Alergia na pyłki drzew. Objawy alergii na pyłki drzew

2019-12-17 12:14

Alergia na pyłki drzew występuje rzadziej niż alergia na pyłki traw czy chwastów, ale objawy alergii na pyłki drzew pojawiają się najwcześniej - w przypadku leszczyny już w lutym i mogą trwać aż do kwietnia, a nawet początku maja. Jakie są objawy alergii na pyłki drzew?      

Alergia na pyłki drzew. Objawy alergii na pyłki drzew
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Alergia na pyłki drzew - kalendarz pylenia
  2. Alergia na pyłki drzew - które drzewa uczulają?
  3. Alergia na pyłki drzew - objawy
  4. Alergia na pyłki drzew - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?
  5. Alergia na pyłki drzew a alergia krzyżowa
  6. Alergia na pyłki drzew - czego nie jeść?

Alergia na pyłki drzew należy do grupy alergii wziewnych. Objawy alergii na pyłki drzew są bardzo podobne do objawów alergii na pyłki traw. Oba te rodzaje alergii są jednymi z najczęściej występujących alergii na pyłki roślin, zwanej pyłkowicą. Przyczyną alergii na pyłki drzew są białka, czyli alergenne składniki pyłku, które wywołują reakcję układu odpornościowego u osób uczulonych.

Alergia na pyłki drzew - kalendarz pylenia

Objawy alergii na pyłki drzew mogą pojawić się już w zimie i towarzyszyć osobie uczulonej aż do późnej wiosny. Wszystko zależy od tego, na które pyłki drzew jest uczulona. Okres kwitnienia (i pylenia) drzew w naszym kraju trwa od lutego (leszczyna), poprzez marzec i kwiecień (brzoza, topola).

Alergia na pyłki drzew - które drzewa uczulają?

Alergia na pyłki drzew występuje rzadziej niż alergia na pyłki traw czy chwastów. Gatunki drzew, których pyłki najczęściej uczulają należą:

Alergia na pyłki drzew - objawy

Alergia na pyłki drzew - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?

Objawów przypominających dolegliwości związane z alergią na pyłki drzew nie należy lekceważyć. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, co może skutkować wdrożeniem niepotrzebnego leczenia.

W celu zdiagnozowania alergii należy zgłosić się do lekarza alergologa i wykonać testy alergiczne. Prawidłowo postawiona diagnoza pomoże zmniejszyć dyskomfort spowodowany uporczywymi objawami, a także pomoże wdrożyć odpowiednie ścieżki leczenia, m.in. odczulanie.

Co jednak zrobić, by alergia nie była aż tak dokuczliwa?

Aby zmniejszyć objawy alergii, należy przede wszystkim w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z alergenem. Nie zaleca się więc wychodzenia na długie spacery, zwłaszcza w okresie wzmożonego pylenia.

Pomóc mogą również leki przeciwhistaminowe, które są najpopularniejszym sposobem łagodzenia alergii na pyłki. Zawierają m.in. cetyryzynę, lewocetyryzynę lub loratadynę, które blokują wytwarzanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną.

Największą skuteczność wykazują wtedy, gdy zaczyna się je stosować co najmniej na kilka dni przed pyleniem uczulającej rośliny.

Warto również zadbać o swoją dietę i unikać pokarmów, które wzmagają reakcje alergiczne.

Alergia na pyłki drzew a alergia krzyżowa

Do objawów alergii na pyłki drzew często dołącza alergia pokarmowa, wywołana alergicznymi reakcjami krzyżowymi pomiędzy pyłkiem drzew a niektórymi rodzajami pokarmów.

Po spożyciu pokarmów reagujących krzyżowo z uczulającymi pyłkami pojawiają się typowe objawy alergii na pyłki drzew.

Przykładowe reakcje krzyżowe między pyłkami drzew a pokarmami (lub pyłkami innych gatunków) przedstawione zostały w tabeli:

alergen alergeny reagujące krzyżowo
jesion brzoza, bez, drzewo oliwne, trawy/zboża, ambrozja
brzoza buk, dąb, olcha, jesion, leszczyna, kasztan, drzewo oliwne, topola, trawy/zboża, bylica, rumianek, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, morela), banan, kiwi, liczi, mango, pomarańcza, marchewka (surowa), ziemniak (surowy), seler, soja, pomidor (surowy), anyż, curry, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzechy, lateks
leszczyna brzoza, buk, dąb, olcha, orzechy laskowe
olcha brzoza, buk, leszczyna
buk brzoza, olcha, leszczyna
dąb brzoza, leszczyna
wierzba topola
bez jesion, drzewo oliwne
kasztan bylica

Alergia na pyłki drzew - czego nie jeść?

Alergię na pyłki drzew mogą także nasilać niektóre pokarmy. Dlatego, zwłaszcza w okresach intensywnego pylenia pyłków drzew, zaleca się odstawić wszelkie produkty reagujące krzyżowo z alergenem. Oprócz tego objawy alergii mogą również nasilić: 

Czytaj też: