Jak bezpiecznie KUPOWAĆ LEKI PRZEZ INTERNET?

2015-11-20 9:38

Apteki internetowe z dnia na dzień stają się popularniejsze. Ten nowoczesny kanał dystrybucji budzi bowiem coraz większe zaufanie. Jednak czy leki kupowane tą drogą są bezpieczne? Na co zwracać uwagę, kupując leki w aptece internetowej?

Jak bezpiecznie KUPOWAĆ LEKI PRZEZ INTERNET?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Apteka internetowa: nieco inny asortyment, inne zasady zwrotów
  2. Jak rozpoznać legalną aptekę internetową?

Apteka internetowa działa inaczej niż zwykły sklep w sieci. Wysyłkową sprzedaż leków zamawianych przez internet mogą prowadzić wyłącznie apteki i punkty apteczne posiadające stosowne zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej. Są to zatem tradycyjne apteki, które idąc z duchem czasu zdecydowały się również na działalność w internecie.

W placówce takiej musi być wydzielone specjalne miejsce przeznaczone do przygotowania leku do wysyłki. Pomieszczenie takie powinno być wyposażone w stół do przygotowania paczki, szafę do przechowywania opakowań zewnętrznych oraz podest do składowania gotowych przesyłek.

Za sprzedaż wysyłkową w aptece internetowej odpowiedzialna jest osoba z uprawnieniami farmaceuty lub technika farmaceutycznego. Pracownik zajmujący się wysyłaniem produktu musi oznaczyć danymi apteki opakowanie zewnętrzne leku. Każde zamówienie podlega elektronicznej ewidencji.

Produkt leczniczy powinien być zabezpieczony w szczególności przed zanieczyszczeniem, skażeniem czy uszkodzeniem. Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę przechowywania, brak dostępu światła, wody i innych szkodliwych dla leku czynników zewnętrznych. Transport paczek z produktami leczniczymi powinien odbywać się w wydzielonej części środka transportu uniemożliwiającej dostęp osób nieupoważnionych.

Leki nabyte przez internet można oddać w ciągu 10 dni, natomiast kupione w aptece tradycyjnej zwrotowi nie podlegają.

Apteka internetowa: nieco inny asortyment, inne zasady zwrotów

Drogą internetową nie kupimy leków dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza. Apteki mogą bowiem prowadzić sprzedaż wysyłkową jedynie leków OTC (bez recepty). Żadnych natomiast ograniczeń nie mają w przypadku wysyłkowej sprzedaży całej reszty aptecznego asortymentu, a więc suplementów diety, wyrobów medycznych, kosmetyków czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Odmienne są też regulacje dotyczące możliwości zwrotu zakupionego produktu.

Prawo farmaceutyczne zakazuje aptekarzom przyjmowania zwrotów produktów leczniczych. Wyjątek stanowią tylko sytuacje, gdy lek ma wadę jakościową lub został błędnie wydany. Tymczasem w przypadku zakupów w aptekach internetowych, na mocy ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów, kupujący ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość w terminie do 10 dni od daty zakupu usługi albo otrzymania produktu i zwrócić towar bez podania przyczyny.

Jak rozpoznać legalną aptekę internetową?

Z zakupami leków przez internet wiążą się pewne zagrożenia, np. możliwość zakupu preparatu niewiadomego pochodzenia lub nielegalnego czy wręcz szkodliwego. Z jednej strony w sieci roi się od stron internetowych, które, naśladując apteki, oferują sprzedaż cudownych tabletek na raka, a niekiedy i leków dostępnych tylko na receptę. Z drugiej strony zdarza się, że za pośrednictwem legalnie działającej apteki internetowej wprowadzane są do obrotu fałszywe produkty lecznicze. W obliczu tych niebezpieczeństw konieczne stało się uregulowanie rynku aptek internetowych.

Od kilku miesięcy w całej Unii Europejskiej obowiązuje specjalne logo, które ma chronić konsumentów przed fałszywymi lekarstwami. Na stronach internetowych legalnie działających aptek i innych podmiotów posiadających zezwolenie na sprzedaż leków, powinien widnieć biały krzyżyk z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden jest szary. Po kliknięciu na ten symbol uaktywnia się wykaz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie znajdują się informacje o aptece, z której korzystamy, i jej zgłoszeniu do Inspektoratu Farmaceutycznego.

Na witrynie każdej apteki internetowej musi też znaleźć się odnośnik do krajowego rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, punktów aptecznych oraz do rejestru udzielonych zgód na prowadzenie aptek szpitalnych i zakładowych. Dodatkowo na stronie apteki internetowej powinien znaleźć się odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, gdzie znajdują się informacje o przepisach regulujących sprzedaż wysyłkową w Polsce, o wspólnym logotypie oraz o ryzyku związanym z zakupem produktów leczniczych w internecie. Poza tym legalna apteka internetowa musi zapewnić pacjentowi telefoniczny dyżur farmaceuty w godzinach pracy oraz dwie godziny po przewidywanym terminie dostawy przesyłki.

Warto wiedzieć

Leki z internetu: plusy kontra minusy

Przeciwnicy zakupów leków przez internet zaznaczają, że w przypadku tego typu transakcji brakuje bezpośredniego kontaktu z farmaceutą, który na rynku aptecznym zawsze jest wysoko wykwalifikowanym profesjonalistą dysponującym wiedzą i niezastąpionym doświadczeniem. Możliwość kupowania produktów leczniczych oraz suplementów diety w sposób anonimowy i bez konsultacji z farmaceutą może prowadzić do ich nadkonsumpcji, niewłaściwego stosowania, jak również zakupu zbędnych produktów powiązanych z sobą wyłącznie marketingowo (promocje, rabaty). Poza tym nadal brakuje nadzoru nad zgodnym z procedurami transportem produktów leczniczych zakupionych przez internet. Klient apteki tradycyjnej otrzymuje produkt na miejscu, podczas gdy w przypadku transakcji internetowej moment odbioru zamówienia jest oddalony w czasie, wynoszącym zwykle od 2 do 3 dni roboczych. W tym czasie ani sprzedający, ani kupujący nie mają pewności, w jakich warunkach jest przechowywana paczka z zamówionymi lekami i innymi produktami z apteki internetowej.

miesięcznik "Zdrowie"