Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

49 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę wykryć zmiany, które mogą zagrozić zdrowiu. Najczęstsze problemy z endometrium to: zapalenie śluzówki macicy, endometrioza i rak endometrium.

Endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) rozrasta się, gdy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graafa, zwiększając się produkcję estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. W ten sposób przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli do ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej fazie cyklu w organizmie kobiety bardziej aktywny staje się progesteron, który hamuje rozrost endometrium. Około 14. dnia po owulacji złuszcza się tzw. czynnościowa warstwa endometrium i pojawia się miesiączka. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu.
Zdarza się jednak, że krwawienia występują między miesiączkami, a u kobiet po menopauzie - po dłuższym braku miesiączek. To reakcje endometrium na zmiany stężenia hormonów płciowych. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

Badania endometrium

U młodych kobiet wykonuje się analizy hormonalne, USG macicy, ewentualnie histeroskopię, która polega na oglądaniu wnętrza macicy przez aparat wprowadzony przez kanał szyjki. Niekiedy lekarz decyduje o wykonaniu biopsji endometrium. Polega ona na pobraniu niewielkiej ilości komórek błony śluzowej i zbadaniu próbki pod mikroskopem (tzw. badanie histopatologiczne). U młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, unika się łyżeczkowania macicy.
U starszych kobiet w okresie menopauzalnym wzrasta prawdopodobieństwo raka endometrium - zwłaszcza gdy istnieją u nich takie czynniki ryzyka jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość. Wtedy rzadziej wykonuje się badania hormonalne, natomiast lekarz wykorzystuje tzw. śródmaciczne USG, podczas którego może ocenić grubość endometrium. U kobiet miesiączkujących nie powinno ono mieć więcej niż 10-12 mm grubości, natomiast u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm. Ważna jest również ocena jednorodności endometrium, obecność polipów, płynu w macicy itp.
W tej grupie wiekowej często zleca się diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz wykonanie badania histopatologicznego pobranej próbki. Chodzi głównie o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:41
Przeczytałam na tym forum wiele wypowiedzi Pań mających kłopoty ze swoim zdrowiem i leczących się u ginekologów. Zastanawiam się, na ile do tych problemów przyczyniła się np nie wykryta endometrioza? Najczęściej skargi kobiet nie przyjmowane są poważnie, a i one same kojarzą bardzo złe samopoczucie przypisując to "trudnym dniom". Od pokoleń tak mamy i nawet jak probujemy coś z tym zrobić, kiedy zwijamy się z bólu i nie nadążamy z podpaskami, to utwierdza się nas w przekonaniu, że " taka już nasza uroda i musimy to przeczekać". Zaczęłam się interesować endometriozą i jestem w szoku, że latami może rozwijać się potajemnie,podstępnie a o swoim istnieniu przypomina nam co m-c, lub rzadziej kiedy lekarz informuje nas o zrostach, torbielach, zwłóknieniu macicy i nie wiadomo na co jeszcze może wpłynąć, pewnie wszelkie inne powikłania kończące się operacjami chirurgicznymi. Najgorzej w tym wszystkim, że w 100% potwierdzić ją może jedynie operacyjna ingerencja. Z uwagi na jej nierozpoznawalność można domniemywać, że przez lata pacjentka może leczyć skutki a nie zasadniczą chorobę. Szok.
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:11
"Lekarze nie rozpoznają problemu Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym (między 15. a 50. rokiem życia), mimo to jest słabo znana w społeczeństwie i wśród lekarzy. - Kobiety, które na nią cierpią często krążą między wieloma specjalistami i nie są właściwie leczone - powiedział prof. Baranowski. Pacjentka Karolina Gilarska, członkini Polskiego Stowarzyszenia "Endometrioza" wspominała podczas konferencji: - Byłam ze swoimi dolegliwościami u urologa, gastrologa, proktologa, a na koniec skierowano mnie do psychiatry, bo nikt nie mógł znaleźć ich przyczyny. Jak podkreśliła, endometrioza upośledza wszystkie sfery życia - zawodową (powoduje regularne absencje w pracy), osobistą (unikanie kontaktów seksualnych z partnerem, problemy z zajściem w ciążę) i towarzyską (złe samopoczucie). " Więcej o chorobie można przeczytać w serwisie internetowym pod adresami: www.endometrioza.info.pl oraz www.endometrioza.aid.pl.
 

