Diklofenak a udar mózgu i atak serca. Czy diklofenak zostanie wycofany?

2019-07-01 11:33

Diklofenak, według najnowszych brytyjskich i kanadyjskich badań, o 40 do 60 procent zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Czy diklofenak, lek przeciwbólowy stosowany przede wszystkim w chorobach reumatycznych, rzeczywiście powinien być wycofany ze sprzedaży?

diklofenak
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Diklofenak: kto go stosuje?
  2. Diklofenak: kiedy może spowodować udar lub zawał?

Doniesienia o tym, że diklofenak może powodować udar mózgu lub zawał serca pojawiają się już od kilku lat, ale mimo to nikt nie podjął jak do tej pory żadnych kroków zmierzających w kierunku wycofania leku z rynku. W 2013 roku o tym niebezpieczeństwie donosili na łamach „PLOS Medicine” Patricia McGettigan z The London School of Medicine and Dentistry oraz David Henry z University of Toronto.

Diklofenak: kto go stosuje?

Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Najczęściej przepisywany jest chorym cierpiącym z powodu różnych chorób reumatycznych, osteoporozy oraz pacjentom po operacjach. Występuje w różnych preparatach, podaje się go w postaci tabletek, syropów i czopków.

Diklofenak: kiedy może spowodować udar lub zawał?

Duża liczba chorych, którym się go przepisuje, to osoby starsze, mające już w wywiadzie rozmaite problemy krążeniowe. Poza tym chorzy cierpiący na różne odmiany reumatyzmu zazwyczaj mają też problemy z sercem. A diklofenak, choć silnie hamuje działanie COX-2 (prostagladyny, które odpowiadają za stany zapalne stawów), to dużo słabiej wpływa na wydzielanie COX-1. Takie "wybiórcze" oddziaływanie zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów, które mogą doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.