Żylaki macicy: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie żylaków macicy?

2016-05-09 11:53

Żylaki macicy to schorzenie, które najczęściej dotyczy kobiet po przebytej ciąży. Żylaki macicy mogą się objawiać uporczywym bólem w dole brzucha, utrzymującym się kilka miesięcy. Powinien on skłonić do wizyty u lekarza. Jakie są przyczyny żylaków macicy? Jak leczyć żylaki macicy?

Żylaki macicy: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie żylaków macicy?
Autor: Photos.com Żylaki macicy: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie żylaków macicy?

Spis treści

  1. Żylaki macicy: przyczyny
  2. Żylaki macicy: objawy
  3. Żylaki macicy w ciąży: diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Żylaki macicy najczęściej są diagnozowane u kobiet w ciąży, jednak mogą zmagać się z nimi np. osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli istnieje podejrzenie, że przyczyną bólów w podbrzuszu mogą być żylaki macicy, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, ponieważ konieczne jest specjalistyczne leczenie. Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy żylaków macicy i jakie są przyczyny ich powstawania.

Żylaki macicy: przyczyny

Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków macicy, są:

  • nadwaga
  • siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna
  • przewlekające się zaparcia
  • częste i długie kąpiele w gorącej wodzie
  • uwarunkowania genetyczne
  • Żylaki macicy w ciąży: przyczyny

Za żylaki macicy w ciąży mogą odpowiadać ww. czynniki. Jednak praktyka lekarska pokazuje, za żylaki macicy u ciężarnych są odpowiedzialne głównie hormony - zwłaszcza produkowany w nadmiarze w czasie ciąży progesteron. W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza w dużej ilości także estrogeny. Po wpływem tych dwóch hormonów żyły w obrębie miednicy rozszerzają się, a co za tym idzie - zwiększa się przepływ krwi, co systematycznie osłabia naczynia krwionośne. Jednocześnie w czasie ciąży rozrasta się macica, która napiera na żyły znajdujące się w dole miednicy. W wyniku tych procesów na ścianach macicy pojawiają się żylaki. Z tego powodu omawiany problem najczęściej dotyczy kobiet w ciąży.

Żylaki macicy zazwyczaj pojawiają się u kobiet, które już mają dzieci, a odstęp między kolejnymi ciążami był stosunkowo krótki.

Żylaki macicy: objawy

Żylaki macicy najczęściej objawiają się bólem w podbrzuszu. W przypadku, gdy nadmiernie rozszerzone żyły objęły cały obszar miednicy małej, a także odbyt, mogą pojawić się niewielkie krwawienia.

  • Żylaki macicy w ciąży: objawy

Żylakom macicy u kobiet ciężarnych często towarzyszą żylaki odbytu, tzw. hemoroidy, które są wynikiem zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, a także zaparcia i żylaki sromu. Często pojawiają się również żylaki kończyn dolnych.

Rzadko zdarza się, że żylaki macicy, przede wszystkim te u kobiet w ciąży, nie dają żadnych objawów.

Żylaki macicy w ciąży: diagnostyka, leczenie i profilaktyka

U kobiet, u których pojawiły się dolegliwości bólowe, wykonuje się badanie USG. Pozwala ono jednoznacznie określić przyczynę bólu oraz ewentualnego krwawienia.

Leczenie żylaków macicy jest proste i nieinwazyjne, i zawsze odbywa się pod kontrolą lekarską. Zazwyczaj stosowane jest leczenie zewnętrzne, które polega na aplikacji na skórę płynów i kremów, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych. Najczęściej tego typu preparaty zawierają wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie naczyń i działa przeciwzapalnie.

Jeśli ta metoda leczenia jest nieskuteczna, lekarz może podjąć decyzję o:

  • leczeniu operacyjnym
  • leczeniu laserem
  • skleroterapii

Tego typu zabiegów nie przeprowadza się w czasie ciąży, tylko najwcześniej po zakończeniu karmienia piersią. Leczenie powoduje całkowite wyeliminowanie żylaków macicy.

W profilaktyce żylaków macicy podstawą jest dieta bogata w witaminę C, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i sprawia, że są bardziej elastyczne.

Ważne

Żylaki macicy rzadko doprowadzają do sytuacji, które mogłyby zagrażać zdrowiu albo życiu dziecka i matki, jednak mimo to nie wolno ich lekceważyć. Nieleczone mogą spowodować pojawienie się powikłań po porodzie, np. stanu zapalnego żył lub zakrzepicy, a to może być stanem zagrożenia życia. Mogą również utrudnić ponowne zajście w ciążę.