Tabletki antysmogowe (na smog) - prawdziwe działanie i właściwości

1 komentarze
Autor: Monika Majewska

Tabletki antysmogowe to tabletki, które mają oczyszczać organizm z toksyn wdychanych z powietrza, przekonują producenci tego typu suplementów. Tyle w teorii. Jakie jest prawdziwe działanie tabletek antysmogowych? Okazuje się, że firmy farmaceutyczne postanowiły zarobić na smogu i produkowane przez nie tabletki antysmogowe to czysty chwyt marketingowy, a lekarze ostrzegają przed ich spożywaniem.

Tabletki antysmogowe, czyli tabletki na smog, to suplementy diety, które - jak przekonują producenci - skutecznie neutralizują skutki wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów. Jakie jest prawdziwe działanie tabletek na smog? Lekarze wskazują, że tabletki na smog zostały wymyślone po to, aby nakręcić biznes i nie ma żadnych dowodów naukowych na ich skuteczność.

Tabletki antysmogowe (na smog) - działanie

Jak dokładnie działają tabletki antysmogowe? Jak można dowiedzieć się z ulotki, tabletki zawierają "oligomeryczne procyjanidyny, tak zwane OPC, pochodzące z ekstraktu z kory sosny nadmorskiej". Dalej można przeczytać, że "OPC to związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym". Dodatkiem są witaminy i cynk, czyli substancje o działaniu synergistycznym z OPC.

Cena tabletek antysmogowych to około 24 zł za 30 sztuk.

OPC to klasa polifenoli i flawonoidów, które znajdują się m.in. w jagodach, cytrusach, kakao czy ekstrakcie z nasion winogron. Rzeczywiście związki te mają wiele właściwości zdrowotnych - wykazują nie tylko silną aktywność przeciwutleniającą i wyjątkową zdolność usuwania wolnych rodników, lecz także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antynowotworowe, anti-agingowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne.1 OPC może być pomocne w terapii cukrzycy 2 typu i insulinooporności. Chronią także układ krążenia, gdyż są związkami oddziaływującymi na naczynia krwionośne poprzez swą aktywność przeciwutleniającą i wpływ na elastazę. Ponadto wykazują znamienną statystycznie aktywność przeciwagregacyjną płytek.1 To tylko niektóre z udowodnionych właściwości zdrowotnych OPC.

Jeśli bliżej przyjrzeć się składowi, dowiemy się, że 1 kapsułka zawiera - oprócz OPC z ekstraktu z sosny nadmorskiej - witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, a ponad to cynk, maltodekstrynę i inne substancje pomocnicze.

Tabletki antysmogowe (na smog) to chwyt marketingowy

Może się wydawać, że tabletki antysmogowe mają prozdrowotne substancje. Rzecz w tym, że tabletki na smog to suplementy diety, a te - w przeciwieństwie do leków - nie muszą podlegać żadnym badaniom, a co za tym idzie - nie wiadomo jaki jest ich rzeczywisty skład i czy w ogóle działają. Producenci suplementów nie więc mogą pisać, że suplement "leczy" i stąd takie określania jak "neutralizuje".

Nie ma wyników badań, które potwierdzałyby, że tabletki antysmogowe są skuteczne. Dopóki nie zostaną przebadane w laboratoriach, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy działają, czy nie.

- To nic więcej, jak tylko "smog-biznes". (…)Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków kancerogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma – przekonuje w rozmowie z TOK FM dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.2 Gdyby były, już dawno byłyby stosowane u osób, które palą tytoń.

Podobnego zdania jest bioetyk Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa. – Producenci suplementów stąpają po cienkiej granicy, nie mogą mówić ani pisać, że dany produkt "leczy" i stąd takie określania jak "neutralizuje", ale przecież to nie jest tak, że suplementem można zneutralizować zanieczyszczenie powietrza. Mamy tu do czynienia po prostu z fałszywą reklamą – ocenia Zawiła-Niedźwiecki.2

Eksperci zamiast przyjmowania wymyślnych suplementów, radzą zadbać o odpowiednią dietę, rozważyć kupno masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza.

Warto wiedzieć

Ważne

Nie tylko tabletki - krople na smog i kremy antysmogowe

W sprzedaży są nie tylko tabletki, które mają chronić przed smogiem, lecz także krople do oczu czy kremy i inne kosmetyki. W sprzedaży dostępne są teraz też filtry do nosa przeciw smogowi (przeźroczysta, miękka i elastyczna ramka). Ich działanie również nie zostało udowodnione naukowo.

Źródło:

1. Mścisz A., Lutomski J., Znaczenie prewencyjne związków polifenolowych zawartych w winogronach, "Postępy Fitoterapii" 2003, nr 1

2. "To jak sprzedawanie drogich garnków staruszkom". Powstały tabletki antysmogowe, http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,22903927,sprzedaja-tabletki-neutralizujace-dzialanie-smogu-dowiedzielismy.html

Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Tagi: tabletki
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.01.2018

Komentarze (1 - 1 z 1)
pigulaez, 31.01.2018 19.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pewnie, ze chwyt marketingowy, ale po co powoływać się na źródło sprzed 15 lat?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

157

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

153

Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

Szałwię lekarską stosuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i jako przyprawę poprawiającą smak...

więcej

141

WITAMINA B6 (pirydoksyna) – za co odpowiada? W jakich produktach występuje? WITAMINA B6 (pirydoksyna) – za co odpowiada? W jakich produktach występuje?

Witamina B6, inaczej pirydoksyna, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina...

więcej

126

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Świąd może stanowić objaw uczulenia na jeden ze składników tabletki. Może też mieć inną przyczynę. Jeśli objawy są dokuczliwe lub Panią niepokoją należy zgłosić się do lekarza.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.