Czy Diane-35, lek na trądzik, zabił już kilka kobiet? Czy tabletki Diane-35 są bezpieczne?

2013-01-29 14:12

Diane-35 to tabletki hormonalne, stosowane od lat w leczeniu trądziku. Diane-35 mają dodatkową zaletę - działają jak tabletki antykoncepcyjne. Skąd więc podejrzenie, że Diane-35 przyczyniły się do śmierci kilku kobiet? Dlaczego francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) wszczęła śledztwo w sprawie leku Diane-35?

Czy Diane-35, lek na trądzik, zabił już kilka kobiet? Czy tabletki Diane-35 są bezpieczne?
Autor: thinkstockphotos.com Diane-35 to tabletki hormonalne, stosowane od lat w leczeniu trądziku. Diane-35 mają dodatkową zaletę - działają jak tabletki antykoncepcyjne. Skąd więc podejrzenie, że Diane-35 przyczyniły się do śmierci kilku kobiet? Dlaczego francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) wszczęła śledztwo w sprawie leku Diane-35?

Diane-35, hormonalny lek przeciwko trądzikowi, spowodował we Francji co najmniej cztery zgony - podał francuski urząd ds. leków ANSM. Diane-35 to lek w Polsce refundowany, często używany niezgodnie z przeznaczeniem, jako tani środek antykoncepcyjny. To możliwe, bo Diane-35 zawiera wysoki poziom progesteronu. Diane-35 jest na rynku od 1982 roku, dopuszczono go do sprzedaży w 135 krajach świata, a sprzedawany jest w 116 krajach.

Diane-35: zakrzepica przyczyną śmierci kobiet?

Diane-35 przyczyniła się, zdaniem francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych, do śmierci czterech kobiet w wieku od 18 do 28 lat. Kobiety te zmarły na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Łącznie raport donosi, że odnotowano 125 takich przypadków wystąpienia zakrzepicy w wyniku przyjmowania tabletek Diane-35.

Diane-35: ulotka ostrzega przed zakrzepicą

Producent Diane-35 wyraźnie ostrzega w ulotce leku przed możliwością wystąpienia działań niepożądanych, w tym zakrzepicy, bo wszystkie preparaty antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wystąpienia zatorów żylnych lub tętniczych, chorób zakrzepowo-zatorowych. Poza tym w ulotce czytamy, że należy poinformować lekarza o tym, czy ma się zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (teraz lub w przeszłości) a także czy takie zaburzenia występują w rodzinie.

UWAGA: jednoczesne przyjmowanie tabletek hormonalnych i palenie papierosów znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki