Alergia na pyłki u niemowląt

2019-04-02 12:22

Alergia na pyłki u niemowląt występuje stosunkowo rzadko, jeśli już, to raczej u tych niemowląt, które mają pierwsze pół roku życia za sobą. Alergia na pyłki bywa często mylona z infekcją górnych dróg oddechowych, co gorsza, zdarza się, że dziecko jest niepotrzebnie leczone antybiotykami. Jakie są objawy alergii na pyłki u niemowląt?

placzace niemowle
Autor: Photos.com Niemowlę zmienia się z tygodnia na tydzień. Czasem jednak nowości w zachowaniu dziecka budzą niepokój. Choć rzadko są zwiastunem dolegliwości, niekiedy nie można tego wykluczyć.

Spis treści:

  1. Alergia na pyłki u niemowląt: objawy
  2. Alergia na pyłki u niemowląt: co uczula?
  3. Alergia na pyłki u niemowląt: diagnoza
  4. Alergia na pyłki u niemowląt: leczenie
  5. Alergia na pyłki u niemowląt: alergia krzyżowa
  6. Alergia na pyłki u niemowląt: skutki w przyszłości

Alergia na pyłki u niemowląt to alergia wziewna wywołana przez alergeny zawarte w pyłkach roślin, które wnikają przez błonę śluzową dróg oddechowych. Pojawia się ona zazwyczaj u dzieci powyżej 2. roku życia, ale może dotyczyć także niemowląt. Objawy alergii na pyłki u niemowląt łatwo pomylić z objawami infekcji wirusowej.

Alergia na pyłki u niemowląt: objawy

Niepokoić powinien:

  • przedłużający się wodnisty katar
  • zaczerwienione gardło
  • kichanie
  • chrypka
  • trudności z oddychaniem
  • głośny oddech,
  • napadowy kaszel
  • niekiedy dołączają objawy niespecyficzne, jak nadpobudliwość, problemy ze snem i koncentracją

U dziecka powyżej 6. miesiąca życia takie objawy mogą oznaczać uczulenie, zwłaszcza gdy dziecko nie sprawia wrażenia chorego.

Alergie na pyłki często przebiegają jak zapalenie ucha, zapalenie krtani, zapalenie gardła czy oskrzeli. I dzieciom aplikuje się antybiotyki zamiast specyfików przeciwuczuleniowych albo rozkurczających oskrzela. Im później zacznie się leczenie, tym burzliwszy bywa przebieg choroby. Wczesna terapia zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

Alergia na pyłki u niemowląt: co uczula?

Alergię na pyłki u dzieci wywołują alergeny zawarte w pyłkach roślin wiatropylnych.

  • Alergia na pyłki drzew - najczęściej leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topoli, dębu, wierzby;
  • Alergia na pyłki traw - zwłaszcza kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, żyta
  • Alergia na pyłki chwastów - przede wszystkim bylicy pospolitej, pokrzywy, pomurnika lekarskiego, komosy, babki zwyczajnej, szczawiu.

Alergia na pyłki u niemowląt: diagnoza

U niemowlęcia trzeba przede wszystkim obserwować objawy - jeśli katar, zatkany nos, łzawienie oczu pojawiają się zwykle po wyjściu na dwór, prawdopodobieństwo, że to alergia na pyłki rośnie i trzeba się skonsultować z lekarzem pediatrą lub alergologiem dziecięcym. On zleca odpowiednie leczenie.

Wywiad z opiekunami dziecka na tym etapie często wystarcza do postawienia rozpoznania. Aby rzetelnie zdiagnozować dziecko, wykonuje się teksty z surowicy krwi. Bada się przeciwciała IgE całkowite i swoiste, a więc charakterystyczne dla danego czynnika wywołującego. Najczęściej wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia. Alergię na pyłki u dzieci najlepiej poświadczają testy skórne. Ale te badania wg alergologów są miarodajne dopiero po 3. roku życia.

Alergia na pyłki u niemowląt: leczenie

U tak małych dzieci niemożliwe jest odczulanie. Podstawową jest wyeliminowanie lub chociaż zmniejszenie ekspozycji na czynnik uczulający. Choć nie da się uniknąć kontaktu z pyłkami roślin, unoszącymi się w powietrzu, w okresach pylenia trzeba chronić dziecko na tyle, na ile to możliwe. Sterylność w domu pomogą zachować np. oczyszczacze powietrza.

Aby ulżyć dziecku w zminimalizowaniu uporczywych objawów alergii, można zdecydować się na podawanie mu leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty. Leki te nie mają na celu wyleczenia dziecka, a jedynie łagodzenie nieprzyjemnych dla niego objawów. Powodują one zmniejszenie produkcji histaminy, co wpływa na wyciszenie objawów alergii. Istnieją także miejscowe preparaty łagodzące katar czy łzawienie i zaczerwienienie oczu. Przy trudnościach z oddychaniem stosuje się leki rozkurczające oskrzela i sterydy w nebulizacji.

Przed podaniem jakichkolwiek preparatów, warto najpierw skontaktować się z lekarzem pediatrą lub alergologiem, gdyż niektóre leki mogą powodować senność i negatywnie wpływać na samopoczucie niemowlaka. Ważne jest więc, by to właśnie specjalista dobrał odpowiedni lek.

Alergia na pyłki u niemowląt: alergia krzyżowa

Jeśli niemowlę jest uczulone na pyłki roślin, może wystąpić u niego alergia krzyżowa, a więc staje się nadwrażliwe również na niektóre pokarmy wprowadzane po 5-6 m.ż., zwłaszcza świeże warzywa i owoce.

  • Alergia na pyłki olchy, brzozy i leszczyny może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu jabłka, orzechów, ananasa, marchwi.
  • Alergia na pyłki traw (w tym żyta) może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu surowego jabłka, marchwi, pomidorów, melonów, arbuzów, orzeszków ziemnych i mąki żytniej.
  • Alergia na pyłki bylicy i babki może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu surowego selera, arbuza, pietruszki, jabłka, marchwi i niektórych ziół.

Czytaj też: Alergia pokarmowa u dziecka

Alergia na pyłki u niemowląt: skutki w przyszłości

Alergia wziewna u dziecka może prowadzić do pojawienia się astmy. Przez niektórych lekarzy bywa nawet uznawana za wstępne stadium astmy. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli dziecko jest uczulone na alergeny występujące w powietrzu przez cały rok, ze względu na ciągłe reakcje alergiczne, które mogą prowadzić do przewlekłej nadreaktywności oskrzeli.

Polecany artykuł:

Kalendarz pylenia roślin