Szyjka macicy: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak to najczęstsze choroby szyjki macicy

Konsultant: dr n. med. Marzena Mazurek, II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie
10 komentarze
Autor: Aneta Grabowska

Możesz wcale nie wiedzieć, że masz jakiś problem z szyjką macicy, bo jej schorzenia nie zawsze dają objawy. Dlatego pamiętaj o regularnej kontroli u ginekologa. Najczęstsze choroby szyjki macicy to: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak szyjki macicy. Na czym polega i jak przebiega badanie szyjki macicy?

Najczęstsze choroby szyjki macicy to nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak szyjki macicy. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o każdej z tych chorób.

Nadżerka może być stanem przedrakowym szyjki macicy

Tą nazwą - nadżerka - często błędnie określa się wszelkie zaczerwienienia na części pochwowej szyjki macicy (fachowo nazywane erytroplakią). Ale pojęcie nadżerka prawdziwa zarezerwowane jest tylko dla ubytków nabłonka szyjki macicy. Natomiast większość "na oko" rozpoznawanych nadżerek to ektopia, przemieszczenie się nabłonka walcowatego z kanału szyjki na tarczę części pochwowej. Nadżerki prawdziwe najczęściej występują u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 25 - 35 lat. Mogą być następstwem zapalenia szyjki macicy lub pochwy, urazu mechanicznego (np. w czasie porodu, poronienia).

Objawy nadżerki szyjki macicy: Zwykle nie występują. Niekiedy przed miesiączką pojawiają się białe, żółte lub zielonkawe upławy o przykrym zapachu. Mogą wystąpić plamienia między miesiączkami lub po stosunku, bóle w dole brzucha.

Badania nadżerki szyjki macicy: Zmianę można wykryć podczas badania ginekologicznego. Aby postawić prawidłową diagnozę, konieczne jest wykonanie cytologii (wymaz) lub kolposkopii (badanie mikroskopowe).

Leczenie nadżerki szyjki macicy: Stosuje się leczenie farmakologiczne, a jeśli nie przyniesie ono poprawy, zmianę smaruje się specjalnym preparatem, wypala prądem, zamraża ciekłym azotem lub usuwa falami świetlnymi. W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się zabiegi bardziej inwazyjne, jak wycięcie fragmentu szyjki macicy (konizacja).

Warto wiedzieć: Nadżerka prawdziwa może być objawem stanów przedrakowych i rakowych szyjki.

Nie przegap

Stan zapalny szyjki macicy

Stan zapalny szyjki macicy rozwija się na skutek zakażenia pierwotniakami (np. rzęsistkiem pochwowym), bakteriami (np. Chlamydią, dwoinkami rzeżączki), wirusami lub grzybami. Infekcji sprzyjają mechaniczne uszkodzenia szyjki macicy, a także częsta zmiana partnerów seksualnych.

Objawy stanu zapalnego szyjki macicy: Zapalenie może przebiegać bezobjawowo, częściej jednak występują upławy, czasem krwawienia między miesiączkami.

Badania stanu zapalnego szyjki macicy: Wykonuje się badanie ginekologiczne oraz pobiera wydzielinę z szyjki macicy na posiew, by zidentyfikować drobnoustroje, które wywołały stan zapalny.

Terapia stan zapalny szyjki macicy: Stosuje się dopochwowe leki przeciwzapalne, antybiotyki (miejscowo lub ogólnie), niekiedy preparaty hormonalne.

Warto wiedzieć: Nieleczone zapalenie może rozprzestrzenić się na dalsze odcinki dróg rodnych.

Ważne

Ważne

Szyjka macicy odgrywa kluczową rolę w ochronie macicy, jajowodów oraz jajników przed zakażeniem wstępującym (przez pochwę) w jej kanale znajduje się gęsty śluz, który stanowi barierę dla flory bakteryjnej. Zdrowa szyjka jest potrzebna do zajścia w ciążę, donoszenia jej i porodu. Jest kanałem dla plemników, który umożliwia im drogę z pochwy do macicy, w czasie ciąży działa jak zwieracz zamykający jamę macicy, natomiast przy porodzie, wygładzając się, sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Zanim jednak dojdzie do zapłodnienia i rozwoju dziecka, szyjka macicy pod wpływem hormonów podlega zmianom w cyklu miesiączkowym. W fazie niepłodnej jest twarda, sucha i zamknięta. W miarę zbliżania się owulacji ujście szyjki otwiera się, odcinek pochwowy staje się bardziej miękki i unosi się. W tym czasie gruczoły znajdujące się w szyjce wytwarzają śluz płodny (rozciągliwy, śliski), który odżywia plemniki i ułatwia im drogę do macicy. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu sprzed owulacji. Obserwacje położenia szyjki macicy oraz śluzu szyjkowego pozwalają określić płodne i niepłodne fazy cyklu miesiączkowego i są wykorzystywane w naturalnych metodach planowania rodziny.

