Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

42 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę wykryć zmiany, które mogą zagrozić zdrowiu. Najczęstsze problemy z endometrium to: zapalenie śluzówki macicy, endometrioza i rak endometrium.

Endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) rozrasta się, gdy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graafa, zwiększając się produkcję estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. W ten sposób przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli do ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej fazie cyklu w organizmie kobiety bardziej aktywny staje się progesteron, który hamuje rozrost endometrium. Około 14. dnia po owulacji złuszcza się tzw. czynnościowa warstwa endometrium i pojawia się miesiączka. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu.
Zdarza się jednak, że krwawienia występują między miesiączkami, a u kobiet po menopauzie - po dłuższym braku miesiączek. To reakcje endometrium na zmiany stężenia hormonów płciowych. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

Nie przegap

Badania endometrium

U młodych kobiet wykonuje się analizy hormonalne, USG macicy, ewentualnie histeroskopię, która polega na oglądaniu wnętrza macicy przez aparat wprowadzony przez kanał szyjki. Niekiedy lekarz decyduje o wykonaniu biopsji endometrium. Polega ona na pobraniu niewielkiej ilości komórek błony śluzowej i zbadaniu próbki pod mikroskopem (tzw. badanie histopatologiczne). U młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, unika się łyżeczkowania macicy.
U starszych kobiet w okresie menopauzalnym wzrasta prawdopodobieństwo raka endometrium - zwłaszcza gdy istnieją u nich takie czynniki ryzyka jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość. Wtedy rzadziej wykonuje się badania hormonalne, natomiast lekarz wykorzystuje tzw. śródmaciczne USG, podczas którego może ocenić grubość endometrium. U kobiet miesiączkujących nie powinno ono mieć więcej niż 10-12 mm grubości, natomiast u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm. Ważna jest również ocena jednorodności endometrium, obecność polipów, płynu w macicy itp.
W tej grupie wiekowej często zleca się diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz wykonanie badania histopatologicznego pobranej próbki. Chodzi głównie o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:41
Przeczytałam na tym forum wiele wypowiedzi Pań mających kłopoty ze swoim zdrowiem i leczących się u ginekologów. Zastanawiam się, na ile do tych problemów przyczyniła się np nie wykryta endometrioza? Najczęściej skargi kobiet nie przyjmowane są poważnie, a i one same kojarzą bardzo złe samopoczucie przypisując to "trudnym dniom". Od pokoleń tak mamy i nawet jak probujemy coś z tym zrobić, kiedy zwijamy się z bólu i nie nadążamy z podpaskami, to utwierdza się nas w przekonaniu, że " taka już nasza uroda i musimy to przeczekać". Zaczęłam się interesować endometriozą i jestem w szoku, że latami może rozwijać się potajemnie,podstępnie a o swoim istnieniu przypomina nam co m-c, lub rzadziej kiedy lekarz informuje nas o zrostach, torbielach, zwłóknieniu macicy i nie wiadomo na co jeszcze może wpłynąć, pewnie wszelkie inne powikłania kończące się operacjami chirurgicznymi. Najgorzej w tym wszystkim, że w 100% potwierdzić ją może jedynie operacyjna ingerencja. Z uwagi na jej nierozpoznawalność można domniemywać, że przez lata pacjentka może leczyć skutki a nie zasadniczą chorobę. Szok.
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:11
"Lekarze nie rozpoznają problemu Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym (między 15. a 50. rokiem życia), mimo to jest słabo znana w społeczeństwie i wśród lekarzy. - Kobiety, które na nią cierpią często krążą między wieloma specjalistami i nie są właściwie leczone - powiedział prof. Baranowski. Pacjentka Karolina Gilarska, członkini Polskiego Stowarzyszenia "Endometrioza" wspominała podczas konferencji: - Byłam ze swoimi dolegliwościami u urologa, gastrologa, proktologa, a na koniec skierowano mnie do psychiatry, bo nikt nie mógł znaleźć ich przyczyny. Jak podkreśliła, endometrioza upośledza wszystkie sfery życia - zawodową (powoduje regularne absencje w pracy), osobistą (unikanie kontaktów seksualnych z partnerem, problemy z zajściem w ciążę) i towarzyską (złe samopoczucie). " Więcej o chorobie można przeczytać w serwisie internetowym pod adresami: www.endometrioza.info.pl oraz www.endometrioza.aid.pl.
 

Na co choruje endometrium

Każda kobieta, niezależnie od wieku, może mieć kłopoty ze śluzówką wyściełającą jamę macicy. Jakie schorzenia zdarzają się najczęściej?

