Choroby tarczycy: przyczyny, objawy, badania, leczenie

124 komentarze
Autor: Paweł Walewski, publicysta działu naukowego „Polityki”

Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy – nadczynności, niedoczynności, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa – nie wolno lekceważyć.

Z przodu szyi, tuż pod krtanią, masz nie byle jaki skarb. Ma wielkość zaledwie dużego motyla i kształtem trochę go nawet przypomina. Niewielki ciężar, nieprzekraczający 30 gramów, nie odpowiada ogromnej roli, jaką odgrywa w organizmie. To tarczyca – gruczoł wydzielający do krwi hormony, których znaczenie można porównać do mocy potężnych silników, w jakie wyposażone są odrzutowce. Dzięki nim zyskujesz napęd do życia, a organizm może się prawidłowo rozwijać. Chorób tarczycy nie wolno więc lekceważyć.

Choroby tarczycy: objawy

Tak ważne hormony to tyroksyna (w skrócie oznaczana symbolem T4) i trójjodotyronina (T3). Dobrze znać ich oznaczenia, bo mogą pojawić się na skierowaniu do laboratorium, gdy lekarz zechce sprawdzić stan twojej tarczycy. Może go do tego skłonić jej powiększenie, dobrze wyczuwalne na szyi – zwane popularnie wolem. Ale bywa też tak, że wola nie widać, a pojawiają się objawy sugerujące nieprawidłową pracę gruczołu: duszność, ucisk, trudności w połykaniu, które nie są spowodowane żadnymi innymi przyczynami. A mogą też wystąpić dolegliwości, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z funkcją tarczycy. Bo kto bezsenność, nasilone pocenie lub spadek wagi skojarzyłby z substancjami krążącymi we krwi za sprawą gruczołu położonego u podstawy szyi? Albo kołatanie serca, biegunki lub przeciwnie – zaparcia, przyrost masy ciała, wysuszenie skóry? Tymczasem takie właśnie bywają symptomy chorób tarczycy.
Ciężkim następstwem wrodzonego braku hormonów tarczycy był niegdyś kretynizm, objawiający się niedorozwojem układu kostnego i nerwowego. Dziś w Polsce nie rodzą się już dzieci z tą wadą, za której przyczynę uznano niedobór jodu w diecie ciężarnych. Kobiety w ciąży są jednak u nas jak na razie jedyną grupą, którą lekarze zdołali przekonać do spożywania jodu w prawidłowych ilościach. Reszta, nie wiedzieć czemu, unika go w diecie.
Dlaczego jednak to niedobór jodu sprawia, że tarczyca powiększa swoją objętość? Czy jego brak nie powinien raczej jej zmniejszać? Otóż jeśli porównamy tarczycę do huty, jej hormony do stali, a jod do niezbędnego w jej produkcji surowca, to fabryka będzie starała się za wszelką cenę wyrównać jego braki, aby nie zahamować całej produkcji. I to właśnie dzieje się w tym gruczole: przy niedoborze jodu tarczyca zwiększa swoją objętość, żeby móc za wszelką cenę cały czas wytwarzać hormony.

Ważne

Ważne

Trzy specjalistyczne badania tarczycy

Poza oznaczeniem poziomu hormonów we krwi, tarczycę można zbadać, określając jej budowę i zdolność do wytwarzania hormonów.

  • Ultrasonografia tarczycy

Ujawnia drobne guzki, które mogą być niewidoczne w badaniu scyntygraficznym, jak również całą tkankę gruczołu niegromadzącą radioizotopu. Obraz tarczycy lekarz otrzymuje na ekranie komputera za pomocą fal ultradźwiękowych wytwarzanych przez głowicę, którą przykłada się do skóry bezpośrednio nad badanym gruczołem. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania.

  • Scyntygrafia (SCC), czyli radioizotopowe badanie tarczycy

Wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Są to najczęściej technet lub jod radioaktywny. Celem badania jest ustalenie położenia i wielkości wola oraz określenie charakteru guzków (zgrubień) na jego powierzchni. Badanie, mimo groźnie brzmiącej nazwy, jest bezpieczne. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Pacjent otrzymuje znacznik (pierwiastek) doustnie lub dożylnie, kładzie się na specjalnym stole, umieszczając dół szyi pod aparatem z czujnikiem. Wynik w postaci obrazu badanego narządu drukuje komputer. Guzki niegromadzące radioizotopu są „zimne” i mogą świadczyć o niebezpieczeństwie zmian nowotworowych. Guzki „gorące”, które gromadzą znacznik, mogą sugerować nadczynność tarczycy.

  • Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna

Dzięki niej można pobrać fragment chorej tkanki do badania histologicznego. Biopsję wykonuje się przy użyciu specjalnej igły, którą wkłuwa się w gruczoł, a następnie za pomocą strzykawki pobiera tkankę. Nie jest to zabieg bolesny ani niebezpieczny. Pozwala ustalić charakter ewentualnych zmian nowotworowych i w przypadku raka rozpocząć jak najszybsze leczenie.

Tarczyca: konieczna równowaga hormonów

Ale mechanizm wytwarzania hormonów w tarczycy jest bardziej skomplikowany niż produkcja hutniczej surówki. Bierze w nim udział także mózg, a właściwie przysadka zlokalizowana u jego podstawy. Otóż w prawidłowych warunkach przysadka reguluje wydzielanie tyroksyny i trójjodotyroniny. Na sygnał docierający z tarczycy, że we krwi krąży zmniejszona ilość hormonów, przysadka zaczyna wytwarzać inny hormon – tyreotropinę (TSH), która pobudza komórki tarczycy do wydzielania T3 i T4.

