Kalendarz pylenia roślin

2021-05-10 7:18

Alergia na pyłki roślin daje się we znaki osobom uczulonym już od zimy, kiedy pyli leszczyna, olcha i wierzba - aż do lipca i sierpnia, na które przypada szczyt pylenia pokrzywy, bylicy i komosy. Aktualizowane co roku kalendarze pylenia, z których można dowiedzieć się, gdzie, kiedy i ile pyłków unosi się w powietrzu, bardzo ułatwiają życie alergikom.

Kalendarz pylenia roślin
Autor: Thinkstockphotos.com Kalendarz pylenia pozwala dowiedzieć się, gdzie, kiedy i ile pyłków unosi się w powietrzu, co bardzo ułatwiają życie alergikom.

Spis treści

  1. Okresy pylenia wybranych roślin
  2. Kalendarz pylenia - styczeń
  3. Kalendarz pylenia - luty
  4. Kalendarz pylenia - marzec
  5. Kalendarz pylenia - kwiecień
  6. Kalendarz pylenia - maj
  7. Kalendarz pylenia - czerwiec
  8. Kalendarz pylenia - lipiec
  9. Kalendarz pylenia - sierpień
  10. Kalendarz pylenia - wrzesień
  11. Kalendarz pylenia - październik
  12. Kalendarz pylenia - listopad
  13. Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku

Co roku aktualny kalendarz pylenia roślin, uwzględniający fenologiczne pory roku dla poszczególnych regionów Polski ustala Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Poniżej podajemy okresy pylenia najczęściej uczulających roślin uśrednione dla całej Polski.

Okresy pylenia wybranych roślin

  • leszczyna od połowy stycznia do końca marca
  • olcha od lutego do połowy kwietnia
  • wierzba od marca do połowy maja
  • topola od połowy marca do połowy maja
  • brzoza kwiecień do połowy maja
  • dąb od połowy kwietnia do końca maja
  • szczaw od połowy maja do połowy lipca
  • trawy od połowy maja do końca lipca
  • pokrzywa od połowy maja do połowy września
  • babka od połowy maja do połowy września
  • żyto od końca maja do drugiej dekady czerwca
  • komosa od połowy czerwca do końca września
  • bylica od lipca do września

Kalendarz pylenia - styczeń

Alergicy muszą mieć się na baczności już z początkiem roku kalendarzowego. W trzeciej dekadzie stycznia zaczyna pylić leszczyna, czyli drzewo, którego owocami są orzechy laskowe. Może się jednak zdarzyć, że przy dość wysokiej temperaturze powietrza, leszczyna zacznie pylić wcześniej – nawet w pierwszym tygodniu stycznia. Okres pylenia leszczyny trwa do przełomu marca i kwietnia.

Według kalendarza pylenia, w styczniu powinna pylić tylko leszczyna. Jednak ze względu na to, że zimy w naszym kraju w ostatnich latach stały się nieco cieplejsze, kalendarz pylenia może ulec drobnej modyfikacji. Z tego też względu istnieje prawdopodobieństwo, że oprócz leszczyny, w styczniu może zacząć pylić również olcha, której okres pylenia rozpoczyna się teoretycznie od lutego.

Kalendarz pylenia - luty

Z początkiem lutego zaczyna pylić olcha. Pyłki olchy stają się uciążliwe zwłaszcza w drugiej połowie lutego. Na całego pyli również leszczyna, której stężenie pyłków w powietrzu znacznie wzrasta (szczególnie w połowie miesiąca).

Kalendarz pylenia - marzec

W marcu, oprócz olchy i leszczyny, zaczynają pylić inne rośliny. Mowa tu o topoli, wierzbie oraz cisie. Topola może zacząć pylić już w lutym, jednakże najintensywniejszy okres pylenia przypada na trzecią dekadę marca. W tym czasie zaczyna również pylić cis (od 10 do 30 dni).

Kalendarz pylenia - kwiecień

W kwietniu nadal trwa okres pylenia olchy, wierzby i topoli. Dołączają do nich również brzoza, jesion oraz dąb.

