Infekcje intymne - profilaktyka grzybicy pochwy i bakteryjnego zapalenia pochwy

2007-07-24 11:58

Upał, długie podróże samochodem czy autokarem, przypadkowe toalety i... beztroska. Grzyby i bakterie tylko na to czekają. Rozwija się grzybica pochwy albo bakteryjne zapalenie pochwy. Co robić, by nie przywieźć z urlopu infekcji okolic intymnych?

Infekcje intymne - profilaktyka grzybicy pochwy i bakteryjnego zapalenia pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Infekcje intymne - profilaktyka grzybicy pochwy i bakteryjnego zapalenia pochwy

Pochwę pokrywa warstwa ochronna, która składa się ze śluzu, różnego rodzaju bakterii i grzybów, złuszczonych komórek oraz z pałeczek produkujących kwas mlekowy. W zdrowej wydzielinie pomiędzy ilością dobrych i złych składników zachowana jest równowaga. Do jej zachwiania (i np. nadmiernego namnożenia się grzybów) może dojść m.in. na skutek problemów hormonalnych czy w wyniku kuracji antybiotykowej, ale też wtedy, gdy zapominamy o właściwej ochronie i pielęgnacji miejsc intymnych. Właściwa higiena intymna jest niezbędna, by ustrzec się przed infekcjami: grzybicą pochwy i bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Prawidłowa higiena intymna: jak myć miejsca intymne

Na co dzień wystarczy podmywać się raz dziennie. Nie rób tego zbyt często, bo zmyjesz całą warstwę ochronną okolic krocza. W czasie miesiączki powinnaś natomiast myć się rano i wieczorem lub częściej - w zależności od tego, jak bardzo obfite jest krwawienie. Do tych nadprogramowych razów wystarczy użyć samej wody. Myj się pod prysznicem lub nad bidetem. Na kąpiel w wannie możesz sobie pozwolić nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu, bo długie przesiadywanie w wodzie wysusza skórę i śluzówkę. Zrezygnuj z tej przyjemności, jeśli masz miesiączkę - gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, a przez to zwiększa krwawienie. Kiedy się podmywasz, wykonuj ruchy od przodu do tyłu - zapobiegniesz przenoszeniu się bakterii z odbytnicy do pochwy. Po kąpieli bardzo delikatnie osusz okolice intymne ręcznikiem.

Zrób to koniecznie

  • Mężczyzna przed każdym stosunkiem powinien wziąć prysznic i bardzo starannie umyć genitalia. W przeciwnym razie bakterie, które gromadzą się pod napletkiem zostaną przeniesione do dróg rodnych kobiety.
  • Kobieta po każdym stosunku powinna zrobić siusiu. To dość skutecznie usunie bakterie, które zbierają się u ujścia pochwy. Pozostawione tam na długi czas, miałyby świetne warunki (ciepło i duża wilgotność), by się namnożyć, a następnie przeniknąć np. do jajników i wywołać zapalenie.
  • Higiena intymna: idealny kosmetyk do higieny intymnej

    Powinien być bezbarwny i bezzapachowy. Ważne też, by miał odczyn kwaśny - pH 5,5 nazywane też fizjologicznym lub obojętnym dla skóry. Możesz wybierać między specjalnymi płynami, piankami i żelami do higieny intymnej. Usuwają nadmiar wydzieliny, zapewniają śluzówce właściwe nawilżenie i odświeżają. Zwykle są hipoalergiczne i nie powodują podrażnień. Coś dla siebie znajdą też panowie - na rynku pojawiły się przeznaczone dla nich preparaty. Bardzo dobrym środkiem do mycia wrażliwych miejsc jest znane od lat szare mydło, które działa bakteriostatycznie.

    Ważne

    Włosy łonowe stanowią barierę ochronną dla pochwy. Bronią do niej dostępu chorobotwórczym bakteriom. Lepiej więc nie usuwać całego owłosienia, tylko jego nadmiar. Do golenia okolic intymnych nie należy używać tradycyjnych maszynek, bo taka metoda depilacji prowadzi często do zapalenia mieszków włosowych, które w tej części ciała bywa wyjątkowo bolesne i trudne do wyleczenia. Znacznie lepiej sprawdzą się kremy lub pianki do depilacji miejsc intymnych, które zostawia się na kilka minut, a potem zbiera szpatułką razem z włosami.

    Jeśli wybierasz się w długą podróż i będziesz miała utrudniony dostęp do łazienki, weź ze sobą chusteczki do higieny intymnej. W tej sytuacji sprawdzą się też nawilżające chusteczki dla dzieci.

    Profilaktyka grzybicy pochwy: odpowiednia bielizna

    Noś tylko bawełniane majtki - sztuczne włókna działają jak plaster. Zrezygnuj z piżamy na rzecz koszuli nocnej i nie zakładaj pod nią bielizny - noc to jedyny czas, kiedy skóra tych okolic oddycha. Jednak jeśli jesteś gościem, pod koszulę koniecznie zakładaj figi lub śpij w piżamie.
    Masz skłonność do grzybicy pochwy - uważaj w solarium, nawet gdy przy tobie łóżko zostało zdezynfekowane, lepiej nie zdejmuj bielizny. Wrażliwe zamiast w zwykłym proszku powinny prać bieliznę w płatkach mydlane lub mydle glicerynowym i płukać ją dokładnie pod bieżącą wodą, bez płynów zmiękczających.
    Stringi nie stanowią właściwie żadnej zapory dla bakterii. Możesz więc mieć kłopoty, gdy latem krótka spódniczka zawinie się i usiądziesz gołą pupą np. na siedzeniu w autobusie.

    Jak uniknąć infekcji intymnych

    Papier toaletowy powinien być biały lub szary i bez zapachu - barwniki i substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia.
    Jeśli zdarza ci się korzystać z toalet publicznych, zawsze miej przy sobie specjalne nakładki. Kupisz je w aptece lub w drogerii (ok. 0,30 zł za sztukę) - ochronią cię przed zakażeniem rzeżączką czy chlamydiami. Pamiętaj, że takie samo niebezpieczeństwo czyha na ciebie w domowej łazience, jeśli nie zdezynfekowałaś ubikacji po wizycie gości.
    Nie stosuj gąbek i myjek, bo są siedliskiem bakterii. Zadbaj o to, by każdy domownik używał swojego ręcznika. Jeśli masz skłonność do infekcji, intymne miejsca wycieraj białymi papierowymi ręcznikami lub chusteczkami higienicznymi - używa się ich tylko raz, nie ma więc okazji do przeniesienia bakterii.

    Początkowa faza grzybicy lub bakteryjnego zapalenia pochwy

    Gdy poczujesz pieczenie lub swędzenie, nie czekaj z wizytą u lekarza. Rozwojowi choroby może zapobiec przemywanie okolic intymnych rozpuszczonym w wodzie proszkiem Tantum rosa lub płynem Asucalen. Oba specyfiki pomogą w przypadku otarć. 
    Po kuracji antybiotykowej warto stosować preparaty z dobrymi bakteriami - doustne tabletki lub globulki dopochwowe. Można też wtedy pić jogurty i mleko acidofilne.

    miesięcznik "Zdrowie"