Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Histerektomia: przyczyny, przebieg, rekonwalescencja

Konsultant:dr Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog
1248 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Hieterektomia czyli usunięcie macicy to bardzo poważna operacja, odciskająca swe piętno na psychice kobiety. Sprawdź, jakie są przyczyny histerektomii, w jaki sposób się ją wykonuje i jak wygląda rekonwalescencja po operacji.

Wiadomość o tym, że konieczne będzie usunięcie macicy, czyli histerektomia, spada na kobietę jak grom z jasnego nieba. Trudno się dziwić przerażeniu, bowiem tak radykalna operacja zwykle kojarzy się z najgorszym. Tymczasem w większości przypadków jest ona wykonywana z całkiem innego powodu niż rak. Jeśli dwóch, trzech lekarzy ginekologów uzna, że w przypadku twojej choroby jedyną skuteczną terapią jest usunięcie macicy, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o tym, co cię czeka. Wtedy spokojniej podejdziesz do zabiegu. Zapytaj lekarza prowadzącego, na czym dokładnie polega twoja choroba, jaką metodą będziesz operowana, jak radykalna musi być operacja, to znaczy, czy konieczne jest usunięcie także jajników i jajowodów, jak długo będziesz powracała do formy i jakie będą następstwa zabiegu, np. czy będziesz musiała skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Nie przegap

Histerektomia - wskazania do operacji usunięcia macicy

Histerektomię najczęściej wykonuje się, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni, obfite, niemal krwotoczne, miesiączki. U kobiet w podeszłym wieku przyczyną zabiegu bywa obniżanie się (czasem wręcz wypadanie) narządu rodnego. Dolegliwość ta jest spowodowana rozluźnieniem mięśni i więzadeł utrzymujących w prawidłowym położeniu macicę, pochwę i pęcherz moczowy. Sprzyjają temu liczne lub trudne porody i ciężka praca fizyczna. Macicę usuwa się również z powodu raka endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę) i raka trzonu macicy (najszerszej części jamy macicy, z jednej strony ograniczonej jej dnem, a z drugiej - szyjką). Te nowotwory zazwyczaj atakują kobiety po 50. roku życia. Bywa też, że w trakcie badania cytologicznego lekarz wykrywa liczne komórki rakowe w szyjce macicy (IV grupa cytologiczna). Jeżeli istnieje podejrzenie, że rak obejmuje nie tylko szyjkę, również konieczna bywa histerektomia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Natalia00, 29.11.2012 12:34
Drogie Panie! Serdecznie Was wszystkie wpsieram! Moja babcia miała usunięta macicę, jak byłam mała. Teraz wszystko juz dobrze i po latach decyzja okazła sie jak najbardziej słuszna!:) Wspieram Was z całego serca!!:* :)
Nie zarejestrowany, 29.11.2012 11:54
Bylam operowana w Tarnowskich Gorach i wszystkim polecam oddzial ginekologiczny tego szpitala. Rowniez lekrze z innych oddzialow posiadaja naprawde wysokie kwalifikacje - mam rzadka chorobe i byla m przed operacja konsultowana z bardzo madra i profesjonalna pania doktor.
 

Histerektomia a pozostawienie szyjki macicy

Lekarze czasem wykonują histerektomię, zostawiając kobiecie szyjkę macicy. Niektórzy specjaliści mówią, że to „bomba z opóźnionym zapłonem”, bo może się tu kiedyś rozwinąć nowotwór. To prawda. Ale jeśli kobieta po operacji będzie regularnie wykonywała cytologię, lekarz wykryje niepokojące zmiany, zanim choroba się rozwinie. Wtedy będzie mógł zastosować właściwą terapię. Pozostawienie szyjki jest możliwe pod warunkiem, że kobieta nie miała nadżerek i zawsze stwierdzano u niej I lub II grupę cytologiczną.
Za pozostawieniem szyjki macicy przemawia przede wszystkim psychiczne samopoczucie pacjentki. Ponieważ kobiety traktują całkowitą histerektomię jak kastrację, wolą, by zostało im „coś więcej, niż tylko pochwa”. Ze zdrowotnego punktu widzenia pozostawienie jej też jest uzasadnione. Chodzi bowiem o to, by zapobiec rzadkiemu i odległemu powikłaniu, jakim bywa wypadanie pochwy po histerektomii. Jeśli wraz z pochwą zostawi się również szyjkę macicy, będą one lepiej podtrzymywane przez więzadła i mięśnie.

