Co robić, aby mieć zdrowe PIERSI?

2007-05-04 4:41

W ciągu życia kobiety piersi podlegają najbardziej radykalnym i widocznym przemianom. Wymagają więc czułości, starannej pielęgnacji i... czujności - żeby w porę wykryć niepokojące zmiany. Bo piękne mogą być tylko wtedy, gdy są zdrowe!

Co robić, aby mieć zdrowie PIERSI?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Tkliwość piersi w ciąży - z czego wynika? [WIDEO]

Piersi wyglądają inaczej u nastolatki, inaczej u kobiety dojrzałej. Ale zmieniają je nie tylko upływające lata. Wpływ na ich wygląd ma cykl menstruacyjny, ciąża, karmienie piersią, wahania wagi. Warto o tym pamiętać, by przyjmować te naturalne przemiany spokojnie i umieć dostrzec, gdy dzieje się coś złego.

Idealny kształt piersi

To jest ładne, co się komu podoba. Niemniej za modelowe uznawane są piersi w kształcie jabłka, o średnicy 9 - 12 cm oraz wadze (każda pierś) 150 - 250 g, z dobrze wykształconymi, symetrycznie rozmieszczonymi brodawkami w otoczkach o średnicy nie większej niż 4 cm. Kobiety z małym i płaskim biustem często boją się, że "skąpstwo" natury przekreśli marzenia o karmieniu piersią. Niepotrzebnie - w czasie ciąży i laktacji biust istotnie się powiększa i jego pierwotna wielkość przestaje mieć znaczenie. Czy mamy wpływ na wygląd i rozmiar piersi? Tylko częściowo, bo ich kształt zależy głównie od typu sylwetki i wagi ciała. Piersi rzadko bywają idealnie symetryczne, ale zwykle różnice są tak niewielkie, że nie ma to znaczenia dla wyglądu. Jeśli jednak różnica w ich wielkości lub ułożeniu jest tak duża, że np. uniemożliwia dobór bielizny lub powoduje problemy z kręgosłupem - można zdecydować się na powiększenie lub zmniejszenie jednej z nich.

Piersi pod wpływem hormonów

Piersi kobiet stale podlegają wpływom hormonów. Zmiany najsilniej odczuwamy w trakcie kolejnych cykli miesiączkowych. W pierwszej połowie cyklu, gdy jajeczko dojrzewa, a organizm przygotowuje się do ciąży, piersi są miękkie i nie bolą. W drugiej połowie cyklu, gdy rozpoczyna się wytwarzanie progesteronu, w organizmie kobiety dochodzi do zatrzymania wody. Piersi wolno nabrzmiewają i mogą być wrażliwe na dotyk. Tuż przed miesiączką znacznie się zwiększają, są napęczniałe i bolesne. Czasem ma się wrażenie, że ich wnętrze wypełniają dziesiątki guzków. Gdy zbliża się menopauza, organizm kobiety wydziela coraz mniej estrogenów. Ma to istotny wpływ na wszystkie tkanki organizmu - także na piersi, które z reguły wiotczeją i opadają, bo zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Bywa jednak, że w okresie menopauzy piersi niektórych kobiet znacznie się powiększają. To także wpływ hormonów, które powodują przekształcanie się tkanki gruczołowej w tłuszczową. W końcu przychodzi czas, gdy piersi, niestety, tracą swój czar. Cóż, starzeją się jak reszta ciała. Ale nadal pozostają wrażliwe na pieszczoty i jak młode potrzebują starannej opieki.

Tkliwość piersi w ciąży - z czego wynika? [WIDEO]

Z czego wynika tkliwość piersi?

Dlaczego piersi bolą

Kobiety często się boją, że to sygnał rozwijającego się nowotworu. Na szczęście tak nie jest. Cykliczne bóle piersi zwykle wiążą się z miesiączką i są normalnym zjawiskiem. Odczuwa je większość kobiet. Niektóre skarżą się na nadwrażliwość i ból nawet 2 tygodnie przed wystąpieniem krwawienia. Tkliwość i bolesność można leczyć olejem z wiesiołka (poprawa przychodzi po 3-4 miesiącach kuracji). Odpowiednie środki może także zapisać lekarz. Bóle piersi niezwiązane z cyklem to ból prawdziwy, czyli wychodzący z piersi, oraz ból odczuwany w ich okolicy - najczęściej pochodzi z klatki piersiowej, od mięśni, kości (także kręgosłupa). Jego przyczyną bywa też pewien rodzaj zapalenia stawów. Ból prawdziwy czasem ma związek z łagodnymi chorobami piersi, np. rozszerzeniem przewodów mlecznych. Jeżeli ból często się powtarza lub jest ciągły, trzeba pójść do lekarza.

Czuły dotyk

Piersi są zaliczane do tzw. pierwszorzędnej strefy erogennej, a więc są najbardziej wrażliwe na pieszczoty. Podczas podniecenia piersi nabrzmiewają, otoczka brodawki powiększa się, dochodzi do erekcji brodawki. Rozszerzają się też naczynia krwionośne i do piersi napływa więcej krwi. To wywołuje intensywne zaróżowienie skóry na klatce piersiowej, tzw. rumieniec seksualny. Z wiekiem piersi coraz słabiej reagują na podniecenie seksualne. Przyczyną jest zanik tkanki gruczołowej i mniejsza elastyczność tkanki łącznej. Tylko jedna piąta kobiet około pięćdziesiątki reaguje tak jak w młodości. Erekcja brodawek nadal występuje, ale często tylko w jednej piersi. Także rumieniec pojawia się rzadziej.

Ważne

Rozwój piersi zaczyna się już w życiu płodowym. Po ok. 6 tygodniach formuje się zgrubienie skóry zwane listewką mleczną. Po 6 miesiącach sięga ona od pachy aż po pachwinę. Potem zanika - zostają tylko 2 zawiązki w górnej części klatki piersiowej. U dziewczynek utworzą się z nich gruczoły sutkowe. Pierwsze oznaki rozwoju piersi u dziewcząt można zauważyć w wieku 10 - 11 lat wraz z rozpoczęciem produkcji estrogenów przez jajniki. W trakcie dojrzewania na początku przewodów mlecznych formują się gruczoły wydzielnicze. Potem  płaty gruczołów rozdziela gęsta tkanka łączna i skupiska tłuszczu. To niezwykle elastyczna konstrukcja, która pozwala na powiększenie się gruczołów mlecznych w czasie ciąży. Rozwój piersi dopełnia się, gdy kobieta urodzi dziecko i karmi je piersią.

miesięcznik "Zdrowie"