WZW C - jak można się zarazić? Drogi zakażenia WZW C

2016-09-14 10:07

Jak można się zarazić WZW typu C? Na pewno nie przez pocałunek, jak się powszechnie uważa. Wirus HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C, przenosi się tylko przez krew. Sprawdź, jakie są drogi zakażenia WZW C, a w jakich sytuacjach nie można się zarazić.

WZW C (żółtaczka typu C) - jak można się zarazić?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. WZW C - jak można się zarazić?
  2. 80% osób nie wie o zakażeniu HCV
  3. Czy WZW C można się zarazić przez pocałunek?
  4. WZW C - ważne badania

Jak można się zarazić WZW typu C? Niestety, większość osób nie wie, jakie są drogi zakażenia wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Tymczasem w Polsce co roku rejestruje się 2-3 tys. nowych zachorowań, jednak ich rzeczywista liczba może być większa, gdyż nie wszystkie zakażenia udaje się zdiagnozować. Zdecydowana większość – aż 95 proc. przypadków – to przewlekła postać choroby, często z powikłaniami w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. Liczba osób aktywnie zakażonych HCV wynosi ok. 230 tys.

WZW C - jak można się zarazić?

Do zakażenia HCV dochodzi poprzez przetoczenie zakażonej krwi lub kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych (konieczne jest przerwanie ciągłości tkanek, np. nakłucie czy rozcięcie skóry lub uszkodzenie błon śluzowych) z przedmiotami, które zostały nią zanieczyszczone, tzn. zakażona krew musi mieć kontakt z krwią lub błoną śluzową osoby zdrowej.

Takie ryzyko pojawia się w trakcie zabiegów medycznych:

Na zakażenia szczególnie narażone są osoby przyjmujące narkotyki w formie iniekcji, a także m.in. pacjenci poddawani dializom, chorzy na hemofilię, nosiciele HIV, dzieci zakażonych matek podczas porodu.

    a także zabiegów niemedycznych:

    WARTO WIEDZIEĆ>>Czym można się zarazić u fryzjera? Czym można się zarazić u kosmetyczki?

      Szacuje się, że zakażona jest połowa osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach, zatem używanie w czasie podawania tego typu środków wspólnych igieł i strzykawek to kolejny czynnik ryzyka.

      Zakażenie HCV może przytrafić się także w warunkach domowych, gdy członkowie rodziny używają wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia).

      Szczególną ostrożność należy zachować przy udzielaniu pierwszej pomocy – jeśli mamy na skórze skaleczenia czy uszkodzenia możemy zakazić się w czasie kontaktu z krwią nosiciela HCV.

      Z podobnych powodów do zakażeń może dochodzić w czasie uprawiania sportów kontaktowych.

      Uszkodzenia skóry i błon śluzowych okolic intymnych, odbytu, jamy ustnej mogą stać się wrotami zakażenia w trakcie kontaktów seksualnych. Ryzyko rośnie w przypadku nosicieli wirusa HIV.

      W czasie porodu może dojść do zakażenia dziecka, jednak ryzyko wynosi jedynie ok. 6 proc. i zależy od wielu dodatkowych czynników, m.in. stężenia wirusa we krwi matki. Nosicielki HCV mogą karmić piersią, bo wirus nie przenosi się tą drogą.

      Warto wiedzieć

      Indywidualne drogi zakażeń HCV:

      Prawdopodobieństwo zakażenia wskutek indywidualnych zachowań ludzi:

      • bardzo wysokie u osób przyjmujących narkotyki dożylnie
      • niskie, ale obecne w kontaktach domowych
      • minimalne w pożyciu małżeńskim
      • podwyższone w przypadku wielu partnerów seksualnych
      • praktycznie zerowe w kontaktach towarzyskich i służbowych

      80% osób nie wie o zakażeniu HCV

      Źródło: youtube.com/newsrm.tv

      Czy WZW C można się zarazić przez pocałunek?

      Wirus HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), nie przenosi się przez ślinę, a więc i nie przez pocałunek. Poza tym nie zarazimy się nim przez:

      • kichanie
      • kaszel
      • trzymanie się za ręce
      • trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie
      • używanie tej samej toalety, wanny, prysznica
      • spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV
      • pływanie w tym samym zbiorniku wodnym
      • zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzenia ciała)

      WZW C - ważne badania

      Osoby należące do grup ryzyka powinny poddać się przesiewowemu badaniu na obecność przeciwciał anty-HCV. Jeśli test jest dodatni, świadczy o tym, że pacjent miał kontakt z wirusem, co jednak nie zawsze oznacza aktywne zakażenie HCV. Wtedy zaleca się test na obecność materiału genetycznego wirusa, czyli badanie HCV RNA, który potwierdzi lub wykluczy aktywne zakażenie.

      Wykonanie badania przesiewowego ma kluczowe znaczenie dla postawienia wczesnej diagnozy, gdyż około 80 proc. zakażonych nie odczuwa żadnych specyficznych objawów choroby.

      Więcej informacji można uzyskać na stornie projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV": www.hcv.pzh.gov.pl

      Źródło:

      Materiały z warsztatów edukacyjnych Medicinara IV edycja, przeprowadzonych w ramach ogólnopolskiego Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV” (wirusowe zapalenie wątroby typu C), współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia, a koordynowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH.