Jak przyspieszyć okres?

2018-08-03 9:27

Jak przyspieszyć okres o kilka dni, tydzień, najlepiej domowymi sposobami? To pytanie zadają sobie kobiety, które spodziewają się miesiączki w czasie, kiedy nie jest ona pożądana, np. podczas ślubu czy urlopu, i chciałyby, aby pojawiła się ona wcześniej. Są na to sposoby. Sprawdź, jak przyspieszyć okres i czy aspiryna to na pewno bezpieczna metoda przyspieszania okresu.

Jak przyspieszyć okres?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak przyspieszyć okres?

Spis treści

  1. Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?
  2. Jak przyspieszyć okres?

Jak przyspieszyć okres o kilka dni, tydzień? Zdaniem lekarzy ginekologów jest tylko jeden skuteczny sposób na przyspieszenie okresu - hormonalne środki antykoncepcyjne. Niektórzy przekonują, że istnieją jeszcze domowe sposoby na przyspieszenie okresu, jednak nie udowodniono ich skuteczności.

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?

Niektórzy przekonują, że okres można przyspieszyć domowymi sposobami, wśród których wymienia się:

  • gorącą kąpiel - poprawia krążenie krwi, w związku z tym przepływa szybciej i zwiększa się jej ciśnienie, co dotyczy też krwi miesiączkowej. W trakcie takiej kąpieli warto też masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże krążenie. Jednak nie należy przesadzić z temperaturą wody, zbyt gorąca może wywołać krwotok, omdlenie lub poparzyć

Do wszelkich domowych sposobów na przyspieszenie okresu należy odnosić się z dużym dystansem - nie udowodniono ich skuteczności.

  • sauna - działa na takiej samej zasadzie co gorąca kąpiel
  • wysiłek fizyczny - podobno im intensywniejszy wysiłek fizyczny, tym większa szansa, że miesiączka nadejdzie w ciągu kilku najbliższych dni, jednak katowanie się ćwiczeniami nie jest zalecane
  • zioła - herbatka z dziurawca, krwawnika, imbiru, malwy, nagietka czy natki pietruszki mają działanie rozkurczowe na mięśnie macicy i naczynia krwionośne, dlatego mogą one przyspieszyć okres. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować wszystkich rodzajów herbatek jednocześnie. Poza tym należy je stosować ściśle wg zaleceń na opakowaniu. Warto również wziąć pod uwagę to, że chociaż niektóre zioła mogą przyspieszyć okres, to mogą również sprawić, że stanie się on dłuższy i bardziej obfity. Działa tak np. herbatka z czarnej malwy

Do wszelkich domowych sposobów na przyspieszenie okresu należy odnosić się z dużym dystansem - nie udowodniono ich skuteczności. Poza tym nie są one wskazane w sytuacji, gdy występują  duże opóźnienia miesiączki lub doszło do jej zatrzymania, gdyż może to oznaczać poważne choroby. W takiej sytuacji należy skonsultować się lekarzem.

Ważne

Przyspieszenie okresu a aspiryna

Innym domowym sposobem na przyspieszenie okresu jest aspiryna, która rozrzedza krew, w związku z czym wywołuje krwawienie. Jednak przyjęcie zbyt dużej dawki aspiryny może aż nadto rozrzedzić krew i doprowadzić do krwotoku. Poza tym istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania aspiryny. Dlatego odradza się stosowania tej metody, by przyspieszyć okres. Aspiryna jest lekiem, który należy przyjmować zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce.

Jak przyspieszyć okres?

Jedynym skutecznym sposobem na przyspieszenie okresu są hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Hamują one wytwarzanie hormonów, które w naturalny sposób odpowiadają za okresowe przemiany w obrębie jajników i macicy.

Okresu nie można przyspieszyć bez tabletek, naturalnie, domowymi sposobami. Przyśpieszyć pojawienie się miesiączki można tylko hormonalnie.

O wiele łatwiej przesunąć okres u kobiet, które już stosują antykoncepcję hormonalną. Z kolei kobiety, które nie przyjmują pigułek, powinny udać się do ginekologa, który dobierze im indywidualnie odpowiednie tabletki na przyspieszenie okresu. Można też zastosować inne leki hormonalne, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Okres można przyspieszyć nie tylko u kobiet, które regularnie miesiączkują, lecz także u tych, które mają lub wcześniej miały problemy z nieregularnym cyklem, cierpią na zaburzenia hormonalne lub mają problem z płodnością.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Czy przyspieszanie okresu jest bezpieczne dla zdrowia?

Wszystkie kobiety, które chcą przesunąć wystąpienie miesiączki, powinny zgłosić się do ginekologa, najlepiej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania decyduje, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia hormonalnego, jeśli jest potrzeba kieruje na dodatkowe badania, na tej podstawie wybiera odpowiedni rodzaj tabletek i mówi jak je stosować. Nie można jednak przewidzieć jaka będzie ich tolerancja. Czasami jest bardzo dobra. Mogą jednak pojawić się objawy niekorzystne, nieszkodliwe dla zdrowia, ale uciążliwe i niepokojące, takie jak krwawienia acykliczne, nudności, bóle głowy czy bóle piersi. Należy się liczyć z tym, że pomimo ciągłego przyjmowania tabletek pojawi się krwawienie i to w najmniej oczekiwanym momencie. Uważa się, że przy dobrej tolerancji tabletek można je przyjmować w sposób ciągły przez 3 cykle. Jest nawet na rynku gotowy preparat do takiego schematu stosowania.

Warto wiedzieć
  • przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek hormonów należy OSOBIŚCIE, dla własnego dobra, skonsptować się z lekarzem. Nie należy przyjmować preparatów hormonalnych od koleżanki albo takich, które zostały, bo kiedyś były przyjmowane
  • Przyjmowania tabletek najlepiej rozpocząć przynajmniej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Może się bowiem okazać, że organizm źle zareaguje na działanie pigułek i konieczna będzie ich zmiana
  • Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, powinny się liczyć z możliwością, że pomimo ciągłego przyjmowania tabletek pojawi się krwawienie lub wystąpią krwawienia acykliczne.