Gruczoły Nabotha - torbiele szyjki macicy

Torbiele szyjki macicy to niewielkie pojedyncze lub mnogie pęcherzyki wypełnione treścią śluzową albo śluzowo-ropną (gdy towarzyszy im stan zapalny). Powstają wskutek zamknięcia ujścia gruczołów śluzowych szyjki macicy przez narastający nabłonek, najczęściej w trakcie gojenia się nadżerki. Występują u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u tych, które już rodziły.

Objawy torbieli szyjki macicy: nie występują żadne dolegliwości.

Badania torbieli szyjki macicy: Wykonuje się badanie ginekologiczne i cytologię.

Terapia torbieli szyjki macicy: Jeśli lekarz zdecyduje o konieczności usunięcia torbieli, zmianę nakłuwa się, usuwa jej zawartość, a opróżniony gruczoł przymraża się ciekłym azotem lub wypala za pomocą lasera albo prądu.

Warto wiedzieć: Nieleczone gruczoły Nabotha na ogół znikają po pewnym czasie, ale mają tendencję do nawrotów.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy zajmuje pierwsze miejsce pod względem częstości występowania wśród nowotworów narządu rodnego. Raka szyjki macicy wykrywa się najczęściej u kobiet w wieku 40-55 lat, ale zachorowalność wzrasta już od 25 roku życia. Za powstawanie nowotworu odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego - Human Papilomavirus (HPV), przenoszone drogą płciową.

Objawy raka szyjki macicy: Zmiany przedrakowe lub wczesny rak nie powodują dolegliwości. W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się nietypowe krwawienia (między miesiączkami, po stosunku, po menopauzie), obfite upławy, ból w podbrzuszu podczas stosunku lub przy oddawaniu moczu, obrzęki nóg. Miesiączki trwają dłużej i są bardziej obfite.

Badania raka szyjki macicy: Wykonuje się cytologię i kolposkopię, a następnie pobiera materiał do badania histopatologicznego.

Terapia raka szyjki macicy: Leczenie uzależnione jest od stadium choroby. Zmiany przedrakowe leczy się farmakologicznie. Jeśli jest to rak przedinwazyjny, stosuje się chirurgię laserową, kriochirurgię lub chirurgiczną konizację. W stadium inwazyjnym trzeba usunąć macicę (histerektomia), leczeniem uzupełniającym jest radioterapia. W przypadku przerzutów do innych narządów stosuje się chemioterapię.

Warto wiedzieć: Co roku ponad 3,5 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a codziennie umiera 5 kobiet. Ale nowotworowi można skutecznie zapobiegać przez właściwą profilaktykę i wczesną diagnostykę. Cennym badaniem jest cytologia (pierwszy raz należy ją wykonać po rozpoczęciu współżycia, potem regularnie co rok). Bronią przeciw wirusowi HPV są też szczepionki (można je podawać od 12. roku życia).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 10)
wiki, 16.01.2014 00.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do silvii Proszę Cię, idź do lekarza - weź słownik i podukaj mu o swych dolegliwościach - powinien zrozumieć -powalcz o swoje - jesteś kobietą całe życie, nie tylko wtedy, gdy jesteś młoda i rodzisz... Bardzo prosze, byś zdobyła sie na ten wysiłek- idź do lekarza.
 
silvia, 13.11.2013 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mam klopot... mieszkam za granica i nie moge isc do lekarza - bo bariera jezykowa, bo trudnosci z dostaniem sie do ginekologa, terminy do roku czasu, trzeba czekac a ja mam przewlekle zapalenie drog rodnych bez obiawow. Nic nie boli, nic nie piecze ale smrod straszny smrod czuje kazdego dnia, mimo tego ze utrzymuje higiene osobista dalej smierdzi. Stosowalam juz niejedne globulki dopochwowe, antybiotyki i nic - na chwile jakby ustalo podczas brania tych lekow a gdy przestawalam brac znow powtorka ze smrodem. Nie wiem o co chodzi, wiem ze musze isc do lekarza ale jesli ktos ma podobne objawy piszcie. Mam juz tak od roku albo i troche dluzej, wiem to nienormalne ale nikt nie zna mojej sytuacji wiec prosze o wyrozumialosc....
 
emii, 30.01.2013 16.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Często jest przyczyną zmiany partnerów i badań u ginekologa zwłaszcza badania waginalne wtedy dochodzi do zakażeń wirusami czy bakteriami.W Polsce za często bada się pochwę bo raz bada się ułożenie przewodów i jajników a nie za każdym razem bo ryzyko.W UK nie bada się waginalnie tylko usg jak jest niepokojąca zmiana wtedy pierwszy kontakt kieruje do ginekologa.Ja mam męża który nie miał innej partnerki ani ja nie miałam innego więc nie ma problemów z jajnikami ani macicą a przy każdym badaniu czy zabiegu,porodzie mam męża a mam do jego obecności prawo!.Wielu ginów będzie sie podszywać za zwykłych ludzi i krytykować rozumiem bo to świadek badania osoba bliska i widzi czy po założeniu rękawiczek nie dotyka innych przedmiotów a potem bada wprowadzają bakterie.Faktem jest że gabinety czy szpitale to wylęgarnia bakterii i wirusów nawet brodawczak itp.Leczenie hormonami czy antybiotyki to często kończy się rakiem.
 
