OPERACJE PIERSI - co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Konsultant: r n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, chirug plastyk; prof. Romuald Dębski, ginekolog-endokrynolog
26 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Na liście najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej pierwsze miejsce zajmuje powiększanie piersi. Przy użyciu skalpela można poprawić także inne mankamenty biustu. Decyzja o operacji piersi musi jednak zostać dobrze przemyślana - rozważ plusy i minusy zabiegu.

Zanim poddasz się zabiegowi plastycznemu, starannie wszystko przemyśl. Właściwą decyzję podejmij po konsultacji ze specjalistami. Zastanów się, czego spodziewasz się po operacji piersi, i dokładnie wyjaśnij to lekarzowi. Ekspert powie, czy twoje oczekiwania można zrealizować i jaką techniką.

Świadoma decyzja o operacji piersi

To odpowiedni moment, by zrobić prosty rachunek: co zyskam, czym ryzykuję. Po pierwsze musisz się liczyć z tym, że rezultat zabiegu może być inny od oczekiwanego. Po drugie operacje plastyczne to drogie przedsięwzięcie, więc rozważ, czy rzeczywiście chcesz wydać tyle pieniędzy.
Odpowiedz sobie też na kolejne ważne pytania. Czy bez problemu zniesiesz ból, jaki pojawi się po poważnej interwencji chirurgicznej? Czy będziesz w stanie podporządkować się reżimowi rehabilitacji pooperacyjnej, np. obowiązkowi noszenia dzień i noc specjalnego ubrania obciskającego? Czy – mimo korzystnych zmian w wyglądzie piersi – zaakceptujesz blizny, które są naturalną konsekwencją interwencji chirurga?
I wreszcie najważniejsze: musisz liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych czy też związanych z zastosowaniem narkozy, bo te, jak wiadomo, mogą się zdarzyć nawet przy najlepszym przygotowaniu do zabiegu.

Ważne

Ważne

Zanim lekarz podejmie decyzję

Decyzję o operacji plastycznej trzeba dobrze przemyśleć. Pamiętaj też, że wszelkie choroby przewlekłe z reguły wykluczają przeprowadzenie zabiegu. Operacji plastycznych piersi nie wykonuje się też u pań, które mają torbiele piersi lub inne zmiany wymagające interwencji chirurgicznej.
Lekarz zleci wykonanie serii badań. Od uzyskanych wyników zależy, czy zabieg będzie można wykonać, o ile nie masz jakichś schorzeń, o których wcześniej nie wiedziałaś. Zwykle robi się: morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, EKG (po 40. roku życia), ocenę krzepliwości krwi, USG i mammografię piersi oraz szczepienie przeciwko żółtaczce typu B.

Jak wybrać chirurga, który wykona operację piersi?

Musisz wiedzieć, czy chirurg posiada odpowiednie certyfikaty i należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków oraz czy specjalizuje się w zabiegu, któremu chcesz się poddać. Dowiedz się również, jakie opinie na jego temat mają inni pacjenci (tu pomocne są fora internetowe). 
Idealny lekarz powinien wyjaśnić, czego możesz się spodziewać po danej operacji, odpowiedzieć na wszystkie pytania, przedstawić szczegółowy plan leczenia oraz prawdopodobne rezultaty zabiegu, krok po kroku wyjaśnić, co będzie robił, jakie są możliwe powikłania i jak klinika jest przygotowana do zapewnienia ci bezpieczeństwa. Powinien też porozmawiać z tobą na temat motywacji, która skłoniła cię do podjęcia decyzji o operacji plastycznej. 
W domu jeszcze raz wszystko przeanalizuj. Oceń, czy lekarz udzielił konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi, czy interesował go twój stan zdrowia, czy nie obiecywał zbyt wiele, czy używał określeń "najlepsza”, „najnowocześniejsza” itp. Im bardziej zachwalał swoje metody, tym bardziej bądź czujna. Zastanów się też, czy za supernowoczesny zabieg nie podał podejrzanie niskiej ceny. Przemyśl wszystko starannie jeszcze raz, przecież chodzi o twoje bezpieczeństwo.

Co można zmienić przy pomocy operacji piersi

Chirurgicznej korekcie można poddać każdą część piersi. Najczęściej likwiduje się defekty, które zdaniem kobiet szpecą je.

  • Powiększenie piersi

Zwykle pod tkankę gruczołową lub mięsień piersiowy wszczepia się implant wypełniony silikonem. Na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym chirurg potrzebuje ok. godziny. Pacjentka pozostaje w klinice dobę. Chociaż zdarza się to rzadko, po operacji mogą się pojawić alergiczne reakcje na ciało obce. Szwy zdejmuje się po 2 tygodniach lub stosuje się szwy wchłanialne. Zanim to jednak nastąpi, należy nosić stanik formujący i podtrzymujący biust, nie dźwigać i nie spać na brzuchu. Nawet po zdjęciu wszystkich szwów i zagojeniu się ran stanik trzeba nosić całą dobę przez co najmniej 6 tygodni po operacji. Formę odzyskuje się po 2–3 miesiącach. Bezpośrednio po operacji nowe piersi mogą się wydawać nieco obrzęknięte, słabiej reagować na dotyk. Większość objawów ustępuje. Za zabieg trzeba zapłacić 7–8 tys.