Na co choruje endometrium

Każda kobieta, niezależnie od wieku, może mieć kłopoty ze śluzówką wyściełającą jamę macicy. Jakie schorzenia zdarzają się najczęściej?

 • Zapalenie śluzówki
  Zazwyczaj jest powikłaniem po porodzie lub zabiegach diagnostycznych (np. łyżeczkowaniu, gdy nie była zachowana aseptyka). Objawami stanu zapalnego są nieprawidłowe plamienia lub krwawienia, bóle w podbrzuszu, czasem podwyższona temperatura. Stan ten może być niebezpieczny, bo często prowadzi do zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Leczenie zapalenia endometrium polega na doprowadzeniu do złuszczenia błony śluzowej i podawaniu antybiotyków.
  Przy obniżonej odporności albo gdy bakterie są szczególnie agresywne, stan zapalny może objąć miednicę mniejszą, powodując liczne zrosty. W przyszłości kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Gdyby doszło do bardzo ostrego stanu zapalnego w miednicy, konieczne byłoby obustronne usunięcie przydatków, co dla młodej kobiety pragnącej mieć potomstwo jest dramatem. Na szczęście sytuacje takie zdarzają się rzadko.
 • Wędrująca śluzówka
  Endometrioza (inaczej gruczolistość) jest chorobą polegającą na przemieszczeniu się komórek endometrium poza jamę macicy. Mogą one zawędrować i wszczepić się np. do jajników, jajowodów, pochwy, w otrzewną miednicy mniejszej, a nawet do wyrostka robaczkowego.
  Początkowo endometrioza nie daje objawów. Z czasem pojawiają się silne bóle przed okresem i podczas niego. Są one różnie zlokalizowane, bo endometrium znajdujące się poza macicą też podlega działaniu hormonów jajnikowych.
  Choroba może prowadzić do zrostów w miednicy mniejszej i w efekcie do niepłodności. Dlatego endometriozę trzeba dobrze zdiagnozować u ginekologa i leczyć.
  Terapia zależy od przyczyny gruczolistości oraz wieku pacjentki i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj polega na czasowym zablokowaniu pracy jajników. Można też wywołać lekami tzw. odwracalną menopauzę (przez 6-9 miesięcy kobieta nie miesiączkuje, co zapobiega rozwojowi choroby, gdyż komórki endometrium przemieszczają się podczas okresu). Niestety, czasem konieczna bywa operacja.
 • Rak endometrium
  Najczęściej występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Może pojawić się też u 30-40-letnich, jeśli chorują na zespół policystycznych jajników lub cierpią na przewlekły brak owulacji.
  Najczęstszym objawem raka endometrium są nietypowe krwawienia (między miesiączkami lub pomenopauzalne). Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, choroba przechodzi kolejne stadia: najpierw ogranicza się tylko do endometrium, potem może zaanektować szyjkę macicy, pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę, by dokonać przerzutów do odległych narządów.
  Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium często wystarcza usunięcie ognisk raka z błony śluzowej macicy. Czasem konieczne jest wycięcie macicy, przydatków i okolicznych węzłów chłonnych. Po badaniu usuniętych tkanek lekarze decydują, czy potrzebna jest dodatkowo radioterapia.

Ważne

Ważne

Dodatkowe plamienia i krwawienia wymagają konsultacji. Ginekolog musi ustalić ich źródło i przyczynę. W zależności od diagnozy zapada decyzja o terapii. Jeżeli są to wahania hormonalne, często wystarczy przywrócić równowagę lekami. Niestety, w przypadku raka endometrium konieczne bywa usunięcie narządu rodnego i radioterapia. By nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba co pół roku kontrolnie badać się u ginekologa i – jeśli lekarz podejmie taką decyzję – wykonywać specjalistyczne analizy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 49)
AMA, 21.06.2017 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo mi pomogłaś :-) właśnie zastanawiam się nad mireną, którą zaproponował mi lekarz do leczenia endometrium (22 mm). dziękuję za konkretną wypowiedź.
 
