Histerektomia: przyczyny, przebieg, rekonwalescencja

Konsultant: dr Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog
1257 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Hieterektomia czyli usunięcie macicy to bardzo poważna operacja, odciskająca swe piętno na psychice kobiety. Sprawdź, jakie są przyczyny histerektomii, w jaki sposób się ją wykonuje i jak wygląda rekonwalescencja po operacji.

Wiadomość o tym, że konieczne będzie usunięcie macicy, czyli histerektomia, spada na kobietę jak grom z jasnego nieba. Trudno się dziwić przerażeniu, bowiem tak radykalna operacja zwykle kojarzy się z najgorszym. Tymczasem w większości przypadków jest ona wykonywana z całkiem innego powodu niż rak. Jeśli dwóch, trzech lekarzy ginekologów uzna, że w przypadku twojej choroby jedyną skuteczną terapią jest usunięcie macicy, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o tym, co cię czeka. Wtedy spokojniej podejdziesz do zabiegu. Zapytaj lekarza prowadzącego, na czym dokładnie polega twoja choroba, jaką metodą będziesz operowana, jak radykalna musi być operacja, to znaczy, czy konieczne jest usunięcie także jajników i jajowodów, jak długo będziesz powracała do formy i jakie będą następstwa zabiegu, np. czy będziesz musiała skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Nie przegap

Histerektomia - wskazania do operacji usunięcia macicy

Histerektomię najczęściej wykonuje się, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni, obfite, niemal krwotoczne, miesiączki. U kobiet w podeszłym wieku przyczyną zabiegu bywa obniżanie się (czasem wręcz wypadanie) narządu rodnego. Dolegliwość ta jest spowodowana rozluźnieniem mięśni i więzadeł utrzymujących w prawidłowym położeniu macicę, pochwę i pęcherz moczowy. Sprzyjają temu liczne lub trudne porody i ciężka praca fizyczna. Macicę usuwa się również z powodu raka endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę) i raka trzonu macicy (najszerszej części jamy macicy, z jednej strony ograniczonej jej dnem, a z drugiej - szyjką). Te nowotwory zazwyczaj atakują kobiety po 50. roku życia. Bywa też, że w trakcie badania cytologicznego lekarz wykrywa liczne komórki rakowe w szyjce macicy (IV grupa cytologiczna). Jeżeli istnieje podejrzenie, że rak obejmuje nie tylko szyjkę, również konieczna bywa histerektomia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Natalia00, 29.11.2012 12:34
Drogie Panie! Serdecznie Was wszystkie wpsieram! Moja babcia miała usunięta macicę, jak byłam mała. Teraz wszystko juz dobrze i po latach decyzja okazła sie jak najbardziej słuszna!:) Wspieram Was z całego serca!!:* :)
Nie zarejestrowany, 29.11.2012 11:54
Bylam operowana w Tarnowskich Gorach i wszystkim polecam oddzial ginekologiczny tego szpitala. Rowniez lekrze z innych oddzialow posiadaja naprawde wysokie kwalifikacje - mam rzadka chorobe i byla m przed operacja konsultowana z bardzo madra i profesjonalna pania doktor.
 

Histerektomia a pozostawienie szyjki macicy

Lekarze czasem wykonują histerektomię, zostawiając kobiecie szyjkę macicy. Niektórzy specjaliści mówią, że to „bomba z opóźnionym zapłonem”, bo może się tu kiedyś rozwinąć nowotwór. To prawda. Ale jeśli kobieta po operacji będzie regularnie wykonywała cytologię, lekarz wykryje niepokojące zmiany, zanim choroba się rozwinie. Wtedy będzie mógł zastosować właściwą terapię. Pozostawienie szyjki jest możliwe pod warunkiem, że kobieta nie miała nadżerek i zawsze stwierdzano u niej I lub II grupę cytologiczną.
Za pozostawieniem szyjki macicy przemawia przede wszystkim psychiczne samopoczucie pacjentki. Ponieważ kobiety traktują całkowitą histerektomię jak kastrację, wolą, by zostało im „coś więcej, niż tylko pochwa”. Ze zdrowotnego punktu widzenia pozostawienie jej też jest uzasadnione. Chodzi bowiem o to, by zapobiec rzadkiemu i odległemu powikłaniu, jakim bywa wypadanie pochwy po histerektomii. Jeśli wraz z pochwą zostawi się również szyjkę macicy, będą one lepiej podtrzymywane przez więzadła i mięśnie.

