Alergia na zwierzęta domowe: psa, kota, rybki, papugę... Czy można żyć ze zwierzakiem, który uczula?

13 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Alergia na zwierzęta domowe może być nie tylko prawdziwym utrapieniem, ale i poważnym zagrożeniem dla zdrowia osób na nie uczulonych. Niestety, zdarza się, że osoba z alergią na zwierzęta domowe nie chce się rozstać ze swoim pupilem. Gdy jednak sierść ukochanego kota, psa, chomika wywołuje alergię, tworzy się błędne koło. Czy można więc żyć ze zwierzakiem, który uczula?

Objawy alergii na zwierzęta domowe można załagodzić, nie pozwalając psu i kotu spać w łóżku i lizać swojej twarzy.

Alergia na zwierzęta domowe: psa, kota, rybki, papugę... Czy można żyć ze zwierzakiem, który uczula?

Alergia na zwierzęta domowe - psa, kota, chomika czy ulubioną papugę - często kończy się rozstaniem ze zwierzęciem - a to tragedia zarówno dla dziecka, jak i dla człowieka dorosłego. Czasem więc decydujemy się na życie z uciążliwymi objawami alergii, byle tylko nie narażać siebie i ukochanego zwierzaka na dramat rozłąki. - Lekarzowi bardzo trudno zalecić pozbycie się psa lub kota. Kiedyś usłyszałam od uczulonej kobiety, że prędzej ona wyprowadzi się z domu, niż odda kota. Nie chciała robić przykrości swojemu dziecku. Niestety, nie możemy jednocześnie odczulać pacjenta i godzić się na pozostawienie źródła uczulenia, bo to jest błędne koło - mówi prof. Karina Jahnz-Różyk z Zakładu Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Usunięcie alergenu jest podstawą leczenia. W szczególnych sytuacjach zgadzamy się na kontakt ze zwierzętami w czasie terapii odczulającej, ale dotyczy to ludzi zawodowo z nimi związanych: weterynarzy, osób pracujących przy koniach. W przypadku właścicieli zwierząt domowych, a szczególnie dzieci, możemy tylko złagodzić przebieg reakcji alergicznej, ale raczej nie podejmujemy się leczenia, zanim alergeny nie zostaną usunięte z otoczenia.

Silne alergeny zwierzęce

Alergeny zawarte w sierści, moczu, ślinie, piórach i naskórku zwierząt są niezwykle silne. Najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Utrzymuje się w mieszkaniu przez długi czas, nawet wtedy, gdy kot już w nim nie przebywa. Wśród psów zdolność do wywoływania uczuleń zależy w dużym stopniu od rasy (psy śliniące się częściej wywołują uczulenia). Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie, myszy. Szczególnie agresywne alergeny zawiera ich mocz, ponieważ zwierzęta te wydalają z nim znaczną ilość białek, a właśnie białko jest odpowiedzialne za alergię. - Chodzi o fragmenty białek, nazywane epitopami. Jesteśmy już w stanie je wydzielić - tłumaczy prof. Karina Jahnz-Różyk. - To szansa na skuteczniejsze leczenie właścicieli zwierząt.

Ważne

Ważne

Najlepszy kot dla alergika

W twierdzeniu, że białe koty są mniej alergenne od innych, jest sporo przesady. Ale prawdą jest, że białka zawarte w sierści białego kota różnią się nieco od białek kotów "kolorowych". Wiadomo też, że hormonalnie czynne koty uczulają bardziej. Wniosek? Najlepszy dla alergika jest biały wykastrowany samiec.

Alergia na zwierzęta domowe - podstępna i tajemnicza choroba

Przebieg alergii na zwierzęta domowe zależy od wielu czynników: od indywidualnych predyspozycji, natężenia alergenów w otoczeniu, skażenia środowiska, nawet stanu psychicznego pacjenta. Może pojawić się nagle bądź rozwijać etapami. Bywa, że nieoczekiwanie ustępuje, albo tli się w ukryciu, by kiedyś ponownie wybuchnąć. Decydując się na zwierzę w domu, warto zrobić sobie testy alergiczne, ale nawet ujemny wynik testu nie gwarantuje, że za jakiś czas nie uczulimy się na alergeny zwierzęce. Z kolei, gdy test jest dodatni, to wcale nie musi oznaczać alergii, a jedynie predyspozycję, która być może nigdy się nie rozwinie. To, czy czworonożny domownik po jakimś czasie nie stanie się naszym wrogiem, jest więc praktycznie nie do przewidzenia. Przyszłość należy do badań genetycznych, które na nasze szczęście postępują dość szybko. - Już niedługo można będzie szczegółowo określić, czy ktoś ma skłonność do tej czy innej alergii. Bo to, że dana osoba jest uczulona na pyłki, wcale nie musi jeszcze oznaczać, że uczuli się na sierść zwierząt - podkreśla prof. Jahnz-Różyk. - Choć rzeczywiście często się zdarza tak, że nieleczenie jednej alergii, np. pyłkowicy, może sprawić, że do przebiegu reakcji alergicznej dołączą się nowe alergeny.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Alergik i zwierzę w jednym mieszkaniu - zasady:

Obecność alergenów w mieszkaniu możesz zmniejszyć i zminimalizować lub zlikwidować objawy alergii następującymi sposobami:

  • Twoje mieszkanie musi być urządzone tak, żeby łatwo było w nim sprzątać.
  • Jak najczęściej zmieniaj pościel, pierz narzuty, koce, zasłony, trzep dywany, czyść tapicerkę.
  • Koniecznie używaj odkurzacza z dodatkowymi filtrami.
  • Często otwieraj okna i wietrz pokoje.
  • Jak najczęściej myj ręce i włosy.
  • Co jakiś czas kąp lub choćby spłukuj zwierzę wodą.
  • Nie pozwalaj psu lub kotu spać w łóżku.
  • Co kilka dni trzep i pierz posłanie czworonoga.
  • Nie dopuszczaj do lizania po twarzy.

