Jedziesz do Turcji? Zaszczep się i zabezpiecz przed malarią

2014-06-04 12:13

Przygotowanie do wyjazdu do Turcji powinniśmy zacząć od sprawdzenia, jakie problemy zdrowotne mogą nas czekać podczas urlopu. Osoby, które wybierają się do południowo-wschodniej części kraju, powinny udać się do lekarza w celu uzyskania recepty na leki przeciw malarii. W tym rejonie Turcji ryzyko zakażenia tą chorobą jest bardzo wysokie. Sprawdź, jak się przygotować do wyjazdu do Turcji i na co zwracać uwagę podczas wypoczynku.

Jedziesz do Turcji? Zaszczep się i zabezpiecz przed malarią
Autor: thinkstockphotos.com

Profilaktyka przeciwmalaryczna

Przed wyjazdem do południowo-wschodniej części Turcji, należy wykupić leki przeciw malarii, ponieważ w tej części kraju ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. W związku z tym, że nie opracowano jeszcze szczepionki przeciw malarii, zażywanie odpowiednich leków na receptę jest najlepszą profilaktyką. Leki przeciwmalaryczne, takie jak Doxycyclina, Mefloquine, Chloroquine czy Malarone. Ten ostatni lek zawiera atowakwon i chlorowodorek proguanilu - substancje, które zabijają pasożyty wywołujące malarię w wątrobie i we krwi.

Podczas pobytu w Turcji warto mieć ze sobą moskitierę, ubrania z długimi nogawkami i rękawami, które uchronią nas przed komarami i przenoszoną przez nie malarią. Należy zaopatrzyć się także w repelenty, czyli środki odstraszające owady. Są one dostępne w postaci kremów, płynów i aerozoli. W celu uzyskania wszystkich potrzebnych informacji należy się udać do lekarza medycyny podróży.

Szczepienia przed wyjazdem do Turcji

Przed wyjazdem zaleca się zapoznać z kalendarzem szczepień. Dowiemy się z niego, że osoby, które już wcześniej szczepiły się przeciwko zakaźnym chorobom tropikalnym, powinny wykonać szczepienia przypominające przeciw:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (na wypadek interwencji chirurgicznej lub kontaktu ze skażoną wodą),
  • durowi brzusznemu (na wypadek kontaktu z zakażoną żywnością lub wodą),
  • wściekliźnie (ze względu na ryzyko pogryzienia przez chore zwierzęta),
  • błonicy i tężcowi (ze względu na ryzyko kontaktu z zakażoną ziemią),
  • odrze, śwince i różyczce (w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi).

Pamiętaj, że szczepionkę należy przyjąć co najmniej 4 tygodnie przed wyjazdem.

Apteczka podróżna

Oprócz leków przeciwmalarycznych i repelentów do podróżnej apteczki przed wyjazdem do Turcji należy włożyć:

  • leki przeciwbiegunkowe, np. węgiel leczniczy - wielu turystów w Turcji cierpi na biegunkę będącą wynikiem innej flory bakteryjnej (tzw. zemsta sułtana),
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • wodę utlenioną lub inne środki odkażające skórę,
  • środki opatrunkowe,
  • żele i chusteczki antybakteryjne,
  • kremy z filtrami UV (najlepiej SPF 50).

Odpowiednie ubranie

Oprócz spodni z długimi nogawkami na liście rzeczy do spakowania powinna się znaleźć termoaktywna bielizna, która zminimalizuje dyskomfort związany z ciągłymi upałami. Należy także pamiętać o butach o solidnej podeszwie, ponieważ w Turcji, podobnie jak w Maroku czy Egipcie, istnieje ryzyko zakażenia tężcem.