Lekarze, w zależności od diagnozy i wyników badań, stosują jedną z dwóch technik chirurgicznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 1257)
NIKI, 19.01.2015 13.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie :) jestem rok po usunieciu macicy wraz z szyjką,dodam że mam 30 lat.Jak każda kobieta bałam się co będzie,bałam się bólu i oczywiście co z seksem.Jednak na dzień dzisiejszy jestem zadowolona po operacji nic się nie zmieniło w żadnej sferze mojego życia,mąż nie narzeka :) ja tak samo (seks jest tak samo dobry jak przed operacją) Czasami coś gdzieś ukłuje zaboli ale każda operacja zostawia ślad po sobie.Dla mnie jedynym argumentem że operacja jest słuszna były dzieci i mąż,wiem że zrobiłam wszystko żeby mnie nie brakło przy rodzinie.Pozdrawiam was wszystkie Kobietki.Liczy się nastawienie POZYTYWNE i to że będzie dobrze
 
Tamara, 17.01.2015 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 41 lat i od 6 mies.jestem po operacji usunięcia jajników i macicy.Chciałam pozbyć się tylko mięśniaka- po operacji obudziłam się bez macicy i jajników.Szok i pytania - co dalej? Po 1 odrzuciłam pretensje do lekarzy.Decyzję o usunięciu narządów podjęło 2 lekarzy,bardzo doświadczonych i do dziś nie daję sobie wmówić,że się pomylili. Żaden lekarz nie wykastrowałby zdrowej 40 latki. Nie wierzcie "życzliwym",którzy nie mając pojęcia o pewnych sprawach dają Wam dobre rady. Jeśli wycięcie jajników pomaga w walce z rakiem lub skutecznie go eliminuje,to drogie Panie TNIJCIE!Po 2 nie sugerujcie się tym co piszą w internecie kobiety po operacjach gin. Przed operacją nakręcałam się czytając wpisy.Większości tych pań przydałby się dobry psycholog zamiast internetowych forum.Po 3 jeśli Wasz facet twierdzi ,że czuje różnicę po operacji podczas seksu to kłamie. Z prostej przyczyny-nasi panowie mają za krótki "sprzęt" żeby czuć jajniki i macicę podczas stosunku,więc niech przestaną sobie pochlebiać.Nie martwcie się,najwyżej pomyślcie nad zmianą faceta.Po 4 dajcie sobie szansę po operacji, niech wasz organizm zacznie normalnie funkcjonować(nawet rok).Przygotujcie się ,że będziecie źle sypiać,częściej oddawać mocz(nawet w nocy), mieć uderzenia gorąca itp. To minie, zapewniam. Po każdej operacji czuje się ból i dyskomfort i nikt nie opisuje tego, jako coś rodem z horroru. Horror zaczyna się dopiero na forach poświęconych histerektomii. Dlaczego? Bo wmówiono nam, że nasze macice i jajniki to kwintesencja naszej kobiecości a rodzenie dzieci to nasz jedyny cel życiowy, traktując nas jak inkubatory.To bzdura! Strata tych narządów to nic miłego, ale nie koniec świata, wprost przeciwnie.Pomyślcie:jeśli wycięto Wam jajniki profilaktycznie, żadna z Was NIGDY nie zachoruje na raka jajnika i macicy.Zero stresu.Czy to nie wspaniałe? Sex bez zabezpieczeń, kiedy chcesz i jak chcesz,bez obawy o niechcianą ciążę. Tu mój mąż jest zachwycony.Przygotujcie się na to, że wasze orgazmy mogą być inne. Niestety skurcze macicy mają na to wpływ. Szukajcie innych sposobów na osiągnięcie satysfakcji, koniec z utartymi schematami. to pozwoli wprowadzić w wasze życie erotyczne wiele nowości.I kolejny plus-strach przed wymuszoną menopauzą zmusi Was do dbania o siebie. Osobiście jakbym dostała kopa - ruszyłam się z domu, spaceruje, zaczęłam zwracać uwagę na to co jem,lepiej dobieram kosmetyki i... częściej odwiedzam lekarzy, bo nie ma żartów ze zdrowiem. Nie wstydźcie się tego co się stało! Mówcie o tym głośno a zobaczycie ,że to bardziej krępuje innych nie Was.Koniecznie zapytajcie lekarza o HTZ, nie ważne czy objawy menopauzy są czy ich nie ma. Od 6 mies.stosuję HTZ, poprawiła mi się cera, piersi stały się jędrniejsze, skóra napięta. I nie tyje, wbrew opinii z internetu.Czuję się doskonale. Zadbajcie też o suplementację diety, wapno(podstawa),witaminy itp. Ja odwiedziłam dietetyka,nie po dietę, lecz w celu suplementacji właśnie.Teraz niech świat kręci się wokół Was kochane. Powodzenia!
 
