ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

143 komentarze
Autor: Małgorzata Pindera

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu. Możesz się nim zarazić nawet wtedy, gdy mieszkasz w czystych warunkach i dbasz o higienę osobistą. Tę chorobę skóry wywołują pasożyty świerzbowca ludzkiego. Jakie są objawy świerzbu i jak się go leczy?

Świerzb wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Jest on bardzo mały, a więc dostrzeżenie go gołym okiem jest niemożliwe. Widoczne i odczuwalne są natomiast skutki działania świerzbowców - nieznośne swędzenie skóry. W naskórku skóry, tam gdzie się zagnieżdżą, tworzą system kanalików i jamek. W nich samice składają jaja. Z tych jaj wylęgają się larwy, które również drążą w naskórku kanaliki i jamki. Pasożyty lubią szczególnie miejsca ciepłe i ukryte. Najczęściej świerzbowce bytują między palcami u rąk, w pachwinach, w okolicach narządów rodnych, pępka, pod piersiami, na linii pasa.

Świerzb: objawy

W miejscach bytowania pasożyty pozostawiają swoje odchody, które wywołują silną reakcję alergiczną, objawiającą się głównie swędzącą wysypką. Objawy te występują zazwyczaj 3-4 tygodnie od przedostania się świerzbowca na ciało człowieka. Typowym odruchem każdego zarażonego świerzbem jest przymus drapania. Oprócz grudkowo-pęchęrzykowatej wysypki na skórze występują więc charakterystyczne linie po drapaniu zwane przeczosami. Potrzeba drapania jest szczególnie silna w czasie snu, po kąpieli lub po powrocie do domu z chłodnego dworu, gdyż ciepło wpływa pobudzająco na żyjące w skórze pasożyty. Na skutek drapania roznoszą się one na zdrowe okolice, a po pewnym czasie świąd może objąć całą powierzchnię ciała osoby zarażonej, omijając jedynie okolice twarzy. Wystarczy zaledwie 10 dorosłych samic składających jaja w skórze, aby świerzb się rozprzestrzenił.

Jak można zarazić się świerzbem

Do zarażenia świerzbem dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą. Rzadko wystarczy podanie ręki czy szybki uścisk, aby zarazić się świerzbem. Zarażają się natomiast osoby pozostające ze sobą w dłuższym kontakcie (np. podczas stosunków intymnych) bądź mieszkające w jednym domu. Można się też zarazić poprzez spanie w pościeli osoby chorej, pożyczanie od niej ubrania, ale też np. w wagonie sypialnym pociągu. W grupie ryzyka znajdują się dzieci, u których stosunkowo łatwo może dojść do zarażenia np. podczas wspólnych zabaw i nie przestrzegania zasad higieny intymnej. U maluchów zmiany najpierw pojawiają się na dłoniach i i podeszwach stóp, a grudkowata wysypka może nawet utrudniać chodzenie.

Ważne

Ważne

Ze świerzbem walczyć powinna nie tylko osoba zarażona, ale wszystkie osoby z nią mieszkające. Na 2-3 dni przed rozpoczęciem terapii w wysokiej temperaturze trzeba uprać wszystkie ubrania oraz pościel. Warto też porządnie umyć wszystko, z czego korzystamy w domu, wannę, umywalkę, muszlę klozetową, naczynia, garnki, zabawki dzieci.

Jak leczyć świerzb?

Ponieważ objawy świerzbu przypominają inne choroby skóry - świerzb jest często mylnie diagnozowany. Sprzyja temu również późne pojawienie się objawów, co sprawia, że wiele osób nie wiąże momentu zarażenia z chorobą. Z kolei na skutek drapania powstają rany, które ulegają zakażeniu bakteriami takimi jak gronkowce i paciorkowce, co również może zaciemniać leżącą u podstaw choroby przyczynę. Tymczasem, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się, leczenie należy podjąć jak najszybciej czyli tuż po pojawienia się pierwszych oznak. Nasilony świąd skóry, zwłaszcza jeśli dokucza on także innym domownikom powinien zawsze nasuwać podejrzenie wystąpienia świerzbu. W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów należy zgłosić się doi lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

Polega ono najczęściej na smarowaniu całego ciała preparatami z permetryną, maścią siarkową lub środkami zawierającymi lindan. Mogą one występować w postaci żelu, maści, nalewek. Aby zmniejszyć świąd stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz kalaminę.
Nakładanie preparatów najlepiej zacząć od szyi, następnie kierując się w dół, posmarować pozostałe części ciała, zwłaszcza te, na których występują zmiany chorobowe. Preparat powinien pozostać na skórze przynajmniej osiem godzin, a więc najlepiej nakładać go na noc.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
  • W leczeniu pomocne są olejki: lawendowy, herbaciany, cynamonowy. Możesz je dodawać do kąpieli, a także wymieszać z niewielką ilością wody i miodu i taką papką smarować dotknięte świerzbem miejsca.
  • Zakażoną skórę możesz przemywać naparami z ziół np.: tymianku, babki wąskolistnej (lancetowata), kminku zwyczajnego, piołunu pospolitego, wrotycza.
  • Babcinym sposobem są okłady z octem na zainfekowane miejsca.

