Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Od pewnego czasu w mediach społecznościowych można dostrzec nowy trend. Osoby, które marzą o pięknym uśmiechu, decydują się na tzw. tureckie zęby. Choć efekt końcowy może przyciągać kolejne chętne osoby, to tego rodzaju rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne. Sprawdzamy, na czym polega popularny zabieg.
Jego angielska nazwa: lovage przywołuje miłe i dość jednoznaczne skojarzenia. Niemal we wszystkich kulturach uchodzi za afrodyzjak, ziele magiczne. Hoduj w doniczce, na balkonie i dorzucaj do różnych dań. Znajdziesz dla niego bardzo prozaiczne zastosowania. Niech ci niechciane gazy czy obrzęki nie psują romantycznych wieczorów.
Oczy mówią wiele o naszym zdrowiu, a nawet mogą być zwierciadłem mózgu. Naukowcy wskazali pierwsze sygnały demencji na 12 lat przed diagnozą. Jak się okazuje, może być to wczesną oznaką otępienia.
10 godzin i 26 minut - tyle statystyczny Polak obcuje w ciągu dnia z jaskrawymi ekranami, emitującymi sztuczne niebieskie światło. Od długiego wpatrywania się w gadżety elektroniczne nasze oczy „eksplodują” - łzawią, pieką, swędzą, etc. Co zrobić, by uniknąć tych nieprzyjemnych objawów? Optometrystka Elżbieta Grzesiak podpowiada, jak ćwiczyć oczy, by poprawić wzrok prostymi, ale skutecznymi ćwiczeniami.
Sezon alergiczny już się rozpoczął. Alergicy już szykują chusteczki i lekarstwa, by jakość przez niego przejść. Czy da się zrobić coś, by ten czas nie krążył wyłącznie wokół kichania i zapchanego nosa? Lekarka radzi, jak przeżyć porę alergiczną.
Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.
Skuteczne leki na alergię znajdziesz w każdej aptece. Alergicy mają do wyboru aerozole do nosa, krople do oczu, maści, tabletki. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze można kupić też bez recepty. Zanim któryś wybierzesz, warto wiedzieć, że różnią się składem i działaniem.
Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, jest reakcją organizmu na alergen wziewny - na przykład na pyłki roślin. Problem w tym, że odpowiedź organizmu często przypomina zwykłe przeziębienie. Jak zatem odróżnić katar sienny od zwykłego kataru?
Demencja pojawia się podstępnie i powoli, po cichu odbiera pewne umiejętności, wspomnienia, zdolność komunikacji oraz sprawność. Dochodzi do takiego momentu, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Skazany jest na pomoc i wsparcie bliskich. Naukowcy są wciąż na tropie nowych czynników ryzyka demencji. Wytypowali trzy rzeczy, za którymi najbardziej nie przepada mózg.
Lecznicze właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. Od dawna wykorzystuje ją przemysł kosmetyczny i producenci suplementów. Niewykluczone, że już ją stosowałeś, nawet nieświadomie, sięgając po różne preparaty. Może poprawić urodę, ale nie wierz w cuda typu "włosy rosną jak szalone".
Bez przekłamań, obietnic bez pokrycia, z konkretnymi rozwiązaniami - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) opracowało szczegółowe zalecenia dla chorych na cukrzycę. Można skorzystać z praktycznych podpowiedzi, a nawet gotowego jadłospisu. Dowiesz się także dokładnie, co możesz jeść, a czego absolutnie nie.
"Wolą poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci" Andrzej Duda tłumaczy swoje weto w sprawie dostępu do pigułki dzień po. Wydawałoby się, że ta sprawa nie powinna budzić aż takich kontrowersji. Aż zimny pot oblewa na myśl, jak będzie wyglądała wojna o aborcję, która przecież dopiero przed nami.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.