43 latka, 15.01.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Joasi. Zapewniam Cię, że nie podjęłam decyzji o operacji pochopnie. Przeczytałam o wszystkich możliwych sposobach pozbycia się mięśniaka. Mój miał 10 cm, jestem osobą szczupłą a ten twór pojawił się w ciągu kilku miesięcy w co lekarze nie wierzą. Nie miałam wcześniej żadnych niepokojących objawów, dopiero mięśniak zaczął uciskać. Dwa miesiące do operacji było koszmarne. Tu były lęki, panika i bezsilność. Dużą pomocą i wsparciem był mój mąż, który był obecny nawet przy badaniu przez lekarzy (nikt go nie wyprosił), jeździł ze mną wszędzie, przy nim nie czułam się jak prostytutka. Nigdy wcześniej nie oglądało mnie tylu ginekologów. Niestety w Klinice nie mógł być przy mnie, ale poznałam cudowne dziewczyny, które przeszły takie historie, że poczułam się jak dzieciak, marudzący przy pobieraniu krwi. Naszym mottem było "Kobiety są silne" i wytrzymałyśmy. A nerwicę i depresję miałam przed operacją, więc to nic nie zmienia. Jako radę daję rozmowę bardzo szczerą z anestezjologiem. Dzięki temu uniknęłam pooperacyjnych torsji i efektu odstawienia leków.
 
43 latka, 15.01.2015 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tydzień temu przeszłam operację usunięcia macicy i jajników z powodu dużego mięśniaka i endometriozy i dostałam plastry hormonalne. Nie zauważyłam żeby miały wpływ na mnie i mam nadzieję, że tak będzie. Na tak radykalną decyzję o usunięciu organów wpłynął fakt, że i tak nie zachodziłam w ciążę, nie mam może zbyt silnego instynktu macierzyńskiego a naprawdę nie chciałabym już przechodzić przez ten upokarzający kobietę pobyt w szpitalu i operację. Wyszłam do domu w trzecią dobę po operacji i najgorszy jest kaszel po rurce intubacyjnej, radzę od razu kupić tabletki do ssania na zapalenie krtani. Bolesny był też moment uruchamiania się jelit, to dzień w którym pozwolą pić. Sądzę jednak, że bardziej bolał strach, że nie wiem co się dzieje, bo nikt mi wcześniej o tym nie powiedział. Trzecia doba jest już idylliczna, tak było u mnie. Mogłam jeść jakiś kleik a jelita się uspokoiły. Teraz jem normalnie, ale nie palę, bo boję się kaszlu, usiedzieć na miejscu nie mogę, ale poruszam się wolniej. Brzuszek nie jest już ładny, cięcie było spore, ale podobno dobrze zszyte, więc po wygojeniu może nie będzie tak źle.
 
ja, 19.11.2014 08.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brałam ten lek przez 3 miesiące i nie polecam! Lekarze chyba sobie testują mówiąc że u 90% kobiet się zmniejsza. Rozmawiałam z kilkoma i żadnej nie pomogło. Wręcz przeciwnie!!!! Tak jak i większość byłam wykończona fizycznie, męczył mnie okropnie nawet zwykły spacer. Czułam się potwornie, zatrzymana woda, swędzenie, bóle wszystkiego, totalne osłabieni. Po za tym po zakończeniu kuracji mięśniaki zaczęły rosnąć szybciej!!!! Szkoda zdrowia i kasy! Polecam zioła Bonifratrów, piję już jakiś czas i czuję się lepiej...może ucieknę przed operacją :)
 
skarbonka34, 11.11.2014 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam W 2003 roku miałam wyłuszczane mieśniaki czyli tzw.operacja oszczędzajaca i niestety po 11 latach mam znowu mięśniaki ...a dziś mam skierowanie na ponowną operację tylko teraz obawiam się, że będzie to wycięcie trzonu macicy...
 