UWAGA- NA NIEDOUCZONYCH LEKARZY!!!, 20.05.2012 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIE DAJCIE SOBIE ROBIĆ CYTOLOGII PODCZAS STANU ZAPALNEGO- TRZEBA GO NAJPIERW WYLECZYĆ, BO WYNIK BĘDZIE NIEMIARODAJNY!!! Mi tak cytologie przez lata robiła moja lekarka- ZMIENIAM JĄ, A TERAZ KUPA STRACHU CZY JESTEM ZDROWA CZY NIE, A CHODZIŁAM REGULARNIE!!!
 
wiktoria, 31.03.2012 07.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
boli mnie macica co mam robić
 
Agnieszka, 22.03.2012 20.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w 2011 w lutym miałam miesiączkę później dopiero w grudniu czyli 11 miesięcy bez okresu.W grudniu było 1 dzień plamienia i znowu nic a mamy już koniec marca.Biorę tabletki antykoncepcyjne od 4 lat i dopiero teraz zaczęły się problemy.Ostatnio po wzięciu 8 tabletki od rana bolało mnie podbrzusze.Po południu czułam straszny smrud od samej siebie.Poszłam do łazienki i okazało się ze mam plamienia o kolorze żywej krwi i strasznie śmierdziało octowym zapachem.Poszłam do ginekologa i powiedziałam o objawach a on na to bym się nie przejmowała brakiem miesiączki bo to nic groźnego.Dodam tylko ze mam 30 lat.Proszę o jakąś porade bo nie wiem co robić.Ból podbrzusza mam codziennie a oprócz tego ból kości ogonowej
 
bozena, 24.02.2012 19.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tyle sie mowi o wczesnym wykrywani a jak sie idzie to zostaje sie samej sobie.Ja mam47 lat zmiany w cytologi wyszly 2009 roku wycinek leki i nic caly czas krwawienie bole podbrzusza bole plecow wieczorem brzuch wysadzalo lekarz znowu mnie skierowal do. Szpitala na abrazje i wycinek w pazdzierniku2011 wyszlo cin1 hpv musialam zrobic ocene wyszla typ59 i skierowal mnie na konizacje trzonu ciekawe co dalej bedzie ze mna jestrm slaba bole nadal sa i czekam na wynik z wycinku
 
judyta, 16.11.2010 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam.biore od 5 miesiecy tabletki antykoncepcyjne i po 10 dniach dostaje okres.teraz trwa to juz 17 dzien.od lutego mam takie problemy.okres jest bardzo obfity.mialam usg ale niema nic niepokojacego.boje sie ze moge mies raka szyjki macicy.moze ktos mi powiedziec czy takie objawy to rak?prosze opomoc.
 
kamila, 12.01.2010 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Głowa do góry...To normalnie że podczas brania tabletek 1 raz, występują krwawe upławy....podobnie może być gdy odstawisz tabletki....Jezeli jednak Cię coś niepokoi zgłoś się do ginekologa.
 
Monika198048, 04.10.2009 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam spory klopot i nie wiem co sie ze mna dzieje ...od 2 tygoni biore tabletki antykoncepcyjne dodam ze nigdy wczesniej nie bralam, ostatnia moja miesiaczka trwala 3 dni i od tamtej pory mam krwiste uplawy,ktorych tez nigdy wczesniej nie mialam :( czy to moze byc spowodowane antykoncepcja czy tez jakas choraba ? prosze o pomoc bardzo sie martwie .
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Ból brzucha w trakcie miesiączki bywa nie do...

więcej

25708

Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i...

więcej

47222

NADŻERKA: przyczyny. Jakie są objawy nadżerki?

Wprawdzie nadżerka nie jest zmianą nowotworową, ale gdy zostanie zaniedbana, może z czasem...

więcej

29687

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

33649

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Krwawienia i plamienia acykliczne stanowią najczęstsze powikłanie Mireny, antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej i jednoskładnikowej. Świadczą o złej tolerancji metod. Może warto jest rozważyć...

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

data

Marzec 03, 2015

Przede wszystkim za mała ilość kalorii. I następna sprawa, chodzi o to żeby też szalenie liczyć te kalorie. Chodzi o to żebym się najadać i chudnąć. Widziałaś wegetarianina lub wegana grubego? Bo ja nie, a sukces w tym że wcinają niesamowite ilości wszelkiego rodzaju warzyw i owoców....

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 03, 2015

witam,czy ktos z czytajacych stosowal tą diete skad czerpal materialy, moze jest jakas ksiazka

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.