Zioła szwedzkie – lecznicza nalewka na... zdrowie

2017-11-26 13:37

Zioła szwedzkie to tradycyjna mieszanka 11 ziół, które działają prawie na wszystko. Od bólu głowy, poprzez niestrawność, skurcze menstruacyjne, na wysypkach skórnych kończąc. Zioła szwedzkie przydadzą się w każdej domowej apteczce. Jak wykonać nalewkę leczniczą z ziół szwedzkich?

Zioła szwedzkie – lecznicza nalewka na... zdrowie
Autor: Thinkstockphotos.com Zioła szwedzkie – lecznicza nalewka na... zdrowie

Spis treści

  1. Zioła szwedzkie – skład
  2. Zioła szwedzkie - zastosowanie i dawkowanie
  3. Zioła szwedzkie – przeciwwskazania
  4. Zioła działają przeciwbólowo oraz antybakteryjnie

Zioła szwedzkie to naturalny, tradycyjny lek stosowany od pokoleń. Skomponował je ponoć żyjący w XVII w. szwedzki lekarz Klaus Samst (aczkolwiek niektóre źródła podają, że jeszcze wcześniej zrobił to Paracelsus). Podobno dzięki swojej mieszance ziół, zarówno on, jak i jego rodzina, dożyli sędziwego wieku - Samst zginął w wypadku podczas jazdy konnej, gdy miał 104 lata. Potem, na długo zapomniano o jego cennej recepturze. Drugie życie zyskała dopiero w latach 70. XX w., dzięki Marii Treben, austriackiej zielarce i autorce takich bestsellerów jak "Apteka Pana Boga" i "Zioła z Bożego Ogrodu". Dziś, mimo rozwoju medycyny, zioła szwedzkie wciąż mają wielu zwolenników i stanowią obowiązkowy element wyposażenia ich domowej apteczki. Czy rzeczywiście są tak skutecznym środkiem na niemal wszystkie choroby, jak zachwalała Maria Treben? Do pewnego stopnia - tak. Jest to w końcu mieszanka ziół, które mają takie, a nie inne właściwości. Zauważmy, że wiele konwencjonalnych leków opartych jest na składnikach roślinnych, w tym ziołowych. Jednak, mimo całej swojej wiedzy na temat ziołolecznictwa, nawet Maria Treben, zawsze podkreślała, jak ważny jest kontakt z lekarzem. Chciała, by każdy pacjent, przed zastosowaniem ziół, zawsze skontaktował się ze specjalistą. W przypadku poważnych chorób zioła mogą jedynie wspierać terapię.

Zioła szwedzkie – skład

W książce "Apteka Pana Boga" autorka podaje przepis na tzw. małe zioła szwedzkie. W skład mieszanki wchodzi 11 ziół:

  • aloes – 10 g
  • mirra – 5 g
  • szafran – 0,2 g
  • senes – 10 g
  • kamfora – 10 g
  • korzeń rabarbaru – 10 g
  • kurkuma – 10 g
  • manna – 10 g
  • teriak (drakiew) – 10 g
  • korzeń dziewięćsiłu – 5 g
  • arcydzięgiel – 10 g

Istniały także duże zioła szwedzkie, ale zielarka nie badała szczegółowo ich wpływu na zdrowie. Można kupić zioła szwedzkie Bittnera, które składają się z 25 ziół, ale polecane są jedynie jako środek wspomagający trawienie.

Warto wiedzieć

Zioła szwedzkie - nalewka

Samodzielne przygotowanie nalewki nie jest skomplikowane. Nie trzeba kupować ziół pojedynczo i odmierzać poszczególnych porcji, ponieważ w sprzedaży dostępna jest odpowiednio skomponowana mieszanka ziół szwedzkich. Wystarczy kupić jedną paczuszką oraz wódkę. Można też nabyć gotową nalewkę.

Mieszankę należy wsypać do 2-litrowej butelki i zalać 1,5 l wódki żytniej lub innej dobrej wódki owocowej, o mocy 38-40%. Butelkę odstawiamy w ciepłe lub nasłonecznione miejsce na 2 tygodnie, ale codziennie należy nią porządnie wstrząsnąć. Po upływie 14 dni nalewkę przecedzamy i przelewamy do mniejszych, wygodniejszych, buteleczek. Możemy ją stosować przez wiele lat.

Zioła szwedzkie - zastosowanie i dawkowanie

Zioła szwedzkie pomagają w szeregu problemów zdrowotnych, a stosować je można zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, przeważnie w postaci rozcieńczonej – 1 łyżka stołowa nalewki w 1/2 szklanki wody.

