Jak dbać o higienę intymną? 8 zasad, których należy przestrzegać

2023-06-27 22:47

Przestrzeganie zasad higieny intymnej znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych kłopotów - podrażnień i infekcji. A do tego prawidłowa higiena miejsc intymnych zapewnia komfort i poczucie świeżości. Dowiedz się, jak dbać o higienę intymną. Oto 8 zasad, które warto stosować.

Higiena intymna
Autor: Getty Images Jak dbać o higienę intymną? 8 zasad, których należy przestrzegać

Spis treści

  1. Higiena intymna w czasie miesiączki
  2. Higiena intymna tylko z umiarem
  3. Higiena intymna a depilacja
  4. Higiena intymna odpowiednim preparatem
  5. Higiena intymna w podróży
  6. Unikaj tego, co szkodzi:
  7. 8 żelaznych zasad higieny intymnej 
  8. Tampon lub podpaska - co jest lepsze?

Czystość okolic intymnych daje uczucie komfortu, także psychicznego. Co więcej, jest kluczowa dla utrzymania zdrowia pod warunkiem, że nie popada się w przesadę. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o higienę intymną

Higiena intymna w czasie miesiączki

Podczas miesiączki dbałość o higienę intymną ma nieco inny wymiar. Trzeba bowiem pozwolić na swobodne wydalanie złuszczającej się śluzówki macicy, a jednocześnie zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu. To zadania tylko z pozoru sprzeczne. Zasadą jest – szybki prysznic rano i wieczorem, a poza tym higiena w miarę potrzeb.

W czasie miesiączki lepiej brać prysznic niż zanurzać się w wannie, gdyż gorąca kąpiel nasila krwawienie.

W ciągu dnia nie trzeba wcale podmywać się po każdym pobycie w toalecie. Zwykle wystarczy odświeżyć się nawilżaną chusteczką do higieny intymnej. Ważna jest natomiast częsta wymiana podpasek i tamponów. Mimo że są zwykle bardzo chłonne, nie należy ich używać dłużej niż 4 godziny. Na pożywce z krwi mnożą się bakterie, a poza tym wilgotna podpaska może powodować odparzenia, a zbyt długo trzymany tampon – tamować usuwanie wydzieliny. Warto też pamiętać, że podczas miesiączki szyjka macicy jest otwarta i łatwiej do niej przeniknąć patogenom.

Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Higiena intymna tylko z umiarem

Błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chroni śluz wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami. Są to szczepy Lactobacillus, wytwarzające kwas mlekowy. Ich rolą jest utrzymywanie kwaśnego odczynu pochwy i zasiedlanie śluzówki tak, by chorobotwórcze drobnoustroje nie miały warunków do zagnieżdżania się i rozwoju. Dlatego miejsca intymne trzeba myć regularnie, ale nie za często, aby nie wypłukiwać dobroczynnych bakterii chroniących przed infekcją.  Wystarczy 1-2 razy dziennie.

Najlepiej myć się pod prysznicem, a jeśli kąpiel wannie, to nie dłużej niż 15 minut. Nie należy używać gąbek ani myjek – są siedliskiem drobnoustrojów. Niewielką ilość płynu do higieny intymnej nanosimy na dłoń i zwilżone miejsca intymne myjemy ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenosić w okolice pochwy bakterii bytujących w okolicy odbytu. Po opłukaniu bieżącą, letnią wodą osuszamy krocze osobnym ręcznikiem (należy go wymieniać co 2-3 dni).

Higiena intymna a depilacja

Badania naukowe dowiodły, że przesadna depilacja sprzyja infekcjom intymnym i skórnym. Golarka może powodować otarcia i podrażniać mieszki włosowe, tworząc mikroskopijne ranki, do których łatwo wnikają patogeny. Również preparat do chemicznej depilacji może podrażniać skórę i niszczyć naturalną mikroflorę, jeśli znajdzie się w pobliżu błon śluzowych.

Ponieważ jednak mocne owłosienie utrudnia higienę, zwłaszcza podczas miesiączki, niepodobna całkiem zrezygnować z depilacji. Aby uniknąć problemów, warto jednak zmniejszyć częstotliwość zabiegu (nie co kilka dni, a np. co 2 tygodnie) i zostawiać włoski w okolicy warg sromowych i na wzgórku łonowym, ewentualnie skracając je trymerem.

Golarka powinna być zawsze ostra (tępe ostrze prowadzi do otarć i podrażnień), czysta i zdezynfekowana. Po zabiegu spłuczmy krocze chłodną wodą, osuszmy czystym ręcznikiem i posmarujmy skórę kremem z d-pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku.

Higiena intymna odpowiednim preparatem

Płyn czy żel do higieny intymnej powinien spełniać kilka zadań: łagodnie myć i odświeżać, jednocześnie podtrzymując kwaśne pH (3,8-4,2) i chroniąc naturalną mikroflorę okolic intymnych i pochwy. Dobrze, jeśli ma właściwości pielęgnujące, tzn. nawilża i łagodzi podrażnienia.