krysia, 05.11.2014 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w 2006 roku miałam operacje usunięcia macicy szyjki macicy oraz jajników po dwuch ipół roku zaczeławypadać mi pochwa w 2014 miałam znowu operacje umocowania pochwy i po czterech miesiącach zaczyna znowu wypadać moźe mógłby mi ktoś poradzić co mogę jeszcze zrobić operacji juź niechcę no i boję się ile moźna brzuch kroic mam dopiero 58 lat
 
jo-też-anna, 13.10.2014 23.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może moja historia komuś pomoże. Od kiedy pojawił się u mnie mięśniak, po 40-ce, zawsze łyszałam od lekarzy - operajca, najlepiej wszystko. Jestem przeciwnikiem usuwania czegokolwiek z mojego ciała i nie dałam się namówić. Wybierałam się na embolizację. Pojawiły się silne krwawienia i cudem trafiłam do lekarki, która zdiagnozowała, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, że krwawienia nie są spowodowane mięśniakiem tylko przerostem endometrium i na drugi dzień miałam założona Mirenę. Krwawienia zniknęły całkowicie. Mięśniak nie dokuczał, więc nic z tym nie robiłam. Teraz mam nadzieję, że najnowsza metoda - leczenie farmakologiczne preparatem Esmya pomoże. Podejrzewam, że lekarze będą mi odradzać tę metodę, jak zwykle, i zalecac operację. Będę walczyć dalej !
 
Joanna52, 03.10.2014 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Joanno45, chyba przesadziłaś w zachwalaniu zalet takiej operacji. CUDEM w medycynie będzie jak nie będzie już tego typu operacji z powodu głupich mięśniaków
 
Joanna lat 45, 24.08.2014 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu operacyjnego usunięcia macicy i jajowodów. Dużo naczytałam się przez operacją, dziś wiem, że nie było to potrzebne. Czuję się znakomicie, nie mam żadnych dolegliwości, moja psychika na tym nie ucierpiała i ciało również. PROSZĘ NIE STRASZYĆ KOBIET, TO ŻE MEDYCYNA NAM TO UMOŻLIWIA, JEST CUDEM. DROGIE PANIE WASZA SEKSUALNOŚĆ TO NIE MACICA. UWIERZCIE!!!!!
 
następne »
strona 1 z 126
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych? Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic...

więcej

33808

Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy? Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy?

Pieczenie pochwy to dolegliwość, która, niezależnie od przyczyny, powoduje znaczny dyskomfort....

więcej

25510

ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną...

więcej

21955

Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie

Świąd okolic intymnych i upławy - chyba nie ma kobiety, która choć raz w życiu nie cierpiałaby z...

więcej

42117

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 30, 2015

Ja polecam od siebie IQgreen... Podbijam - z tymi tabletkami, dietą i ćwiczeniami w dwa miesiące schudłam 12 kg co jest dla mnie spełnienie marzeń. Czułam się okropnie w moim spoconym ciele a teraz? Po pierwsze to dieta, ani ten cały proces odchudzania nie był dla mnie męką, dlatego...

data

Styczeń 30, 2015

A próbowaliście tabletki IQGreen? Są naprawdę świetne. Przed zakupem dużo o nich czytałam bo generalnie uważam co przyjmuje i w jakiej ilości,żeby kiedyś nie wpaść na jakieś wiece g ;) ale te tabsy były bardzo ok - naturalny skład i przy minimalnej diecie cały mi świent efekt działania....

data

Styczeń 30, 2015

Hahah!! :D a gów*o prawda! "Dieta białkowa a dieta bogata w białko to różnica" http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-bialkowa-na-mase-miesniowa-jedzenie-bogate-w-bialko-pomaga-wyrze_39927.html

data

Styczeń 30, 2015

Mnie zielona kawa nie przekonuje. Miałam identyczną sytuację jak kma

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.