Lekarze, w zależności od diagnozy i wyników badań, stosują jedną z dwóch technik chirurgicznych.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 1248)
Joanna lat 45, 24.08.2014 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu operacyjnego usunięcia macicy i jajowodów. Dużo naczytałam się przez operacją, dziś wiem, że nie było to potrzebne. Czuję się znakomicie, nie mam żadnych dolegliwości, moja psychika na tym nie ucierpiała i ciało również. PROSZĘ NIE STRASZYĆ KOBIET, TO ŻE MEDYCYNA NAM TO UMOŻLIWIA, JEST CUDEM. DROGIE PANIE WASZA SEKSUALNOŚĆ TO NIE MACICA. UWIERZCIE!!!!!
 
po operacji, 15.08.2014 14.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dużo zależy od psychiki kobiety, czy na przykład pożegna się z miesiączkami bez żalu i odbiera to jako fizyczną ulgę, czy wprost przeciwnie. Niektóre kobiety po prostu psychicznie czują się gorzej bo już nie miesiączkuje jak starsza pani w klimakterium, szybciej się postarzeje itp. Ale to temat do rozmowy z psychologiem. Polecam taką konsultacje PRZED operacją i utratą macicy, i zbytnio nie zmuszać się do zrobienia czegoś WBREW swojemu "ja". To żaden wstyd mieć takie odczucia i lepiej sobie z tego zdawać sprawę póki nie bedzie za późno, bo jak jeszcze można walczyć z okaleczonym ciałem, tak walka z okaleczoną psychiką bywa czasami trudniejsza. Nie trzeba tego aspektu lekceważyć ,chociaż chirurg to widzi tylko skalpel i ciało u pacjenta i tu się jego wiedza, wrażliwość i kompetencje kończą
 
Marta, 13.08.2014 23.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja po histerektomii częściowej ( pozostawienie szyjki, usunięcie trzonu macicy ) mam same korzyści. Brak tych okropnych miesiączek, cały miesiąc czuję sie wspaniale, mam ochotę na seks, może nawet większą niż przed operacją. Same plusy :)
 
po usunięciu trzonu macicy, 12.08.2014 10.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doroto (6.02), ja miałam usunięty trzon macicy, mam jajniki, szyjkę macicy ale nie stwierdzam jakobym miała przez to takie same doznania seksualne jak przed operacją. Z sikaniem mam problem, bardzo uciążliwą suchość pochwy, brak orgazmu (skurczów macicy), zero ochoty na sex, mogłabym długo pisać ile się zmieniło na niekorzyść. Ani żadnych plamień od razu po operacji niby miesiączek nie było. Wszystko jak ręką odjął.
 
ania, 09.08.2014 08.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lekarze z wiadomych powodów unikają określenia: "kastracja" w przypadku usunięcia macicy, Nie brzmi to dobrze a upokarzająco, sugeruje brak reakcji i funkcji seksualnej potem (co akurat zdarza się w wielu przypadkach), i termin odnosi się raczej do osobników męskich w przyrodzie. Sterylizacją zaś nazywa się zabieg usunięcia jajników, czyli tak naprawdę nie ma dosadnego i oficjalnie przyjętego określenia na zabieg usunięcia macicy. Ponieważ po usunięciu macicy kobieta de facto traci zdolność do rozrodu jak i często swoje poprzednie funkcje seksualne, spada libido, termin 'kastracja" jakkolwiek nie brzmi, staje się de facto uprawnionym określeniem na tego rodzaju zabieg u płci pięknej, czy się to podoba lekarzom, czy nie.
 
