BÓL w wyniku NEURALGII NERWU TRÓJDZIELNEGO

Konsultant: dr n. med. Janina Pernak de Gast
15 komentarze
Autor: Paweł Walewski, publicysta działu naukowego „Polityki”

Neuralgia nerwu trójdzielnego to bardzo bolesna przypadłość. Wystarczy niewielki przeciąg lub włączona klimatyzacja, by twarz przeszył ból niczym iskra prądu elektrycznego. Co przynosi ulgę w tym cierpieniu? Jak radzić sobie, gdy zaatakuje nerwoból?

Neuralgia nerwu trójdzielnego powoduje ból nie do wytrzymania, chodzę po ścianie, czuję prąd w głowie – tak barwnych określeń używają ofiary neuralgii, próbując go opisać. Bywa on rwący, piekący, palący, strzelający, przeszywający, rozdzierający. To napad ostrego bólu ograniczonego do okolicy czoła, policzka, nosa lub żuchwy. Trwa raptem kilkadziesiąt sekund, ale jest niezwykle silny. Przytrafia się niezależnie od płci i wieku, choć z większości statystyk wynika, że ofiarami tej choroby są zazwyczaj kobiety po 50. roku życia. Atak wywołują bodźce w prawidłowych warunkach zupełnie nieszkodliwe, np. zimno, ruch wargi, powiew wiatru czy nagryzienie twardego kęsa pokarmu. Z biegiem lat natężenie dolegliwości może narastać. 
Na szczęście ból nie ma charakteru stałego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dolegliwości są serie bolesnych napadów trwające przeważnie kilkadziesiąt sekund (rzadziej przeciągają się do godziny), które mijają, by po jakimś czasie znów powrócić. I może je wywołać delikatny powiew wiatru, uczucie zimna, nieraz ruch wargi – stąd wielu pacjentów, nawet gdy ich nic nie boli, żyje w strachu przed kolejnym atakiem, którego nigdy nie potrafią przewidzieć. Starają się asekurować: mówią przez zaciśnięte zęby, mrużą oczy.

Nerw trójdzielny: budowa i rola

Neuralgia nerwu trójdzielnego atakuje obszary twarzy unerwione przez jego trzy główne gałęzie (oddzielne po obu stronach głowy), które przewodzą bodźce dotyku, zimna, ciepła i bólu. To dlatego właśnie w skład nerwu trójdzielnego wchodzą przede wszystkim włókna czuciowe – unerwiające policzki, skronie, czoło, nos i brodę – choć gałąź najniżej położona zawiera również włókna ruchowe dla mięśni poruszających żuchwą. Warto dodać, że nerw trójdzielny jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych, które w odróżnieniu od nerwów rdzeniowych odchodzą symetrycznie od mózgu i opuszczają czaszkę przez otwory w jej podstawie. Jest to w dodatku nerw najgrubszy, którego wspomniane gałęzie – oczna, szczękowa oraz żuchwowa – niczym konary drzewa dzielą się w miarę oddalania od głównego pnia na coraz mniejsze rozgałęzienia. Dzięki temu twarz należy do jednych z najlepiej unerwionych okolic całego ciała, co niestety wystawia ją również na odbieranie wrażeń bólowych.

Neuralgia nerwu trójdzielnego: przyczyny

Częstą przyczyną tego rodzaju nerwobólu jest naczynie krwionośne, które uciska nerw trójdzielny w jamie czaszki, najczęściej w miejscu, gdzie nerw wnika do mózgu. Pulsujący ucisk naczynia na delikatne włókna nerwowe po pewnym czasie niszczy ich osłonkę, co zakłóca przesyłanie bodźców czuciowych. Coś, co u zdrowych ludzi nie stanowiłoby żadnego problemu, u osób dotkniętych neuralgią wywołuje trudne do zniesienia cierpienie. Lista przyczyn doprowadzających do neuralgii nerwu trójdzielnego jest jednak dłuższa niż sam ucisk pulsującej tętnicy, która z winy kaprysu natury przebiega zbyt blisko zwoju bądź pnia nerwowego. Podobny skutek mogą wywołać zmiany w czaszce świadczące o poważniejszej chorobie, jak choćby rosnący guz mózgu, narośl kostna lub tętniak.
– U wielu osób źródłem nerwobólu jest nieprawidłowo wyrwany ząb, gdy podczas ekstrakcji dochodzi do uszkodzenia którejś z gałązek nerwowych. Może być także następstwem półpaśca lub towarzyszyć stwardnieniu rozsianemu – wylicza dr Pernak de Gast. – A bywa i tak, że neuralgia pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Ktoś wychodzi na spacer, zawieje go wiatr i wraca do domu z potwornym bólem, który odtąd będzie mu towarzyszył przez długie lata.

