PRZESZCZEP WŁOSÓW, czyli metoda uzupełniania i zagęszczania włosów

13 komentarze
Autor: Natalia Skipietrow

Patrzysz w lustro i widzisz błysk skóry tam, gdzie kiedyś była bujna czupryna? Nie możesz się pogodzić z faktem, że przerzedziły ci się włosy? Uważasz, że łysina cię postarza? Możesz się zdecydować na przeszczep włosów - zabieg, który je uzupełni i zagęści. Przeszczep włosów nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i już po kilku dniach możesz wrócić do pracy z nową fryzurą.

Przeszczep włosów

PRZESZCZEP WŁOSÓW, czyli metoda uzupełniania i zagęszczania włosów

Przeszczep włosów to dobre rozwiązane w przypadku, gdy zawiodły inne metody zagęszczania włosów. Przeszczepia się włosy na brwi, skronie, wąsy – wyjaśnia dr Jerzy Kolasiński z Hair Clinic w Poznaniu. – Także na tors, na przykład u osób po zmianie płci, by ukryć blizny po operacji piersi. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że niektórym nie wyrastają włosy łonowe, a nawet rzęsy. Pierwszej próby wykonania przeszczepu włosów na głowie dokonał w 1939 r. japoński lekarz Okuda. Technika była udoskonalana, ale prawdziwą zmianę przyniosło dopiero zastosowanie od połowy lat osiemdziesiątych mini- i mikroimplantów.

Dlaczego włosy wypadają?

Do łysienia może dojść na skutek przejściowych zaburzeń spowodowanych stresem, złą dietą, nieprawidłową pielęgnacją czy chorobą. Najczęstszą przyczyną jest szkodliwe działanie męskich hormonów. Testosteron we krwi pod wpływem enzymów zmienia się na DHT (dihydrotestosteron), który niszczy mieszki włosowe. Jedynie mieszki włosowe na potylicy prawie nigdy nie są wrażliwe na DHT. Dlatego nawet u osób silnie łysiejących zostaje zazwyczaj z tyłu głowy wystarczająca ilość włosów do wykonania transplantacji. Co więcej, są odporne na wypadanie.
U kobiet łysienie androgenowe (utrata włosów pod wpływem męskich hormonów) zdarza się rzadziej. Oznacza niedobór estrogenów. Kobiety łysieją inaczej niż mężczyźni, mają tylko silnie przerzedzone włosy na czubku głowy i w okolicach czoła. Przeszczep jest metodą zagęszczenia włosów. Kobiety stanowią ok. 2 proc. wszystkich operowanych.

Ważne

Ważne

Przeciwwskazania do przeszczepu włosów:

 • poważna choroba: zaawansowana cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia;
 • stany zapalne skóry głowy;
 • łysina zajmująca większość głowy (ostatni stopień łysienia w skali Norwooda);
 • łysienie plackowate;
 • wyraźne zaburzenia hormonalne (u kobiet).

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Najpierw z lekarzem trzeba ustalić nową linię włosów na czole, tak by uzyskać naturalny wygląd. Ta linia jest rysowana na skórze tuż przed samą operacją. Zabieg trwa 1–3,5 godz., w zależności od rozmiaru łysiny, liczby implantów, gęstości ich umieszczania, wieku pacjenta i wybranej techniki. Przed zabiegiem zostaje zastosowane znieczulenie miejscowe i po zabiegu można wracać do domu. Tylko u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne.
Najpierw goli się włosy na potylicy, w miejscu, z którego pobrany zostanie pasek (lub kilka pasków) owłosionej skóry o szerokości 1,0–0,5 cm. Pasek dzieli się na implanty zawierające 1–3 mieszki włosowe. Blizna po pobranym pasku, zazwyczaj milimetrowej szerokości, ukryje się później pod włosami. Miejsce, w które włosy będą przenoszone, nasącza się roztworem soli fizjologicznej, dzięki któremu skóra robi się twardsza.

Techniki przeszczepu włosów

 • Mikroimplanty o średnicy 0,6–0,9 mm wszczepia się we wcześniej przygotowane kanaliki tej samej wielkości w miejscach pozbawionych włosów lub przerzedzonych. Odległości pomiędzy nimi powinny mieć ok. 1 mm, wtedy najlepiej się goją i można osiągnąć optymalną gęstość. Przy dużych ubytkach należy po minimum sześciu miesiącach wykonać zabieg zagęszczający, ale głównie zależy to od oczekiwań pacjenta.
 • Mikronakłucia wykonuje się pod odpowiednim kątem, bo równe ustawienie włosów daje nienaturalny wygląd, podobnie jak zwiększenie liczby włosów w pojedynczym implancie - głowa wygląda wtedy jak szczotka. Jeśli ktoś miał tak zrobiony przeszczep, doświadczony chirurg może to poprawić. U osób, które nieodwracalnie wyłysiały po naświetlaniach, odstępy między implantami są większe, bo skóra jest wtedy gorzej ukrwiona i przeszczep może się nie przyjąć.

