WSZY ludzkie - we włosach, łonowe, odzieżowe

75 komentarze
Autor: Monika Majewska

Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy - te, które występują we włosach (na głowie), wszy łonowe i wszy odzieżowe. Wszy najczęściej wywołują chorobę o nazwie wszawica, jednak niektóre z nich mogą być przyczyną znacznie poważniejszych schodzeń, m.in. duru. Sprawdź, jakie są rodzaje wszy i jakie są objawy chorób przez nie wywoływanych.

Wszy to krwiopijne pasożyty, które żerują na ciele człowieka i zwierząt. Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy:

  • wesz głowowa (Pediculus humanus capitis)
  • wesz łonowa   (Pediculus humanus pubis)
  • wesz odzieżowa (Pediculus humanus vestimenti)

Wszy - jak wyglądają?

Wsza głowowa ma wielkość 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.

Wsza łonowa jest mniejsza w porównaniu z wszą głowową, a barwą odpowiada naturalnemu zabarwieniu skóry. Z kolei wsza odzieżowa, która jest nieco większa od wszy głowowej, przybiera najczęściej zabarwienie szare.

Wszy - gdzie występują?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Wszy głowowe (wszawica głowowa)

Wszawica głowowa najczęściej rozpoznawana jest u dzieci w wieku 3-12 lat. Sprzyjają temu "kontaktowe” zabawy, nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne. Choroba przenosi się bezpośrednio lub przez zakażone przedmioty - szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, pościel, materace itd.

Wszy ludzkie nie bytują na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie trzeba przeglądać ich sierści.

Objawy wszawicy głowowej to swędzące grudki zapalne w miejscach ukłuć (samo ukłucie nie jest bolesne), swędzenie, zaczerwienienie skóry głowy, szczególnie przy linii włosów i za uszami, włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną,  Dorosłe wszy i nimfy mogą być słabo widoczne (znajdują się za uszami, na ciemieniu i potylicy). Widoczne gnidy są:

  • małe, owalne, szarobiałe
  • przyklejone do włosa blisko nasady
  • nie dają się wytrząsnąć, oddzielić palcami

Leczeniu należy poddać nie tylko chorego, ale i jego rodzinę. Preparaty lecznicze niszczą tylko dojrzałe owady, zatem należy też stosować środki mechanicznie usuwające gnidy oraz w odpowiednim czasie powtórzyć kurację zwalczającą formy dorosłe.

Zdaniem eksperta
maska Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Zwalczanie wszawicy głowy

Preparaty lecznicze niszczą tylko dojrzałe wszy, zatem należy też stosować środki mechanicznie usuwające gnidy (wyczesywanie) oraz w odpowiednim czasie powtórzyć kurację zwalczającą formy dorosłe (po 7-10 dniach). W pielęgnacji zaleca się wypłukać włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500 ml wody) i wyczesać gnidy gęstym grzebieniem - grzebień starannie oczyścić (wygotować lub wymyć bardzo gorącą wodą z detergentem).

Preparaty lecznicze niszczą tylko dojrzałe wszy, zatem należy też stosować środki mechanicznie usuwające gnidy (wyczesywanie) oraz w odpowiednim czasie powtórzyć kurację zwalczającą formy dorosłe (po 7-10 dniach). W pielęgnacji zaleca się wypłukać włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500 ml wody) i wyczesać gnidy gęstym grzebieniem - grzebień starannie oczyścić (wygotować lub wymyć bardzo gorącą wodą z detergentem).

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/zwalczanie-wszawicy-gowy/124237/1/

Rzecznik warszawskiego sanepidu, Joanna Narożniak: Wszy to nie jest żadna patologia

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Wszy łonowe (wszawica łonowa)

Wesz łonowa pasożytuje najczęściej na skórze okolicy łonowej, wewnętrznych powierzchniach ud, pod pachami, w owłosionych rejonach klatki piersiowej, na rzęsach, brwiach, w zaroście twarzy. Czasami bywała znajdowana we włosach okolicy skroniowej. Może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak u dzieci, w związku z brakiem owłosienia na ciele i zarostu na twarzy, lokuje się w rejonie rzęs i brwi.

Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt.

Wszawica łonowa jest obecnie chorobą rzadką. Zwykle kojarzona bywa (podobnie jak wszawica odzieżowa) z chorobami włóczęgów. Pojawienie się tych wszy świadczy o dużym zaniedbaniu i całkowitym braku higieny.

W miejscu wstrzyknięcia toksycznego jadu pojawiają się na skórze błękitne plamy, które świadczą o hemolizie (rozpad) czerwonych krwinek. Zmianom skórnym nieodłącznie towarzyszy świąd, który może doprowadzić do nadkażeń wtórnych na skutek zadrapań.

Metody zwalczania są analogiczne jak przy wszawicy głowowej. W tym wypadku, szczególnie jednak nieprzyjemne i trudne do usunięcia są wszy, które ulokowały się w rejonie rzęs. W ich zwalczaniu wykorzystywana bywa czasami fototerapia laserem argonowym.