ania, 25.05.2014 21.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trudno uwierzyć, że podpisałaś zgodę tylko na usunięcie mięśniaka a usunięto Ci cały narząd. Lekarz może to zrobić niestety, ale zabezpiecza się w zgodzie pisemnej formalnej tak, że tam pisze że może się usunięcie mięśniaka nie udać i pacjentka podpisuje zgodę na ...wszystko, takie ryzyko się podpisuje. Wiem co to oznacza dla Ciebie bo sama podobnie się popadłam, przepraszam inne Kobiety po takiej operacji i którym ta operacja może uratowała życie, za nazwanie tego "kastracją" ale ja po tej operacji mam skutki jak po kastracji, jak i Ty
 
ania, 25.05.2014 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie tylko Ty, Wieśko, jesteś ofiarą w ten sposób. Mnie także, bez przygotowania i medycznej informacji usunięto macicę z powodu mięśniaka bo nie zadbałam o dobrego specjalistę i zachowawczy zabieg, albo zostawić mięśniaka w spokoju do menopauzy i po sprawie. Życie po takiej operacji to już nie życie, ani żadne zdrowie. Zastanówcie się kobiety nad tym czy poddać się usunięciu macicy czy trzonu macicy z powodu mięśniaków. Ja miałam operację kilka lat temu ale teraz to już nie problem usunąć same mięśniaki, czego życzę każdej kobiecie.
 
Kaska , 25.02.2014 19.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Medycyna idzie do przodu, jest coraz więcej metod leczenia bez usuwania macicy. Tabletki, usuwanie samych mięśniaków, embolizacja, laser. Usunięcie macicy to ostateczność.
 
Dorota, 06.02.2014 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeszłam histerotomię częściową w czerwcu ubiegłego roku. Musze powiedzieć szczerze, że odczuwam z tego powodu same korzyści. Nie mam krwotoków, pozostawienie szyjki skutkuje bardzo drobnymi plamieniami w czasie miesiączki (psychicznie ważne!) i mam taka samą satysfakcje wynikająca ze współżycia seksualnego a może i większą, bo w ciąże raczej nie zajdę :) Nie dajcie sobie usuwać całej macicy bo ten ostatni dodatni efekt podobno niestety znika :(
 
marzena, 20.01.2014 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moje Panie. Zapraszam do grupy na facebooku. Stworzyłam grupę o nazwie Histerektomia - jestem "po". Jestem po operacji, która miała miejsce tydzień temu. Zapraszam
 
następne »
strona 1 z 125
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica (drożdżyca) - intymne swędzenie z tendencją do nawrotów Grzybica (drożdżyca) - intymne swędzenie z tendencją do nawrotów

Grzybicę pochwy zwana także drożdżycą choć raz w życiu miała co czwarta kobieta. Rzadziej grzyby...

więcej

13869

Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę Kłopoty z endometrium - błoną śluzową wyściełającą macicę

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Trzeba ją regularnie kontrolować, by w porę...

więcej

17687

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

12698

Szyjka macicy: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak to najczęstsze choroby szyjki macicy Szyjka macicy: nadżerka, stan zapalny, torbiele i rak to najczęstsze choroby szyjki macicy

Możesz wcale nie wiedzieć, że masz jakiś problem z szyjką macicy, bo jej schorzenia nie zawsze dają...

więcej

13365

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 01, 2014

Dla mnie ten środek jest nieskuteczny. Po miesiącu stosowania nie widzę żadnych zmian w wadze. To pic na wodę. Jedyny widoczny efekt, to nie muszę obawiać się zatwardzeń, bowiem ułatwia wypróżnianie. Ale on miał rozbijać tłuszcz, a nie przeczyszczać kiszki !Herbatki na takie rzeczy są...

data

Październik 01, 2014

Hej, sorki, że odkopuje, ale czy ktoś ma może jakieś nowe informacje w tym temacie, czy bez zmian?

data

Październik 01, 2014

Ludzie, zastanówcie się, co piszecie! 20 kg w 2 miesiące to może schudnąć osoba, która waży 150 kg! Przeważnie jeśli nie macie aż takiej nadwagi, to żeby schudnąć zdrowo (!!!) i skutecznie, potrzebujecie kilku miesięcy. Utrata 1 kg tygodniowo może nie jest super efektowna od razu, ale...

data

Październik 01, 2014

Czy zwykła kawa odchudza? Opinie są podzielone, jednak jest teraz modny także taki wynalazek jak zielona kawa, której skuteczność została udowodniona badaniami w Stanach Zjednoczonych, ogólnie są to klasyczne ziarna kawy, jednak nie poddane procesowi palenia, dzięki temu mają dużo kwasu...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.