Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

42 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę wykryć zmiany, które mogą zagrozić zdrowiu. Najczęstsze problemy z endometrium to: zapalenie śluzówki macicy, endometrioza i rak endometrium.

Endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) rozrasta się, gdy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graafa, zwiększając się produkcję estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. W ten sposób przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli do ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej fazie cyklu w organizmie kobiety bardziej aktywny staje się progesteron, który hamuje rozrost endometrium. Około 14. dnia po owulacji złuszcza się tzw. czynnościowa warstwa endometrium i pojawia się miesiączka. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu.
Zdarza się jednak, że krwawienia występują między miesiączkami, a u kobiet po menopauzie - po dłuższym braku miesiączek. To reakcje endometrium na zmiany stężenia hormonów płciowych. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

Nie przegap

Badania endometrium

U młodych kobiet wykonuje się analizy hormonalne, USG macicy, ewentualnie histeroskopię, która polega na oglądaniu wnętrza macicy przez aparat wprowadzony przez kanał szyjki. Niekiedy lekarz decyduje o wykonaniu biopsji endometrium. Polega ona na pobraniu niewielkiej ilości komórek błony śluzowej i zbadaniu próbki pod mikroskopem (tzw. badanie histopatologiczne). U młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, unika się łyżeczkowania macicy.
U starszych kobiet w okresie menopauzalnym wzrasta prawdopodobieństwo raka endometrium - zwłaszcza gdy istnieją u nich takie czynniki ryzyka jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość. Wtedy rzadziej wykonuje się badania hormonalne, natomiast lekarz wykorzystuje tzw. śródmaciczne USG, podczas którego może ocenić grubość endometrium. U kobiet miesiączkujących nie powinno ono mieć więcej niż 10-12 mm grubości, natomiast u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm. Ważna jest również ocena jednorodności endometrium, obecność polipów, płynu w macicy itp.
W tej grupie wiekowej często zleca się diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz wykonanie badania histopatologicznego pobranej próbki. Chodzi głównie o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:41
Przeczytałam na tym forum wiele wypowiedzi Pań mających kłopoty ze swoim zdrowiem i leczących się u ginekologów. Zastanawiam się, na ile do tych problemów przyczyniła się np nie wykryta endometrioza? Najczęściej skargi kobiet nie przyjmowane są poważnie, a i one same kojarzą bardzo złe samopoczucie przypisując to "trudnym dniom". Od pokoleń tak mamy i nawet jak probujemy coś z tym zrobić, kiedy zwijamy się z bólu i nie nadążamy z podpaskami, to utwierdza się nas w przekonaniu, że " taka już nasza uroda i musimy to przeczekać". Zaczęłam się interesować endometriozą i jestem w szoku, że latami może rozwijać się potajemnie,podstępnie a o swoim istnieniu przypomina nam co m-c, lub rzadziej kiedy lekarz informuje nas o zrostach, torbielach, zwłóknieniu macicy i nie wiadomo na co jeszcze może wpłynąć, pewnie wszelkie inne powikłania kończące się operacjami chirurgicznymi. Najgorzej w tym wszystkim, że w 100% potwierdzić ją może jedynie operacyjna ingerencja. Z uwagi na jej nierozpoznawalność można domniemywać, że przez lata pacjentka może leczyć skutki a nie zasadniczą chorobę. Szok.
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:11
"Lekarze nie rozpoznają problemu Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym (między 15. a 50. rokiem życia), mimo to jest słabo znana w społeczeństwie i wśród lekarzy. - Kobiety, które na nią cierpią często krążą między wieloma specjalistami i nie są właściwie leczone - powiedział prof. Baranowski. Pacjentka Karolina Gilarska, członkini Polskiego Stowarzyszenia "Endometrioza" wspominała podczas konferencji: - Byłam ze swoimi dolegliwościami u urologa, gastrologa, proktologa, a na koniec skierowano mnie do psychiatry, bo nikt nie mógł znaleźć ich przyczyny. Jak podkreśliła, endometrioza upośledza wszystkie sfery życia - zawodową (powoduje regularne absencje w pracy), osobistą (unikanie kontaktów seksualnych z partnerem, problemy z zajściem w ciążę) i towarzyską (złe samopoczucie). " Więcej o chorobie można przeczytać w serwisie internetowym pod adresami: www.endometrioza.info.pl oraz www.endometrioza.aid.pl.
 

Na co choruje endometrium

Każda kobieta, niezależnie od wieku, może mieć kłopoty ze śluzówką wyściełającą jamę macicy. Jakie schorzenia zdarzają się najczęściej?

