Profilaktyka przeciwmalaryczna

2014-07-17 11:10

Planując egzotyczną podróż, pamiętaj o zagrożeniu chorobami tropikalnymi. Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko malarii, są natomiast leki, bez przyjmowania których ryzyko zachorowania na malarię, zwaną także zimnicą, jest bardzo duże.

MALARIA: nie zapominaj o profilaktyce, wyjeżdżając do egzotycznego kraju
Autor: Thinkstockphotos.com Malarię przenoszą samice komara widliszka. Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko malarii, są natomiast leki, bez przyjmowania których ryzyko zachorowania na malarię, zwaną także zimnicą, jest bardzo duże.

Jakiś czas temu o malarii było głośno za sprawą Georga Clonneya, który nabawił się jej w Sudanie. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie sprawiły, że po 10 dniach doszedł do formy, jednak nie każdy może liczyć na tak dobrą diagnostykę, leczenie i szczęście. 
Dlatego zamiast łudzić się, że będzie dobrze i nie zarazisz się nią w czasie wakacyjnej wyprawy do egzotycznego kraju - już na dwa miesiące przed wyjazdem odwiedź specjalistę od medycyny podróży, który zaleci ci odpowiednią chemioprofilaktykę. Ceny leków w porównaniu do sum, które wydajemy na samą wyprawę (kilkutygodniowe wakacje w tropikach kosztują ok. 10 tys. zł ) nie są wysokie, bo za najnowszy lek przeciwmalaryczny (16 tabletek na 16 dni) zapłacimy ok. 300 zł. 
Do profilaktycznego zastosowania wykorzystuje się chlorokinę, meflokinę, proguanil, doksycyklinę oraz najnowszy i najskuteczniejszy preparat przeciwzimniczy, w skład którego wchodzi atowakwon i proguanil. Bez wyżej wymienionej profilaktyki ryzyko zachorowania  na malarię jest naprawdę duże.
- Musimy pamiętać, że nie ma leków w 100 proc. skutecznych, dlatego też przyjmowanie ich nie może nas zwalniać od profilaktyki - mówi dr n. med. Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.

Samica komara widliszka przenosi malarię

Malaria, czyli po polsku zimnica jest ostrą lub przewlekłą chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Nazwa choroby pochodzi od włoskich słów mal’aria co znaczy złe powietrze. Wektorem, czyli przenosicielem zarażenia jest samica komara widliszka, którą wyróżnia charakterystyczne ułożenie ciała względem powierzchni skóry w czasie żerowania. Widliszka trzyma odwłok pod kątem 45 stopni do powierzchni skóry, podczas gdy pozostałe komary trzymają go równolegle.
- W momencie ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka. Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się powodując ich rozpad. Do niekonwencjonalnych bądź rzadkich sposobów transmisji zarazka należą: przeniesienie zarażenia wskutek przetoczenia zainfekowanej krwi, zarażenie za pośrednictwem zanieczyszczonych igieł lub strzykawek, wniknięcie zarodźców zimnicy bez udziału samicy komara widliszka (kontakt z krwią chorego, zarażenia laboratoryjne), zarażenia drogą klasyczną na terenach odległych od obszarów endemicznego występowania zimnicy - mówi dr n. med. Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej. - W ostatnim z wyżej wymienionych przypadków samice komarów zostają przetransportowane na pokładach samolotów lub statków. W Europie swoiste rejony zagrożenia malarią znajdują się wokół dużych portów lotniczych (Zurych, Wiedeń-Schwechat, Berlin, Frankfurt nad Menem, Amsterdam-Schiphol, Londyn-Heathrow).

Gdzie można zarazić się malarią?

