Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry z AZS (atopowym zapaleniem skóry)

2011-05-02 14:18

Osoby z AZS muszą dbać o dietę i relaks, ponieważ złe jedzenie i stres bardzo szkodzą ich skórze. Równie ważna przy atopowym zapaleniu skóry jest codzienna pielęgnacja ciała. Oto proste sposoby, które zaoszczędzą ci kłopotów.

Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry z AZS (atopowym zapaleniem skóry)
Autor: thinkstockphotos.com Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry z AZS (atopowym zapaleniem skóry)

Spis treści

  1. Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Oto 12 złotych zasad postępowania z atopowym zapaleniem skóry (AZS):

1. Przy atopowym zapaleniu skóry bierz codziennie prysznic, ale przed wejściem pod wodę nasmaruj skórę preparatem ochronnym. Jeżeli masz ochotę na kąpiel w wannie, do wody koniecznie dodaj odrobinę oliwki do ciała.

2. Do mycia używaj wyłącznie syndetów, tzw. mydeł bez mydła. Nie zawierają one szkodliwych detergentów, mają kwaśny odczyn, dzięki czemu są lepiej tolerowane przez skórę wrażliwą.

3. Po kąpieli delikatnie osusz całe ciało bardzo miękkim bawełnianym ręcznikiem, nie pocieraj skóry, bo ją podrażnisz. Szczególnie starannie wysusz wszystkie załamania skóry.

4. Jeszcze lekko wilgotną i ciepłą skórę natłuść, np. oliwką, ponieważ tuż po kąpieli preparat najlepiej się rozprowadza.

5. Do codziennej pielęgnacji skóry atopowej używaj emolientów. Są to maści, kremy, balsamy, emulsje, mleczka służące do nawilżania i natłuszczania skóry. Po wchłonięciu przez głębsze warstwy naskórka blokują kanały, którymi woda wyparowuje na zewnątrz. Dodatkowo wchłaniają wilgoć z otoczenia, dzięki czemu powierzchnia skóry jest stale wilgotna. Po nałożeniu na skórę działają przez ok. 4 godziny, dlatego zabieg warto powtarzać w ciągu dnia. Są też emolienty w postaci żelu, emulsji lub oliwki, których możesz używać także do mycia ciała i rąk.

6. Ubranie i pościel pierz w delikatnych płynach lub specjalnych proszkach dla alergików, a program płukania włączaj dwukrotnie. Nowo kupione ręczniki, bieliznę osobistą i pościelową przed użyciem upierz.

7. Unikaj kontaktu z materiałami, w których składzie jest wełna – nawet niewielki dodatek tych włókien może być przyczyną drobniutkich zranień naskórka. 8 Ubieraj się stosownie do pogody i tak, by nie dopuszczać do przegrzania i spocenia skóry, bo wielokrotnie zwiększa to ryzyko świądu i dodatkowych podrażnień.

8. Możesz chodzić na basen, ale nie z wodą chlorowaną, tylko ozonowaną albo solankową, przedtem jednak posmaruj skórę maścią ochronną, najlepiej cholesterolową. Podobnie postępuj, gdy chcesz popływać w jeziorze lub w morzu.

9. Unikaj przebywania w pomieszczeniach, w których pali się papierosy, klimatyzowanych, zakurzonych i brudnych, bo sprzyja to wysuszaniu i infekcjom skóry.

10. Dbaj o to, by nie dopuścić do bakteryjnego czy grzybiczego zakażenia skóry – w przypadku atopii grozi to rozległymi, trudno gojącymi się ranami.

12. Nie stosuj żadnych leków ani płynów na spirytusie – także perfum i toników – aby dodatkowo nie wysuszać skóry.

13. Nie przegrzewaj mieszkania, utrzymuj w domu, zwłaszcza w sypialni, dość niską temperaturę (ok. 18°C).

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

miesięcznik "Zdrowie"