- Dietetyk (2255 odpowiedzi)
- Chirurg plastyczny (338 odpowiedzi)
- Kardiolog (68 odpowiedzi)
- Anestezjolog (26 odpowiedzi)
- Pedagog (455 odpowiedzi)
- Ginekolog - położnik (21922 odpowiedzi)
- Urolog (2252 odpowiedzi)
- Psycholog - seksuolog (596 odpowiedzi)
- Chirurg (26 odpowiedzi)
- Dermatolog (6386 odpowiedzi)
- Stomatolog (2894 odpowiedzi)
- Okulista (1427 odpowiedzi)
- Logopeda - pedagog (174 odpowiedzi)
- Fizjolog żywienia (1716 odpowiedzi)
poradnikzdrowie.pl
›Zdrowie
›Rodzaje i sposób przechowywania INSULINY - cukrzyca, glukometr, glukoza, insulina, pompa insulinowa
Rodzaje i sposób przechowywania INSULINY
Nowoczesne pompy insulinowe, peny oraz glukometry przypominają elektroniczne zabawki. Osobom z cukrzycą, które stale muszą brać insulinę, ułatwiają życie. Dowiedz się, jakie są rodzaje insuliny, jak należy ją przechowywać, a także co osoby chore na cukrzycę muszą mieć zawsze przy sobie.
Stężenie glukozy we krwi bada się za pomocą tzw. suchych testów (zwanych paskowymi) albo glukometru. Najczęściej przed posiłkiem lub podaniem insuliny oraz po 1,5-2 godz. po jedzeniu. Gdy wahania poziomu cukru we krwi są duże, także przed snem i w nocy: około 24.00 i 3.30.
Rodzaje insuliny
- Krótko działająca: można ją brać na pół godziny lub tuż przed posiłkiem. Najsilniej działa ona między 1 a 3 godziną po wstrzyknięciu. Jest skuteczna przez 8 godzin.
- O pośrednim czasie działania: przed podaniem należy ją dobrze wstrząsnąć. Najsilniej działa między 4 a 12 godziną po zastrzyku. Jest skuteczna przez 24 godziny.
- O długim czasie działania: działa przez ponad 24 godziny.
Należy pamiętać, że rodzaj insuliny zawsze dobiera lekarz. Insulina jest w ampułkach lub wstrzykiwaczach przypominających długopisy, tzw. penach. Ich wkłady z insuliną wystarczają na kilka dni. Wymienia się tylko jednorazowe miniigły. Są bardzo cienkie i powleczone silikonem, więc ukłucie nie boli. Igłę wbija się pod skórę, ale nie w mięsień. Najlepiej w brzuch, udo lub ramię. Trzeba zmieniać miejsce, by nie tworzyły się zgrubienia i zrosty.
Pompy osobiste, czyli automatyczne dozowniki insuliny, nosi się w kieszeni lub na pasku pod ubraniem. Są na stałe podłączone do ciała drenem wkłutym w brzuch i zaprogramowane na podawanie określonych dawek insuliny. Przed posiłkami chory sam bierze dodatkową porcję zwaną bolusem. Trzeba uważać, żeby dren się nie odłączył lub nie zatkał. Niestety, pompy osobiste są jak na razie drogie. Kosztują od 5 do 18 tysięcy złotych i trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni.
Jak przechowywać insulinę
- najlepiej w lodówce, w temperaturze 2-8 st. C,
- z dala od światła słonecznego, lotwartą fiolkę do 6 tygodni, peny - jednorazowe wstrzykiwacze - do miesiąca,
- nie zamrażać,
- nie używać insuliny rozmrożonej ani takiej, która zmieniła barwę lub konsystencję.
Chorzy na cukrzycę powinni zawsze ze sobą nosić:
- bransoletkę z informacją, że masz cukrzycę,
- dzienniczek samokontroli z aktualnymi wynikami pomiarów poziomu glukozy,
- podręczny wstrzykiwacz insuliny, np. NovoPen, HumaPen lub strzykawkę i fiolkę z insuliną oraz zapas leków, które przyjmujesz co dzień,
- coś słodkiego, np. cukierki,
- kartę chorego z informacją o dawce przyjmowanej insuliny,
- glukometr i paski testowe, gdy wychodzisz z domu na dłużej.
witam...w odchudzaniu wazne jest wsparcie zapraszam: schudnijmyrazem.bnx.pl zapraszam
Witam czy ktoś z was ma jeszcze tą metodę APE?? oraz czy mógłbym prosić o podesłanie na maila paulus128@o2.pl z góry wielkie dzięki. pozdro
Gier jest cala masa, ja osobiscie lubie gry z Adamigo
akurat mielismy okazje nosic w tym nosidle i szczerze polecam, bardzo dobrze wykonane






więcej