Ibuprofen: działanie, dawkowanie

maska Jerzy Szczur, magister farmacji
Konsultant: Jerzy Szczur, magister farmacji
1 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Ibuprofen to substancja będąca składnikiem wielu leków dostępnych w aptece bez recepty. Sięgamy po nie bardzo często z powodu bólu głowy, zęba czy łamania w kościach. Jak działa ibuprofen? Jakie jest dawkowanie ibuprofenu u dzieci, a jakie u dorosłych? Od kiedy można go podawać dziecku? Jaka jest różnica między ibuprofenem a paracetamolem?

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalnie, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponadto hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi, choć słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy. Preparaty zawierające ibuprofen należą do najczęściej stosowanych leków wydawanych bez recepty (OTC).

Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn - przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Doprowadzając do zmniejszenia wytwarzania prostaglandyn, ibuprofen powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.

Ibuprofen - wskazania do stosowania

Leków zawierających ibuprofen używa się do

  • uśmierzania różnorodnych bólów
  • łagodzenia objawów przeziębienia i grypy
  • obniżania gorączki

Lekarze zalecają je między innymi w terapii schorzeń narządów ruchu i tkanki łącznej

Ibuprofen - dawkowanie u dzieci i dorosłych

U dzieci od 3. miesiąca do 6. roku życia można podawać ibuprofen, ale tylko w postaci zawiesiny doustnej lub syropu w dawce nie większej niż 20–30 mg/kg masy ciała/dobę w 3–4 dawkach podzielonych.

U dzieci od 3. miesiąca do 6. roku życia można stosować ibuprofen tylko w postaci zawiesiny doustnej lub syropu. U dzieci od 6. roku życia można stosować ibuprofen zarówno w postaci zawiesiny i syropu, jak i tabletek.

Tabletki z ibuprofenem można stosować u dzieci od 6. roku życia. U dzieci od 6 do 9 lat (masa ciała 20 - 29 kg) ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w następującej dawce: 1 tabletka doustnie (która zwiera 200 mg ibuprofenu) co 6 - 8 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 600 mg w dawkach podzielonych).

U dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30 - 39 kg) ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w dawce: 1 tabletka doustnie co 6 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 800 mg w dawkach podzielonych).

U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w następującej dawce: 1 do 2 tabletek doustnie co 4 godziny po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa 1200 mg w dawkach podzielonych).

WARTO WIEDZIEĆ>>Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie ibuprofenu

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z  lekarzem, który podejmie odpowiednie działania.

Zalety preparatów z ibuprofenem

Leki zawierające tę substancję w postaci tabletek zaczynają działać już po ok. 30 minutach od podania. Szybciej, jeśli przyjmiemy preparaty w postaci zawiesiny lub żelowych kapsułek zawierających lek w formie płynnej. Pokarm opóźnia wchłanianie substancji czynnej. Działanie leku utrzymuje się 4–6 godzin od podania. W przypadku stłuczeń i innego tego typu urazów możemy użyć formy żelowej do stosowania miejscowego.

Ważną cechą ibuprofenu jest to, że nie kumuluje się w organizmie. Po upływie doby od przyjęcia ostatniej dawki wydalany jest głównie z moczem w postaci niezmienionej lub jako nieaktywny metabolit. W aptekach możemy kupić preparaty zawierające tę substancję w różnej postaci: tabletek, czopków, żeli czy zawiesin.

To ci się przyda

To ci się przyda

Popularne leki bez recepty, które zawierają ibuprofen

• Acatar Zatoki
• Bufenik
• Dip Rilif
• Dolgit
• Ibalgin
• Ibufen
• Ibum
• Ibupar
• Ibuprofen
• Ibuprom
• Ibuprom Zatoki
• Mig
• Modafen
• Metafen
• Nurofen

Ibuprofen - przeciwwskazania

Lek z ibuprofenem przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 3 dni.

Warto wiedzieć

Ważne

Ibuprofen a paracetamol

Ibuprofen i paracetamol to popularne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W związku z tym oba leki można podawać przy bólach różnego pochodzenia i przy gorączce. Jakie są między nimi różnice? Ibuprofen ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Paracetamol nie ma takiego działania. W związku z tym ibuprofen pomoże przy stanach zapalnych, a paracetamol nie. Jednorazowa dawka doustna dla osoby dorosłej (pow. 12. r.ż.) w przypadku ibuprofenu to 200-400 mg, a dla paracetamolu - 500-1000 mg. Inna jest też maksymalna dawka dobowa, którą można podać osobie dorosłej (pow. 12. r.ż.) - dla ibuprofenu będzie to 1200 mg, a dla paracetamolu - 4000 mg.

Polecamy
Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

Paracetamol, ibuprofen czy aspirynę można kupić w kiosku, na stacji benzynowej, przy kasie w supermarkecie. Sięgamy po nie, gdy boli ...

Ibuprofen - możliwe skutki uboczne, działania niepożądane stosowania ibuprofenu

Ibuprofen może powodować działania niepożądane. Czasem występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak:

Podczas stosowania dużych dawek leku zawierającego ibuprofen mogą wystąpić zaburzenia widzenia (tzw. niedowidzenie toksyczne), senność, upośledzenie czynności nerek i wątroby.

Zdarzają się też odczyny alergiczne:

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek) może dojść m.in. do:

  • choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku
  • zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania
  • rumienia wielopostaciowego, zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się
    naskórka
  • ciężkich reakcji nadwrażliwości, takich jak: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia
    zaburzenia rytmu serca, hipotensja – nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs;
    zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli
  • w pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja

Ważne

Ważne

Stosowanie ibuprofenu z innymi lekami

Osoby przyjmujące leki z powodu chorób przewlekłych powinny uzgodnić z lekarzem prowadzącym stosowanie preparatów zawierających ibuprofen. Może on bowiem zmniejszyć skuteczność działania leków moczopędnych. Nasila także toksyczne działanie metotreksatu. W połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn mogą wystąpić krwawienia. Preparaty z tą substancją nie powinny być stosowane przez osoby chore na skazę krwotoczną i z aktywną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dużą ostrożnością muszą się wykazać pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby, serca czy astmatycy. Przyjęcie ibuprofenu łącznie z kwasem acetylosalicylowym może wywołać alergię krzyżową.

Jak przechowywać leki?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie ibuprofenu

Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie ibuprofenu

Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
ewa, 04.10.2013 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlatego też przed zażyciem każdego nowego leku wolę dowiedzieć się dokładnie co i jak działa - szukam w necie w specjalnych wyszukiwarkach takich jak ta: www.osoz.pl/leki , pytam farmaceutę i lekarza. w końcu chodzi o moje zdrowie!
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

106

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

99

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

98

Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) zwany też mniszkiem pospolitym lub mleczem rośnie...

więcej

94

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w przypadku twardziny. Istnieje ryzyko powstania aktywnych zmian skórnych po mikrourazach oraz w przebiegu tej choroby może dochodzić do nieprawidłowego gojenia...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.