Wszawica - jak pozbyć się wszy? Zwalczanie wszy

32 komentarze
Autor: Monika Majewska

Wszy - jak się ich pozbyć? Jak usunąć wszy? To pytanie zadają sobie zwykle rodzice dzieci w wieku 3-12 lat, bo je najczęściej atakują wszy. Zwalczanie wszy to nie lada problem, gdyż choroba, która kojarzona z biedą, pojawia się nawet w renomowanych szkołach. Nie należy bagatelizować problemu tłumaczeniami, gdyż wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Sprawdź, jak pozbyć się wszy.

Wszy - jak się ich pozbyć? Jak usunąć wszy? To pytanie zadają sobie zwykle rodzice dzieci w wieku 3-12 lat, bo je najczęściej atakują wszy. Zwalczanie wszy jest konieczne nie tyko u chorego, lecz także u jego rodziny.

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy głowowych

1) Wsza głowowa

Należy skonsultowaniu się z farmaceutą i zastosować dostępne w każdej aptece bez recepty preparaty zwalczające wszy na każdym etapie ich rozwoju. Mają one postać szamponu, płynu lub pianki. Należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną  do opakowania i ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Nie zwlekaj z leczeniem, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Nie wszystkie preparaty zwalczają zarówno postać dorosłą wszy, jak również jaja, wtedy w przypadku niektórych preparatów należy dodatkowo stosować środki mechanicznie usuwające gnidy. Należy wypłukać wtedy włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500ml wody), wyczesać gnidy gęstym grzebieniem (obecnie można również kupić grzebienie elektroniczne, ułatwiające tę czynność), a po wszystkim grzebień starannie oczyścić (zamrażanie lub spirytus –1 g. lub wygotować lub wymyć bardzo gorącą wodą z detergentem).

Stosując tego typu preparaty na wszy, zaleca się powtórzenie kuracji po 7 dobach od pierwszego użycia, aby pozbyć się nowo wyklutych form (czas kolejnej kuracji zależy od użytego leku). Czasem czynność tę trzeba powtarzać kilkakrotnie, aby mieć pewność że nie nastąpi nawrót wszawicy.

Ważne! Płukanie włosów roztworem octowym zaliczamy do tzw. domowych sposobów, a jego działanie nie zostało potwierdzone w badaniach. Trzeba też pamiętać, że płukanie octem podrażnionej przez drapanie skóry głowy może być bolesne (szczególnie dla dzieci).

Jednocześnie należy zdezynfekować używane szczotki i grzebienie – moczyć je przez 15 minut w gorącej wodzie z mydłem. Trzeba też wyprać w wysokiej temperaturze ręczniki, pościel oraz pluszaki, z którymi śpi dziecko, noszone niedawno ubrania, a rzeczy, których nie da się wyprać, zamknąć w plastikowym opakowaniu na 2-3 tygodnie. Ubrania, pościel – wyprać w temp. co najmniej 60 st. C lub chemicznie, wyprasować żelazkiem z parą wodną (200 st. C) szczególnie przy szwach.

Koce, poduszki należy szczelnie zamknąć na 14 dni w foliowym worku, a także odkurzyć podłogę, meble, fotelik samochodowy i tapicerkę w samochodzie.

Ważne! Pamiętajmy, że jeśli jedna osoba w rodzinie ma wszy, to leczeniu powinni poddać się wszyscy jej członkowie jednocześnie. To prawie pewne, że używając tych samych sprzętów i przytulając się do dzieci, zarażeniu ulegają też rodzice i rodzeństwo.

Wizytę u lekarza, w tym także u dermatologa, należy zarezerwować w momencie, w którym u dziecka, mimo zastosowanego leczenia domowego, nadal występują objawy bytowania pasożyta oraz jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, w tym wysypka.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeśli dziecko ma wszy, to konieczne jest poinformowanie o tym przedszkola lub szkoły. Bez tego leczenie nie ma sensu, bo dziecko będzie przebywało w grupie rówieśniczej, gdzie jest wszawica i będzie dochodziło do kolejnych zarażeń.

