DIKLOFENAK - substancja czynna leków stosowanych w reumatologii

2019-07-11 10:45

Diklofenak jest dostępny w postaci tabletek, zastrzyków, żeli, czopków, a nawet plastrów. Preparaty diklofenaku są wykorzystywane głównie w reumatologii, np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, RZS, ale znalazł też zastosowanie w leczeniu bólu oczu, po urazach, przy miesiączce.

DIKLOFENAK - substancja czynna leków stosowanych w REUMATOLOGII
Autor: thinkstockphotos.com Preparaty zawierające diklofenak są dostępne w postaci tabletek, żeli i czopków.

Spis treści

  1. Diklofenak - zalety
  2. Diklofenak - wady
  3. Diklofenak - przeciwwskazania

Diklofenak to kwas o-N-(2,6--dichlorofenylo)-aminofenylooctowy, ale w preparatach farmaceutycznych najczęściej występuje w postaci soli sodowej.

Diklofenak - zalety

Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najczęściej stosowany jest w postaci tabletek. Po podaniu doustnym szybko i całkowicie się wchłania. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 1–2 godzinach.

W formie czopków może być aplikowany raz dziennie na noc; jako żel do smarowania – do 4 razy na dobę. Niezależnie od drogi podania przenika do płynu maziowego i łagodzi ból na 4–5 godzin. Wydalany jest w ciągu 12 godzin od podania, z moczem i kałem. Nie kumuluje się w organizmie.

Diklofenak - wady

Diklofenaku nie powinny stosować osoby, u których ujawniła się nadwrażliwość na inne leki z grupy NLPZ lub pochodne kwasu salicylowego. Astma oskrzelowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niewydolność nerek oraz upośledzona czynność wątroby też są przeciwwskazaniami do zastosowania tej substancji leczniczej. Jeżeli stosujemy diklofenak z innymi lekami, musimy pamiętać o ryzyku interakcji.

Przyjmowany z digoksyną lub litem powoduje zwiększenie ich stężenia we krwi. Wzmaga toksyczność metotreksatu. W połączeniu z lekami na nadciśnienie zmniejsza ich skuteczność, a dodatkowo może uszkadzać nerki. Stosowany łącznie z diuretykami (leki moczopędne) zwiększa stężenie potasu we krwi. Równoczesne podawanie z innymi NLPZ lub kortykosteroidami zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.

Czytaj też: Leki na nadciśnienie: niebezpieczne interakcje

Jak każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Do najczęstszych należą zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, biegunka), skórne reakcje alergiczne, a niekiedy nawet uaktywnienie się choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

Diklofenak - przeciwwskazania

Bez konsultacji z lekarzem leku nie powinny stosować osoby chore na:

Przeciwwskazaniem jest też reakcja alergiczna występująca przy wcześniejszym podaniu leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych z grupy NLPZ albo kwasu acetylosalicylowego.

Kobietom w ciąży podaje się go tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko działań niepożądanych u dziecka.

Diklofenaku nie należy stosować dłużej, niż to jest konieczne. Jeżeli nie zażyje się kolejnej dawki, następnej nie przyjmujmy podwójnie. Długotrwałe stosowanie lub użycie wysokich dawek może powodować upośledzenie czynności wątroby, niewydolność nerek, a niekiedy nawet zaburzenia układu krwiotwórczego. Zbyt długie stosowanie żeli przeciwbólowych z diklofenakiem (zwłaszcza na duże powierzchnie) może spowodować wystąpienie objawów układowych.

Ważne

W lekach sprzedawanych bez recepty ilość substancji czynnej jest kilkakrotnie mniejsza niż w tych, które wydawane są na receptę. Mimo to zawsze należy stosować się do zaleceń o dawkowaniu, zawartych na ulotkach.

miesięcznik "Zdrowie"