Jak pozbyć się bólu - wybór terapii

Leczenie neuralgii trzeba poprzedzić rozpoznaniem jej przyczyny. Oczywiście pod warunkiem, że uda się ją w ogóle ustalić (co w przypadku tej choroby nie zawsze jest możliwe). Aby wykluczyć jakiekolwiek zmiany w obrębie twarzy, wskazane jest badanie stomatologiczne, okulistyczne i laryngologiczne. Przy podejrzeniu nerwobólu, którego źródłem może być ucisk naczynia krwionośnego lub guz mózgu, należy bezwzględnie wykonać rezonans magnetyczny głowy, gdyż uwidoczni on wszelkie nieprawidłowości niewidoczne gołym okiem.
– Tak dokładna diagnostyka zabiera nieraz sporo czasu, ale musimy być pewni, czy zastosowana kuracja okaże się właściwa – mówi dr Janina Pernak de Gast. Jeśli przyczyny neuralgii można usunąć chirurgicznie – poprzez wycięcie guza lub odseparowanie od nerwu pulsującej tętnicy mózgowej – wtedy pacjent jak najszybciej kierowany jest do neurochirurga, który wykona niezbędny zabieg.
Każdy inny powód neuralgii to wskazanie do leczenia środkami przeciwpadaczkowymi, które okazują się skuteczne w uśmierzaniu tego rodzaju dolegliwości. I chociaż wielu pacjentów korzystających z tych leków skarży się na ospałość, mdłości czy zawroty głowy – pozbycie się bólu jest warte nawet tak uciążliwych działań niepożądanych. Ale może być i tak, że podawanie tabletek nie przynosi spodziewanej ulgi. Zdaniem naszego eksperta można to zauważyć po 3–4 tygodniach – jeśli kuracja nie pomaga i napady bólu wciąż się pojawiają, nie warto zwiększać w nieskończoność dawek leków przeciwdrgawkowych. Wtedy lepiej pomyśleć o radykalnym operacyjnym usunięciu nerwu trójdzielnego albo o termolezji, czyli precyzyjnym wyłączaniu włókien nerwowych pod wpływem działania prądu o częstotliwości fal radiowych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 09.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 15)
antiope, 10.06.2017 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DOPADA MNIE TA NEURALGIA WIELE RAZY W CIĄGU PONAD 40 LAT. jESTEM ZDIAGNOZOWANA NA OK.90 %. rm POTWIERDZIŁ KOLIZJĘ NERWU tRÓJDZIELNEGO Z NACZYNIEM KRWIONOSNYM. pOMAGAJĄ MI LEKI : tegretol 200, betaserc 24, vinpocetina, b12.
 
wyleczony, 15.03.2017 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialem "zapalenie". Nikt z lekarzy mi ni pomogl. Dziewczyna studiujaca medycyne powiedziala mi, ze moze to byc spowodowane zebem ktory w rogu szczeki (lewa strona) ma malo miejsca i powoduje cisnienie w okolicznych tkankach i naczynkach krwionosnych. Tego samego dnia poszedlem na przeswietlenie i okazalo sie ze mialem tam plasko rosnacy zab (pod dziaslem) wywieral on tam duzy nacisk. Zeba dlutowalem tego samego dnia. POMOGLO OD REKI. Sprawdzcie ta okolice. Jesli macie duze zeby i wrazliwe unerwienie, to moze to byc przyczyna. Moje bole nie byly "okresowe", bol zaczal sie nagle (zeby musialy wykonac ruch podczas gryzienia i "ulozyc sie inaczej) trwal nieprzerwanie przez 1,5 roku (ketonal 500+, nie bylo innej drogi). Nie dajcie sie nabrac, zeby moga byc przyczyna objawow jak przy prawdziwym zapaleniu nerwu trojdzielnego.
 
Asia., 13.11.2016 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam taki ból od wczoraj co jakiś czas i trwa kilkadziesiąt sekund, jest piekący i palący, ale nie jest umiejscowiony na twarzy tylko z tyłu głowy po lewej stronie w części ciemieniowej czaszki. Czy ktoś wie co to może być? Za każdym razem jest w tym samym miejscu, nie wiem, czy to może być nerwoból?
 
skalpel gamma, 27.04.2016 17.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najlepiej leczyć promieniowaniem Gamma.Polecam stronę Gamma Knife Warszawa.
 