Pierwszy tydzień po przeszczepie włosów

Przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się obrzęk i zasinienie, czasem pojawia się niewielki ból. Pacjent zazwyczaj dostaje wyprawkę: leki przeciwbólowe, neomycynę, czyli antybiotyk do spryskiwania skóry głowy przez pierwszy tydzień, oraz plastry żelowe do zimnych okładów. Po kilku dniach, do tygodnia, wszelkie dolegliwości powinny minąć. Małe strupki po nakłuciach odpadną. Po tygodniu nie trzeba już stosować specjalnej pielęgnacji. Z odkrytą głową można wychodzić na słońce i  mróz.

Problem

Problem

"Brak włosów tkwi przede wszystkim w świadomości, bo przecież człowiek nie ogląda się cały dzień w lustrze. Pracowałem w ubezpieczeniach i czułem dyskomfort, że idę rozmawiać z ludźmi, a nie mam włosów. Starałem się nagarnąć jakoś włosy na czubek głowy. Trochę się bałem przed zabiegiem, choć był w gruncie rzeczy prosty, kosmetyczny. Trwał około dwóch godzin. Przez siedem dni nie wyglądałem ciekawie, ale prawie nie bolało. Nie robiłem zimnych okładów, z męskiego lenistwa. Opuchlizna utrzymała się przez dwa dni. Spałem na boku, bo z tyłu głowy trochę ciągnęła blizna po pobraniu paska do implantów. Teraz lepiej się czuję. Człowiek po tym zabiegu lepiej wygląda, nabywa pewności siebie. Ja na dodatek dzięki niemu zmieniłem pracę."

Ile kosztuje zabieg przeszczepienia włosów?

Kliniki podają różne ceny – wszystko zależy od liczby implantów, czyli wielkości łysiny. Cena zabiegu waha się od 1500 do 10 000 zł.
Większość solidnych klinik ma umowy z bankami, więc istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu na operację lub rozłożenia inwestycji na raty. Solidne kliniki udzielają dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów.

O czym należy pamiętać po przeszczepie włosów?

Dr Chromiński uprzedza, że w ciągu dwóch tygodni od operacji przeszczepione mieszki włosowe zgubią włosy, by po trzech miesiącach podjąć ich ponowną dożywotnią produkcję. Dopiero po dalszych trzech miesiącach od przeszczepu włosy urosną na tyle, by można było mówić o fryzurze. W tym momencie potrzebna jest opieka dobrego fryzjera. Zabiegi fryzjerskie można robić już po dwóch tygodniach, bo do tego czasu skóra się wyleczy. Po przeszczepie na brwi, rzęsy, klatkę piersiową trzeba pamiętać, że włosy będą stale rosły, więc wymagają podcinania. Jeśli łysienie nadal postępuje, to po jakimś czasie – roku, dwóch – konieczny jest nowy zabieg wokół miejsca, na które poprzednio przeszczepiono włosy, by wyrównać różnicę.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Zapytaj lekarza:

 • jakie ma doświadczenie w transplantacji włosów, ile zabiegów wykonał;
 • jaką technikę zastosuje (obejrzeć przykładowe zdjęcia);
 • jakie są możliwe powikłania;
 • dowiedz się, czy przeszczepami zajmuje się tylko jeden lekarz, czy jest szansa, że za kilka lat w tej samej klinice można będzie powtórzyć zabieg (jednoosobowe gabinety nie gwarantują ciągłości leczenia chirurgicznego). Sprawdź również informacje o klinice w Internecie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 13)
Justyna, 17.05.2016 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpiałam na łysienie androgenowe, co wydawało mi się bardzo niesprawiedliwe, gdyż to głównie przypadłość Panów. Bardzo trudno było mi się z tym pogodzić, nie chciałam być łysą kobietą. Dlatego zdecydowałam się wykonać przeszczep włosów w Karboklinice w Szczecinie. Kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń, ale z perspektywy czasu niczego nie żałuję. Wręcz przeciwnie. Bliscy znajomi wiedzą o przeszczepie, natomiast reszta niczego nie wie i nawet się nie domyśla, że kiedyś cierpiałam na łysienie.
 