Alergia na zwierzęta domowe - badania wciąż trwają

Kiedyś uważało się, że dzieci ze skazą atopową należy chronić przed alergenami wziewnymi. Zalecało się wychowanie w sterylnych warunkach i absolutnie z dala od zwierząt - także od rybek domowych, bo pokarm dla nich silnie uczula. Dzisiaj to wszystko już nie jest takie pewne. Poglądy na temat alergii ewoluują. Pojawiają się prace naukowe mówiące o tym, że jeśli od samego początku w otoczeniu dziecka są zwierzęta, to nabiera ono odporności na alergeny. Im więcej wiemy o alergii, tym więcej znaków zapytania. Dla właścicieli zwierząt pocieszeniem może być to, że choć teoretycznie alergia na zwierzęta domowe jest chorobą nieuleczalną, czasem nieoczekiwanie mija.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 13)
Alina, 01.05.2017 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety też miałam kiedyś taki problem. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że nie tylko białko uczula, ale też w pewnym sensie sierść. Właściwie, to w niej znajduje się grzyb, obojętnie, jak bardzo zadbany byłby zwierzak. Przez to, jak byłam w wieku przedszkolnym trzeba było uśpić kota, ponieważ nagle zaczęłam mieć katar co weekend. Przez jakiś czas później miałam rybkę, ale ona mnie nie uczulała. Teraz mam psa, który nie ma sierści, tylko włosy (shih-tzu), ale w przyszłości bardzo chciałabym mieć kota, lecz nie mam takiej możliwości, ponieważ do wyboru ma tylko tego bez sierści w ogóle, a niestety ten zwierzak brzydzi chyba wszystkich. Najgorsze jest to, że testy na obecność alergii nic nie dają, więc nie mogę się wyleczyć.
 
Megi, 25.04.2017 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakimi produktami naturalnymi się leczyles. Ja kupiłam małego kotka i okazało się ze mam alergie. Nie chce go oddawać i chce walczyć z ta choroba.
 
m.g., 26.08.2016 00.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mogę poprosić o email kontaktowy do pana? Jestem bardzo zainteresowana naturalnymi sposobami wyleczenia się z alergii na psa.
 
Łuaksz, 14.04.2016 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , Byłem szczęśliwym posiadaczem alergi na sierść , pyłki i do tego jeszcze astma :) Wyleczyłem się produktami naturalnymi teraz wszystkie te problemy odeszły w zapomnienie nie polecam chodzenia po lekarzach bo będą was faszerować syfem do końca życia .Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym tematem chętnie pomogę 535-576-065 Pozdrawiam Łukasz
 
aliza, 31.10.2015 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dawna męczy mnie bardzo silna astma alegiczna. Czasami mam wrażenie, że wszystko może spowodować atak, chociaż ostatnio, odkąd zaczęłam brać asmenol chyba jest lepiej. Ataki stały się rzadsze i słabsze.
 
Karolina, 08.10.2015 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupiłam dziecku psa. Jednak okazało się, że jestem na niego uczulona ;( nie chciałabym go oddawać, bo mój syn bardzo się z nim zaprzyjaźnił, i sprawia mu wiele radości. Znacie jakieś sposoby?
 
Jagoda, 20.06.2015 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo fajna strona i dużo cennych informacji. Ja jako mama alergika czytam wszystko dotyczące alergii i możliwości jej leczenia u dzieci. Mam wrażenie że coraz więcej dzieci choruje i bierze leki. Niektórzy mówią ,że z alergii sie wyrasta....ja mam nadzieję, że nasz świta sie zmieni i zaczniemy zwracać uwagę na to co jemy, jakich materiałów używamy w otaczającym się świecie i zaczniemy dbać o środowisko naturalne dla przyszłości naszych dzieci.
 
afina, 15.06.2015 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystkim alergikom polecam stronkę odetchnijspokojnie.pl - nie tylko zwierzaki mogą być powodem naszej alergii. Dobrze wiedzieć, jak sobie ułatwić życie, kiedy cierpi się na alergię.
 
Miłek 76, 16.03.2015 15.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem takie informacje dobrze jest jeszcze skonsultować z alergologiem, a ponadto z weterynarzem, ja mam sprawdzoną przychodnię weterynaryjną w chorzowie przy ul. Gałeczki 47. Tam naprawdę jest sprawdzony lekarz
 
Daria, 15.07.2013 17.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przykre jest, że z każdej strony karmieni jesteśmy bzdurstwami. Nie można być uczulonym na sierść, bo ona sama w sobie alergenem nie jest. Uczulenie na sierść to tak naprawdę uczulenie na białko znajdujące się w ślinie, którą pies/kot rozprowadza na sierści myjąc się, złuszczający się naskórek, wydzielina z gruczołów, które na owej sierści się gromadzą. Alergia na "kocią sierść" może być powodowana też kurzem/roztoczami na owej sierści się znajdującym. Sierść sama w sobie nie uczula.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki

Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bąble, opuchlizna i obrzęki....

więcej

299

Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej

Uczulenie (alergia) na słońce to schorzenie, na które każdego lata skarży się wiele osób. Do jej...

więcej

250

ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem

Swędzi cię skóra, masz krostki, czerwone plamy... Alergię skórną może wywołać nie tylko płyn do...

więcej

212

Uczulenie na JAD MESZEK. Jak się objawia alergia na jad meszek?

Alergia na jad meszek jest jedną z popularniejszych alergii na jad owadów. Podczas ukąszenia meszki...

więcej

207

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.