Histeroskopia operacyjna: przygotowanie, przebieg i powikłania

2014-08-26 11:25

Histeroskopia operacyjna to endoskopowy zabieg operacyjny, dzięki któremu w małoinwazyjny sposób można usunąć z wnętrza macicy polipy, mięśniaki czy przeciąć zrosty wewnątrzmaciczne. Przygotowanie, przebieg i powikłania po histeroskopii operacyjnej.

Histeroskopia operacyjna: przygotowanie, przebieg i powikłania
Autor: Photos.com Histeroskopia operacyjna  to  endoskopowy zabieg operacyjny , dzięki któremu w małoinwazyjny sposób można usunąć z wnętrza macicy polipów, mięśniaków czy przecinanie zrostów wewnątrzmacicznych.

Spis treści

  1. Kiedy stosuje się histeroskopię operacyjną?
  2. Histeroskopia operacyjna: przygotowanie do zabiegu
  3. Histeroskopia operacyjna: przebieg
  4. Histeroskopia operacyjna: powikłania

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w leczeniu nieprawidłowości wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Zabieg może być wykonany zaraz po histeroskopii diagnostycznej lub w innym terminie, jeśli konieczne są jakieś dodatkowe badania lub przygotowanie pacjentki. Histeroskopia operacyjna, tak jak wszystkie operacje wewnątrzmaciczne, wykonywana jest w osłonie antybiotykowej, stosuje się też profilaktykę przeciwzakrzepowę, a niekiedy również przeciwzrostową.

Kiedy stosuje się histeroskopię operacyjną?

Histroskopię operacyjną wykorzystuje się przy:

  • usuwaniu polipów endometrialnych
  • usuwaniu mięśniaków podśluzówkowych
  • leczeniu obfitych miesiączek lub krwawień macicznych przy użyciu metod destrukcji endometrium
  • leczeniu łagodnych rozrostów błony śluzowej techniką resekcji endometrium
  • usuwaniu zrostów wewnątrzmacicznych
  • usuwaniu przegrody macicy  i innych rzadkich wad macicy (T-shaped uterus, niedrożny róg szczątkowy w macicy jednorożnej)

Histeroskopia operacyjna: przygotowanie do zabiegu

Przed histeroskopią operacyjną stosuje się zwykle przez 2 do 4 tygodni leczenie hormonalne, by zmniejszyć grubość ścian macicy lub/i zmniejszyć objętość mięśniaka. Poza tym przed zabiegiem wykonuje się badanie cytologiczne i badanie czystości pochwy - po ich wykonaniu lekarz może zalecić stosowanie przez kilka dni przed zabiegiem globulek dopochwowych w celu redukcji zanieczyszczenia bakteriologicznego pochwy. Histeroskopię operacyjną wykonuje się na początku cyklu, ale po ustaniu krwawienia miesięcznego. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść, pić, żuć gumy ani przyjmować leków.

Histeroskopia operacyjna: przebieg

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentce zakłada się wenflon, przez który podawane będą środki konieczne w czasie zabiegu. Histeroskop, używany w trakcie zabiegu operacyjnego, ma większą średnicę niż ten używany przy histeroskopii diagnostycznej. Jest on wyposażonego w kanał, przez który lekarz wprowadza mikronarzędzia. Do usuwania polipów, mięśniaków, zrostów czy przegród używa się resektoskopu. Zwykle już w 3 godziny po zabiegu można opuścić szpital, choć w uzasadnionych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 24 godzin.

Histeroskopia operacyjna: powikłania

Histeroskopia operacyjna, tak jak każda inna metoda, obarczona jest ryzykiem powikłań, choć w jej przypadku zdarzają się one naprawdę rzadko. Ryzyko powikłań wzrasta w przypadku usuwania dużych mięśniaków penetrujących w głąb mięśnia macicy oraz wad wrodzonych macicy czy deformacji po poprzednich operacjach i zabiegach. Mogą to być krwawienia, zakażenia, czy pęknięcie macicy, wymagające interwencji laparoskopowej czy nawet otwarcia powłok brzusznych.