CHOROBY JĄDER: wnętrostwo, zapalenie, nowotwór, skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego

53 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Jądra, czyli gruczoły jądrowe, decydują o męskim być albo nie być. Panowie mówią czasem o nich: moje klejnoty. I jak o klejnoty powinni o nie dbać. Każdy mężczyzna powinien wykonywać samobadanie jąder i znać objawy chorób jąder, takich jak rak, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie jądra czy skręt jądra.

Jądra znajdują się w worku mosznowym na zewnątrz jamy brzusznej. Mają skomplikowaną budowę wewnętrzną - w ich miąższu jest ok. 200 płacików, a każdy z nich wytwarza plemniki, bez których nie byłoby życia.

Ale na tym nie kończy się zadanie jąder. Zajmują się również wytwarzaniem męskich hormonów, czyli androgenów. Jednym z najważniejszych jest testosteron, powstający już w okresie płodowym. Ma on ogromny wpływ na ukształtowanie i rozwój jąder, moszny, prącia, nasieniowodów. Wpływa także na budowę ciała mężczyzny, barwę jego głosu, owłosienie, masę mięśni oraz na tzw. typowo męskie zachowania. Te niezwykłe męskie gruczoły, podobnie jak inne narządy ciała, podlegają zmianom i chorują.

Niektóre schorzenia są związane z wrodzonymi lub nabytymi wadami budowy jąder, inne z niedomaganiem hormonalnym. Choroby jąder - zwłaszcza gdy są nieleczone - mogą spowodować niepłodność mężczyzny, a niektóre, jak nowotwór jądra, nawet zagrażają życiu. Niestety, wiele schorzeń jąder dotyczy chłopców, nastolatków i młodych mężczyzn do 35. roku życia.

Choroby jąder: wnętrostwo

Już w łonie mamy jądra przyszłego mężczyzny samodzielnie przedostają się z jamy brzusznej (fachowo mówi się, że zstępują) przez kanał pachwinowy do moszny. Tak więc po urodzeniu noworodek płci męskiej powinien mieć obydwa gruczoły umiejscowione w mosznie. Dość łatwo można to  sprawdzić, bardzo delikatnie dotykając mosznę. Zdarza się jednak, że jądro zatrzymuje się po drodze - nie schodzi do worka mosznowego. Tę wadę rozwojową specjaliści nazywają wnętrostwem. Budzi to niepokój u rodziców, którzy często żądają od lekarza natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Nie ma takiej potrzeby! Zwykle, nim dziecko ukończy pierwszy rok życia, jądra zstępują na swoje miejsce. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba skonsultować się z chirurgiem dziecięcym. Podczas badania lekarz dłonią poszuka jądra w kanale pachwinowym, a jeśli go nie znajduje, zleca badanie USG, które lokalizuje leniwego uciekiniera.

Wnętrostwo leczy się albo hormonalnie, albo chirurgicznie. Jeśli terapia hormonalna nie powiedzie się, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Wykonany przed ukończeniem przez chłopca drugiego roku życia, pozwala mieć nadzieję, że w dorosłym życiu będzie on mógł zostać ojcem. Gdy zabieg wykonuje się później, wzrasta ryzyko pojawienia się problemów z wytwarzaniem plemników, co może prowadzić do kłopotów z prokreacją w dalszym życiu. Ale jest też drugi argument, by jak najwcześniej uporać się z wnętrostwem - 30-40 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka jądra u mężczyzny, którego gruczoły zbyt długo nie były sprowadzone do moszny.