  • Zioła szwedzkie - zastosowanie wewnętrzne

Picie rozcieńczonej nalewki leczy zapalenie gardła (należy pić powoli), infekcje układu oddechowego, zmniejsza bóle zębów (można tylko płukać) i bóle menstruacyjne, poprawia krążenie, podniesie lekko ciśnienie, zwalcza pasożyty jelitowe, reguluje cykl miesiączkowy, a nawet ułatwia poród.

Zaleca się, by nie łączyć ziół szwedzkich z mlekiem. A więc, jeśli zażywamy nalewkę z ziół szwedzkich np. przed śniadaniem, to w tym posiłku nie powinno być produktów mlecznych.

Natomiast czysta nalewka (dwie łyżki) ocuci omdlałego, a także wyleczy kaca (prawdopodobnie na zasadzie "klin klinem").

W ziołolecznictwie kilka kropli ziół szwedzkich rozpuszczonych w wodzie stosuje się, by pomóc dziecku pokonać ospę. Można też czystą nalewką smarować przysychające strupki. Nalewka jest bardzo skuteczna w przypadku problemów z trawieniem, ponieważ usprawniają pracę układu pokarmowego i poprawiają apetyt. Współczesna fitoterapia poleca je przy objawach, takich jak:

  • ból żołądka, wzdęcia, zaparcia, uczucie ciężkości po posiłku – należy powoli pić rozcieńczoną nalewkę
  • ból woreczka żółciowego – poza piciem nalewki pomagają także okłady. Nasączoną ziołami szwedzkimi szmatkę należy przyłożyć w miejscu bólu i zostawiamy na pewien czas
  • Zioła szwedzkie - stosowanie zewnętrzne

W tym przypadku z ziół szwedzkich robi się okłady. Nasączoną gazę lub wacik należy przyłożyć do ciała, pamiętając, by przedtem natłuścić w danym miejscy skórę – np. wazeliną kosmetyczną lub maścią nagietkową. Tak stosowane zioła szwedzkie pomagają leczyć wysypki skórne, trądzik, brodawki wirusowe, a nawet afty. Wygładzają suchą i popękaną skórę na dłoniach i stopach, leczą skaleczenia, oparzenia i odmrożenia. Zmniejszają i wygładzają blizny, pomagają też na odciski oraz hemoroidy, a nawet uwalniają zastój pokarmu. Ponadto działają na:

  • bóle i zawroty głowy, poprawiają koncentrację i pamięć – należy wąchać nasączony wacik lub przyłożyć do głowy ściereczkę nasączoną nalewką
  • zmętnienie i zaczerwienienie oczu, zapobieganie jaskrze – delikatnie zwilżamy rozcieńczoną nalewką kąciki oczu, np. przy pomocy szpatułki
  • ból ucha, szumy – nasączony wacik wkładamy do ucha
  • bóle reumatyczne – okłady uzupełniamy także zażywaniem nalewki doustnie
  • kłopoty z zasypianiem – inhalacja: w tym przypadku należy rozcieńczonymi ziołami skropić szmatkę i położyć ją na sercu
Warto wiedzieć

Maria Treben, w "Aptece..." pisze także: "Kto zażywa krople codziennie rano i wieczorem nie potrzebuje żadnych innych lekarstw, ponieważ zioła szwedzkie wzmacniają cały organizm, "odświeżają nerwy i krew", usuwają drżenie rąk i nóg. Mówiąc krótko, zapobiegają wszystkim chorobom. Ciało jest prężne, a twarz młodzieńcza i piękna". Za doktorem Samstem, podaje też wiele takich właściwości ziół szwedzkich, które dziś mogą wydawać się co najmniej zabawne, jak np. to, że leczą z depresji, padaczki, dżumy, gruźlicy i raka. Choć niektóre z tych informacji możemy włożyć między bajki, wiele na pewno jest prawdziwych – w końcu to kompozycja cennych ziół.

Zioła szwedzkie – przeciwwskazania

Ponieważ bazą nalewki jest alkohol, nie mogą jej stosować osoby uzależnione. Ponadto zioła szwedzkie nie są wskazane, jeśli chorujemy na:

Oczywiście kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również nie powinny sięgać po zioła szwedzkie.

Zioła działają przeciwbólowo oraz antybakteryjnie

Źródło: x-news.pl/ Agencja TVN