Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

42 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę wykryć zmiany, które mogą zagrozić zdrowiu. Najczęstsze problemy z endometrium to: zapalenie śluzówki macicy, endometrioza i rak endometrium.

Endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) rozrasta się, gdy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graafa, zwiększając się produkcję estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. W ten sposób przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli do ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej fazie cyklu w organizmie kobiety bardziej aktywny staje się progesteron, który hamuje rozrost endometrium. Około 14. dnia po owulacji złuszcza się tzw. czynnościowa warstwa endometrium i pojawia się miesiączka. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu.
Zdarza się jednak, że krwawienia występują między miesiączkami, a u kobiet po menopauzie - po dłuższym braku miesiączek. To reakcje endometrium na zmiany stężenia hormonów płciowych. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

Nie przegap

Badania endometrium

U młodych kobiet wykonuje się analizy hormonalne, USG macicy, ewentualnie histeroskopię, która polega na oglądaniu wnętrza macicy przez aparat wprowadzony przez kanał szyjki. Niekiedy lekarz decyduje o wykonaniu biopsji endometrium. Polega ona na pobraniu niewielkiej ilości komórek błony śluzowej i zbadaniu próbki pod mikroskopem (tzw. badanie histopatologiczne). U młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, unika się łyżeczkowania macicy.
U starszych kobiet w okresie menopauzalnym wzrasta prawdopodobieństwo raka endometrium - zwłaszcza gdy istnieją u nich takie czynniki ryzyka jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość. Wtedy rzadziej wykonuje się badania hormonalne, natomiast lekarz wykorzystuje tzw. śródmaciczne USG, podczas którego może ocenić grubość endometrium. U kobiet miesiączkujących nie powinno ono mieć więcej niż 10-12 mm grubości, natomiast u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm. Ważna jest również ocena jednorodności endometrium, obecność polipów, płynu w macicy itp.
W tej grupie wiekowej często zleca się diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz wykonanie badania histopatologicznego pobranej próbki. Chodzi głównie o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:41
Przeczytałam na tym forum wiele wypowiedzi Pań mających kłopoty ze swoim zdrowiem i leczących się u ginekologów. Zastanawiam się, na ile do tych problemów przyczyniła się np nie wykryta endometrioza? Najczęściej skargi kobiet nie przyjmowane są poważnie, a i one same kojarzą bardzo złe samopoczucie przypisując to "trudnym dniom". Od pokoleń tak mamy i nawet jak probujemy coś z tym zrobić, kiedy zwijamy się z bólu i nie nadążamy z podpaskami, to utwierdza się nas w przekonaniu, że " taka już nasza uroda i musimy to przeczekać". Zaczęłam się interesować endometriozą i jestem w szoku, że latami może rozwijać się potajemnie,podstępnie a o swoim istnieniu przypomina nam co m-c, lub rzadziej kiedy lekarz informuje nas o zrostach, torbielach, zwłóknieniu macicy i nie wiadomo na co jeszcze może wpłynąć, pewnie wszelkie inne powikłania kończące się operacjami chirurgicznymi. Najgorzej w tym wszystkim, że w 100% potwierdzić ją może jedynie operacyjna ingerencja. Z uwagi na jej nierozpoznawalność można domniemywać, że przez lata pacjentka może leczyć skutki a nie zasadniczą chorobę. Szok.
Nie zarejestrowany, 19.02.2012 11:11
"Lekarze nie rozpoznają problemu Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym (między 15. a 50. rokiem życia), mimo to jest słabo znana w społeczeństwie i wśród lekarzy. - Kobiety, które na nią cierpią często krążą między wieloma specjalistami i nie są właściwie leczone - powiedział prof. Baranowski. Pacjentka Karolina Gilarska, członkini Polskiego Stowarzyszenia "Endometrioza" wspominała podczas konferencji: - Byłam ze swoimi dolegliwościami u urologa, gastrologa, proktologa, a na koniec skierowano mnie do psychiatry, bo nikt nie mógł znaleźć ich przyczyny. Jak podkreśliła, endometrioza upośledza wszystkie sfery życia - zawodową (powoduje regularne absencje w pracy), osobistą (unikanie kontaktów seksualnych z partnerem, problemy z zajściem w ciążę) i towarzyską (złe samopoczucie). " Więcej o chorobie można przeczytać w serwisie internetowym pod adresami: www.endometrioza.info.pl oraz www.endometrioza.aid.pl.
 

Na co choruje endometrium

Każda kobieta, niezależnie od wieku, może mieć kłopoty ze śluzówką wyściełającą jamę macicy. Jakie schorzenia zdarzają się najczęściej?