 • Zapalenie śluzówki
  Zazwyczaj jest powikłaniem po porodzie lub zabiegach diagnostycznych (np. łyżeczkowaniu, gdy nie była zachowana aseptyka). Objawami stanu zapalnego są nieprawidłowe plamienia lub krwawienia, bóle w podbrzuszu, czasem podwyższona temperatura. Stan ten może być niebezpieczny, bo często prowadzi do zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Leczenie zapalenia endometrium polega na doprowadzeniu do złuszczenia błony śluzowej i podawaniu antybiotyków.
  Przy obniżonej odporności albo gdy bakterie są szczególnie agresywne, stan zapalny może objąć miednicę mniejszą, powodując liczne zrosty. W przyszłości kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Gdyby doszło do bardzo ostrego stanu zapalnego w miednicy, konieczne byłoby obustronne usunięcie przydatków, co dla młodej kobiety pragnącej mieć potomstwo jest dramatem. Na szczęście sytuacje takie zdarzają się rzadko.
 • Wędrująca śluzówka
  Endometrioza (inaczej gruczolistość) jest chorobą polegającą na przemieszczeniu się komórek endometrium poza jamę macicy. Mogą one zawędrować i wszczepić się np. do jajników, jajowodów, pochwy, w otrzewną miednicy mniejszej, a nawet do wyrostka robaczkowego.
  Początkowo endometrioza nie daje objawów. Z czasem pojawiają się silne bóle przed okresem i podczas niego. Są one różnie zlokalizowane, bo endometrium znajdujące się poza macicą też podlega działaniu hormonów jajnikowych.
  Choroba może prowadzić do zrostów w miednicy mniejszej i w efekcie do niepłodności. Dlatego endometriozę trzeba dobrze zdiagnozować u ginekologa i leczyć.
  Terapia zależy od przyczyny gruczolistości oraz wieku pacjentki i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj polega na czasowym zablokowaniu pracy jajników. Można też wywołać lekami tzw. odwracalną menopauzę (przez 6-9 miesięcy kobieta nie miesiączkuje, co zapobiega rozwojowi choroby, gdyż komórki endometrium przemieszczają się podczas okresu). Niestety, czasem konieczna bywa operacja.
 • Rak endometrium
  Najczęściej występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Może pojawić się też u 30-40-letnich, jeśli chorują na zespół policystycznych jajników lub cierpią na przewlekły brak owulacji.
  Najczęstszym objawem raka endometrium są nietypowe krwawienia (między miesiączkami lub pomenopauzalne). Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, choroba przechodzi kolejne stadia: najpierw ogranicza się tylko do endometrium, potem może zaanektować szyjkę macicy, pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę, by dokonać przerzutów do odległych narządów.
  Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium często wystarcza usunięcie ognisk raka z błony śluzowej macicy. Czasem konieczne jest wycięcie macicy, przydatków i okolicznych węzłów chłonnych. Po badaniu usuniętych tkanek lekarze decydują, czy potrzebna jest dodatkowo radioterapia.

Ważne

Ważne

Dodatkowe plamienia i krwawienia wymagają konsultacji. Ginekolog musi ustalić ich źródło i przyczynę. W zależności od diagnozy zapada decyzja o terapii. Jeżeli są to wahania hormonalne, często wystarczy przywrócić równowagę lekami. Niestety, w przypadku raka endometrium konieczne bywa usunięcie narządu rodnego i radioterapia. By nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba co pół roku kontrolnie badać się u ginekologa i – jeśli lekarz podejmie taką decyzję – wykonywać specjalistyczne analizy.

Zobacz także
drukuj
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2014

reklama
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy

Grzybica pochwy w ciąży zdarza się dość często, bowiem hormony zmieniają pH pochwy z kwaśnego na...

więcej

6840

Grzybica pochwy - leczenie. Jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy? Grzybica pochwy - leczenie. Jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy - jak leczyć ją skutecznie? Grzybica pochwy przydarza się niemal każdej kobiecie....

więcej

9163

Grzybica (drożdżyca) - intymne swędzenie z tendencją do nawrotów Grzybica (drożdżyca) - intymne swędzenie z tendencją do nawrotów

Grzybicę pochwy zwana także drożdżycą choć raz w życiu miała co czwarta kobieta. Rzadziej...

więcej

9025

ZAPALENIE GRUCZOŁU BARTHOLINA: przyczyny, objawy, leczenie ZAPALENIE GRUCZOŁU BARTHOLINA: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gruczołu Bartholina najczęściej występuje u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 20-30...

więcej

7083

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 22, 2014

Niezdrowo. Ok 10 kg w miesiąc i tydzień? Będzie jojo jak nic i organizm płacze.

data

Lipiec 21, 2014

Powiem Ci Małgorzato że miałam bardzo podobną historię, z tą różnicą że nie mam męża, ale to nie istotne,najważniejsze jest to że schudłam 11 kilogramów i to właśnie dzięki slimcea

data

Lipiec 21, 2014

Może przypomnienie w kalendarzu w komórce?

data

Lipiec 22, 2014

Dla odchudzających się polecam przydatny ranking tabletek odchudzających http://track.ranking-tabletek.com/product/Ranking-tabletek-odchudzajacych/?pid=141&uid=2186

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.