Gdy brakuje jodu, tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonu T3, ale i tak wydaje się jej, że hormonów w surowicy jest zbyt mało. Informuje więc o tym przysadkę, a ta wydziela tyreotropinę mobilizującą komórki tarczycy do zwiększonej produkcji. W ten sposób gruczoł rośnie i mechanizm sprzężenia zwrotnego sam się niekorzystnie napędza. Leczenie chorób tarczycy jest więc trudnym balansowaniem po linie, której nie można w nieodpowiedni sposób naciągnąć w żadną stronę. Subtelna równowaga między przysadką, tarczycą i hormonami krążącymi w krwiobiegu musi przez cały czas być zachowana. Możesz temu pomóc odpowiednią dietą i spędzaniem wakacji nad morzem, bo tylko w ten naturalny sposób dostarczysz tarczycy odpowiednią ilość jodu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
kochamkwiaty, 01.09.2016 10:47
Długo miałam problem z tarczycą. Polecam Ci udać się do specjalisty on pokieruje Twoimi badaniami. Ja zawsze korzystam z Medistore mają korzystne pakiety i szybko można umówić się do specjalisty.
Nie zarejestrowany, 06.07.2016 8:12
Kobiety, gdy waga stoi a Wy dalej się odchudzacie, zamiast katować się dietami, (ruch zawsze polecam), sugeruję iść do internisty by dał skierowanie do endokrynologa + skierowanie na badanie TSH i FT4. Na wizytę u endokrynologa długo się czeka zatem sugeruję ruszyć się z miejsca i działać. Badania najlepiej jest zrobić na 10-14 dni przed wizytą u endokrynologa. Dużo moich koleżanek ma nadwagę i ... niedoczynność tarczycy lub Hashimoto. Złości mnie to, że wmawia się w kolorowej prasie (i nie tylko) dieta, dieta, dieta a nikt nie mówi o niedoczynności tarczycy. ja szukam pomocy takze w alternatywnych sposobach, ktore moga pomoc, np. spozywanie ziol, moze byc korzystne http://ziola-na.net/niedoczynnosc-tarczycy/
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 10.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 124)
Basia, 30.11.2016 10.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja od lat jeżdżę jesienią nad nasz polski Bałtyk. Jest to naprawdę niesamowity sposób na dostarczenie organizmowi jodu w czystej naturalnej postaci. Wybieram mniejsze miejscowości jak np Dźwirzyno czy Darłówko. Dodatkowo to jaką opieką jestem otaczana w Hotelach Nadmorskich sprawia, że lecznicze wczasy są jeszcze bardziej przyjemne.
 
daw8947, 20.09.2016 19.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdyby ktoś zauważył u siebie niepokojące objawy niedoczynności tarczycy najlepiej się zbadać w laboratorium wykonując TSH, FT3 i FT3. Jest też szybki test przesiewowy do samokontroli (domowego użytku) na niedoczynność tarczycy
 
teresaw, 13.06.2016 11.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a to ciekawe , ale nie podaje pan nazwy leku za te 14 zł?
 
christopher235, 07.11.2015 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, moze napisac pani jaka kuracje Pani stosowala? krzysztof christopher235@yahoo.co.uk
 
mirka, 08.10.2015 10.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rzuć sobie okiem tutaj vitanea.eu . To zespół specjalistów, którzy specjalizują się w diagnozowaniu różnego rodzaju chorób. Wielu ludziom naprawdę pomogli. Poczytaj sobie pozytywne opinie zadowolonych pacjentów. To chyba mówi samo za siebie.
 
Basia , 25.08.2015 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę, że w przypadku tarczycy, warto dodatkowo skonsultować się z dobrym lekarzem psychiatrą. Z tego względu, że z chorobami autoimmunologicznymi często współwystępują zaburzenia psychiczne.
 
Monika, 20.08.2015 20.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
maggi ja tez 2 lata temu urodzilam dziecko juz drugie i czuje sie fatalnie nie mam sily do zyciz, brak mi energii, rano wstaje i ledwo ruszam rekami. W nocy bardzo bola mnie rece, z dnia na dzien coraz bardziej, mam problemy ze snem Dzisiaj poszlam zrobic badania na niedoczynnosc tarczycy. CO Tobie dolega.
 
nikus642, 19.08.2015 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poproszę również o przepis
 
magii, 08.07.2015 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kk. Witam:) jestem po urodzeniu dziecka , strasznie zle sie czuje z miesiaca na miesiac coraz gorzej . Po przyczytaniu wszystkich objawów nie doczyności tarczycy wszyszło ze kazdy objaw do mnie pasuje :( Mogłabyś mi opowiedziec o tej kuracji która Ci pomogła :) prosze i z góry dziekuje :) . pozdrawiam
 
kajattar, 21.05.2015 14.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam sprawdzony zestaw suplementów na "wyregulowanie" pracy tarczycy, proszę pisać na priw: kajattar@wp.pl, trzeba zacząć od oczyszczenia organizmu candinisem i chlorellą żeby przede wszystkim pozbyć się wszędobylskiego grzyba candida, pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 13
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. Objawy...

więcej

182

Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje...

więcej

177

KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników

Kortyzol znany jest przede wszystkim jako "hormon stresu". W sytuacjach stresowych jego stężenie...

więcej

158

Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie

Choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) jest trudna do zdiagnozowania, a jej leczenie...

więcej

149

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.