RANITYDYNA pomaga w problemach GASTRYCZNYCH

2012-06-08 15:09

Ranitydyna jest substancją czynną zawartą w wielu lekach sprzedawanych bez recepty na dolegliwości gastryczne.

ranitydyna
Autor: Photos.com Ranitydyna jest substancją czynną zawartą w wielu lekach sprzedawanych bez recepty na dolegliwości gastryczne.

Kłopoty z trawieniem ma wiele osób i nie zawsze wynikają one z nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Pojawiają się po przejedzeniu, nadużyciu kawy, alkoholu, ostrych przypraw. Zdarza się, że niektóre objawy (np. powtarzająca się zgaga) sygnalizują początek poważniejszego schorzenia – choroby wrzodowej czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Dlatego leki zawierające tę substancję są polecane przy leczeniu tych schorzeń jako środki wspomagające podstawową kurację.

Ranitydyna - co to jest?

Ranitydyna jest substancją czynną, która blokuje receptory histaminowe typu 2 w komórkach wyściełających błony śluzowej żołądka, hamując wydzielanie kwasu solnego przez te komórki. W ten sposób zmniejsza się kwasowość, czyli zwiększa się pH soku żołądkowego.

Ranitydyna - zalety

Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 2 godzinach od zażycia, a jej działanie utrzymuje się ok. 12 godzin. Cenną cechą jest to, że ranitydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego zarówno w nocy, jak i w dzień, gdy jego produkcja w żołądku jest pobudzana przyjmowanym pożywieniem oraz niektórymi używkami, np. kawą czy alkoholem. Nie ogranicza natomiast wytwarzania śluzu ani wydzielania enzymów trzustkowych. Nie wpływa na metabolizm większości leków, przez co jest bezpieczna w stosowaniu. Pomaga zarówno w leczeniu już istniejących wrzodów, jak i w profilaktyce tego typu dolegliwości.

Ranitydyna - wady

Jeżeli pacjent musi przyjmować leki zobojętniające treść żołądkową lub działające miejscowo na błonę śluzową żołądka, ranitydyna powinna być zażywana co najmniej dwie godziny przed przyjęciem preparatu lub po nim. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do ograniczonego jej wchłaniania. Osoby stosujące doustne leki przeciwgrzybicze powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż ranitydyna może ograniczać ich wchłanianie.

Ranitydyna przenika przez łożysko i do mleka matki

Z tych powodów lek u kobiet oczekujących potomstwa i karmiących piersią podaje się, kiedy korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla dziecka i tylko po konsultacji z lekarzem. Kuracja tą substancją rzadko wywołuje objawy niepożądane, ale u niektórych osób mogą wystąpić: wysypka skórna, pokrzywka, zaburzenia rytmu serca lub widzenia, bóle i zawroty głowy, senność lub zaburzenia snu, nudności, wymioty, zaparcia bądź biegunka, a niekiedy zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Zachowaj ostrożność

Osoby, które cierpią na dolegliwości żołądkowe i czekają na diagnozę potwierdzającą owrzodzenie żołądka, bez porozumienia z lekarzem nie powinny stosować preparatów z ranitydyną. Przyjmowanie leku może maskować objawy raka żołądka i opóźniać właściwe rozpoznanie. Tak samo powinny postąpić osoby z zaburzeniami pracy nerek (substancja jest wydalana przez nerki) oraz wątroby (ranitydyna jest metabolizowana w wątrobie). U takich pacjentów lekarz musi zaordynować odpowiednio mniejszą dawkę leku. Osoby, które stale przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą stosować ranitydynę, ale pod kontrolą lekarza.

miesięcznik "Zdrowie"