Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

2015-08-12 7:57

Wakacje to nie tylko relaks, ale i zdrowotne zagrożenia.  Wyjeżdżając pod namiot, czy idąc na spacer do lasu albo na łąkę, musisz zachować czujność, bo osy, pszczoły, a także pluskwy tylko czekają...  Użądlenia, ukąszenia, ukłucia owadów - jak się przed nimi bronić?

Wszy, osy, szerszenie i pluskwy czyli wakacyjne zagrożenia
Autor: Thinkstockphotos.com Osy, pszczoły, a także pluskwy tylko czekają...  Użądlenia, ukąszenia, ukłucia owadów - jak się przed nimi bronić?

Spis treści

  1. Użądlenia owadów: pszczoły, osy i szerszenie
  2. Owady atakujące latem: wszy - pamiątka z kolonii
  3. Pluskwy - w domu konieczna dezynsekcja

Owady w lecie potrafią dokuczyć. I to nie tylko te latające - osy, pszczoły, szerszenie, komary i meszki, które żądlą, ale również wszy i pluskwy mogą dać ci się we znaki w czasie urlopu.

Użądlenia owadów: pszczoły, osy i szerszenie

- Pszczoły, osy i szerszenie powodują śmierć 40 tys. osób rocznie. U osób dorosłych nadwrażliwość na jad tych owadów występuje w populacji z częstością 9,3-28,7% - mówi Aleksandra Gliniewicz, z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. - U 2-19% ludzi pojawiają się po użądleniu rozległe zmiany skórne, a u 0,6-7,5% - mogą wystąpić alergiczne reakcje układowe. Na gniazda tych owadów możesz natknąć się w wielu miejscach w ziemi, dziuplach, w ścianach budynków. Kuliste gniazda os mogą znajdować się na gałęziach drzew i krzewów, poddaszach. Szerszenie (dorosłe owady maja ok. 4.5 cm długości) lubią dziuple w lasach i parkach, a także stare ule, skrzynki lęgowe, ściany budynków. Aby pobyt na łonie natury nie zakończył się bólem, musisz zachować czujność i wiedzieć, jak nie należy się zachowywać. Przed wybraniem miejsca na piknik rozejrzyj się uważnie, czy w pobliżu nie znajduje się gdzieś gniazdo, jeśli będzie – nie niszczyć go, tylko poszukaj lepszego miejsca (nie wolno niszczyć gniazd mechanicznie!). Porozstawiaj pułapki pokarmowe - zostaw trochę jedzenia-przynęty w pewnej odległości od miejsca, gdzie będziesz wraz z rodziną jeść posiłek. Kiedy osa, pszczoła czy szerszeń pojawi się w okolicy koca lub leżaków – nie wykonuj gwałtownych ruchów.Jeśli już dojdzie do użądlenia (jeśli użądliła nas pszczoła - trzeba jak najszybciej pozbyć się żądła) - na miejscu użądlenia przyłóż zimny okład (z zimnej wody albo kostki lodu). Jeżeli wystąpi alergia, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli zaczną pojawiać się groźne objawy, takie jak np. duszność, należy szybko wezwać pogotowie. Najgroźniejszy dla człowieka jest jad szerszenia. Użądlenie nawet jednego szerszenia może spowodować bardzo groźne objawy (łącznie ze śmiercią) nawet u ludzi nieuczulonych.

Owady atakujące latem: wszy - pamiątka z kolonii

Wszawica w Polsce niestety to nie przeszłość. Dziecko wraca z kolonii czy obozu i często drapie się po głowie... – koniecznie przejrzyj mu włosy! Może mieć wszy. - Wszy mogą być bezpośrednią przyczyną wielu chorób, w najlepszym wypadku pozostawią po sobie uszkodzenia skóry i obwodowych naczyń włosowatych, jak krwawe wybroczyny lub miejscowe odczyny zapalne - mówi Aleksandra Gliniewicz. - U niektórych osób może pojawić się uczulenie, dermatozy i możliwość infekcji wtórnych, które są wynikiem rozdrapywania swędzących ran.Dorosły owad ma wielkość ok. 2-3 mm. Gnidy (larwy wszy) mają kolor białawo-brązowy i są wielkości główki szpilki. Samica składa do 8 jaj dziennie przez 20 dni. Gnidy, dzięki substancji klejącej, mocno przyczepiają się do skóry głowy. W czasie 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego pasożyta. Owad żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze.

Wszy nie skaczą jak pchły tylko pełzają, dlatego aby doszło do przeniesienia wszy konieczny jest bezpośredni kontakt z człowiekiem zarażonym. Z tego powodu znacznie częściej wszy pojawiają się u dzieci i młodzieży (zainfekować się można w piaskownicy, w czasie zabawy czy choćby pożyczając sobie gumkę czy grzebień do włosów). Wszy zwalcza się za pomocą preparatów (do kupienia w aptece): szamponów, lotionów, płynów. Preparaty stosuje się przeważnie dwukrotnie, w odstępie 7 –10 dni. Po użyciu środka przeciwwszowego należy dobrze wyczesać włosy gęstym grzebieniem, a gnidy ściągać z włosów ręcznie – najczęściej samica składa je nad karkiem oraz za uszami, tuż przy skórze głowy.

Pluskwy - w domu konieczna dezynsekcja

Pluskwy domowe kłują i ssą krew - ukłucia początkowo nie są bolesne, bo w ślinie pluskiew zawarta jest substancja znieczulająca. - Zaatakowani ludzie mogą nie zwrócić uwagi na ślady na ciele, mimo widocznych wybroczyn na pościeli - mówi Aleksandra Gliniewicz. - Po pewnym czasie, w zależności od naszej wrażliwości, substancje białkowe ze śliny pluskwy mogą działać drażniąco i uczulająco, powodując swędzenie i pieczenie. Rozdrapywanie miejsc ukłucia może prowadzić do wtórnych zakażeń. Jak się chronić? Przede wszystkim należy pozbyć się z domu rzeczy, w których zadomowiły się pluskwy, albo poddać je dezynsekcji uwzględniając łóżka, przestrzenie pod boazerią itp.