Po powodzi: co robić by zachować zdrowie?

2010-05-31 13:17

Po przejściu fali powodziowej pojawiają się nowe niebezpieczeństwa, a przede wszystkim  zagrożenie epidemiologiczne. Zdrowie i bezpieczeństwo zależy wtedy od skrupulatnego przestrzegania zasad dotyczących higieny i przechowywania żywności. Sprawdź, co robić, by uniknąć choroby po powodzi.

Po powodzi: co robić by zachować zdrowie?
Autor: Thinkstockphotos.com

Jak po powodzi ograniczyć zagrożenie epidemiologiczne? „Jedz potrawy gotowane, a warzywa i owoce, czystą ręką, ze skórki obrane”... Ta zasada, kierowana głównie do osób wybierających się w te regiony, gdzie istnieje duże zagrożenie salmonellozami, durami, czerwonką i cholerą, doskonale pasuje również do ofiar powodzi. Ale w tym przypadku zasad bezpieczeństwa jest dużo, dużo więcej. Tu nie wystarczy bowiem jedynie gotować, obierać i mieć czyste ręce.

Przeczytaj: Czy powodzianom grozi epidemia?

 

  • Przede wszystkim należy od razu wyrzucić żywność, która miała bezpośredni kontakt z wodą, która jest pokryta szlamem. Absolutnie nie wolno nią karmić zwierząt. Jeśli żywność była przechowywana w opakowaniu, ale istnieje choć cień podejrzenia, że mogła ulec skażeniu brudną wodą, również należy się jej pozbyć. Podobnie pozbywamy się podtopionych warzyw i owoców. Wyrzucić należy także te przedmioty gospodarstwa domowego, które mają chropowatą, porowatą strukturę, a także sprzęt jednorazowego użytku. Natomiast przedmioty szklane, porcelanowe, metalowe można zachować, ale trzeba je dokładnie wyczyścić, używając odpowiedniego środka do dezynfekcji.

 

  • Konserwy można zachować, ale należy sprawdzić, czy nie ma w nich wgłębień, czy nie są zardzewiałe. Jeśli tak, lepiej się ich pozbyć.
  • Produkty, z których przyrządza się potrawy lepiej poddać najpierw obróbce cieplnej, chyba że  już są w postaci gotowej do spożycia i wiadomo, że nie miały styczności z brudną wodą.
  • Warzywa i owoce, nawet jeśli zostały dowiezione z regionu nie objętego powodzią, też trzeba myć i jeść obrane ze skórki. Te, które nie nadają się do obierania (sałata, owoce jagodowe), trzeba myć w dużej ilości świeżej wody i kilka razy płukać.
  • Jeśli powódź dotknęła zwierzęta hodowlane, trzeba koniecznie skontaktować się z weterynarzem, który oceni ich stan zdrowia i zadecyduje, w jakim stopniu można (i czy w ogóle) korzystać np. z mleka od krowy.
  • Uważnie należy przyjrzeć się też sprzętom domowym, zwłaszcza tym, w których przechowywana jest i przetwarzana żywność. Wszelkie zawilgocenia, zmiana koloru, zapach pleśni oznacza, że już rozpanoszył się grzyb, który może przedostać się do żywności i stać przyczyną chorób. Poza tym zarodniki grzybów będą przedostawać się do organizmu poprzez drogi oddechowe, co w najlepszym razie może stać się przyczyną alergii lub nasilić ataki astmy.

 

Przeczytaj: Pleśnie dobre i złe
Uwaga, grzybica

Aby zminimalizować negatywne skutki zdrowotne fali powodziowej, należy często wietrzyć mieszkania, a szafki, a w razie konieczności dokonać ich wysuszenia i odmalowania.

Pamiętaj, ze jeśli masz wątpliwości, czy jakąś rzecz zatrzymać, czy wyrzucić, to lepiej od razu ją wyrzuć. 
Szczególną uwagę należy też zwrócić na apteczkę. Tu zasady postępowania są jeszcze bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności. Nawet jeśli leki znajdowały się w szczelnie opakowanych pojemnikach, bezpieczniej będzie się ich pozbyć.