Baśka, 07.04.2016 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż miał robiony jakiś czas temu przeszczep włosów. Biedny zaczął łysieć już w naprawdę młodym wieku ale jakoś bał się iść na zabieg. W końcu stwierdził że raz się żyje a skoro można żyć lepiej to trzeba zaryzykować do czego zresztą od zawsze go namawiałam. Zaczęliśmy szukać dobrej kliniki i w końcu padło na Estetic w Szczecinie . Jechaliśmy kawał drogi ale było warto. Włosy wyglądają tak że w ogóle nie widać że są po przeszczepie. Do tego nie ma w ogóle żadnych blizn. Teraz to już nie te czasy co kiedyś i taki przeszczep jest i mniej inwazyjnie wykonywany i daje lepsze efekty.
 
Dorotka, 30.12.2015 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, odkąd urodziłam dziecko zaczęły się moje problemy z wypadaniem włosów. Stopniowo wypada ich coraz więcej, mocno widać mi przedziałek i ogólnie góra jest przerzedzona. Jest to dla mnie ciężki temat bo jestem młodą osobą i nie chcę być łysa....Poważnie zastanawiam się nad przeszczepem. Szukam dobrego lekarza specjalisty w Szczecinie. Trafiłam na ofertę, gdzie przeszczepy robi lekarz, którego widziałam w telewizji. Myślę, że decydować sie na tak poważny zabieg należy wykonywac tylko u doświadczonych lekarzy specjalistów. Ale i tak wciąż mam wątpliwości, czy się zdecydować...
 
Katrin40, 09.12.2015 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ale dziś zabiegi i przeszczepy to przeżytek.. po co aż tak ingerować w ciało? jak macie delikatne niedoskonałości na twarzy to też od razu idziecie do chirurga, czy jednak troche fluidu załatwia sprawę? dziś też są kosmetyki do włosów :) poczytajcie na http://drhair.de/ rano z makijażem (lub z poranną higieną) posypuje się włosy i mamy od razu efekt zagęszczonych i pogrubionych włosów na cały dzień, bez niepotrzebnych wydatków, zabiegów i spędzonego czasu u kosmetyczek, fryzjerów, lekarzy :)
 
Mike, 06.08.2015 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo ciekawy artykuł !!! Czytałem go jednym tchem :) nie stać mnie jednak na przeszczep, ponadto sporo wydaję na płeć przeciwna HAHAH, używam od 2lat Focus zagęszczanie włosów od firmy Luciano i nie ma lepszej alternatywy można go znaleźć chociażby na portalu hairdoktor.pl . Jeszcze raz .... super artykuł
 
Svetlana, 23.04.2015 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wypadanie włosów zaczęła się w dzieciństwie z 7 lat. Traktowane wielokrotnie, wynikiem niestabilny i niepewny. Tak bardzo, że na skórze głowy prawie wszystkie włosy wypadły, było kilka kieszenie do 5-6 cm. Potem zabrzmiał alarm i rozpoczął intensywne poszukiwania skutecznych metod leczenia. Przeczytaj dużo literatury, porad i opinii na temat leczenia, aż zatrzyma się na chronomedicine klinice w Kijowie. Leczenie trwało 1,5 roku. W ciągu pierwszych 6 miesięcy od zatrzymania leczenia utraty włosów na głowie, a pojawiły się w niektórych miejscach ich wzrost. Dalsza obróbka spowodowało całkowite przywrócenie sierści.
 
antek, 04.06.2014 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi w klinice HDC przeszczepiono włosy z brody - tam nie narzekam na brak owłosienia. Nie spodziewałem się tak spektakularnego efektu jaki ostatecznie został osiągnięty (jak ktoś chce mogę wysłać zdjęcia) . cena uzależniona jest o ilości przeszczepianych grafów - trudno zatem mówić o cenach zabiegów. Mi przeszczepiono ostatecznie 1500 grafów za cenę 3,5 euro od sztuki
 
konradzior, 12.02.2014 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
SAFER charakteryzuje się tym, że jest mało inwazyjny, bezbolesny i szybko po nim powracasz do normalnego stanu sprzed znieczulenia :)
 
Bogdan, 01.02.2014 23.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie mam az takich problemow z wlosami, ale po jakims czasie zauwazylem, ze sa rzadkie. Pomogly mi wtedy zabiegi zageszczajace w salonie black pearl w krakowie, fajna sprawa :)
 
Ferror, 30.12.2013 20.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a po saferze można miec jakieś powikłania czy to bezpieczna metoda?>
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

30

Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

27

Microblading - makijaż permanentny brwi. Na czym polega? Microblading - makijaż permanentny brwi. Na czym polega?

Microblading, czyli brwi od nowa. Po tym zabiegu brwi będą kształtne i równe. Na czym polega...

więcej

25

Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry

Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę wykonywany w...

więcej

25

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.