Beata, 14.02.2016 19.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z neuralgią walczę od 6 lat.. bóle potrafiły trwać od 3-6 dni napadowo co 2 -3h dziennie.. drętwienie twarzy itp jeśli chodzi o pomoc medyczną nie będe się rozpisywać bo większość przeszła to samo w istocie brak konkretnej pomocy.. gdy ból był nie do zniesienia -pogotowie i zastrzyk witaminowy (aż nogi prostowało) na co dzień witaminy z grupy B12 firmy SOLGAR dotychczas najlepsze jakie spotkałam , w czasie bólu przepowiadającego polecam SOLPADEINE co najmniej dwie tabletki.. może to komuś pomoże.. jeśli chodzi o mnie od wczoraj jestem zdolna wziąć 3 tabletki pod rząd nurofen express plus nimesil i leki uspokajające-z czasem zrobiłam się odporna na działanie jakich kolwiek leków,ale i z bólem nauczyłam się jakoś żyć.
 
do charles, 28.12.2015 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam u P Wiery dwa razy z tą dolegliwością.Zupełnie nic mi nie pomogła. Była moją ostatnią nadzieją. Leki działały tylko na początku tej choroby teraz nie pomaga mi nic.
 
A, 28.12.2015 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja byłam dwa razy u tej P Wiery z tą dolegliwością i nie pomogła mi ani trochę. Dalej się męczę, nie mam siły z tym żyć, nie pomagają mi też żadne leki. Ta Pani była moją ostatnią nadzieją .
 
Katarzyna Buć, 27.11.2015 00.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowni Państwo! Czas na zmiany :-) Proszę o podpisy pod petycją w sprawie refundacji leków dla osób chorych na neuralgie i neuropatie twarzy. Oto link do petycji: http://www.petycjeonline.com/petycja_o_refundacj_lekow_w_neuralgiach_i_neuropatiach_twarzy Dziękuję! Katarzyna Buć (kontakt: boltwarzy@gmail.com)
 
Charles, 23.11.2015 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W miejscowości Orla na Podlasiu mieszka p.Wiera Popławkska, wszyscy ją tam znają. To tzw. szeptunka, leczy ludzi modlitwą, a ci zjeżdżają tam do niej z całego kraju i nawet z zagranicy. Jedź tam, człowieku. Masz wielkie szczęście, że to czytasz.
 
zdanhen, 09.10.2015 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Mieszkam w małym mieście niedaleko Bydgoszczy,Choruję na neuralgię nerwu trójdzielnego już kilkanaście lat. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od żle wyrwanego zęba ocznego.Od tego czasu mam ciągły ból nasilający się oczywiście z biegiem lat.Przez te wszystkie lata odwiedziłem większość szpitali w Bydgoszczy.Miałem tam robione różne zabiegi i operacje.W końcu znalazłem się w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy u Pana prof.Harata,tam zrobiono mi rezonans magnetyczny (dwa razy)i nie wykazało to badanie żadnego związku z moim bólem Pomimo tego zostało zakwalifikowany na operację W dniu10.07.2008 r.wykonano u mnie zabieg mikrodekompresji prawego n.trójdzielnego drogą kranict- omii podpotylicznej prawostronnej.Przyznaję że po tym zabiegu bolało mnie mniej przez około rok,ale potem nastąpiło coś co tak naprawdę nie da się opisać.Przyszedł ból straszliwy.Znowu znalazłem się w szpitalu,innym tym razem.Przeszedłem tam kompleksowe badania i dowiedziałem się że nigdy nie powinienem się godzić na opisaną poprzednio operację.Miałem brać różne leki w tym Lyrikę ale ona nie jest na moją chorobę refundowana i po prostu jest za droga i nie mogę sobie na nią pozwolić. Biorę więc w tej chwili Neurontin lub Gababentynę w dawkach 3x1400,BiProfenid 150 mg,Clonazepanum 2,5mg 2-3 razy dziennie,plastry przeciwbólowe brałem do niedawna transtec w dużych dawkach.niestety przestało to wszystko pomagać, obecnie do tabletek biorę plastry matrifen 100 i 50 mg też w dużych dawkach i niestety to już też nie wystarcza.Od lekarzy słyszę że nie ma już nic innego co można by mi jeszcze przepisać.Myślę że już niedługo pozostanie mi tylko ostateczność.Wtedy wszystko przestanie boleć.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć bo...

więcej

216

Ból piersi: przyczyny bólu piersi Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi...

więcej

195

Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy - stanowi nawet 90 procent wszystkich...

więcej

170

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego...

więcej

169

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

To tak, jakby Pani wydłużyła przerwę do 14 dni. Teraz radziłabym przyjmować tabletki z hormonami w sumie przez 21 dni, następnie przez siedem dni tabletki placebo, a następnie rozpocząć nowy cykl...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.