Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF)

Autor: Weronika Rumińska

Gorączka krwawiących oczu, czyli gorączka krymsko-kongijska, to bardzo groźna choroba wywoływana przez wirus CCHF. Ze względu na brak szczepionki na gorączkę krwawiących oczu, choroba ta jest wysoce śmiertelna. Jakie są przyczyny i objawy gorączki krwawiących oczu (krymsko-kongijskiej)? Na czym polega leczenie?

Gorączka krwawiących oczu, inaczej gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, jest niebezpieczną, śmiertelną chorobą wirusową. Pierwszy raz ta gorączka krwotoczna zanotowana została w 1944 roku na Krymie, a następnie w 1969 w Kongo. Gorączka krwawiących oczu ma charakter endemiczny w Afryce, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Azji. Wirus ten występuje również na obszarze Kazachstanu i Uzbekistanu, Pakistanu. W 2016 roku stwierdzono także występowanie tej choroby w Hiszpanii.

W ostatnim czasie niestety znów odnotowano przypadki zarażenia tym niebezpiecznym wirusem. W styczniu 2018 roku w Ugandzie na gorączkę krwawiących oczu zmarła 9-letnia dziewczynka. Mieszkańcy Afryki boją się wybuchu epidemii, gdyż śmierć dziewczynki nie jest jedynym przypadkiem w tym regionie. W grudniu 2017 roku w Sudanie Południowym na gorączkę krymsko-kongijską zmarły 3 osoby. Jednak lokalny inspektor ds. zdrowia, Dr Badru Sesimba, zapewnia, że próbki krwi dziewczynki zostały wysłane do Państwowego Instytutu Badań w Ugandzie. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz sudańskie Ministerstwo Zdrowia badają obecnie około 60 osób, u których podejrzewa się możliwość zarażenia tym wirusem.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - przyczyny. Jak można się zarazić?

Gorączkę krwawiących oczu wywołuje wirus CCHF (Crimean-Congo hemorrhagic fever), który przenoszą kleszcze (głównie z rodzaju Hyalomma). Wirusem można się zarazić nie tylko drogą odkleszczową, lecz także przez kontakt z tkankami, krwią oraz płynami ustrojowymi osoby zarażonej. Do zarażenia może dojść także podczas kontaktu z zakażonymi zwierzętami oraz mięsem.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - objawy

Gorączka krwawiących oczu jest ciężką chorobą, której objawy są podobne do objawów grypy. U osób zarażonych pojawiają się nagle symptomy, takie jak:

Po około 2-3 dniach mogą wystąpić również krwawe wymioty i biegunki, krwawienie z układu pokarmowego, wylewy do błon śluzowych (m.in. oczu), krwawienie z nosa.

WARTO WIEDZIEĆ - Hemolakria, czyli krwawe łzy

Charakterystycznym objawem jest także pojawienie się wysypki, przekształcającej się w wybroczyny, które również mogą zacząć krwawić. Krwawienia wynikają przede wszystkim z uszkodzenia i wzrostu przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych. Po około 2-4 dniach możliwe jest wystąpienie stanów depresyjnych oraz dezorientacji.

U osób ciężko chorych, w 5. dniu zakażenia może dojść do:

Śmiertelność gorączki krymsko-kongijskiej u osób hospitalizowanych wynosi 40 proc. Śmierć następuje po około dwóch tygodniach. W przypadku pacjentów powracających do zdrowia, ich stan poprawia się po około 9 dniach od wystąpienia choroby.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - leczenie

Leczenie gorączki krymsko-kongijskiej jest objawowe. Polega na leczeniu wtórnych zakażeń oraz na utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej organizmu. Zauważono również pozytywnie działanie stosowania rybawiryny w walce z wirusem. Korzystne jest zarówno dożylne, jak i doustne podawanie leku.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - jak można zapobiec zakażeniu?

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciw wirusowi wywołującemu gorączkę krwawiących oczu. W celu uniknięcia zakażenia zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w krajach narażonych na występowanie wirusa CCHF. W celu zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, należy stosować wszelkiego rodzaju środki odstraszające owady oraz wybierać odzież wierzchnią, zakrywającą miejsca narażone na ukąszenia. Zaleca się również zachowanie zasad higieny i unikania kontaktu z krwią oraz płynami ustrojowymi zarażonych zwierząt lub ludzi.

Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.02.2018

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Borelioza - objawy i leczenie boreliozy Borelioza - objawy i leczenie boreliozy

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa. Jeśli wystąpi rumień...

więcej

255

Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca

Półpasiec, ostrą chorobę zakaźną, wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Objawy półpaśca to...

więcej

177

Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania

Mononukleozą najłatwiej zarazić się przez pocałunek, dlatego często nazywana jest właśnie chorobą...

więcej

137

Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem

Gronkowiec atakuje zarówno ludzi jak i zwierzęta. Czasem wystarczy chwilowe obniżenie odporności i...

więcej

131

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.