 • Zapalenie śluzówki
  Zazwyczaj jest powikłaniem po porodzie lub zabiegach diagnostycznych (np. łyżeczkowaniu, gdy nie była zachowana aseptyka). Objawami stanu zapalnego są nieprawidłowe plamienia lub krwawienia, bóle w podbrzuszu, czasem podwyższona temperatura. Stan ten może być niebezpieczny, bo często prowadzi do zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Leczenie zapalenia endometrium polega na doprowadzeniu do złuszczenia błony śluzowej i podawaniu antybiotyków.
  Przy obniżonej odporności albo gdy bakterie są szczególnie agresywne, stan zapalny może objąć miednicę mniejszą, powodując liczne zrosty. W przyszłości kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Gdyby doszło do bardzo ostrego stanu zapalnego w miednicy, konieczne byłoby obustronne usunięcie przydatków, co dla młodej kobiety pragnącej mieć potomstwo jest dramatem. Na szczęście sytuacje takie zdarzają się rzadko.
 • Wędrująca śluzówka
  Endometrioza (inaczej gruczolistość) jest chorobą polegającą na przemieszczeniu się komórek endometrium poza jamę macicy. Mogą one zawędrować i wszczepić się np. do jajników, jajowodów, pochwy, w otrzewną miednicy mniejszej, a nawet do wyrostka robaczkowego.
  Początkowo endometrioza nie daje objawów. Z czasem pojawiają się silne bóle przed okresem i podczas niego. Są one różnie zlokalizowane, bo endometrium znajdujące się poza macicą też podlega działaniu hormonów jajnikowych.
  Choroba może prowadzić do zrostów w miednicy mniejszej i w efekcie do niepłodności. Dlatego endometriozę trzeba dobrze zdiagnozować u ginekologa i leczyć.
  Terapia zależy od przyczyny gruczolistości oraz wieku pacjentki i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj polega na czasowym zablokowaniu pracy jajników. Można też wywołać lekami tzw. odwracalną menopauzę (przez 6-9 miesięcy kobieta nie miesiączkuje, co zapobiega rozwojowi choroby, gdyż komórki endometrium przemieszczają się podczas okresu). Niestety, czasem konieczna bywa operacja.
 • Rak endometrium
  Najczęściej występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Może pojawić się też u 30-40-letnich, jeśli chorują na zespół policystycznych jajników lub cierpią na przewlekły brak owulacji.
  Najczęstszym objawem raka endometrium są nietypowe krwawienia (między miesiączkami lub pomenopauzalne). Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, choroba przechodzi kolejne stadia: najpierw ogranicza się tylko do endometrium, potem może zaanektować szyjkę macicy, pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę, by dokonać przerzutów do odległych narządów.
  Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium często wystarcza usunięcie ognisk raka z błony śluzowej macicy. Czasem konieczne jest wycięcie macicy, przydatków i okolicznych węzłów chłonnych. Po badaniu usuniętych tkanek lekarze decydują, czy potrzebna jest dodatkowo radioterapia.

Ważne

Ważne

Dodatkowe plamienia i krwawienia wymagają konsultacji. Ginekolog musi ustalić ich źródło i przyczynę. W zależności od diagnozy zapada decyzja o terapii. Jeżeli są to wahania hormonalne, często wystarczy przywrócić równowagę lekami. Niestety, w przypadku raka endometrium konieczne bywa usunięcie narządu rodnego i radioterapia. By nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba co pół roku kontrolnie badać się u ginekologa i – jeśli lekarz podejmie taką decyzję – wykonywać specjalistyczne analizy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 42)
mira, 26.01.2014 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Ja mam również problem ,miesiączka trwa 14 dni.Brzuch boli mnie okropnie już jakieś 10 dni przed okresem a, ostatni okres który, trwa nadal poprzedziły takie bóle że ,trzy tabletki plus no spa nie pomogły.Do tego okropny ból piersi który, też się utrzymuje,nie mogę spać po nocach nie wiem czy ma to coś wspólnego z tą resztą.Byłam u lekarza powiedziała że,jest tam jakaś narośl ale,nie wie co to jest,czekam na zabieg,dostałam też antybiotyk.Dodam że,jakieś trzy lata temu czyszczono macicę był tam polip a, 10 lat temu miałam elekro-konizację szyjki macicy z powodu stanu nowotworowego.Lekarka stwierdziła ze,jak będzie się tak działo trzeba będzie usunąć macicę.Endometrium nie jest duże ale,macica najlepiej nie wygląda.Kobiety mają się za swoje ech
 
Tola, 21.01.2014 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja si e nabawiłam problemów z endometrium po cesarskim cięciu. Na skutek zbyt szybkiego zamknięcia szyjki macicy nie wszystko się oczyściło i skutek jest taki że czeka mnie kolejny zabieg. Takie są rezultaty nieprzemyślanych decyzji innego lekarza który naraził kobietę w połogu na normalne funkcjonowanie zamiast odpoczynku. Odpoczynek w połogu to podstawa do prawidłowego oczyszczenia się organizmu, tyle że pediatra ma gdzieś matkę.
 
d, 03.01.2014 18.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znam ten ból, cierpię od początku miesiączkowania a dopiero teraz mnie zdiagnozowali. Jak chcesz mogę ci dać namiary na lekarza na prive.
 
