Histerektomia: przyczyny, przebieg, rekonwalescencja

Konsultant:dr Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog
1253 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Hieterektomia czyli usunięcie macicy to bardzo poważna operacja, odciskająca swe piętno na psychice kobiety. Sprawdź, jakie są przyczyny histerektomii, w jaki sposób się ją wykonuje i jak wygląda rekonwalescencja po operacji.

Wiadomość o tym, że konieczne będzie usunięcie macicy, czyli histerektomia, spada na kobietę jak grom z jasnego nieba. Trudno się dziwić przerażeniu, bowiem tak radykalna operacja zwykle kojarzy się z najgorszym. Tymczasem w większości przypadków jest ona wykonywana z całkiem innego powodu niż rak. Jeśli dwóch, trzech lekarzy ginekologów uzna, że w przypadku twojej choroby jedyną skuteczną terapią jest usunięcie macicy, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o tym, co cię czeka. Wtedy spokojniej podejdziesz do zabiegu. Zapytaj lekarza prowadzącego, na czym dokładnie polega twoja choroba, jaką metodą będziesz operowana, jak radykalna musi być operacja, to znaczy, czy konieczne jest usunięcie także jajników i jajowodów, jak długo będziesz powracała do formy i jakie będą następstwa zabiegu, np. czy będziesz musiała skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Nie przegap

Histerektomia - wskazania do operacji usunięcia macicy

Histerektomię najczęściej wykonuje się, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni, obfite, niemal krwotoczne, miesiączki. U kobiet w podeszłym wieku przyczyną zabiegu bywa obniżanie się (czasem wręcz wypadanie) narządu rodnego. Dolegliwość ta jest spowodowana rozluźnieniem mięśni i więzadeł utrzymujących w prawidłowym położeniu macicę, pochwę i pęcherz moczowy. Sprzyjają temu liczne lub trudne porody i ciężka praca fizyczna. Macicę usuwa się również z powodu raka endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę) i raka trzonu macicy (najszerszej części jamy macicy, z jednej strony ograniczonej jej dnem, a z drugiej - szyjką). Te nowotwory zazwyczaj atakują kobiety po 50. roku życia. Bywa też, że w trakcie badania cytologicznego lekarz wykrywa liczne komórki rakowe w szyjce macicy (IV grupa cytologiczna). Jeżeli istnieje podejrzenie, że rak obejmuje nie tylko szyjkę, również konieczna bywa histerektomia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Natalia00, 29.11.2012 12:34
Drogie Panie! Serdecznie Was wszystkie wpsieram! Moja babcia miała usunięta macicę, jak byłam mała. Teraz wszystko juz dobrze i po latach decyzja okazła sie jak najbardziej słuszna!:) Wspieram Was z całego serca!!:* :)
Nie zarejestrowany, 29.11.2012 11:54
Bylam operowana w Tarnowskich Gorach i wszystkim polecam oddzial ginekologiczny tego szpitala. Rowniez lekrze z innych oddzialow posiadaja naprawde wysokie kwalifikacje - mam rzadka chorobe i byla m przed operacja konsultowana z bardzo madra i profesjonalna pania doktor.
 

Histerektomia a pozostawienie szyjki macicy

Lekarze czasem wykonują histerektomię, zostawiając kobiecie szyjkę macicy. Niektórzy specjaliści mówią, że to „bomba z opóźnionym zapłonem”, bo może się tu kiedyś rozwinąć nowotwór. To prawda. Ale jeśli kobieta po operacji będzie regularnie wykonywała cytologię, lekarz wykryje niepokojące zmiany, zanim choroba się rozwinie. Wtedy będzie mógł zastosować właściwą terapię. Pozostawienie szyjki jest możliwe pod warunkiem, że kobieta nie miała nadżerek i zawsze stwierdzano u niej I lub II grupę cytologiczną.
Za pozostawieniem szyjki macicy przemawia przede wszystkim psychiczne samopoczucie pacjentki. Ponieważ kobiety traktują całkowitą histerektomię jak kastrację, wolą, by zostało im „coś więcej, niż tylko pochwa”. Ze zdrowotnego punktu widzenia pozostawienie jej też jest uzasadnione. Chodzi bowiem o to, by zapobiec rzadkiemu i odległemu powikłaniu, jakim bywa wypadanie pochwy po histerektomii. Jeśli wraz z pochwą zostawi się również szyjkę macicy, będą one lepiej podtrzymywane przez więzadła i mięśnie.

Lekarze, w zależności od diagnozy i wyników badań, stosują jedną z dwóch technik chirurgicznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 1253)
ja, 19.11.2014 08.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brałam ten lek przez 3 miesiące i nie polecam! Lekarze chyba sobie testują mówiąc że u 90% kobiet się zmniejsza. Rozmawiałam z kilkoma i żadnej nie pomogło. Wręcz przeciwnie!!!! Tak jak i większość byłam wykończona fizycznie, męczył mnie okropnie nawet zwykły spacer. Czułam się potwornie, zatrzymana woda, swędzenie, bóle wszystkiego, totalne osłabieni. Po za tym po zakończeniu kuracji mięśniaki zaczęły rosnąć szybciej!!!! Szkoda zdrowia i kasy! Polecam zioła Bonifratrów, piję już jakiś czas i czuję się lepiej...może ucieknę przed operacją :)
 
skarbonka34, 11.11.2014 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam W 2003 roku miałam wyłuszczane mieśniaki czyli tzw.operacja oszczędzajaca i niestety po 11 latach mam znowu mięśniaki ...a dziś mam skierowanie na ponowną operację tylko teraz obawiam się, że będzie to wycięcie trzonu macicy...
 
