Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – przyczyny, objawy, leczenie

2020-01-17 11:46

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego to choroba skóry i błon śluzowych, charakteryzująca się występowaniem ograniczonych obrzęków. Jakie są przyczyny i objawy obrzęku Quinckego? Jak leczy się obrzęk Quinckego?

Obrzęk naczynioruchowy QUINCKEGO – reakcja ALERGICZNA, powodująca nagły OBRZĘK TKANEK
Autor: GettyImages Obrzęk naczynioruchowy Quinckego to choroba skóry i błon śluzowych, charakteryzująca się występowaniem ograniczonych obrzęków.

Spis treści

  1. Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - przyczyny
  2. Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - objawy
  3. Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - diagnoza
  4. Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - leczenie

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego może być groźny dla życia, gdy zlokalizowany jest w gardle lub krtani i gdy grozi zamknięciem dróg oddechowych.

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - przyczyny

Do najbardziej typowych  przyczyn obrzęku zalicza się:

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - objawy

Objawy obrzęku naczynioruchowego Quinckego mają charakter przemijający i mogą wystąpić na całym ciele, ale najczęściej dotyczą zmian na twarzy w okolicach ust i powiek oraz języka i podniebienia. Charakterystyczne cechy tych objawów to:

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - diagnoza

Pomocne w rozpoznaniu obrzęku naczynioruchowego Quinckego jest współistnienie objawów alergii, takich jak pokrzywka i eozynofilia.

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego - leczenie

W leczeniu tego typu alergii podaje się leki przeciwhistaminowe, efedryny, a w ciężkich przypadkach hydrokortyzon. W przypadku obrzęku głośni wskazana jest tracheostomia. W zapobieganiu ważna jest eliminacja alergenu (np. wyleczenie ogniska zakażenia, zlikwidowanie pasożytów jelitowych czy zaprzestanie brania uczulających leków).