Kalendarz pylenia - maj

Maj charakteryzuje się rozpoczęciem pylenia traw. Zaczyna pylić również babka, której okres pylenia trwa aż do połowy września. W maju uprzykrzają życie alergików również pyłki sosny, szczawiu i pokrzywy. Do końca maja pyli dąb. W ostatniej dekadzie maja wzrasta gwałtownie stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Kalendarz pylenia - czerwiec

Czerwiec jest szczególnie uciążliwym miesiącem dla osób uczulonych na pyłki traw i pokrzywy – to apogeum pylenia tych roślin. Cały czas pyli również babka i szczaw. Dołącza do nich komosa, jednak stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie jest tak wysokie, a bywa, że w niektórych regionach Polski niemal zerowe.

Kalendarz pylenia - lipiec

Lipiec również jest miesiącem pylenia pokrzywy, traw, babki i szczawiu oraz szkodliwego wpływu grzybów na alergików. W drugiej dekadzie lipca zaczyna pylić równie bylica. Lipiec jest jedynym miesiącem w roku, w którym pyli lipa.

Kalendarz pylenia - sierpień

W sierpniu następuje szczyt pylenia bylicy. Nadal odnotowuje się stężenie pyłków traw, babki, komosy, szczawiu, pokrzywy, grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria oraz babki w powietrzu. Zaczyna pylić również ambrozja.

Kalendarz pylenia - wrzesień

We wrześniu, a właściwie w połowie miesiąca, mogą odetchnąć z ulgą uczuleni na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria. Nadal jednak pylić będą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. We wrześniu kończy się również okres pylenia ambrozji, babki oraz komosy.

Kalendarz pylenia - październik

Jesienią uporczywe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaj Aspergillus i Penicillium. Jeśli chodzi o rośliny, to w październiku pyli cały czas ambrozja.

Kalendarz pylenia - listopad

W listopadzie nadal aura sprzyja pyleniu zarodników grzybów mikroskopowych. Zaczyna być również bardziej uciążliwa alergia na roztocza.

Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku

roślina

miesiąc/dekada
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3
leszczyna N N N Ś Ś Ś Ś N
olsza N Ś W W W W N
brzoza N W W W N
topola N Ś W W N
dąb Ś W W W N
trawa N Ś W W W W W W Ś N N Ś Ś N
babka N N Ś Ś Ś Ś Ś Ś N N N N
szczaw N Ś Ś Ś Ś Ś Ś N N N N
pokrzywa N Ś W W W W W W W Ś Ś Ś N
komosa N N N N Ś Ś N N
bylica Ś W W W W N N N
ambrozja N N N N
cladosporium N N N N N Ś Ś W W W W W W W W W W W W W W Ś Ś N N N
alternaria N N N N N N N N Ś Ś W W W W W W W W Ś Ś N N
  • N - stężenie niskie
  • Ś - stężenie średnie
  • W - stężenie wysokie

Źródło: Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

Zrób to koniecznie

Jak się chronić przed uczulającymi pyłkami?

W okresie inwazji uczulających nas pyłków po powrocie do domu warto wziąć prysznic, umyć włosy i założyć świeże ubranie (zdjęte – uprać lub wytrzepać). Usuniesz w ten sposób alergeny ze skóry i dzięki temu złagodzisz objawy uczulenia na pyłki.

Przeczytaj także:

miesięcznik "Zdrowie"

Nie daj się alergii!

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To doskonała pora na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety nie wszystkim ten okres kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to pora nasilonych objawów ich choroby. Zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki przyprawiają ich o kaszel, katar i ból głowy.

Od poniedziałku w Super Expressie ukaże się specjalny Super Poradnik dla alergików z praktycznym Kalendarzem Pylenia na cały rok.

Kalendarz umożliwia sprawdzenie, jakie stężenie alergenów występuje w różnych miesiącach roku, a mając tę wiedzę, alergicy mogą się odpowiednio przygotować do ataku pyłków.

We wtorek BHP Alergika czyli jak rozpoznać u siebie alergię i gdzie zrobić testy, które wykażą, na co jesteśmy uczuleni? Co powinni mieć przy sobie alergicy, a czego lepiej unikać, gdy jest się narażonym na alergeny? To podstawowe informacje, które każdy uczulony powinien sobie przyswoić, aby uniknąć zdrowotnych problemów.

Kalendarz pylenia
Autor: redakcja