  • Czasowe powiększenie piersi

To najnowszy i mało inwazyjny sposób powiększania piersi. Do zabiegu wykorzystuje się gęsty żel zawierający stabilizowany kwas hialuronowy, który jest ważnym strukturalnym elementem skóry, tkanki podskórnej, łącznej. Żel utrzymuje się w organizmie 1–2 lata w zależności od stanu tkanek miękkich, wieku, stylu życia i aktywności fizycznej. Preparat ten jest stosowany do powiększania wyniosłości piersiowych, niwelowania asymetrii piersi, np. w przypadku wrodzonej wady. Najlepsze rezultaty osiąga się przy powiększaniu piersi symetrycznych, gdy np. z miseczki A chcemy osiągnąć B. Żel jest wstrzykiwany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym pod gruczoł piersiowy. Wykonanie zabiegu jest proste i nie wymaga szczególnego postępowania po jego przeprowadzeniu. Zaleca się jednak noszenie specjalnego biustonosza przez pierwsze tygodnie. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących, u pań po powiększeniu piersi implantami, zagrożonych rakiem piersi, mających torbiele lub inne zmiany w zapisie USG lub mammografii.
Do ogólnych przeciwwskazań zalicza się choroby tarczycy, schorzenia wątroby i nerek, ostre i przewlekłe infekcje, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, zaburzenia krzepliwości krwi, miesiączkę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie przez 1–2 tygodnie, zaburzenia czucia. Koszt to ok. 14 tys. zł.

  • Wciągnięte brodawki

Operuje się je dość rzadko. Taka deformacja jest skutkiem zbyt krótkich przewodów mlekowych. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj u tych kobiet, które raczej nie planują już urodzenia dziecka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1,5 godziny. Tego samego dnia wraca się do domu. Szwy usuwa się po około 10 dniach. Po operacji brodawki mogą być przez pewien czas mniej wrażliwe na dotyk i w większości przypadków kobieta traci możliwość karmienia piersią. Zabieg kosztuje 1,5–2 tys. zł.

  • Korekcja asymetrii piersi

Asymetria piersi dotyczy wszystkich kobiet. Ale gdy jest bardzo wyraźna, bywa przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Utrudnia też kupno odpowiedniej bielizny i ubrań. Istnieją trzy sposoby rozwiązania tego problemu. Można powiększyć zbyt małą pierś, zmniejszyć lub podnieść większą albo połączyć obie techniki. Uzyskanie odpowiedniego kształtu piersi zajmuje chirurgowi 2–3 godziny. Po operacji zwykle nie ma powikłań. Koszt zabiegu to 8–10 tys. zł.

  • Zmniejszenie piersi

Przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa 3,5–4 godziny. Polega na usunięciu części tkanki gruczołu piersiowego i skóry. Blizny goją się ok. 2 tygodni. Kobieta traci możliwość karmienia piersią. Operacje takie przeprowadza się u pań, dla których duży biust stanowi problem psychiczny lub jest przyczyną deformacji lub bólów kręgosłupa. Zakres zabiegu ustala się indywidualnie, ale zwykle piersi zmniejsza się o kilka numerów. To jedna z trudniejszych operacji. Przy dużym biuście trudno jest przesunąć szypułę, na której osadzona jest brodawka. Jeśli zostanie ona przeniesiona nieumiejętnie, może dojść do martwicy tkanek. Dlatego często najpierw wycina się brodawkę wraz z otoczką, a następnie przeszczepia się ją we właściwe miejsce, już po usunięciu nadmiaru tkanki i skóry. Operacja kosztuje 8–9 tys. zł.

  • Podniesienie piersi

Polega na usunięciu nadmiaru skóry i podniesieniu oraz odpowiednim ukształtowaniu gruczołu piersiowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a szwy są usuwane po 2 tygodniach. Blizny są prawie niewidoczne, a po zabiegu rzadko występują powikłania. Koszt operacji to 7–8 tys. zł.

Problem

Problem

Czy po powiększeniu piersi można karmić dziecko?

U pań, które nie rodziły albo planują kolejne ciąże, implanty umieszcza się pod mięśniem klatki piersiowej. Taki zabieg nie powoduje z reguły kłopotów z karmieniem piersią. Nie wpływa też na powstawanie nowotworów piersi czy chorób autoimmunologicznych. Po zakończeniu karmienia trzeba wymienić implanty i wykonać tzw. lifting, który podniesie i ujędrni piersi. Po zmniejszeniu biustu natomiast karmienie piersią jest często niemożliwe.

Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 26)
Rita082, 09.04.2018 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odnosze wrażenie, że wiekszość kobiet skupia się na wyborze chirurga, a zapomina, że powodzenie operacji zależy również od odpowiednio dobranych implantów. Piersi powiększyłam w zeszłe wakacje, implantami Mentor. Jestem zadowolona- efekt subtelny, estetyczny dla oka, piersi sa pełne, ładnie uniesione. Wybralam tego producenta, bo to bezpieczne implanty, z dożywotnią gwarancją i bardzo niskim odsetkiem powiklań.
 
