Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy?

2018-07-12 12:16

Pieczenie pochwy to dolegliwość, która, niezależnie od przyczyny, powoduje znaczny dyskomfort. Piekący ból pochwy utrudnia bowiem codzienne funkcjonowanie i nie pozwala cieszyć się seksem. I choć jego przyczyną nie zawsze są infekcje intymne, wymaga konsultacji ginekologicznej. Sprawdź, o czym świadczy pieczenie pochwy.

Pieczenie pochwy - przyczyny. Objawem jakiej choroby może być pieczenie pochwy?
Autor: Photos.com Pieczenie pochwy - przyczyny. Objawem jakiej choroby może być pieczenie pochwy?

Spis treści

  1. Pieczenie pochwy: grzybica pochwy
  2. Pieczenie pochwy: choroby weneryczne
  3. Pieczenie pochwy: stan zapalny pochwy
  4. Pieczenie pochwy: zanikowe zapalenie sromu i pochwy
  5. Pieczenie pochwy w ciąży
  6. Pieczenie pochwy: reakcje alergiczne
  7. Pieczenie pochwy: reakcja na leki
  8. Pieczenie pochwy: antykoncepcja
  9. Pieczenie pochwy u dziewczynek

Pieczenie pochwy to dolegliwość, której przyczyny mogą być bardzo różne. Piekący ból pochwy może być wynikiem reakcji alergicznej na kosmetyki lub reakcją na zmianę metod antykoncepcyjnych.

Jednak z doświadczeń ginekologów wynika, że pieczenie, zwykle połączone z uczuciem swędzenia, najczęściej jest jednym z objawów grzybicy pochwy. Niestety, to nie jedyna choroba, na którą może wskazywać pieczenie pochwy.

Wady macicy - macica z przegrodą

Pieczenie pochwy: grzybica pochwy

Przyczyną piekącego bólu w pochwie może być grzybica pochwy. Wskazują na nią także zaczerwienienie, obrzęk i świąd sromu i pochwy.

Pieczenie pochwy i pozostałe objawy nasilają się zwykle po stosunku lub przed miesiączką. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tej choroby są upławy, które przypominają ser ziarnisty i przylegają do ścian pochwy.

Pieczenie pochwy: choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową (STD), takie jak

mogą powodować pieczenie i świąd pochwy. Charakterystyczne jest także jej zaczerwienienie i obrzęk.

Przy podejrzeniu choroby wenerycznej szczególną uwagę należy zwrócić na konsystencję, kolor i zapach upławów. Te żółtozielone, pieniste wskazują na zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Wówczas mogą pojawić się także ból, świąd i pieczenie w cewce moczowej oraz częstomocz.

Bolesność może dokuczać także podczas oddawania moczu i stosunków płciowych. Objawy infekcji układu moczowego są charakterystyczne również dla rzeżączki, w trakcie której można obserwować żółtawe lub krwiste upławy. Z kolei ropno-śluzowa wydzielina z pochwy wskazuje na chlamydię.

Pieczenie pochwy: stan zapalny pochwy

Zapalenie pochwy to skutek zakłócenia równowagi mikrobiologicznej flory pochwy. Najczęściej przyczyną zaburzeń w ekosystemie pochwy są drożdżaki, które odpowiadają za grzybicę pochwy.

Równie często diagnozuje się bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza, BV) - chorobę wywoływaną przez bakterie beztlenowe.

Choroba objawia się pieczeniem, bólem podczas oddawania moczu, a także wodnistymi, zielonymi lub szarymi upławami o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Inną przyczyną stanu zapalnego pochwy może być zakażenie pierwotniakami lub, rzadziej, wirusami.

Zapalenie pochwy może pojawić się także np. po naświetlaniu miednicy, usunięciu przydatków czy chemioterapii. Wówczas również pojawiają się upławy o nieprawidłowym kolorze i zapachu, piekący ból i świąd pochwy, bolesność podczas stosunku i oddawania moczu.

Pieczenie pochwy: zanikowe zapalenie sromu i pochwy

Zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy są związane z niedoborem estrogenów, dlatego zmagają się z nimi kobiety w wieku menopauzalnym.

W przebiegu choroby nabłonek staje się coraz cieńszy, a tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Pojawiają się wówczas m.in. suchość pochwy, pieczenie i świąd pochwy oraz plamienia kontaktowe i żółte upławy.

Pieczenie pochwy w ciąży

Hormony ciążowe zmieniają pH pochwy na zasadowy, co sprzyja infekcjom intymnym. Dlatego u kobiet w ciąży najczęściej diagnozuje się grzybicę pochwy.

Istnieje także ryzyko rozpoznania znacznie groźniejszego zakażenia bakteryjnego, które może doprowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Dlatego ciężarna, która zmaga się z pieczeniem i świądem pochwy, a także z upławami i innymi dolegliwościami intymnymi, wymaga jak najszybszej konsultacji ginekologicznej.

SPRAWDŹ: Jak zapobiegać infekcjom pochwy w czasie ciąży?

Pieczenie pochwy: reakcje alergiczne

Pieczenie i silne swędzenie pochwy, a także zaczerwienienie, obrzęk i upławy mogą świadczyć o reakcji alergicznej na stosowane środki higieniczne, np. perfumowane podpaski, dezodoranty do higieny intymnej, jak również na środki, w których prana jest bielizna, tj. płyn do kąpieli, wybielacze lub mydła.

Pieczenie pochwy może być także spowodowane noszeniem brudnej lub wykonanej z nieprzewiewnego materiału bielizny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O alergii w miejscach intymnych

Pieczenie pochwy: reakcja na leki

Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, zaburzają równowagę flory bakteryjnej. W efekcie może dojść do namnożenia się pierwotniaków, drożdżaków z rodzaju Candida, bakterii czy wirusów, które są odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego pochwy.

Pieczenie pochwy: antykoncepcja

Przyczyną pieczenia pochwy może być doustna antykoncepcja hormonalna. Piekący ból pochwy może dokuczać także kobietom stosującym środki plemnikobójcze, dopochwowe krążki antykoncepcyjne i kapturki.

Z kolei te, których partner używa lateksowych prezerwatyw, mogą skarżyć się na pieczenie pochwy w czasie stosunku.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na swędzenie pochwy: skuteczne i niebezpieczne

Pieczenie pochwy u dziewczynek

Pieczenie pochwy u dziewczynki, jeśli towarzyszy mu świąd, zaczerwienienie sromu i pochwy, a także ból podczas oddawania moczu, może wskazywać na złą higienę okolic intymnych lub na podrażnienie środkami chemicznymi (np. zawartymi w mydłach, płynach do kąpieli itp.).

Uwagę powinny zwrócić także upławy, zwykle o nieprzyjemnym zapachu, i plamienia międzymiesiączkowe, które mogą wskazywać na ciało obce w pochwie (najczęściej papier toaletowy).

Niepokojącymi objawami są także pieczenie, świąd, upławy, jak również zaczerwienienie, obrzęk okolic intymnych i bolesność podczas oddawania moczu. Mogą one wskazywać na zakażenie grzybicze (upławy serowe), gronkowcem lub paciorkowcem (upławy żółte).

Z kolei bolesność sromu i pochwy, pieczenie, krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, połączone ze zmianami w zachowaniu, mogą wskazywać na molestowanie seksualne.