Zdaniem eksperta
maska Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Jak leczyć wszawicę?

Dziecko dostało wszy w przedszkolu, zakupiliśmy lek Sora Forte. Jestem młodą matką, więc kompletnie nie wiem, co mam robić. Piorę wszystko, co się da. Ale boję się, że do końca się ich nie pozbędę. Co mam robić?

dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Wszawicę leczy się prosto i takie leczenie jest skuteczne. Zaczynamy od specjalnego szamponu - używamy go zgodnie z ulotką. Spłukujemy go zawsze pod bieżącą wodą - wtedy ograniczamy powierzchnię skóry, która ma z nim kontakt. Lepiej nie używać kilku produktów jednocześnie, a zwłaszcza podczas tego samego mycia skóry głowy. Bardzo ważne jest wyczesywanie włosów specjalnym grzebieniem. Wyczesywanie gnid oraz dojrzałych osobników powinno się robić np. nad gazetą, którą zaraz po zakończeniu wyrzucamy. Skuteczność użytego szamponu sprawdza się po około 12 godzinach od mycia głowy.

Jeśli wszy są wciąż aktywne i poruszają się w takim samym tempie jak przed leczeniem, szampon mógł być nieskuteczny. Wówczas trzeba pójść do dermatologa, ponieważ konieczne będzie użycie innego leku. Jeżeli szampon zadziałał leczniczo, to kolejny raz używamy go konieczne po upływie tygodnia od rozpoczęcia leczenia. Bezwzględnie trzeba sprawdzić skórę głowy u wszystkich członków rodziny. Jedna osoba z wszami jest w stanie zarazić pozostałe. Dermatolodzy zalecają sprawdzanie głowy każdej osoby. Nie powinno się podejmować leczenia u osób, które nie mają wszy głowowych, jednak regularna, profilaktyczna obserwacja jest wskazana co kilka dni.

Dermatolog Michał Rogowski-Tylman - jak walczyć z wszawicą?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Wszawica - jak zapobiegać?

Aby zapobiec wszawicy, należy:

 • systematycznie sprawdzać włosy dziecka (rodzice, ewentualnie za ich zgodą pielęgniarka/higienistka szkolna)
 • dopilnować, żeby dziecko nie pożyczało czapek, spinek, grzebieni, szczotek
 • długie włosy dziecka upinać lub zaplatać

Tego nie rób

Tego nie rób

Nie należy:

 • stosować profilaktycznie leków przeciw wszawicy (toksyczność, powstawanie oporności)
 • golić głowy chorego
 • stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt (niebezpieczne dla ludzi stężenia substancji czynnej)
 • piętnować osoby z wszawicą i jego rodziny - wszawica może występować pomimo dobrego poziomu higieny osobistej

Rzecznik warszawskiego sanepidu Joanna Narożniak: Najważniejsza jest profilaktyka

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

Ważne

Czy bez zgody rodzica pielęgniarka może przejrzeć uczniowi włosy w poszukiwaniu wszy?

Kiedyś pielęgniarki sprawdzały czystość głów w szkołach dwa razy do roku, po wakacjach i po feriach zimowych, czyli po tym, jak dzieci miały kontakt z innym środowiskiem rówieśników. Takie było zalecenie Instytutu Matki i Dziecka, regulowało to też rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Teraz pielęgniarki mogą to robić wyłącznie na podstawie pisemnej zgody rodziców. Niektóre szkoły proponują rodzicom podpisanie takiej zgody nie w momencie, gdy są już stwierdzone przypadki wszawicy, ale raz na rok, po wakacjach, albo nawet na okres całego pobytu w szkole. Takie postępowanie zaleca zresztą Instytut Matki i Dziecka.

