Nagły atak ALERGII - sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach

2012-06-19 9:49

Alergicy zazwyczaj są świadomi tego, co ich uczula i wiedzą, jak się zachować w momentach kryzysowych. W zdecydowanie gorszej sytuacji są ci, których atak alergii dopadł nagle i co najgorsze po raz pierwszy.

Nagły atak ALERGII - sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach
Autor: thinkstockphotos.com Alergicy zazwyczaj są świadomi tego, co ich uczula i wiedzą, jak się zachować w momentach kryzysowych.

W przypadku użądlenia

Nie lekceważ żadnego owada, który fruwa blisko. Chodzi tu zarówno o szerszenie, osy i pszczoły, jak też meszki - małe, ale dotkliwie gryzące. Niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci, może być ugryzienie nawet jednego skrzydlatego agresora. Dlatego w razie wystąpienia bardzo silnego obrzęku, podwyższenia temperatury, niezwłocznie udaj się do lekarza. Konieczne jest bowiem jak najszybsze podanie (w zastrzykach) adrenaliny lub hydrokortyzonu. Oba leki przynoszą ulgę, czasem nawet ratują życie.

Gdy pojawią się nagle łzy i katar - najczęstsze objawy alergii sezonowej

Czasem zdarzają się sytuacje, że skądinąd zdrowej osobie nagle w jakimś miejscu zaczyna lecieć z nosa wodnisty katar, ze spuchniętych oczu łzy i w ogóle nie bardzo nadaje się ona do życia. Zapewne jest to reakcja organizmu na coś, co mu w danej okolicy nie odpowiada. Co? Może drzewo, kwiaty, farba na ścianach, lakier mebli, pot sąsiada... Możliwości jest bardzo wiele. Jeżeli nie masz w zanadrzu leków odczulających, warto zacząć przyjmować wapno. Gdy po upływie doby reakcje organizmu nie wrócą do normy - szybka wizyta u lekarza jest niezbędna.

Gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny

W ekstremalnych sytuacjach kontakt organizmu z alergenem wywołuje wstrząs anafilaktyczny. Alergenami często są jady owadów, niektóre pokarmy (np. jaja, owoce morza, orzechy, kasztany jadalne, orientalne przyprawy), leki (najczęściej preparaty penicylinowe). Objawy wstrząsu mogą pojawić się już po kilku sekundach, niekiedy narastają stopniowo i pojawiają się po kilku godzinach. Im gwałtowniejsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie zdrowia i życia. Wstrząs anafilaktyczny objawia się drętwieniem twarzy i podniebienia, świądem dłoni, stóp, nosa. Równocześnie pojawiają się poważne trudności z oddychaniem (obrzęk krtani), zaburzona jest praca serca, niekiedy dochodzi do utraty świadomości i drgawek. Ratunkiem jest błyskawiczne podanie leku przeciwwstrząsowego - adrenaliny - jedynego ratującego życie. Wstrząsu praktycznie nie można przewidzieć, może bowiem dotknąć osobę, która nie wie, że ma alergię.

Ważne

Dla "niepoprawnych" uczuleniowców najlepszymi miejscami są wysokie góry i pustynia.

Żeby uniknąć nagłego ataku alergii

Alergicy - zdiagnozowani i potencjalni - powinni na wszelki wypadek: unikać miejsc pylenia roślin i zbóż (informacje można znaleźć w prasie przy codziennych prognozach pogody, a także w Internecie, na stronie www. alergen. info. pl). Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem górskie doliny porośnięte trawą. Ograniczyć jedzenie potraw  z konserwantami i przyprawami poprawiającymi smak, zapach i kolor.