 • Zapalenie śluzówki
  Zazwyczaj jest powikłaniem po porodzie lub zabiegach diagnostycznych (np. łyżeczkowaniu, gdy nie była zachowana aseptyka). Objawami stanu zapalnego są nieprawidłowe plamienia lub krwawienia, bóle w podbrzuszu, czasem podwyższona temperatura. Stan ten może być niebezpieczny, bo często prowadzi do zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Leczenie zapalenia endometrium polega na doprowadzeniu do złuszczenia błony śluzowej i podawaniu antybiotyków.
  Przy obniżonej odporności albo gdy bakterie są szczególnie agresywne, stan zapalny może objąć miednicę mniejszą, powodując liczne zrosty. W przyszłości kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Gdyby doszło do bardzo ostrego stanu zapalnego w miednicy, konieczne byłoby obustronne usunięcie przydatków, co dla młodej kobiety pragnącej mieć potomstwo jest dramatem. Na szczęście sytuacje takie zdarzają się rzadko.
 • Wędrująca śluzówka
  Endometrioza (inaczej gruczolistość) jest chorobą polegającą na przemieszczeniu się komórek endometrium poza jamę macicy. Mogą one zawędrować i wszczepić się np. do jajników, jajowodów, pochwy, w otrzewną miednicy mniejszej, a nawet do wyrostka robaczkowego.
  Początkowo endometrioza nie daje objawów. Z czasem pojawiają się silne bóle przed okresem i podczas niego. Są one różnie zlokalizowane, bo endometrium znajdujące się poza macicą też podlega działaniu hormonów jajnikowych.
  Choroba może prowadzić do zrostów w miednicy mniejszej i w efekcie do niepłodności. Dlatego endometriozę trzeba dobrze zdiagnozować u ginekologa i leczyć.
  Terapia zależy od przyczyny gruczolistości oraz wieku pacjentki i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj polega na czasowym zablokowaniu pracy jajników. Można też wywołać lekami tzw. odwracalną menopauzę (przez 6-9 miesięcy kobieta nie miesiączkuje, co zapobiega rozwojowi choroby, gdyż komórki endometrium przemieszczają się podczas okresu). Niestety, czasem konieczna bywa operacja.
 • Rak endometrium
  Najczęściej występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Może pojawić się też u 30-40-letnich, jeśli chorują na zespół policystycznych jajników lub cierpią na przewlekły brak owulacji.
  Najczęstszym objawem raka endometrium są nietypowe krwawienia (między miesiączkami lub pomenopauzalne). Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, choroba przechodzi kolejne stadia: najpierw ogranicza się tylko do endometrium, potem może zaanektować szyjkę macicy, pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę, by dokonać przerzutów do odległych narządów.
  Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium często wystarcza usunięcie ognisk raka z błony śluzowej macicy. Czasem konieczne jest wycięcie macicy, przydatków i okolicznych węzłów chłonnych. Po badaniu usuniętych tkanek lekarze decydują, czy potrzebna jest dodatkowo radioterapia.

Ważne

Ważne

Dodatkowe plamienia i krwawienia wymagają konsultacji. Ginekolog musi ustalić ich źródło i przyczynę. W zależności od diagnozy zapada decyzja o terapii. Jeżeli są to wahania hormonalne, często wystarczy przywrócić równowagę lekami. Niestety, w przypadku raka endometrium konieczne bywa usunięcie narządu rodnego i radioterapia. By nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba co pół roku kontrolnie badać się u ginekologa i – jeśli lekarz podejmie taką decyzję – wykonywać specjalistyczne analizy.

Zobacz także
drukuj
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2014

reklama
Zakwaszenie organizmu:
objawy, zapobieganie
Zakwaszenie organizmu: objawy, zapobieganie
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica pochwy - objawy. Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy? Diagnostyka i leczenie Grzybica pochwy - objawy. Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy? Diagnostyka i leczenie

Objawy grzybicy pochwy to upławy, świąd, pieczenie, czasem ból okolic intymnych. Grzybica pochwy...

więcej

8977

Szyjka macicy: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak to najczęstsze choroby szyjki macicy Szyjka macicy: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak to najczęstsze choroby szyjki macicy

Możesz wcale nie wiedzieć, że masz jakiś problem z szyjką macicy, bo jej schorzenia nie zawsze dają...

więcej

9129

Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych? Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic...

więcej

11201

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

7985

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 27, 2014

no to mnie zastrzeliłaś, tran na odchudzanie? nigdy bym na to nie wpadł, na poprawę odporności to na pewno, też na o to może z tym Ci się pomyliło :) piję tran norweski Gal od dawna i zapewniam że nie schudłem od niego, ale zdrowszy jestem zdecydowanie :)

data

Lipiec 27, 2014

Czy dieta zgodna z grupą krwi wzmacnia odporność organizmu?

data

Lipiec 21, 2014

Może przypomnienie w kalendarzu w komórce?

data

Lipiec 26, 2014

Też stosowałam ten suplement i również jestem z niego zadowolona, w pełni spełniał swoje funkcję co rzadko się zdarza ale wiadomo bez pracy nie ma kołaczy ...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.