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy łonowych

Istnieją specjalne preparaty do stosowania miejscowego, produkowane w formie maści, żeli, płynów czy szamponów. Preparat należy zastosować w kilku cyklach, na przykład co 7-10 dni. Ma to na celu zabicie pasożytów znajdujących się w różnych stadiach rozwojowych. Nieodłącznym elementem terapii musi być:

 • depilacja owłosienia łonowego
 • zmiana pościeli i bielizny oraz wypranie ich w wysokiej temperaturze
 • okresowe powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych,

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy odzieżowych

Zwalczanie tego rodzaju wszawicy wymaha specjalnego reżimu sanitarnego, tj.

 • kąpieli osoby chorej
 • zmiany bielizny i odzieży
 • zastosowanie specjalnego pudru
 • pranie/gotowanie odzieży w co najmniej 60 stopniach
 • prasowanie gorącym żelazkiem

Konieczne jest także nieużywanie zawszonej odzieży przez 4-5 tygodni, co powoduje że pasożyt ginie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 32)
marek98, 12.08.2017 17.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w przypadku chłopaka/ mężczyzny nie ma co się patyczkowac, na łyso i po sprawie ;) mnie zgolili włosy do ramion i nic mi się nie stało ^^
 
Magda, 30.03.2017 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a na czym polega ta ochrona?
 
Estela, 19.02.2017 17.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paulina, warto..aktualnie kolejny raz jak sądzę uniknęłam dzięki tej ochronie nieproszonych gości w postaci wesz, bo znów w grupie się pojawiły, córkę ominęły.
 
Paulina, 31.12.2016 16.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Estela nie wiedziałam istnieniu ochrony z tej firmy. Dziękuję Ci za komentarz to teraz jestem bogatsza w wiedzę i wiem co mogę więcej stosować.
 
Estela, 22.11.2016 13.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam wszy jako dziecko i źle to wspominam, córka poszła do przedszkola w tym roku i modliłam się, żeby nie przyniosła tego badziewia, a były już akcje wszowe w jej grupie, przy pierwszej poleciałam do apteki i za rada pani z okienka kupiłam też właśnie z hedrinu taką odzywkę ochrona, która miała zapobiegać zarażeniu wszami..i wydaje się skuteczna, bo mimo powtórek wszawicy w grupie córka ma głowę "czystą"..
 
paula, 14.10.2016 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moje dziecko wróciło z taką niespodzianką z przedszkola - po prostu koszmar. Na początku kupiłam tylko szampon ale to za mało. Dokupiłam jeszcze w aptece właśnie ten specjalny grzebień i jeszcze jeden szampon i dopiero wtedy pozbyłam się tych "gapowiczów". Od tamtego czasu co jakiś czas myję dziecku głowę tym szamponem.
 
mamamika, 22.09.2016 08.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie niestety nie ominęła walka z wszami po koloniach. Na szczęście szybko zareagowałam i nikt więcej w domu ich nie miał. Poszłam do apteki kupiłam odpowiedni preparat i do tego jeszcze grzebień dwu rzędowy aby wyczesać gnidy.
 
Paulina, 17.03.2016 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Emilka my też stosowaliśmy ten preparat. :) Skuteczny i wygodny w użyciu. Brak chemii w nim, a dla nas to ważne, bo inne podrażniają skórę siostry.
 
Emilka, 22.02.2016 09.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jak stosowałaś tyle tych preparatów to nić Cię nie uczuliło? Ja spryskałam wszystkim w domy włosy hedrinem raz, potrzymaliśmy dla pewności pol godz (chociaż producent podaje, że wystarczy 15 min) i pozbyliśmy się wszy. Kuracji tym preparatem nie trzeba powtarzać, więc jest mega wygodny.
 
Roma, 24.01.2016 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ważne jest też to, żeby wszyscy domownicy przeszli przez kurację, jeśli jedno ma już wszy. Ja byłam w ciąży, kiedy u mojego syna wykryłam wszawice. Kupiłam wtedy Hedrin, bo jest jednym z niewielu środków, które mogą stosować także kobiety w ciąży.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

202

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

183

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

166

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

159

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.