i tak coś Poważnego . Mam pytanie czy ktoś też miał takie problemy z Tarczycą ?
 
apatryda, 15.01.2014 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem usuwaną tarczycę pamiętnego 11 września _2001 roku. Brak tarczycy wiąże się z koniecznością suplementowania hormonów tarczycy. Wystarcza jedna tabletka dziennie przed śniadaniem. Przez kilkanaście lat od usunięcia tarczycy nie zauważyłem niczego niepokojące go w funkcjonowaniu organizmu co byłoby związane z brakiem tarczycy
 
kiki, 07.01.2014 00.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam problem z niedoczynnością tarczycy - guzki na tarczycy na obydwóch płatach. Mam skierowanie na operację, lecz boję się że usunięcie tarczycy może powodować u mnie całkowity rozstrój organizmu. Co zrobić, żeby te guzki zeszły same???!!!
 
agnes, 19.10.2013 17.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Problemy z tarczycą nie zawsze są związane z nieprawidłową dietą. Wiele osób cierpi na autoimmunologiczne choroby tarczycy (Hashimoto), które mają niejasną etiologię, ale wiadomo, że często są dziedziczone. Stąd np. leczą się całe rodziny. Osobom zainteresowanym polecam stronę http://www.wynikikrwi.pl można na niej przeanalizować objawy chorób oraz wyniki badania krwi.
 
Aga, 11.10.2013 15.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piszecie, że trzeba pić dużo wody i jeść ryby, i że to pomaga. Chyba to jakiś mit. Ja wypijam butelkę 1,5 l wody dziennie i w mojej diecie ryby występują dwa, niekiedy trzy razy w tygodniu i mam problemy z tarczycą :(
 
jin876, 23.08.2013 14.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele zaburzeń tarczycy można naturalnie wyleczyć. Mało kto jednak posiada na tyle szczegółowa wiedzę, aby efektywnie podjąć się właściwej kuracji. Polecam osobom zainteresowanym poczytać artykuł na http://leczenie-tarczycy.blogspot.com Niezależnie od konsultacji lekarskiej, warto również samemu sprawdzać możliwości skutecznego leczenia własnych problemów zdrowotnych. Wszystko przecież ma swoją przyczynę.
 
Ewa, 09.08.2013 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj Olu, od 5 lat choruję na hashimoto, początkowo nie miałam żadnych zmian w tarczycy i miałam małe dawki euthyroksu. Nic to nie dało. Nie tylko lekarz zlecał mi coraz większe dawki, ale też pojawiły się z czasem guzki na tarczycy i zwiększyły się przeciwciała Anty-TPO z 300 do 1980 (obecnie). Bardzo Cię proszę doradź mi gdzie kupić jod, który Tobie pomógł i jak ustalić dawkę. Po Twoim komentarzu mam ochotę zaprzestać brania sztucznej tyroksyny, bo wynika z historii mojej choroby, że nic nie pomogła tylko pogorszyła stan mojej tarczycy. Proszę o pomoc Olu. Pozdrawiam serdecznie.
 
Barbara, 03.07.2013 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś może mi poradzić - mój Tato ma 86 lat i od dwóch miesięcy ma straszne słabości, NISKIE CIŚNIENIE, choć bierze tabletki na podniesienie ciśnienia. Lekarz rodzinny był na wizycie w domu i mówił, że to wiek, serduszko słabe i niewydolność płuc, ale nie proponują nawet zabrać do szpitala i porobić badania. Jest coraz słabszy, już teraz jak zrobi parę kroków to łapie powietrze i mówi, że zaczyna się cały trząść, właściwie to od dwóch tygodni tylko leży. Do tego był całe życie szczupły a teraz to już skóra i kości, choć może wszystko jeść i ma apetyt. Czy to możliwe, że jest to związane z TARCZYCĄ? Już od kilku lat miał od czasu do czasu słabości, ale jego nigdy nikt nie badał na tarczycę i w ogóle już od lat lekarz mu nie robił badań np. krwi.
 
Karol, 11.05.2013 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Świetnym i zdrowym rozwiązaniem dostarczania jodu do organizmu jest picie wody, w której znajduje się duża ilość tego pierwiastka. Długo szukałem takiej wody i natknąłem się w sklepie na Ustroniankę z jodem. Jest rewelacyjna. Oczywiście nie obędzie się bez dodatkowego leczenia farmakologicznego ale ta woda to świetny "pomocnik" w walce z niedoborem jodu .
 
następne »
strona 1 z 12
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Dopamina: rola w organizmie. Objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy Dopamina: rola w organizmie. Objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu...

więcej

4405

Hormony - do czego służą i jak działają

Hormony służą do przekazywania informacji między poszczególnymi organami, a wytwarzane są przez...

więcej

5714

Jakie skutki niosą ze sobą choroby tarczycy? Jakie skutki niosą ze sobą choroby tarczycy?

Gdy tarczyca zaczyna chorować, odbija się to na całym organizmie. Ważne jest więc, aby badać...

więcej

3497

Tarczyca: gruczoł, będący twoim magazynem hormonów Tarczyca: gruczoł, będący twoim magazynem hormonów

Tarczyca to niepozorny i niewidoczny gołym okiem gruczoł, znajdujący się w przednio-dolnej części...

więcej

5026

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.