Łagodne guzki w piersiach. Zmiany w piersiach najczęściej są łagodne

2014-08-25 11:48

Wyczułaś w piersi jakieś zgrubienia? Nie wpadaj w panikę. Ale też nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo nawet łagodne guzki w piersiach wymagają sprawdzenia. W zależności od wieku, lekarz skieruje cię na USG lub mammografię.

Łagodne guzki w piersiach. Zmiany w piersiach najczęściej są łagodne
Autor: Thinkstockphotos.com Wyczułaś w piersi jakieś zgrubienia ? Nie wpadaj w panikę. Ale też nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo nawet  łagodne guzki w piersiach wymagają sprawdzenia.

Spis treści

  1. Czy guzek w piersi to duże prawdopodobieństwo raka?
  2. Profilaktyka raka piersi - co powinnaś o niej wiedzieć?
  3. Wyczułam guzek w piersi. Jakie badanie zrobić?

Wyczułaś guzek w piersi? Koniecznie trzeba to sprawdzić, choć najprawdopodobniej jest to łagodna zmiana w piersi, bo większość zgrubień (guzków), które wyczuwasz pod palcami, ma związek z prawidłową budową piersi i przemianami, jakim podlegają one przez całe życie kobiety. W różnych okresach życia (dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią, przekwitanie) biust ma nieco odmienną strukturę. Aby wiedzieć, co jest normą w budowie twoich piersi, musisz je dobrze poznać. Najlepszym na to sposobem jest regularna samokontrola. Wykonywana starannie, pozwala zauważyć lub wyczuć nawet drobne zmiany w kształcie, wyglądzie czy wewnętrznej strukturze piersi.

Czy guzek w piersi to duże prawdopodobieństwo raka?

Aż 80 proc. guzków wyczuwanych podczas samobadania nie ma nic wspólnego z rakiem. Zmiany te zazwyczaj mają charakter łagodny. Pojawiają się u co drugiej kobiety w wieku rozrodczym. Nie do końca wiadomo, dlaczego się tworzą, choć w pewnym stopniu może być to związane z różnorodnymi zaburzeniami hormonalnymi.

To, co wyczuwasz w piersi jako guzek, to może być np. torbiel, gruczolakowłókniak, rozszerzenie przewodów mlecznych, tłuszczak. Zmiany mogą mieć różną lokalizację i wielkość: od ziarenka pieprzu do kilku centymetrów. O ile są łagodne, zwykle są wyczuwane jako okrągłe, dobrze odgraniczone guzki, o równych granicach, przesuwalne względem skóry i ściany klatki piersiowej.

Jednak badanie dotykiem to za mało, by określić, czy zmiana ma charakter złośliwy czy łagodny. W tym celu musisz udać się do specjalisty, bo konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań.

Profilaktyka raka piersi - co powinnaś o niej wiedzieć?

Jak rozpoznać raka piersi?

Wyczułam guzek w piersi. Jakie badanie zrobić?

Choć nie każdy guzek jest rakiem, to każdy wymaga diagnostyki. Dlatego zawsze należy zrobić badanie obrazowe – USG lub mammografię, zależnie od wieku i budowy piersi (do czterdziestki, kiedy piersi mają strukturę bardziej gruczołową, lepiej sprawdza się USG, zaś po 45. roku życia, gdy przeważa utkanie tłuszczowe – mammografia).

Gdy wynik tego badania nie jest jednoznaczny lub nasuwa podejrzenie zmiany złośliwej, robi się biopsje podejrzanego guzka (nakłucie i pobranie komórek do badania mikroskopowego). W przypadku potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany zaleca się okresową kontrolę. Operacyjnie usuwa się łagodne guzki, które są duże lub się powiększają.

Zmiany złośliwe wymagają specjalistycznego leczenia onkologicznego (chirurgia, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia).

To ci się przyda

Poważne sygnały

Ponad połowa (55 proc.) zmian nowotworowych występuje w górnych zewnętrznych kwadrantach (obszarach) piersi. Guzki podejrzane o raka są na ogół twarde, nieostro odgraniczone, o nieregularnym kształcie, nieprzesuwalne względem skóry i podłoża. O nowotworze piersi mogą też świadczyć:

● zmiana wielkości lub kształtu piersi,

● krwisty wyciek z brodawki,

● zmiany wyglądu skóry (przebarwienia, zaciągnięcia, zmarszczenia, „skórka pomarańczy”),

● powiększenie się guzka wcześniej wyczuwanego,

● zaczerwienienie lub obrzęk piersi,

● zmiany kształtu lub zarysu brodawek, a także zmiany w ich wyglądzie (np. wciągnięcie, zaczerwienienie, łuszczenie naskórka, owrzodzenie),

● poszerzenia naczyń piersi,

● powiększenie pachowych lub nadobojczykowych węzłów chłonnych,

● obrzęk ramienia. Jeśli wyczujesz guzek w jednej piersi, zbadaj odpowiedni fragment drugiej. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga każda podejrzana zmiana, szczególnie występująca niesymetrycznie.

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. n. med. Wiesław Jakubowski Szef Zakładu Diagnostyki Ultrasonograficznej i Mammografii w Szpitalu Bródnowskim

Wstydem jest się nie badać

Choć w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat świadomość dotycząca znaczenia profilaktyki się podniosła, to nadal pozostawia wiele do życzenia, gdyż zgłaszalność kobiet na badania skryningowe nie przekracza 60 proc., a w niektórych województwach sięga zaledwie 25 proc. Najlepszy skryning raka piersi jest w Szwecji, gdzie programem profilaktycznym objętych jest ponad 90 proc. kobiet. Ale Szwedzi poświęcili wiele lat na zbudowanie tej świadomości. I np. jeśli Szwedka publiczne przyzna się, że nie skorzystała z zaproszenia na mammografię, uważa się ją za osobę niepoważną. W Polsce nie mamy nawyku wykonywania badań. Jest to związane z tym, że edukacja prozdrowotna zaczęła się u nas ok. 20 lat później niż w Szwecji. Ażeby profilaktyka była efektywna w skali całego kraju, to należy tę świadomość zacząć budować już od szkoły podstawowej. Tym bardziej, że prognozy dla Polek są złe – szacuje się, że w tym lub przyszłym roku liczba nowych zachorowań na raka piersi przekroczy 20 tysięcy. Na szczęście umieralność zaczęła się obniżać.

miesięcznik "Zdrowie"