Płyn w zatoce Douglasa - przyczyny, objawy, leczenie

2016-07-19 8:36

Przyczyny obecności płynu w zatoce Douglasa to zwykle schorzenia układu płciowego, choć nie zawsze. Jeśli płyn w zatoce Douglasa pojawia w określonych dniach cyklu miesiączkowego i w określonych ilościach, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak płyn w zatoce Douglasa pojawia się w niewłaściwym czasie i w ilościach, można podejrzewać szereg różnych schorzeń. Sprawdź, co oznacza płyn w zatoce Douglasa.

Płyn w zatoce Douglasa
Autor: Thinkstockphotos.com Płyn w zatoce Douglasa

Spis treści

  1. Płyn w zatoce Douglasa - przyczyny
  2. Płyn w zatoce Douglasa - objawy
  3. Płyn w zatoce Douglasa - diagnostyka
  4. Płyn w zatoce Douglasa - leczenie

Płyn w zatoce Douglasa (zagłębieniu odbytniczo-macicznym), która znajduje się między tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy, nie zawsze jest stanem nieprawidłowym. Jeśli u dojrzałych płciowo kobiet i dziewcząt cyklicznie - szczególnie tuż po owulacji (tuż po połowie cyklu) - pojawia się niewielka ilość płynu, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak stwierdzona obecność płynu w zatoce Douglasa w pierwszej fazie cyklu bądź pod koniec drugiej, i to w znacznych ilościach, można podejrzewać schorzenia w obrębie miednicy małej, macicy, przydatków bądź jamy brzusznej.

Płyn w zatoce Douglasa - przyczyny

Płyn w zatoce Douglasa u dziecka (dziewczynki) wskazuje na stan zapalny w obrębie miednicy lub jelit.

Płyn w zatoce Douglasa - objawy

Objawy zależą od przyczyny gromadzenia się płynu z zatoce Douglasa. Na przykład, w przypadku pęknięcia torbieli jajnika mogą się pojawić ból podbrzusza, który okresowo może stać się ostry i przeszywający, nudności i wymioty, biegunka, utrata łaknienia.

Z kolei przypadku ciąży pozamacicznej mogą pojawić się plamienia i krwawienia z pochwy, pobolewanie w podbrzuszu, ból w okolicy jajników, czasami również uczucie niepełnego wypróżnienia.

Natomiast przy zapaleniu przydatków pojawia się nagły skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, nasilający się podczas stosunku. Czasami promieniuje do pachwin i ud. Towarzyszą mu osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy.

    Płyn w zatoce Douglasa - diagnostyka

    Lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej. W przypadku stwierdzenia obecności płynu w zatoce Douglasa, zleca się badanie beta hCG, by wykluczyć ciążę pozamaciczną, i inne badania hormonalne. W zależności od wyników badań i stanu pacjentki, lekarz może zlecić inne badania, np. zdecydować o nakłuciu zatoki Douglasa w celu pobrania płynu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w szpitalu. Lekarz ogląda uzyskany płyn, a następnie może go przekazać do badania bakteriologicznego lub cytologicznego (celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu).

    Jak można interpretować wyniki takiego badania? Jeśli w płynie obecne są fragmenty skrzepów lub krwistego niekrzepnącego płynu, można podejrzewać krwawienie do jamy otrzewnej z pękniętej ciąży pozamacicznej, pęknięcie torbieli jajnika czy obecności ognisk endometriozy otrzewnej.

    Z kolei zawartość ropy w płynie może przemawiać za stanem zapalnym miednicy małej (np. infekcją przydatków) lub jamy brzusznej (np. zapalenie otrzewnej, jelit).

    Natomiast obecności komórek nowotworowych w pobranym płynie może sugerować powstanie nowotworu złośliwego żeńskich narządów płciowych.

    Płyn w zatoce Douglasa - leczenie

    Leczenie zależy od przyczyny pojawienia się płynu w zatoce Douglasa. Na przykład, w przypadku pęknięcia torbieli jajnika zwykle konieczna jest operacja w celu usunięcia torbieli. W przypadku pękniętej ciąży pozamacicznej należy ją usunąć metodą laparoskopową.