Angina Plauta-Vincenta: przyczyny, objawy, leczenie

2014-06-27 11:59

Angina Plauta-Vincenta to angina, na którą chorują tylko mężczyźni. To nie żart - naprawdę istnieje specyficzna postać ropnego zapalenia migdałków podniebiennych, która dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Schorzenie nazwano anginą Plauta-Vincenta od nazwisk uczonych, którzy jako pierwsi opisali ten specyficzny rodzaj zapalenia gardła.

Angina Plauta-Vincenta: angina na którą chorują tylko mężczyźni
Autor: thinkstockphotos.com Angina Plauta-Vincenta to angina, na którą chorują tylko mężczyźni.

Spis treści

  1. Angina Plauta-Vincenta: objawy
  2. Angina Plauta-Vincenta: diagnostyka
  3. Angina Plauta-Vincenta: leczenie
  4. Angina [wideo]

Angina Plauta-Vincenta (angina wrzodziejąco-błoniasta), znana też jako męska angina, to choroba prawdopodobnie wywoływana przez bakterie - wrzecionowce i krętki - w wymazie pobranym z gardła znajduje się Fusobacterium necrophorum, Leptotrichia buccalis i Treponema vincenti. Lekarze jednak nie są pewni, czy te bakterie są bezpośrednią przyczyną choroby, czy pojawiają się na migdałkach w wyniku wtórnego nadkażenia. Angina Plauta-Vincenta częściej występuje u osób młodych, zaniedbujących higienę jamy ustnej, niedożywionych.

Angina Plauta-Vincenta: objawy

Ogólne objawy anginy Plauta-Vincenta są dość łagodne i dotyczą tylko jednego migdałka. Należą do nich:

  • złe samopoczucie
  • stany podgorączkowe
  • uczucie "zawadzania" w gardle
  • odynofagia czyli kłopoty z przełykaniem - jednostronne
  • cuchnący oddech

Angina Plauta-Vincenta: diagnostyka

Lekarz w trakcie badania stwierdza, że migdałek jest pokryty brudnoszarym nalotem, który daje się łatwo oddzielić, ale wywołuje to krwawienie. Pod warstwą nalotu występuje głębokie owrzodzenie. Zmiany na migdałku występują w jego górnym biegunie, ale mogą rozprzestrzeniać się na inne okolice jamy ustnej, np. podniebienie, dziąsła, drugi migdał lub policzki.

Stawiając diagnozę, przede wszystkim należy wykluczyć choroby nowotworowe migdałków podniebiennych i ostrą białaczkę - pobiera się wycinek lub wykonuje biopsję. Poza tym anginę Plauta-Vincenta różnicuje się z błonicą i anginą agranulocytarną.

Angina Plauta-Vincenta: leczenie

Leczeniem pacjenta z męską anginą powinien się zająć laryngolog. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków z grupy penicylin, metronidazolu oraz leków zwalczających objawy, czyli przeciwgorączkowych i odkażających. Zwykle nalot oddziela się od migdałka po 1-2 tygodniach i owrzodzenie się goi. Czasem jednak nalot musi być usunięty mechanicznie.

Angina [wideo]

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Jakie są jej objawy? Czy ostry ból gardła zawsze oznacza anginę? Jak wygląda leczenie tej choroby? Wszelkie wątpliwości dotyczące anginy rozwieje nasz ekspert.

Angina - objawy i leczenie

miesięcznik "Zdrowie"