Ala, 10.10.2013 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam endometriozę, w związku z tym bardzo duże krwawienia ,biorę orgametril ,2 tabletki dziennie przez 10 dni,potem 15 dni przerwy i 16 dnia znowu 2 razy dziennie orgametril. Jestem pod opieką prywatnego lekarza,wszelkie badania też robię prywatnie. Miałam 2 torbiele proste czynnościowe i kilka niewielkich mięśniaków. Jeden torbiel wchłonął się samoistnie ,był na prawym jajniku ,miał około 3cm,brałam Qlairę i to ona spowodowała wchłonięcie się jednej torbieli ,wypadnięcie z dwóch polipów razem z miesiączką(lekarz ginekolog nawet nie zauważyła że miałam 2 polipy) Teraz biorę Orgametril,nie wiem czy torbiel na lewym jajniku się wchłonęła ,czy są jeszcze mięśniaki, muszę zrobić USG ginekologiczne i ca 125. Bardzo żle znoszę Orgametril,jestem bardzo nerwowa i wpadam w depresję,mam kłopoty z zasypianiem. Nigdy nie chorowałam na żadne schorzenia ginekologiczne a teraz czasami załamuję się,bo nie mam tak naprawdę dobrego lekarza ginekologa. Lekarz do którego chodzę jest najlepszy z tych najgorszych ,no i tak cierpię ,my kobiety nie mamy dobrej opieki lekarskiej,nikt tak naprawdę nami się nie przejmuje.
 
krystyna, 31.01.2013 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po dwóch masketomiach obecnie biorę ansyn ipo badaniu usg wykazalo że endometrium wynosi 41 ,lekarz skierował mnie na wyczyszczenie macicy jestem już tydzień po zabiegu i w dalszym ciągu mam krwawienie jak oddaję mocz . Wynik pobranych próbek będę miała ok. 10 lutego.Proszę mi wytłumaczyć czy te krwawienia to znów gożba następnego nowotworu.Pozdrawiam
 
Martittka, 29.08.2010 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Drogie kobietki tak was czytam i jestem coraz głupsza..może posłuchajcie mojej historii; Mam 26 lat ...dziecko rodziłam 4 lata temu...Miesiączki miałam zawsze obfite...w tym roku pojawiło się krwawienie/plamienie z narządów rodnych...na początku trwało jeden dzień takie cosik- lekarz twierdził że tak ma wiele kobiet! Ale teraz jestem 14 dni przed miesiączką i od tygodnia plamie/krwawię jest to niewielkie krwawienie ale jest...byłam u lekarza powiedział ,że to chyba miesiączka...jak będzie dłużej to proszę przyjść do mnie..minął tydzień i jest nadal to co jest...boje się..i to bardzo....nie chce brać tabletek hormonalnych bo się żle sie czuje po nich....
 
ewka, 07.08.2010 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam endometrium i polipa, w kwietniu miałam łyżeczkowani ( w sumie to z 6 razy byłam łyżeczkowana) a teraz znowu krwawię już od miesiąca. Boję się lekarza, moz są jakieś tabletki hamujące to krwawienie?
 
kasia, 19.07.2010 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłąm u lekarza lekarz stwierdził ze jestem ciąży mam zrobic test i za tydzien przyjsc ponownie
 
kasia, 17.07.2010 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jutro chce isc na wizyte bedzie pierwsza i boje sie jak przebiega pierwsza wizyta.
 
goskaa, 16.07.2010 16.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może masz mięśniaki...
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie? Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie?

Wydzielina z pochwy nie brudzi bielizny i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Tak jest, gdy jesteśmy...

więcej

37415

Dlaczego nie mam miesiączki? Brak miesiączki ma swoje przyczyny Dlaczego nie mam miesiączki? Brak miesiączki ma swoje przyczyny

Kiedy okres spóźnia się kilka dni myślisz, że jesteś w ciąży. Ale test ciążowy tego nie potwierdza....

więcej

33046

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają...

więcej

50906

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

25823

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Poronienie to inaczej wydalenie płodu. Nie bardzo wiem, co pani nazywa poronieniem niepełnym. Czy chodzi o poronienie niezupełne? Jeśli tak, to jest stan, w którym płód został wydalony na zewnątrz, a...

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem...

Grupy wsparcia
data

Marzec 27, 2015

Działa polecam !

data

Marzec 27, 2015

Na pewno trzeba zmienić system żywieniowy. Ja od miesiąca stosuję dietę kapuścianą w kapsułkach, do tego codziennie szybki spacer i 15 minut ćwiczeń. Stosuję od miesiąca i zrzuciłam już 2 kilogramy.

data

Marzec 24, 2015

Ja osobiście polecam artykuły Zielona Kawa,dzięki temu schudłam 20 kg w 3 miesiące już po pierwszym miesiącu straciłam 8kg.ogólnie po takim szybkim spadku wagi mówi się że po odstawieniu tabletek będzie efekt jojo i że wróci się do poprzedniej wagi dwa razy szybciej niz się schudło.Ja od...

data

Marzec 27, 2015

pierwszy raz słyszę ale wątpię aby sama kapusta poradziła sobie z tkanką tłuszczową.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.