krysia, 05.11.2014 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w 2006 roku miałam operacje usunięcia macicy szyjki macicy oraz jajników po dwuch ipół roku zaczeławypadać mi pochwa w 2014 miałam znowu operacje umocowania pochwy i po czterech miesiącach zaczyna znowu wypadać moźe mógłby mi ktoś poradzić co mogę jeszcze zrobić operacji juź niechcę no i boję się ile moźna brzuch kroic mam dopiero 58 lat
 
jo-też-anna, 13.10.2014 23.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może moja historia komuś pomoże. Od kiedy pojawił się u mnie mięśniak, po 40-ce, zawsze łyszałam od lekarzy - operajca, najlepiej wszystko. Jestem przeciwnikiem usuwania czegokolwiek z mojego ciała i nie dałam się namówić. Wybierałam się na embolizację. Pojawiły się silne krwawienia i cudem trafiłam do lekarki, która zdiagnozowała, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, że krwawienia nie są spowodowane mięśniakiem tylko przerostem endometrium i na drugi dzień miałam założona Mirenę. Krwawienia zniknęły całkowicie. Mięśniak nie dokuczał, więc nic z tym nie robiłam. Teraz mam nadzieję, że najnowsza metoda - leczenie farmakologiczne preparatem Esmya pomoże. Podejrzewam, że lekarze będą mi odradzać tę metodę, jak zwykle, i zalecac operację. Będę walczyć dalej !
 
Joanna52, 03.10.2014 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Joanno45, chyba przesadziłaś w zachwalaniu zalet takiej operacji. CUDEM w medycynie będzie jak nie będzie już tego typu operacji z powodu głupich mięśniaków
 
Joanna lat 45, 24.08.2014 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu operacyjnego usunięcia macicy i jajowodów. Dużo naczytałam się przez operacją, dziś wiem, że nie było to potrzebne. Czuję się znakomicie, nie mam żadnych dolegliwości, moja psychika na tym nie ucierpiała i ciało również. PROSZĘ NIE STRASZYĆ KOBIET, TO ŻE MEDYCYNA NAM TO UMOŻLIWIA, JEST CUDEM. DROGIE PANIE WASZA SEKSUALNOŚĆ TO NIE MACICA. UWIERZCIE!!!!!
 
po operacji, 15.08.2014 14.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dużo zależy od psychiki kobiety, czy na przykład pożegna się z miesiączkami bez żalu i odbiera to jako fizyczną ulgę, czy wprost przeciwnie. Niektóre kobiety po prostu psychicznie czują się gorzej bo już nie miesiączkuje jak starsza pani w klimakterium, szybciej się postarzeje itp. Ale to temat do rozmowy z psychologiem. Polecam taką konsultacje PRZED operacją i utratą macicy, i zbytnio nie zmuszać się do zrobienia czegoś WBREW swojemu "ja". To żaden wstyd mieć takie odczucia i lepiej sobie z tego zdawać sprawę póki nie bedzie za późno, bo jak jeszcze można walczyć z okaleczonym ciałem, tak walka z okaleczoną psychiką bywa czasami trudniejsza. Nie trzeba tego aspektu lekceważyć ,chociaż chirurg to widzi tylko skalpel i ciało u pacjenta i tu się jego wiedza, wrażliwość i kompetencje kończą
 
Marta, 13.08.2014 23.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja po histerektomii częściowej ( pozostawienie szyjki, usunięcie trzonu macicy ) mam same korzyści. Brak tych okropnych miesiączek, cały miesiąc czuję sie wspaniale, mam ochotę na seks, może nawet większą niż przed operacją. Same plusy :)
 
po usunięciu trzonu macicy, 12.08.2014 10.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doroto (6.02), ja miałam usunięty trzon macicy, mam jajniki, szyjkę macicy ale nie stwierdzam jakobym miała przez to takie same doznania seksualne jak przed operacją. Z sikaniem mam problem, bardzo uciążliwą suchość pochwy, brak orgazmu (skurczów macicy), zero ochoty na sex, mogłabym długo pisać ile się zmieniło na niekorzyść. Ani żadnych plamień od razu po operacji niby miesiączek nie było. Wszystko jak ręką odjął.
 
ania, 09.08.2014 08.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lekarze z wiadomych powodów unikają określenia: "kastracja" w przypadku usunięcia macicy, Nie brzmi to dobrze a upokarzająco, sugeruje brak reakcji i funkcji seksualnej potem (co akurat zdarza się w wielu przypadkach), i termin odnosi się raczej do osobników męskich w przyrodzie. Sterylizacją zaś nazywa się zabieg usunięcia jajników, czyli tak naprawdę nie ma dosadnego i oficjalnie przyjętego określenia na zabieg usunięcia macicy. Ponieważ po usunięciu macicy kobieta de facto traci zdolność do rozrodu jak i często swoje poprzednie funkcje seksualne, spada libido, termin 'kastracja" jakkolwiek nie brzmi, staje się de facto uprawnionym określeniem na tego rodzaju zabieg u płci pięknej, czy się to podoba lekarzom, czy nie.
 
następne »
strona 1 z 126
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
NADŻERKA: przyczyny. Jakie są objawy nadżerki?

Wprawdzie nadżerka nie jest zmianą nowotworową, ale gdy zostanie zaniedbana, może z czasem...

więcej

23287

Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU

Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu mogą wykorzystać kobiety, u których np. pojawiła się...

więcej

22507

WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie

Ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje...

więcej

23187

Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę...

więcej

26833

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

Witam Ten sposób żywienia jest bardzo dobry dla osób,którym brakuje enzymów odpowiedzialnych za strawienie węglowodanów.DO jest stosunkowo nową dietą w porównaniu do np.diety stosowanej wg ajurwedy czy medycyny chińskiej.W naszym klimacie większości ludzi może służyć jedzenie...

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.