Stulejka utrudnia życie

30 komentarze
Autor: Joanna Krupa

Stulejka to nadmierne zwężenie otworu napletka. Nie tylko utrudnia życie seksualne, ale również może być przyczyną różnych chorób, z rakiem prącia u mężczyzny i rakiem szyjki macicy u partnerki włącznie. Jednym ze sposobów uniknięcia problemów z napletkiem jest jego usunięcie czyli obrzezanie.

Kiedy powstaje stulejka i czy obrzezanie może zlikwidować ten problem? Po przyjściu na świat, żołądź, czyli główka prącia, okryta jest napletkiem - płatem skóry, z otworkiem na końcu. U noworodków i małych dzieci otworek ten jest minimalny, co sprawia, że napletka zazwyczaj nie da się odciągnąć. Z każdym kolejnym miesiącem życia otworek się powiększa i rozluźnia. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, prawidłowy napletek cofa się, żeby całkowicie odsłonić żołądź.

Stulejka - co to takiego?

Obecność napletka bywa jednak niekiedy przyczyną problemów, zwłaszcza jeśli mówimy o nadmiernym zwężeniu otworu napletka. Mamy wówczas do czynienia ze stulejką. Podczas gdy u małych chłopców stulejka jest rzeczą całkowicie naturalna, tak już około 3. roku życia napletek powinien być na tyle elastyczny, by móc całkowicie odsłonić żołądź.
Rozróżnia się dwa typy stulejek – w pierwszym przypadku napletek jest zbyt długi i rozciągnięty (między żołędzią a napletkiem może więc gromadzić się mocz, co grozi infekcjami i podrażnieniami), natomiast w drugim za krótki i zbyt mocno przylegający do żołędzi (zdarza się, że stulejka jest na tyle poważna, że mężczyzna ma duże problemy z normalnym oddawaniem moczu, a lekarz nie jest w stanie wprowadzić zgłębnika).

Nie przegap

CHOROBY JĄDER: skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie, rak

Jądra to symbol męskości. Bywa tak ważny, że po operacji usunięcia jednego z nich wielu mężczyzn decyduje się  na protezę wyłącznie ze względów kosmetycznych. Najczęstsze choroby jąder to: skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie jądra oraz rak jądra.

Leczenie stulejki - im szybciej tym lepiej

Do niedawna stulejkę uważano wyłącznie za wadę wrodzoną. Obecnie wiadomo, że część stulejek jest nabyta i może pojawić się w każdym wieku, np. jako efekt stanu zapalnego napletka. W przypadku stulejki wrodzonej, im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepiej. Badanie stulejki nie jest bolesne, jednak u dzieci o jego przebiegu i ewentualnym leczeniu powinni na bieżąco być informowani rodzice. 
Leczenie stulejki zwykle polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego (ze względu na mocne unerwienie prącia często w znieczuleniu ogólnym). Z operacją na pewno nie można zwlekać w przypadku stulejki uniemożliwiającej prawidłowe oddawanie moczu oraz przy powtarzających się poważnych zapaleniach pod napletkiem. Czasem konieczne bywa obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka, zwłaszcza jeśli jest on pokryty bliznami. Po zabiegu pacjent musi dbać o higienę oraz zgłaszać się na regularne kontrole.

Plusy obrzezania

Wprawdzie stulejka nie oznacza konieczności zrezygnowania z seksu, to jednak znacznie utrudnia czerpanie z niego przyjemności. Napinanie się napletka powoduje bowiem ból i dyskomfort. Rozciąganie napletka na siłę może też spowodować jego zaklinowanie się w rowku żołędnym. Pojawia się wówczas ryzyko martwicy prącia i wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. 
Poza utrudnieniami seksualnych, stulejka praktycznie uniemożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej. Zalegające wydzieliny powodują powtarzające się stany zapalne cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty. A te mogą przyczyniać się do rozwoju raka prącia, a ponadto raka szyjki macicy u partnerek seksualnych. 
Między innymi dlatego zarówno w kulturze żydowskiej, jak i muzułmańskiej, napletek usuwany jest podczas aktu obrzezania. Pozbycie się napletka ma oczywiście wymiar symboliczny i religijny, ale coraz więcej osób wierzy, że ułatwia także dbanie o codzienną higienę, stąd rosnąca popularność obrzezania w krajach europejskich. Z drugiej strony i po obrzezaniu można mieć problemy z higieną, jeśli nie będzie przestrzegać się pewnych zasad.
Po akcie obrzezania, skóra na żołędzi staje się nieco grubsza i mniej uwrażliwiona. Teoretycznie obrzezanie może wpływać na seksualną satysfakcję i wydłużenie gry wstępnej. Wielu mężczyzn borykających się z przedwczesnym wytryskiem zastanawia się, czy zabieg ten nie rozwiązałby ich problemów. W praktyce jednak nie ma on najmniejszego wpływu na szybszy lub późniejszy wytrysk, wiążący się ze zdolnością nawykową, z którą można poradzić sobie w znacznie bardziej delikatny sposób.

Zobacz także
drukuj
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 02.04.2014

reklama
Zakwaszenie organizmu:
objawy, zapobieganie
Zakwaszenie organizmu: objawy, zapobieganie
Najpopularniejsze artykuły
TESTOSTERON a zdrowie mężczyzny. Badaj POZIOM TESTOSTERONU TESTOSTERON a zdrowie mężczyzny. Badaj POZIOM TESTOSTERONU

Testosteron, a konkretnie jego zbyt niski lub zbyt wysoki poziom, może wprawić cię w dziwny smutek,...

więcej

4605

Na co najczęściej umierają mężczyźni w Polsce?

Mężczyźni umierają częściej niż kobiety - wynika z raportu o stanie zdrowotnym ludności Polski,...

więcej

170

Objawy andropauzy czyli hormony mężczyzny po czterdziestce Objawy andropauzy czyli hormony mężczyzny po czterdziestce

U mężczyzn po czterdziestce obniża się poziom testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za...

więcej

1559

ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki kojarzą nam się z nogami. Jednak nierzadko pojawiają się również w tak intymnym miejscu jak...

więcej

6225

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 30, 2014

Alicja77 gratuluję. Fajnie, że znalazłaś na Siebie sposób. Mała podpowiedź. Delikatnie z siemieniem, jedna łyżecza dziennie wystarczy. Siemię w nadmiarze tuczy. Zamiast słodzika używaj odrobinkę miodu, bo to słodzenie najbardziej naturalne. Pozdrawiam.

data

Lipiec 30, 2014

Jeśli chcesz mieć na lata, to Moneta. Jeśli na krócej, to te tańsze z supermarketu powinny dać radę.

data

Lipiec 29, 2014

Lynn masz rację, że odchudzać trzeba się powoli. Przecież przytyć też nie można z dnia na dzień! Napisz proszę, jaką dietę dodatkowo do tych ćwiczeń stosowałaś? Jestem bardzo ciekawa tego. Pozdrawiam i czekam na odp. :)

data

Lipiec 30, 2014

Co tutaj można powiedzieć? Powołują się na ojca medycyny Hipokratesa: "Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem". A co wyprawiają, polecają piguły! Co to nie zrobią dla kasy, brak słów.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.