ja46,5, 01.04.2017 23.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zachorowałam w 2016 roku,miałam krwawienia po 3 tygodnie,poszłam do gina i dostałam się na "czyszczenie",mam 46,5 lat...wyczyszczenie nic nie dało-i nic nie bolało--nie bójcie się!Po czyszczeniu dalej miałam krawienia po 3 tyg więc dostałam tabletki Rigevidon i mój gin założył mi Mirenę,wkładkę domaciczną hormonalną za 1200 zł ,która ma mi wyregulowac krwawienia,i podczas zakładania USG wykryło,że mam mieśniaka macicy więc Mirena ma mi tego mięśniaka w przyszłości usunąć,mam Mirenę od 5 dni i już ustało mi krawienie...myślę ze mój lekarz trafił z diagnozą i z metodą leczenia....każda z nas jest inna ale cena jest jedna,nasze życie...ja mam córkę 7 lat i dla kogo żyć wiec te 1200 zł to dużo i mało...w każdym razie po 4 dniach wreszcie nie widzę tej cholernej krwi...mam więc nadzieję ze może to dla was będzie jakaś wskazówka...obym komuś pomogła...ja się męczylam z krawieniami od listopada 2016,miesiączki po 3 tygodnie to jakiś obłęd...
 
marysienka34@wp.pl, 10.03.2017 17.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam problem bardzo ulewne okresy i endometrium 18 mm obecnie okresy się rozregulowały i byś coś grożneg bardzo boje sie iść na czyszczenie czy może byc coś grożnego
 
aida, 28.12.2016 10.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
33 lata-nawracające infekcje, polip, po badaniu histopatologicznym diagnoza - rak endometrium. Jestem po operacji. Kobiety kontrolujcie swoje objawy, pytajcie, drążcie temat, zmieniajcie lekarzy do skutku, do wyleczenia.
 
Martucha, 06.10.2016 19.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam zle wyniki cytologii i zostalam skierowana na oddzial gin. Mialam zabieg czyszczenia i pobierania wycinkow w znieczuleniu miejscowym. Teraz musze isc do ginekologa z tymi wynikami na dalsze badania bo mam te endometrium. Mam powody do zmartwien ? Prosze o odp tylko te panie ktore mialy podobne " przygody ".....
 
Aleksandra, 05.08.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie biegałam od lekarza do lekarza,miałam szczęście i znalazłam bardzo mądra i kompetentną osobę jaką jest Dr. Chudecka- Głaz ze Szczecina. Szybkie rozpoznanie i wyleczenie , przy diecie. Nie mam objawów , jestem w ciąży, polecam wszystkim.
 
fiki, 04.08.2015 13.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ewa i jak zdrowie .Już lepiej? Ja też mam endometriozę i krwawienia po miesiączce. Zastanawiam się co robić? /b.
 
mira, 26.01.2014 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Ja mam również problem ,miesiączka trwa 14 dni.Brzuch boli mnie okropnie już jakieś 10 dni przed okresem a, ostatni okres który, trwa nadal poprzedziły takie bóle że ,trzy tabletki plus no spa nie pomogły.Do tego okropny ból piersi który, też się utrzymuje,nie mogę spać po nocach nie wiem czy ma to coś wspólnego z tą resztą.Byłam u lekarza powiedziała że,jest tam jakaś narośl ale,nie wie co to jest,czekam na zabieg,dostałam też antybiotyk.Dodam że,jakieś trzy lata temu czyszczono macicę był tam polip a, 10 lat temu miałam elekro-konizację szyjki macicy z powodu stanu nowotworowego.Lekarka stwierdziła ze,jak będzie się tak działo trzeba będzie usunąć macicę.Endometrium nie jest duże ale,macica najlepiej nie wygląda.Kobiety mają się za swoje ech
 
Tola, 21.01.2014 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja si e nabawiłam problemów z endometrium po cesarskim cięciu. Na skutek zbyt szybkiego zamknięcia szyjki macicy nie wszystko się oczyściło i skutek jest taki że czeka mnie kolejny zabieg. Takie są rezultaty nieprzemyślanych decyzji innego lekarza który naraził kobietę w połogu na normalne funkcjonowanie zamiast odpoczynku. Odpoczynek w połogu to podstawa do prawidłowego oczyszczenia się organizmu, tyle że pediatra ma gdzieś matkę.
 
d, 03.01.2014 18.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znam ten ból, cierpię od początku miesiączkowania a dopiero teraz mnie zdiagnozowali. Jak chcesz mogę ci dać namiary na lekarza na prive.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

58

Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i...

więcej

51

Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium? Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium?

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium (zwane też przekwitaniem) nadchodzi, gdy przysadka...

więcej

47

Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych? Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic...

więcej

45

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.