Martwica tłuszczowa piersi: przyczyny, objawy, leczenie

2016-09-08 15:48

Martwica tłuszczowa piersi powstaje na skutek urazu gruczołu piersiowego zazwyczaj u otyłych kobiet. Niewielki guzek wyczuwalny przez skórę budzi niepokój i staje się powodem  wizyty u lekarza. Leczenie martwicy polega na usunięciu zmienionej tkanki.

Martwica tłuszczowa piersi: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Martwica tłuszczowa piersi powstaje na skutek urazu gruczołu piersiowego zazwyczaj u otyłych kobiet.

Spis treści

  1. Martwica tłuszczowa piersi: przyczyny
  2. Martwica tłuszczowa piersi: objawy
  3. Rozpoznanie martwicy tłuszczowej piersi
  4. Leczenie martwicy tłuszczowej piersi

Martwica tłuszczowa piersi, jak szacują specjaliści, dotyczy 0,6% wszystkich guzów piersi. Chorują najczęściej otyłe kobiety z dobrze rozwiniętą tkanką tłuszczową w obrębie piersi. Powstaje jako następstwo urazu, rzadko jest konsekwencją szybkiej redukcji masy ciała czy leczenia pod postacią radioterapii.

Martwica tłuszczowa piersi: przyczyny

Mechanizm powstania martwicy tłuszczowej piersi jest stosunkowo prosty. W efekcie urazu dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych, które prowadzi do zaburzenia ukrwienia tej okolicy.

Niezwykle istotna jest profilaktyka, która polega na unikaniu sytuacji, w których może dojść do urazu delikatnej tkanki gruczołowej piersi.

Tkanka tłuszczowa permanentnie nie odżywiona podlega procesom martwiczym. Dookoła tworzy się obwódka zapalna. Po pewnym czasie masy tkankowe objęte martwicą podlegają procesowi włóknienia, zatem pojawiają się pasma tkanki łącznej, a z czasem blizna. Zdarza się, że w chorobowo zmienionych miejscach odkładają się jony wapnia, co z kolei może spowodować zwapnienie ognisk martwicy, określane mianem petryfikacji.

Martwica tłuszczowa piersi: objawy

Większość objawów martwicy jest mało charakterystyczna i może towarzyszyć wielu innym procesom chorobowym dlatego każda nieprawidłowość powinna być powodem konsultacji lekarskiej. Do najczęściej zgłaszanych nieprawidłowości należą:

  • obrzęk bolesny podczas palpacji
  • skóra nad ogniskiem martwicy zmieniona zapalnie: przyjmuje czerwone zabarwienie, zwiększone ucieplenie
  • czasami dochodzi do wciągnięcia brodawki sutkowej, zwłaszcza kiedy martwica tłuszczowa przebiega w bliskim sąsiedztwie
  • temperatura ciała jest w normie co różnicuje martwicę ze stanem zapalnym piersi
  • niewielkie odkształcenie piersi, z punktowymi obszarami z tzw. skórką pomarańczową oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych sprawia, że martwica tłuszczowa może być mylnie interpretowana jako początek procesu nowotworzenia

Rozpoznanie martwicy tłuszczowej piersi

Podstawowym elementem w diagnozowaniu martwicy tłuszczowej jest ustalenie czy obserwowane zmiany są konsekwencją urazu. Następnie lekarz przystępuje do badania palpacyjnego, w którym stwierdza się obecność stosunkowo twardej struktury, o nierównych obrysach z miejscowym stanem zapalnym. Badaniem pomocniczym jest USG, w którym można potwierdzić rozwijający się proces zapalny. Doskonałym narzędziem diagnostycznym są oczywiście CT, MRI, aczkolwiek wybierane jako badania drugiego rzutu. Niezwykle istotna jest szczegółowa ocena patologicznej zmiany, aby nie przeoczyć raka piersi. W diagnostyce różnicowej wykorzystuje się biopsję, która polega na pobraniu zmienionej tkanki i oceny materiału pod mikroskopem.

Leczenie martwicy tłuszczowej piersi

Ze względu na ogniskowy charakter patologicznej zmiany w większości przypadków lekarz proponuje usunięcie martwiczej tkanki. Dzięki szybkiej interwencji resekcja ogranicza się tylko do niewielkiego obszaru piersi, z zachowaniem większości tkanki gruczołowej. Tak naprawdę tylko histopatologiczna ocena pooperacyjna może wykluczyć nowotwór. Bardzo częstym obrazem są różnej wielkości torbiele tłuszczowe, czyli zbiorniki wypełnione płynem. Wokół komórek tłuszczowych gromadzą się komórki zwane lipofagami, odpowiedzialne za procesy martwicze.