Zagrożenie zimnicą występuje w południowym Meksyku (półwysep Jukatan, obszary przygraniczne z Belize i Gwatemalą), w Ameryce Środkowej, na Karaibach (Republika Dominikany, Haiti, Jamajka), w Ameryce Południowej, zwłaszcza w dorzeczu Amazonki i Orinoko.
Tereny malaryczne znajdują się w Afryce na południe od Sahary i sięgają Republiki Południowej Afryki. W RPA obszary endemiczne zlokalizowane są w rejonach przygranicznych z Zimbabwe i Mozambikiem, w Prowincji Mpumalanga, gdzie mieści się słynny Park Krugera oraz w północnej i północno-wschodniej części Prowincji Kwazulu-Natal. Praktycznie całe wybrzeże wschodnie do Durbanu jest obszarem występowania zimnicy.
Na Bliskim Wschodzie zagrożenie malarią jest niewielkie i sezonowe. W Centralnej Azji (Tadżykistan, Afganistan, Azerbejdżan) sytuacja epidemiologiczna dotycząca zachorowalności na tą inwazyjną chorobę pasożytniczą uległa wyraźnemu pogorszeniu. Zagrożenie malarią występuje na Subkontynencie Indyjskim, a za kolebkę lekoopornych zarodźców zimnicy uważa się Indochiny (Wietnam, Kambodża, Laos, Birma i Tajlandia). Na Dalekim Wschodzie największe ryzyko zarażenia malarią występuje w Indonezji, Timorze Wschodnim, Papui Nowej Gwinei. Niektóre wyspy oceaniczne (Madagaskar, Sri Lanka, Vanuatu, Wyspy Salomona) również należą do obszarów występowania zimnicy.
- Prawie 3,5 miliarda ludzi czyli ok. 40% ludności świata zamieszkuje tereny malaryczne. Choroba występuje w 110 krajach. Polska wolna jest od rodzimej malarii od 1963 roku. Spotykane obecnie zachorowania są przywlekane z terenów endemicznych tej choroby pasożytniczej - mówi dr Piotr Kajfasz. - Z powodu malarii umiera rocznie około 3 milionów ludzi a choruje na nią 500 milionów. Ponad 90% wszystkich przypadków malarii odnotowuje się w Afryce poniżej Sahary. Malaria zabija dziennie 3 tys. dzieci poniżej 5 roku życia (co 30 sekund jedno dziecko). Śmiertelność z powodu tej inwazyjnej choroby wielokrotnie przewyższa śmiertelność z powodu AIDS. Co 12 sekund zimnica jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną śmierci człowieka na świecie.

Pierwsze objawy malarii przypominają grypę

Występują cztery patogenne, czyli wywołujące chorobę u człowieka gatunki pasożytów Plasmodium. Są to: Plasmodium vivax (zarodziec ruchliwy), Plasmodium ovale (zarodziec owalny), Plasmodium malariae (zarodziec pasmowy), Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowy). Ostatni z nich jest najgroźniejszy i wywołuje zimnicę tropikalną, która późno rozpoznana lub nieleczona może doprowadzić do śmierci człowieka.
Okres wylęgania malarii zależy od gatunku pasożyta i zamyka się najczęściej w przedziale 12-28 dni. Przebieg choroby zależy od ilości zainfekowanych krwinek czerwonych, stopnia uodpornienia organizmu (osoby stale zamieszkujące tereny malaryczne nabywają częściową odporność), ogólnego stanu zdrowia, chorób towarzyszących (gruźlica, AIDS), zjadliwości i gatunku pasożyta. Choroba ma cięższy przebieg u dzieci, kobiet w ciąży, osób niedożywionych, odwodnionych. Pierwsze objawy zimnicy są mało charakterystyczne i przypominają grypę lub przeziębienie. Dominują bóle mięśniowo-stawowe, ogólne rozbicie, złe samopoczucie, niepokój. W typowym napadzie gorączki malarycznej można wyróżnić fazę zimną (dreszcze), fazę gorącą (wzrost ciepłoty ciała nierzadko do 41 st. C) i fazę potów, po której chory zasypia na kilka, kilkanaście godzin.