Choroby jąder: zapalenie jądra

To nic innego, jak nagromadzenie się surowiczej cieczy między ściankami moszny a samym jądrem. Schorzenie zdarza się dość rzadko, częściej występują stany zapalne najądrza. Jednak gdy już rozwinie się zapalenie jądra, mężczyzna bardzo cierpi. Ból jest niezwykle silny, towarzyszy mu obrzęk jądra oraz wysoka gorączka, do 40 st. C. Do zapalenia jądra może dojść, gdy chorobotwórcze drobnoustroje wraz z krwią dotrą do niego z innego ogniska zapalnego w organizmie. Ta inna droga wiedzie najczęściej przez nasieniowód. W tym przypadku przyczyną zapalenia są zazwyczaj infekcje układu moczowego. Zwykle najpierw zaatakowane zostaje najądrze, potem jądro. Zapalenie wywołane przez bakterie leczy się antybiotykami. Taka kuracja jest konieczna, bo w przeciwnym razie może dojść do powikłań w postaci ropnia, a to już wymaga interwencji chirurgicznej.

U młodych mężczyzn przyczyną zapalenia jądra bywa powikłanie po śwince. Objawy są równie uciążliwe, jak przy bakteryjnym zapaleniu, ale nie trzeba wtedy przyjmować antybiotyków (bo chorobę wywołały wirusy, których antybiotyki nie niszczą). Po kilku dniach stan zapalny sam ustępuje bez śladów.

Choroby jąder: ostry skręt jądra

Między 14. a 18. rokiem życia, kiedy młody człowiek pokwita i forsownie uprawia sport (np. dużo jeździ na rowerze), może dostać tzw. skrętu jądra. W rzeczywistości jest to ostre skręcenie powrózka nasiennego powstałe w wyniku obrotu jądra wokół własnej osi. Powoduje zatrzymanie krążenia krwi, a to grozi utratą jądra. Bardzo charakterystyczny dla skrętu jądra jest nagły (pojawiający się często w nocy), bardzo silny ból. Nudnościom i wymiotom towarzyszy szybko powiększający się obrzęk całej moszny.

W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić się na ostry dyżur do najbliższego szpitala. W ciągu 4-6 godzin operacyjnie należy odkręcić jądro. Dzięki temu zwykle udaje się je uratować. Jeśli interwencja chirurga nastąpi zbyt późno - jądro trzeba amputować. Ze względów kosmetycznych można po pewnym czasie wszczepić protezę jądra.

Choroby jąder: żylaki powrózka nasiennego

Powrózki nasienne są zaopatrzone w liczne naczynia, które odprowadzają krew z jąder. Jest to możliwe dzięki specjalnym zastawkom żylnym. Gdy nie działają one sprawnie, krew zatrzymuje się i powstają pogrubienia (jakby rozdęcia) żył, czyli żylaki. Wtedy, na skutek bardzo wolnego odpływu krwi, w mosznie zaczyna wzrastać temperatura i jądra przegrzewają się. Powoduje to zmiany w składzie nasienia oraz zaburzenia hormonalne.

Żylakom powrózka nasiennego nie towarzyszą specjalne uciążliwe dolegliwości. Mężczyzna ma jedynie wrażenie, że jądro jest jakby cięższe, czasem odczuwa ciągnące bóle w pachwinie. Chorobę rozpoznaje się, badając jądra palcami. Potwierdzenie rozpoznania lekarz uzyskuje, zlecając USG. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się żylaków jest zabieg chirurgiczny (klasyczny lub laparoskopowy).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 08.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 53)
Olek, 03.02.2017 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam to samo
 
zapach, 15.02.2016 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
będę musiał iść w końcu do lekarza ale tak szuka różnych informacji również w internecie... Od jakiegoś czasu mam bardzo brzydki zapach nasienia, który nie występował wcześniej !! mam 4o lat
 
ro, 19.01.2016 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Idź do urologa, jeśli nie boli, to źle, jeśli boli, to trochę lepiej, ale trzeba szybko leczyć antybiotykiem
 
tomaszenko1980, 18.01.2016 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam pytanie rosnie mi cos na kształt 3 jadra czy ktos ma podobny przypadek pozdrawiam
 
