Przygotowanie do podróży czyli co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz

2011-05-17 10:59

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko malarii jest stosowanie leków przeciwmalarycznych, używanie moskitier, siatek w oknach i repelentów..

Przygotowanie do podróży czyli co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz
Autor: thinkstockphotos.com Przygotowanie do podróży czyli co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz

Spis treści

  1. Wybieraj jasne ubrania i stosuj repelenty
  2. Dobre rady przed wyjazdem

Wyjeżdżając na wakacje w egzotyczne miejsca musisz wiedzieć, czego unikać i na co uważać. O profilaktyce malarii powinien pamiętać każdy, kto wybiera się w egzotyczną podróż, tymczasem wielu Polaków uważa, że problem malarii ich nie dotyczy. - Dlatego tak istotne jest uświadamianie polskim turystom, jak ważne jest stosowanie profilaktyki malarycznej podczas podróży w rejony tropikalne. Każdego roku pomocy lekarzy specjalistów potrzebuje coraz więcej osób wracających z egzotycznych podróży – mówi dr n. med. Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.Pamiętaj, że najwyższa aktywność komarów z rodzaju Anopheles przypada na okres od zmierzchu do świtu.W miejscach zacienionych i blisko zbiorników wodnych wysoka aktywność komarów może utrzymywać się przez cały dzień. Największe ryzyko zarażenia występuje pod koniec pory deszczowej, wokół terenów lęgowych czyli zbiorników słodkiej wody stojącej. Komary chętniej siadają na obiektach o barwie czarnej oraz atakują ofiary o podwyższonej temperaturze ciała do których należą m.in. kobiety ciężarne (zarażenia wewnątrzmaciczne doprowadzają do poronienia, obumarcia płodu lub wystąpienia malarii wrodzonej!).

Wybieraj jasne ubrania i stosuj repelenty

Receptory komara reagują na zmiany stężenia dwutlenku węgla i substancje zapachowe wydzielane z potem.- Czy dany osobnik jest atrakcyjny dla samicy komara zależy od składu chemicznego potu, przede wszystkim od obecnego w nim kwasu masłowego. Większość dostępnych w sklepach repelentów zawiera DEET czyli meta-N,N-dietylotoluamid, związek odstraszający owady a jednocześnie nietoksyczny i nie drażniący skóry. Repelenty są w postaci sprayów, płynów, maści, kremów - mówi dr n. med. Piotr Kajfasz. - Preparaty o kilkunastoprocentowej zawartości DEET są skuteczne do 60 minut. Środki zawierające DEET w stężeniu zawartym w przedziale 20-30% działają kilkanaście godzin. Dokładne rozsmarowanie repelentu po powierzchni ciała jest bardzo istotne, bo komary siadają na skórze już w odległości 4 centymetrów od strefy zabezpieczonej środkiem odstraszającym. Zabicie żerującego komara jest błędem, bo rozprowadzenie nawet śladowych ilości krwi na skórze będzie zwabiało następnych przedstawicieli tego gatunku znajdujących się w promieniu kilkudziesięciu metrów. Zapachy: goździków, bergamotki, lawendy, mięty, eukaliptusa, cytroneli, cedru, czeremchy, pelargonii, melisy, czosnku, tiaminy (VitB1) mają wątpliwą skuteczność odstraszającą i słabo sprawdzają się w roli repelentów.Pamiętaj, że w tropikach zalecane jest  noszenie ubrań w jasnych kolorach, a po zachodzie słońca przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, klimatyzowanych. W godzinach popołudniowo-wieczornych należy stosować na skórę środki odstraszające komary oraz okryć jak największą powierzchnię ciała (długie spodnie, koszula z długimi rękawami). Warto pamiętać, że podczas wietrznej pogody lub wzmożonej potliwości skuteczność repelentu jest krótkotrwała i należy zastosować go ponownie (nierzadko kilka razy w ciągu doby). Po pływaniu, kąpieli, prysznicu sytuacja jest podobna. Przed zaśnięciem obejrzyj dokładnie pomieszczenie - czy nie dostał się tu komar.  Komary kryją się zwykle w framugach okien, drzwi oraz za meblami. Sprawdź szczelność namiotów, siatek w oknach, moskitier oraz spryskaj je środkiem owadobójczym, najlepiej zawierającym permetrynę. W pomieszczeniach klimatyzowanych upewnij się, że okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Włączony wentylator, wiatrak pod sufitem, klimatyzacja może skutecznie działać przeciwko komarom. Przepływ powietrza utrudnia przemieszczanie się komarów i namierzanie celu. Owady te nie lubią ruchu powietrza, nie radzą sobie przy wietrznej pogodzie.Osoby wyjeżdżające w rejony występowania malarii powinny bezwzględnie stosować profilaktykę przeciwmalaryczną. Na kilka tygodni przed wyjazdem odwiedź lekarza zajmującego się medycyną podróży, który przepisze właściwy preparat, zaproponuje szczepienia przeciwko wybranym chorobom zakaźnym oraz omówi zasady zachowania się w tropiku.

Dobre rady przed wyjazdem

  • Zapytaj swojego lekarza o niezbędną profilaktykę przed wyjazdem (badania i szczepienia). Nigdy nie jest za późno na konsultacje z lekarzem i podjęcie niezbędnych środków ostrożności.
  • Nie kupuj leków w internecie, ani nie zakładaj, że kupisz je na miejscu (w egzotycznych krajach istnieje handel fałszywymi lekami, a przez to nieskutecznymi).
  • Zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe.
  • Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.
  • Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające owady.
  • Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
  • Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B3 czy HIV.
  • Zrezygnuj z robienia tatuaży czy wizyt w lokalnych salonach fryzjerskich czy kosmetycznych - możesz zakazić się tam wieloma chorobami  w tym WZW typu C.
  • Po powrocie skontaktuj się z lekarzem. Jeśli po powrocie twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady.