Rodzaje laserów kosmetycznych i ich zastosowanie

2016-05-18 15:53

Lasery potrafią zdziałać cuda: usunąć przebarwienia, owłosienie, niechciane tatuaże czy blizny, z którymi inne metody nie dawały sobie rady. Które z nich najczęściej stosuje się do poprawiania urody?

Rodzaje laserów kosmetycznych i ich zastosowanie
Autor: Thinkstockphotos.com Laser wykorzystywany jest m.in. do zamykania popękanych naczynek, niwelowania blizn i usuwania niechcianego owłosienia

Spis treści

  1. Czym jest laser?
  2. Jak wygląda depilacja laserowa laserem diodowym?
  3. Lasery w medycynie estetycznej

W celach kosmetycznych lasery stosowane są już niemal od pół wieku. Pierwsze z nich służyły do zabiegów usuwania naczyniaków. Wraz z postępem technologii powstawały kolejne, przeznaczone również do zabiegów upiększających.

Czym jest laser?

Nazwa „laser” to akronim od słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – urządzenie wytwarzające światło poprzez emisję wymuszoną. Emisja wymuszona z kolei to zjawisko fizyczne, w którym elektrony krążące wokół jądra atomu najpierw pochłaniają energię, a potem oddają ją, emitując światło o bardzo szczególnych cechach: ma ono jedną długość fali, jest spolaryzowane, spójne i ma bardzo małą rozbieżność wiązki. Dzięki temu właśnie światło lasera można skupić w wąskiej i cienkiej wiązce roboczej, co umożliwia precyzyjną korektę nawet bardzo małych zmian.

Jak wygląda depilacja laserowa laserem diodowym?

Depilacja laserowa - laser diodowy

Lasery w medycynie estetycznej

Wykorzystywane do celów kosmetycznych lasery dzieli się w zależności od typu źródła światła laserowego, jakie wykorzystuje dane urządzenie, oraz od rodzaju interakcji między światłem, a tkanką. Źródłem światła lasera może być np. gaz, kryształ, półprzewodnik, organiczny barwnik, czy ciało stałe. Wytwarzane przez nie światło, nakierowane następnie na skórę, może na nią oddziaływać w bardzo różny sposób, co zależy m.in. od tego, jak czułe są występujące w danej tkance komórki barwnikowe. Zbyt słaba wiązka nie da efektu, z kolei jeśli światło będzie zbyt silne dla danej partii skóry, po zabiegu mogą na niej pojawić się blizny lub inne uszkodzenia. Dlatego właśnie nie każdy laser nadaje się do wykonywania każdego zabiegu. Obecnie najczęściej wykorzystywane są:

  • Laser diodowy. Źródłem światła jest półprzewodnik – dioda. Lasery tego typu emitują światło o długości fali od 630 do 980 nm. Wykorzystywane są do różnych celów: leczenia trądziku, zamykania naczynek krwionośnych, trwałego usuwania owłosienia, zwalczania cellulitu. Stosuje się je również podczas zabiegów chirurgii dermatologicznej, np. do usuwania kurzajek, brodawek, znamion skórnych, włókniaków, a także zmian przednowotworowych i nowotworowych.
  • Laser argonowy. Źródłem światła jest gaz. Laser argonowy emituje niebieskozielone światło o długości fali 480-515 nm. Laser oddziałuje m.in. na oksyhemoglobinę i melaninę, dlatego lasery argonowe najczęściej wykorzystywane są do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych. Stosuje się je do leczenia zmian naczyniowych, rumienia, „pajączków” , czy małych naczyniaków jamistych.

  • Laser aleksandrytowy. Źródłem światła jest kryształ. Laser emituje falę o długości 755 nm. Stosowany przeważnie do epilacji oraz zamykania naczyń krwionośnych.
  • Laser rubinowy. Źródłem światła laserowego jest rubin (kryształ tlenku glinu). Emituje światło o długości fali 694 nm. Stosowany jest do usuwania przebarwień i tatuaży oraz do usuwania zbędnego owłosienia.
  • Laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag). Emituje promieniowanie o długości fali do 1064 nm. Wykorzystywany jest przede wszystkim do usuwania wszelkich zmian naczyniowych ze skóry bez jej uszkodzenia – m.in. rumienia naczyniowego, znamion naczyniowych płaskich, teleangiektazji i wenektazji, zmian naczyniowych wywołanych opalaniem, i trądziku różowatego.
  • Laser CO2. Wykorzystuje dwutlenek węgla, emituje promieniowanie o długości fali 10 600 nm. Wykorzystywany jest przede wszystkim do zabiegów dermabrazji laserowej, czyli precyzyjnego usuwania powierzchownych warstw naskórka. Stosowany do wygładzania powierzchni blizn, w tym blizn potrądzikowych, niektórych zmian barwnikowych, zmarszczek i nierówności skóry.