matidockchorn, 28.08.2015 19.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
powiekszyło mi sie lewe jadro jest twarde,stan zapalny biore antybiotyk protaston500 0,4 lekarz urolog mówi brac leki przez 6 tygodni ból obrzek wielkosci2 kusaków podobno powstałod pecherza bo miałem cewnik zatrzymanie moczu,próbowałem okłady z lodu,czy to jest zalecane,sam to wymysliłe,lekarzstraszył ze moga usunac jadro jak nie pomoga leki .Co mam robic,moze sa inne sposoby na leczenie jadra,leczeprostate bo to poszło od gruczoła krokowego i pecherza 6 tygodi temu a jadro1 tydzien powyjeciu cewnika.czy robic okłady z lodu bo czuje ze łapnie zapaleni prawegho jadra,czuje jakby wodyszły w zyły czy to mozliwe ze do zył dostaje sie mocz bogrubieja zyły i łapia skurcze nuk bolesne lepiei jak siedze.Poradzcie puchna mi nadal,z czego okłady,moze zaparzyc goraca woda,pomuzcie mi
 
Szymon, 25.06.2015 01.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko pod kontrolą to nie będzie paniki Panowie. Bez jednego jądra też da się żyć, ba! bez obu jąder też się da żyć. W razie większego dyskomfortu można zrobić implanty refundowane z NFZ.A dla tych którzy chcą mieć dzieci, masz kilka opcji , możesz zamrozic swoje nasienie ,albo jak masz jedno jądro, możesz wspomóc swój organizm suplementami witaminowo medycznymi dr bocian. Choc na rynku jest wiele suplementów.Moim zdaniem ten jest najlepszy - ma więcej składników czynnych, ale to juz indywidualna decyzja. Reasumując ,Panowie , bez paniki.
 
beluś, 03.05.2015 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam od jakiś 3lat mam taki nie mały problem z moimi jądrami otóż jądra przy kąpieli lub jak się gdzieś stresuje kurcza mi się strzasznie i podchodzą pod samego członka Pomocy !!! Pozdrawiam
 
teresagutek, 04.02.2015 14.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
widziałam taki sam problem w programie TLC niezwykłe przypadki i jest taki program z Londynu na antenie lekarze oceniają na wizji, oglądajcie bo to dobry program.Tam mężczyzna też miał dwie dziurki na penisie i okazało się, że urodził się z naczyniem moczowym i dziurką do odprowadzania moczu poniżej.Urolog poprzez zabieg umieścił to tak jak powinno być i ma teraz jedną dziurkę na penisie. Oglądając ten program /jest co najmniej raz w tygodniu/ mozna pozazdrościć troski lekarzy angielskich i dociekliwosć w nieznanych przypadkach. u nas konowały na bazie biseptolu jeszcze, denerwuje się, że śmiesz przychodzić do nich, a jak cie głowa boli to wysyłają cię do psychiatryka.Moja rada, żądać nawet stanowczo i krzykiem od lekarza i nie pozwolić się wymigać lekarzowi od diagnostyki i to specjalistycznej. Musimy się sami konsekwentnie domagać i już.
 
Sufkem, 21.01.2015 03.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat i mam jedno jądro mniejsze a drugie troche większe i jak dotykam to czuje jakby były tam jakieś poplątane kable , nie boli pomóżcie :(
 
monika, 13.01.2015 11.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Czy moglabym Cie prosic o kontakt, bo syn ma to samo i jakos nie moge trafic na konkretnych specjalistow. Mam kilka pytac. Moj mail monika_baz@o2.pl
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają? Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają?

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie zwykle są objawem jednej z infekcji: grzybiczej,...

więcej

212

Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki

Stulejka to drobny defekt anatomiczny - zwężenie napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi....

więcej

206

Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie prostaty (czyli stercza lub gruczołu krokowego) może zdarzyć się w każdym wieku....

więcej

198

BÓL JĄDRA - przyczyny. Co oznacza ból jądra?

Przyczyny bólu jądra to zwykle poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Są jednak...

więcej

198

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.