Ocena: 3.7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.01.2018

Komentarze (1 - 10 z 143)
Eli, 22.05.2018 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuje za odpowiedź, nie, nie leczymy się na własną rękę, byliśmy u lekarza (wszyscy domownicy) zastosowalismy maść, codziennie odkurzanie, mycie podłóg, zmiana pościeli, ubrań oraz psich legowisk, wszystko niemal sterylnie czyste, mimo tego po miesięcznym okresie spokoju pojawiają się nowe (pojedyńcze, ale jednak) krostki a takze charakterystyczne dla tej przypadłości swędzaco kłujace uczucia na ciele
 
Ewa, 21.05.2018 13.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od psów nie zarazisz sie swierzbem. A nawet jak na psie wyladowaly te pasozyty swierzbowca ludzkiego to one potrafia przezyc poza cialem czlowieka maksymalnie 72 godziny, a potem i tak zdechna, wiec bez obaw. proponuje poczytac na swierzb 5v pl lub innej tego typu stronie. A najlepiej to udac sie do lekarza
 
Eli, 27.04.2018 23.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziecko przyniosło że szkoly swierzb, cała rodzina poddana została leczeniu ale mamy psy, które zapobiegawczo dostały advocate, nurtuje mnie jednak czy psy na sierści nie mają naszych roztoczy swierzba, dodam, że pomimo kuracji ciągle nie możemy skutecznie się wyleczyć
 
Arek, 22.01.2018 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale ja nikogo nie namawiam. Byliśmy i nic nie pomagało. A to pomogło. A co to jest 300 zl w porównaniu do tego syfu i spokoju ze nie zarazisz innych znajomych I rodziny .. Po to jest to forum aby się wypowiadać A nie krytykować. ... To tyle z mojej strony. Nie poddawajcie się. .Pozdrawiam
 
outlander, 08.01.2018 12.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bo ocet pomaga, ale smrod jest nie do wytrzymania i zaleczyc do konca swierzbu nie zaleczy. Lepiej kupic jakis skinscabin i tym sie smarowac, a octem tylko wspomagac, jesli jestesmy w stanie wytrzymac ten zapach. Ja tez mialem problemy ze swierzbem
 
Zarażony, 31.12.2017 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Świerzb - pogromca marzeń! Zacznę od tego, że powoli staję się ekspertem od świerzbu, zabójcy marzeń! Mieszkam od sierpnia w Niemczech, zawsze miałem wysoką odporność, nie pamiętam kiedy ostatnio byłem chory, dbam bardzo o higienę... jednak pewnego dnia moja dziewczyna zaczęła odczuwać swędzenie, z dnia na dzień się pogłębiało, w końcu i na mnie przyszła pora... nie wiadomo gdzie się zaraziła, jeździ pociągiem do szkoły, ale pełno tych uchodźców, brudasów i innych, którzy myją się raz w tygodniu. Zaczęły pojawiać się krosty, w nocy świąd nasilał się. Po analizie różnych stron uznaliśmy, że możemy mieć świerzba. Moja dziewczyna poszła do dermatologa, jakaś "ruska", przepisała krem, dezynfekcja całego mieszkania, sprzątaliśmy dokładnie całą sobotę, wszystko! Nasmarowaliśmy się wieczorem, początkowo trochę pomogło, ale Świerz został! Znaleźliśmy polskiego dermatologa w Krefeld, a mieszkamy w Duisburgu! Starsza babka, trzeba ją cisnąć, żeby powiedziała jak najwięcej, to przede wszystkim piłować codziennie paznokci, bo te larwy się utrzymują pod paznokciem. Na pierwszej wizycie dała nam krem: permethrin-bio, creme 5%, dwie tuby, na dwa razy, sobotę i przyszłą, minęły dwa tygodnie, ale dalej świąd w nocy trzymał, poszliśmy znów, dała ten sam krem oraz tabletki, "scabioral", wzięliśmy dziś rano, na czczo a krem wczoraj wieczorem... Mam mocną psychikę, ale za jakie grzechy, trenuję piłkę nożną, na siłownię 7 lat, a teraz wstyd się rozebrać, odpuściłem dwa tygodnie, bo to widać, nigdy nic a tu takie coś, porażka, nie dziwię się, że ludzie wpadają w depresję przez to skurwy...stwo. Stosowałem też ocet, na całe ciało, według mnie pomagało, nawet ta dermatolog mówiła, że pomaga, ale jest za słaby... strasznie piekły jądra, ale przez kilka minut, do wytrzymania, po occie jakby naprawdę ginęły, bo zrobiły się normalne strupki, jak po rozdrapanym pryszczu, ja ocet zostawiałem na sobie, w taki sposób, że się myłem i potem smarowałem się nim i szedłem spać, dopiero rano zmywałem.
 
Annal, 11.12.2017 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
300 zł za lek na świerzb? No bez przesady. Wpisz w google swierzb 5v i tam poczytaj o tej chorobie, a najlepiej idz do lekarza, a nie probujesz jakis specyfikow za 300 zl.
 
Arek, 09.12.2017 10.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stosowałem lek o nazwie IVECOP-12 .TAK JAK PISALEM poniżej zalecono mi kurację 2 tygodnie i pomogło. Żona poszła na kolejny tydzień Ale miala przerwę coś około dwóch tygodni. I naprawdę się tego pozbylismy. A pozatym smarowslem ciało dwa razy dziennie octem i zaraz zakładałem ciuchy aby ocet był troszkę w ubraniu .I jesteśmy czyści teraz. Leki sprzedaja w Internecie .Tabletki kosztują 300 zl dla jednej osoby na św tygodnie.
 
olej, 08.12.2017 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapomnij o wyleczeniu swierzbu olejkami eterycznymi. Zaliczone co prawda sa one do domowych sposob, ale ich dzialanie jest znikome.
 
Ann, 07.12.2017 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy to zwykly olejek czy eteryczny i czy go zmieszac z balsamem i wtedy smarowac?
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

186

UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek

Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem...

więcej

135

PLUSKWY - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się ich pozbyć? PLUSKWY - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo,...

więcej

124

Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) - objawy i leczenie Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) - objawy i leczenie

Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) jest znacznie trudniejsza w leczeniu niż wczesna...

więcej

122

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.