Zdaniem eksperta
maska Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Wszy łonowe

Jakiś czas temu znalazłem wesz łonową na swoimi ciele, niedaleko genitaliów, nie mam pojęcia skąd ona się tam wzięła. Jak się ich pozbyć?

dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Do zarażenia wszawicą łonową dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, aczkolwiek jaja mogą być przenoszone także przez odzież, pościel czy używanie tych samych ręczników. Warto wiedzieć, że dorosła wesz ma zdolność skakania na znaczną odległość, dlatego też praktycznie każdy kontakt ze środowiskiem, w którym bytują wszy, może skutkować zarażeniem. W leczeniu wszawicy łonowej stosuje się 1% Lindan w postaci szamponu - leczenie należy powtórzyć w razie obecności gnid po 7-9 dniach. Skuteczna jest także 1% Permetryna w postaci kremu - konieczne jest ponowne zaaplikowanie kremu po 10 dniach.

Wszy odzieżowe

Wszawicą odzieżową zarażamy się na drodze pośredniego lub bezpośredniego kontaktu z odzieżą (a szwach odzieży, głównie w miejscach styku ubrań ze skórą czyli na karku, szyi czy bieliźnie) oraz z pościelą. Wszy nie bytują na skórze - w przeciwieństwie do wszawicy głowowej i łonowej. Choroba dotyka najczęściej osoby bezdomne.

Objawy wszawicy odzieżowej to nieznośny świąd skóry, który nasila się szczególnie w nocy, grudki (powstają po wyssaniu przez wesz krwi), obecność brunatnych przebarwień oraz małych blizn, które pojawiają się po przeczosach oraz wtórnych zakażeniach ropnych, złuszczenie oraz pogrubienie skóry z powodu drapania. Objawem obecności wszy odzieżowej może być też dur (wesz odzieżowa często go przenosi).

Leczenie wszawicy odzieżowej wymaga specjalnego reżimu sanitarnego (kąpiel, zastosowanie leku, zmiana bielizny i odzieży).

Dermatolog Michał Rogowski-Tylman wyjaśnia, jak pozbyć się wszy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

Ważne

Jakie choroby przenoszą wszy?

Poza wszawicą, wszy mogą wywoływać także (dotyczy wszy odzieżowej):

Obecnie w Europie choroby te występują bardzo rzadko. Mogą stanowić istotny problem na terenach klęsk żywiołowych i dotkniętych wojną.

Źródło:

Bierzniewska B., Choroby pasożytnicze skóry - wszawica, "Farmaceutyczny Przegląd Naukowy" 2017, nr 10

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 24.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 75)
aska, 23.08.2017 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja się zdecydowałam na gumki Cichowsza do włosów i są okej. Faktycznie chronią, bo inni łapią wszy, a my mamy spokój.
 
margot, 18.08.2017 05.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niepotrzebnie cię ogolili , Marku
 
marek98, 12.08.2017 16.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem długie włosy do ramion i mi je zgolono na zero z powodu wszy i to chyba jest najlepsze rozwiązanie.
 
eliza, 05.08.2017 09.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie, nie niszczy włosów, poza tym nie obciąża ich.
 
Lakia, 31.07.2017 20.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A można to tak dłużej stosować? Nie niszczy włosów?
 
eliza, 19.02.2017 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mały update: po powrocie wszy nie ma, więc pełen sukces ;) wniosek: kontynuujemy aplikację :D
 
eliza, 10.02.2017 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Martyna, używamy tej odżywki od prawie miesiąca..na razie nie było okazji sprawdzić skuteczności, , może na szczęście, ale właśnie ferie się zaczynają i dzieciaki na zimowisko jadą więc, kto wie......zapakuję im tą ochronę z hedrinu do bagażu i uprzedziłam już Panią, żeby nie była zadziwiona jak środek na wszy zobaczy, ale wole dmuchać na zimne po tych wszystkich przejściach..
 
Martyna, 09.02.2017 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@eliza, jak idzie? u mnie dobre wieści, ostatnio była epidemia w przedszkolu, ale mój łepek nie miał!!!!! jupi!!!!!!!!!!!!! to tylko i wyłącznie dzięki tej odżywce, więc ty też bądź dobrej myśli
 
eliza, 18.01.2017 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeśli chodzi ochronę, to właśnie ja postanowiłam poeksperymentować z tą odżywką z hedrinu, po w sumie 3 odwszawianiach mam dość...mam nadzieję, że skuteczność o której czytam w różnych wątkach się sprawdzi, bo jestem u kresu wytrzymałości..
 
Antosia, 28.11.2016 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Arytas już wcześniej się udzielałam w tym wątku, ale jak zobaczyłam Twoją wypowiedź to muszę odpisać. :) Masz świętą rację! Każdy z Nas ma swój sprawdzony, ulubiony, skuteczne preparat na wszy bądź ochronę przed nimi, ale nie wiele się mówi o domu, który też należy odpowiednio zabezpieczyć przez wszami, które były na głowie lub głowach domowników. Wszy mogły zostać na misiu, który przytulało dziecko czy poduszce na której spało i jak w ciągu życia wszy znowu się do niej przytuli głowa to wsza nie odmówi i powróci na głowę. :) I od nowa zabawa.
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

258

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

223

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

214

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

197

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.