Akcesoria, które chory na CUKRZYCĘ musi mieć pod ręką

2008-03-03 12:32

Cukrzyca jest zaliczana do chorób społecznych. Późno rozpoznana, nieleczona lub źle leczona grozi wieloma powikłaniami. Każda osoba chora na cukrzycę powinna mieć pod ręką coś słodkiego, glukometr, ciśnieniomierz, wstrzykiwacz insuliny i kilka innych rzeczy - niezbędnych w razie nagłych ataków choroby.

Apteczka
Autor: Jupiterimages Niezbędnik diabetyka powinien zwierać obowiązkowo glukometr, wstrzykiwacz insuliny, pompę insulinową, paski testowe do pomiaru stężenia ciał ketonowych we krwi i ciśnieniomierz. Ponadto każdy chory na cukrzycę powinien nosić bransoletkę zawierającą podstawowe dane kontaktowe i cukierki na wypadek nagłego niedocukrzenia.

Osoby chore na cukrzycę powinny się zaopatrzyć między innymi w: ciśnieniomierz, glukometr, wstrzykiwacz insuliny i... cukierki. Prezentujemy pełną listę akcesoriów niezbędnych dla diabetyków:

Akcesoria dla chorych na cukrzycę

1. Bransoletka

Do stałego noszenia na ręce. Zawiera imię, nazwisko, informację, na jaki typ cukrzycy choruje jej posiadacz, a także numer telefonu kontaktowego do bliskich.

2. Cukierki

Zjedzenie czegoś słodkiego chroni przed hipoglikemią (niedocukrzeniem), które objawia się nagłym osłabieniem, drżeniem wewnętrznym, mrowieniem warg czy zawrotami głowy.

3. Glukometr

Aparat do badania stężenia glukozy we krwi. Wyposażony jest w nakłuwacz, wymienne igły i paski testujące. Kroplę krwi z opuszki palca lub przedramienia umieszcza się na pasku, a na dużym, wyraźnym wyświetlaczu pojawia się wynik.

4. Wstrzykiwacz insuliny

Jednorazowy zawiera określoną dawkę insuliny – po wstrzyknięciu wyrzucasz go do kosza. Pen (np. NovoPen) jest wielokrotnego użytku i zawiera wymienne wkłady z dawką insuliny ustaloną przez lekarza.

5. Pompa insulinowa

Zapewnia wyrównany poziom glukozy we krwi przez całą dobę, dozując insulinę w odpowiednim czasie i w ustalonej dawce. Można ją nosić w kieszeni lub przy pasku do spodni. Dzieci do 10 lat mogą dostać pompę bezpłatnie, składając wniosek do fundacji Jurka Owsiaka

6. Paski testowe do pomiaru stężenia ciał ketonowych we krwi

Ciała te mogą pojawić się, gdy stężenie cukru przekracza 250 mg/dl. Pozwala to zapobiec kwasicy ketonowej (szczególnie przydatne dla ciężarnych z cukrzycą i diabetyków stosujących pompę insulinową).

7. Ciśnieniomierz

Konieczny, bo cukrzyca często współwystępuje z nadciśnieniem. Zbyt wysokie ciśnienie uszkadza zaś ściany naczyń krwionośnych. Ciśnieniomierz zakłada się zawsze na tę samą rękę. Pomiar należy wykonywać rano i wieczorem, przed jedzeniem.

miesięcznik "Zdrowie"