Joanna, 23.10.2017 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nigdy nie slyszalam o tabletkach na powiekszanie piersi. Wiem ze mozna zrobic to operacyjnie. Ogladam czesto programy w tv gdzie kobiety decyduja sie na powiekszenie piersi. Widac, ze niektorym kobietom tylko wieksze piersi do szczescia potrzebne. I czemu nie?? Jesli to potrafi je uszczesliwic i zaakceptowac to trzeba szczesciu pomoc. Kazda z nas kobiet powinna rowniez pamietac o regularnych badaniach. Kiedys czytalam wypowiedz kobiety, ktora po powiekszeniu piersi zaniedbala to. Euforia- tak to tlumaczyla. Ze szczescia zapomniala o trosce. Ale nie na dlugo, zaczela sie badac i pewnie bada dalej. Tak jak ja.
 
NIUSIA, 12.10.2017 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"OPERACJE PIERSI - co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Zbadaj piersi, sprawdź czy nie ma w nich guza, czy są zdrowe. Naucz siuę badać palpacyjnie, jeśli nie ogarniasz może braster to dobre wyjście. Myśląc o piersiach bardziej bym myślała o ich zdrowiu niż wyglądzie. "
 
Aleksandra, 11.07.2017 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sceptycznie nastawiona do tabletek na powiększenie piersi,znalazłam pochlebne opinie w internecie na temat perfect bust, kupiłam stosuję już miesiąc i rzeczywiście widać różnice, nie jest to efekt operacji plastycznej,ale myślę,że pół rozmiara jak najbardziej. Naprawdę polecam https://www.purefun.pl/glowna/584-perfect-bust-preparat-powiekszajacy-piersi.html
 
Wiktoria190000, 22.01.2017 21.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem już rok po operacji i najważniejsze to robić to co lekarz każe. Miałam koleżankę, która tego nie robiła i później miała ohydne efekty. Przede wszystkim trzeba być bardzo delikatnym w stosunku do piersi, nawet podczas mycia. Nie wolno uprawiać sportów, spać na brzuchu, kupić odpowiedni stanik żeby nie miały możliwości ruchu i dobrze się goiły.
 
fatima, 30.08.2016 16.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli ktos chce tylko ujedrnic to niech pocwiczy a jesli chodzi o zabieg to warto isc do na prawde dobrego i sprawdzonego specjalisty,
 
Angela, 12.08.2016 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto jeszcze pamiętać o odpowiednim staniku po operacji. Mój lekarz polecił mi firmę YajLee. Biustonosz pozwolił moim piersią na spokojną regenerację, a tym samym osiągnięcie oczekiwanego efektu :)
 
Ewelina, 30.06.2016 06.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Możesz powiedzieć jak te tabletki działają czy nie ma po nich skutków ubocznych tj. tycie całego ciała??
 
Ewelina, 29.06.2016 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny pomocy!! Chciałabym sobie powiększyć piersi ale się trochę boje jak to wszystko będzie wyglądać czy wytrzymam ból i jak te piersi będą wyglądać za parę lat, może mi któraś z Pań udzielić odpowiedzi??
 
M., 23.02.2016 11.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdura! 90 proc. kobiet ma łagodne zmiany w piersiach tzn torbiele, większe, mniejsze, bardziej lub mniej liczne. Absolutnie nie jest to przeciwwskazaniem do operacji powiększania piersi implantami silkikonowymi. Ja miałam przeprowadzony zabieg i nie mam żadnych dolegliwości, trzeba regularnie badać się, niezależne od tego czy ktoś miał zabieg czy też nie! Polecam klinikę warszawską, moim zdaniem najlepszą w Polsce, klinikę dr Szczyta. Pozdrawiam gorąco najukochańszy personel i oczywiście Dr. Dziękuję za profesjonalizm i opiekę!
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

192

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. Na czym polega odchudzające i antycellulitowe działanie endermologii? Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. Na czym polega odchudzające i antycellulitowe działanie endermologii?

Endermologia to masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Dzięki temu...

więcej

164

Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

136

Drenaż limfatyczny. Na czym polega masaż limfatyczny i kto może go stosować? Drenaż limfatyczny. Na czym polega masaż limfatyczny i kto może go stosować?

Drenaż limfatyczny to masaż ciała pobudzający krążenie krwi i limfy. Drenaż możesz wykonać, gdy...

więcej

133

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Lakieru hybrydowego nie zmywa się acetonem tylko ściąga z paznokci np. kopytkiem po uprzednim nasączeniu ich acetonem. Można kupić gotowe folie z nasączonym wacikiem lub samemu przygotować folię,...

Cera trądzikowa z zaskórnikami wymaga szczególnej pielęgnacji. Proponuję zastosowanie preparatów miejscowych zawierających retinoidy lub kwas azelainowy. Można dodatkowo pod kontrolą lekarską...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.