Wybierajmy preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, grzybobójczych, przeciwzapalnych i regenerujących błonę śluzową, takich jak:

Dodatek alantoiny, lanoliny, olejów roślinnych, gliceryny, kwasu hialuronowego nawilży śluzówkę i złagodzi podrażnienia. Unikajmy preparatów zawierających barwniki, substancje zapachowe, SLS (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny lub pochodne formaldehydu. SLS to silny detergent, który wysusza i podrażnia skórę. Parabeny, pochodne formaldehydu, barwniki i sztuczne aromaty mogą podrażniać lub uczulać.

Higiena intymna w podróży

Korzystając z toalety należy umyć ręce nie tylko po, ale także przed wejściem do kabiny. Warto nosić przy sobie jednorazowe nakładki na deskę sedesową i nawilżane chusteczki do higieny intymnej z kwasem mlekowym, który pomaga zachować prawidłowe pH strefy intymnej, zapobiegając namnażaniu się bakterii. Do tego celu nie nadają się zapachowe chusteczki do rąk, są zwykle mocno perfumowane i mogą podrażniać skórę i śluzówki. Po wyjściu z basenu należy umyć się pod prysznicem. Na basen czy do sauny warto zabierać dodatkowy ręcznik, na którym można usiąść.

To ci się przyda

Unikaj tego, co szkodzi:

  • Zwykłego mydła – ma ono zasadowy odczyn, ok. 8,5 pH, wysusza błony śluzowe i zaburza ich kwaśny odczyn.
  • Dezodorantów intymnych, perfumowanych wkładek i podpasek, silnie pachnących i pieniących płynów do kąpieli, kolorowego i perfumowanego papieru toaletowego – używane na co dzień mogą podrażniać i uczulać.
  • Irygacji – płukanie pochwy zakłóca rozwój naturalnej mikroflory i zaburza jej kwaśny odczyn.
  • Długich, gorących kąpieli i nasiadówek – ciepła woda powoduje przekrwienie błony śluzowej miejsc intymnych i czyni ją podatną na atak bakterii i grzybów.

8 żelaznych zasad higieny intymnej 

Higiena intymna - zasada 1

Podmywaj się specjalnymi płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, bo pomagają odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Podmywaj się dwa razy dziennie lub gdy masz miesiączkę, w miarę potrzeby. Nie przesiaduj w wodzie z płynami do kąpieli lub solami. Długa nasiadówka sprzyja wypłukiwaniu naturalnych bakterii. Nie stosuj myjek i gąbek, bo są siedliskiem grzybów. Po myciu starannie osusz (ale delikatnie) całe krocze.

Higiena intymna - zasada 2

Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne lub przeszłaś kurację antybiotykiem, zaaplikuj sobie kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego. Panie, które stosują pigułki, powinny też wiedzieć, że w czasie całego cyklu wydzielina pojawia się w tej samej ilości, nie zmienia zapachu i koloru.

Higiena intymna - zasada 3

Korzystaj z wkładek higienicznych, często je zmieniaj. Wybieraj tzw. wkładki oddychające, by w okolicy narządów płciowych nie było zbyt wilgotno.

Higiena intymna - zasada 4

Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Jednak panie, które zapadają na infekcje dróg rodnych, powinny zrezygnować z tamponów.

Higiena intymna - zasada 5

Jeśli chodzisz na basen, przed kąpielą załóż tampon, a natychmiast po jej zakończeniu wyjmij go i podmyj się płynem do higieny intymnej.

Higiena intymna - zasada 6

Nie rób irygacji pochwy. Są one zabójcze dla bakterii kwasu mlekowego, który chroni cię przed drobnoustrojami.

Higiena intymna - zasada 7

Nie używaj zapachowych podpasek i podkładów, bo mogą podrażniać śluzówkę.

Higiena intymna - zasada 8

Nie noś bielizny z włókien sztucznych. Skóra nie może w niej oddychać, jest wciąż wilgotna, a to nie sprzyja zdrowiu. Stringi wkładaj na specjalne okazje, by niepotrzebnie nie podrażniać miejsc intymnych.

Tampon lub podpaska - co jest lepsze?

Nowoczesne podpaski są cienkie, można dopasować ich rozmiar i stopień chłonności do potrzeb. Tampony zapewniają większą dyskrecję, są dobrym rozwiązaniem dla kobiet aktywnych. Nie zaleca się ich jednak tym, które mają obfite miesiączki – długo niewymieniany tampon utrudnia usuwanie złuszczonej śluzówki i może spowodować cofanie się wydzieliny.

Z tego samego powodu nie poleca się używania tamponu na noc. Lekarze odradzają je kobietom, które mają wkładkę wewnątrzmaciczną – jej końcówka może zahaczyć o tampon i wysunąć się na zewnątrz podczas wyjmowania.

Tampon sprawdza się natomiast podczas kąpieli w basenie czy morzu, trzeba tylko usunąć go od razu po wyjściu z wody. Ważne, by wymieniać go co 2-4 godziny – niewymieniany dłużej, niż przez 8 godzin może stać się źródłem zakażenia i wstrząsu toksycznego.