PoradnikZdrowie.pl > Zdrowie > Choroby męskie > Stulejka utrudnia życie

Stulejka utrudnia życie

Stulejka to nadmierne zwężenie otworu napletka. Nie tylko utrudnia życie seksualne, ale również może być przyczyną różnych chorób, z rakiem prącia u mężczyzny i rakiem szyjki macicy u partnerki włącznie. Jednym ze sposobów uniknięcia problemów z napletkiem jest jego usunięcie czyli obrzezanie.
A A A

Kiedy powstaje stulejka i czy obrzezanie może zlikwidować ten problem? Po przyjściu na świat, żołądź, czyli główka prącia, okryta jest napletkiem - płatem skóry, z otworkiem na końcu. U noworodków i małych dzieci otworek ten jest minimalny, co sprawia, że napletka zazwyczaj nie da się odciągnąć. Z każdym kolejnym miesiącem życia otworek się powiększa i rozluźnia. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, prawidłowy napletek cofa się, żeby całkowicie odsłonić żołądź.

Stulejka - co to takiego?

Obecność napletka bywa jednak niekiedy przyczyną problemów, zwłaszcza jeśli mówimy o nadmiernym zwężeniu otworu napletka. Mamy wówczas do czynienia ze stulejką. Podczas gdy u małych chłopców stulejka jest rzeczą całkowicie naturalna, tak już około 3. roku życia napletek powinien być na tyle elastyczny, by móc całkowicie odsłonić żołądź.
Rozróżnia się dwa typy stulejek – w pierwszym przypadku napletek jest zbyt długi i rozciągnięty (między żołędzią a napletkiem może więc gromadzić się mocz, co grozi infekcjami i podrażnieniami), natomiast w drugim za krótki i zbyt mocno przylegający do żołędzi (zdarza się, że stulejka jest na tyle poważna, że mężczyzna ma duże problemy z normalnym oddawaniem moczu, a lekarz nie jest w stanie wprowadzić zgłębnika).

CHOROBY JĄDER: skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie, rak
CHOROBY JĄDER: skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie, rak
ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO
ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO
Niepłodność męska: kiedy mężczyzna ma problemy z płodnością
Niepłodność męska: kiedy mężczyzna ma problemy z płodnością
Obrzezanie - przyczyny, zalety i wpływ obrzezania na seks
Obrzezanie - przyczyny, zalety i wpływ obrzezania na seks

Leczenie stulejki - im szybciej tym lepiej

Do niedawna stulejkę uważano wyłącznie za wadę wrodzoną. Obecnie wiadomo, że część stulejek jest nabyta i może pojawić się w każdym wieku, np. jako efekt stanu zapalnego napletka. W przypadku stulejki wrodzonej, im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepiej. Badanie stulejki nie jest bolesne, jednak u dzieci o jego przebiegu i ewentualnym leczeniu powinni na bieżąco być informowani rodzice. 
Leczenie stulejki zwykle polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego (ze względu na mocne unerwienie prącia często w znieczuleniu ogólnym). Z operacją na pewno nie można zwlekać w przypadku stulejki uniemożliwiającej prawidłowe oddawanie moczu oraz przy powtarzających się poważnych zapaleniach pod napletkiem. Czasem konieczne bywa obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka, zwłaszcza jeśli jest on pokryty bliznami. Po zabiegu pacjent musi dbać o higienę oraz zgłaszać się na regularne kontrole.

Plusy obrzezania

Wprawdzie stulejka nie oznacza konieczności zrezygnowania z seksu, to jednak znacznie utrudnia czerpanie z niego przyjemności. Napinanie się napletka powoduje bowiem ból i dyskomfort. Rozciąganie napletka na siłę może też spowodować jego zaklinowanie się w rowku żołędnym. Pojawia się wówczas ryzyko martwicy prącia i wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. 
Poza utrudnieniami seksualnych, stulejka praktycznie uniemożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej. Zalegające wydzieliny powodują powtarzające się stany zapalne cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty. A te mogą przyczyniać się do rozwoju raka prącia, a ponadto raka szyjki macicy u partnerek seksualnych. 
Między innymi dlatego zarówno w kulturze żydowskiej, jak i muzułmańskiej, napletek usuwany jest podczas aktu obrzezania. Pozbycie się napletka ma oczywiście wymiar symboliczny i religijny, ale coraz więcej osób wierzy, że ułatwia także dbanie o codzienną higienę, stąd rosnąca popularność obrzezania w krajach europejskich. Z drugiej strony i po obrzezaniu można mieć problemy z higieną, jeśli nie będzie przestrzegać się pewnych zasad.
Po akcie obrzezania, skóra na żołędzi staje się nieco grubsza i mniej uwrażliwiona. Teoretycznie obrzezanie może wpływać na seksualną satysfakcję i wydłużenie gry wstępnej. Wielu mężczyzn borykających się z przedwczesnym wytryskiem zastanawia się, czy zabieg ten nie rozwiązałby ich problemów. W praktyce jednak nie ma on najmniejszego wpływu na szybszy lub późniejszy wytrysk, wiążący się ze zdolnością nawykową, z którą można poradzić sobie w znacznie bardziej delikatny sposób.

Polecamy także
Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki
Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki
Stulejka - gdy napletek nie zsuwa się z penisa
Stulejka - gdy napletek nie zsuwa się z penisa
 
Białe plamki na ciele, które się nie opalają. Proszę o pomoc
ja mam podobny problem tylko moje plamy są wielkości kapsla i znajdują się na obu powiekach:(
 
 
Dziwne plamy na ciele
Witam mam problem mały od jakiś 5 miesięcy zaczęły mi się pojawiać czerwone plamki myślałem że to jakieś uczulenie czy coś i zaraz zniknie. Lecz z biegiem czasu zaczęło ich się pojawiać coraz więcej i ...
 
 
Zapalenie pęcherza po stosunku - czy to możliwe?
Też od czasu do czasu borykam się z tym problemem. Często zaglądam na http://zapaleniepecherza.info.pl/: , bo jest tam sporo ciekawych informacji na ten temat. Ale bez leczenia antybiotykami często niestety się nie obejdzie. Staram się ...
 
 
Nutrikosmetyki
Są jeszcze SCleanUp oraz energetyczne - QEnergy oraz LongEneergy. Nie wiem czy się zaleca stosowanie ich wszystkich naraz ani czy uzupełniają się nawzajem, ale z tego co widzę mają nieco inne funkcje.
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.