Blepharoplastyka: na czym polega zabieg korekcji powiek?

2021-07-20 12:34

Blepharoplastyka tzw. korekcja powiek pomaga uporać się ze zmorą wielu kobiet, czyli opadającymi powiekami. Niestety dodają one lat i tylko do pewnego momentu dają się skorygować makijażem. Bywa nawet, że utrudniają widzenie. W niektórych przypadkach pomóc może właśnie tylko blepharoplastyka. Sprawdź, kto może poddać się korekcji powiek i jakie są przeciwwskazania do zabiegu!

Blepharoplastyka (korekcja powiek) 
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest blepharoplastyka?
  2. Blepharoplastyka: kto może poddać się korekcji powiek? 
  3. Blepharoplastyka: kiedy wykonuje się zabieg?
  4. Blepharoplastyka: jak przebiega zabieg?
  5. Blepharoplastyka: jakie są zalecenia do zabiegu? 
  6. Blepharoplastyka: zabieg nie dla wszystkich 
  7. Blepharoplastyka: ile kosztuje zabieg? 
Wizyta u chirurga plastyka

Czym jest blepharoplastyka?

Blepharoplastyka, czyli korekcja powiek to operacja usuwająca nadmiar skóry oraz tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Zabieg estetyczny wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu całkowitym na życzenie. Blepharoplastyka zwykle trwa około godziny. 

Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki.

Nazwa blepharoplastyka pochodzi od greckiego słowa blepharon, czyli „powieka”.

Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, nie jest to poważna operacja, a jedynie zabieg estetyczny.

Blepharoplastyka może również nie spełniać w 10 proc. oczekiwań pacjenta i dlatego należy wcześniej zgłosić się na konsultacje z lekarzem wykonującym plastykę powiek (czasami również z psychologiem). W każdym przypadku decyzję o poddaniu się zabiegowi trzeba bardzo dokładnie i poważnie przemyśleć.

Blepharoplastyka: kto może poddać się korekcji powiek? 

Blepharoplastyce mogą poddać się kobiety i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Regularne zażywanie leków i leczenie mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Kandydaci do zabiegu muszę być również zrównoważeni psychicznie i myśleć realnie o efektach zabiegu. Korekcja powiek może znacznie poprawić zarówno wygląd twarzy i samopoczucie, jak i postrzeganie przez innych ludzi.

Kobiety nie mogą być operowane w czasie miesiączki. Przed zabiegiem nie można palić papierosów i spożywać alkoholu. Nie wolno również zażywać aspiryny i witaminy E na 10 dni przed zabiegiem. Zabiegu nie wykonuje się również, gdy pacjent jest chory i zażywa antybiotyki.

Pacjent poddający się blepharoplastyce musi poinformować lekarza o swoich dolegliwościach, chorobach, zażywanych lekach, suplementach i alergiach.

Przeczytaj także: Wypełnianie ust i usuwanie zmarszczek wokół ust - popularne zabiegi estetyczne

Przed zabiegiem konieczna konsultacja

Blefaroplastykę wykonuje się u pacjentów zarówno ze wskazań estetycznych z powodu postarzającego, zmęczonego wyglądu okolicy oka, jak i wskazań czynnościowych. Korekcji powiek mogą poddać się pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do zabiegu przez chirurga plastycznego w trakcie szczegółowej konsultacji przedoperacyjnej i, u których jednocześnie nie występują przeciwwskazania do operacji - powiedział dr Piotr Stabryła, specjalista chirurgii plastycznej z Kliniki Dr Szczyt.

Blepharoplastyka: kiedy wykonuje się zabieg?

Na korekcję powiek decydują się głównie osoby w wieku dojrzałym, w których skóra powiek straciła elastyczność i stała się obwisła. W takich przypadkach tworzą się nieestetyczne worki pod oczami, skóra jest pomarszczona, a cierpiąca z tego powodu osoba wygląda na wiecznie zmęczoną i dużo starszą niż w rzeczywistości.

Wiszących powiek nie można ukryć po makijażem. Nie można też poprawić ich wyglądu, stosując drogie kremy. Bywa, że bardzo obwisła skóra przeszkadza w noszeniu okularów optycznych i utrudnia funkcjonowanie. Są również osoby znacznie młodsze, które zmagają się z problemem obwisłych powiek. Bardzo często problem opadających powiek jest rodzinny, uwarunkowany genetycznie.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Pacjent jest w pełni poinformowany o przebiegu zabiegu i przewidywanych efektach. Do plastyki powiek wymagane są badania laboratoryjne krwi w zależności od rodzaju znieczulenia i chorób współistniejących, najczęściej: morfologia krwi, czasy krzepnięcia, poziom elektrolitów. Przeciwwskazaniami do blefaroplastyki są najczęściej zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, nieprawidłowe badania krwi w ocenie chirurga - wyjaśnił dr Piotr Stabryła w rozmowie dla Poradnika Zdrowie. 

Blepharoplastyka: jak przebiega zabieg?

Blepharoplastyka (tzw. korekcja powiek) to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (górne powieki) lub w płytkim znieczuleniu ogólnym (dolne powieki).

Przed zabiegiem na powiece rysuje się linie, po których będą poprowadzone cięcia. Pierwszą linię chirurg rysuje na powiece, w miejscu, gdzie naturalnie się ona załamuje, następnie pęsetą chwyta nadmiar skóry i rysuje drugą linię, która tworzy tzw. oczy Kleopatry, nieco przedłużone na boki. Ważne, aby rysunek był wykonany perfekcyjnie. Dzięki niemu chirurg usunie tyle skóry, ile potrzeba, aby powieki swobodnie się domykały.

Gdy operuje się powieki górne w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa jedynie dwa ukłucia przy znieczuleniu, a później zabieg przebiega bez bólu. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe. Usunięcie tych przepuklin w dolnych powiekach nie jest już takie proste, ponieważ znajdują się one głębiej, pod mięśniami oka, i częściowo usuwa się je lub wykonuje transpozycję (przemieszczenie) w przypadkach głębokich oczodołów. Po usunięciu nadmiaru skóry lekarz zakłada na powiece szew ciągły, czyli jedną nicią chirurgiczną zszywa całą powiekę. Potem na szew zakłada się plaster.

Na zabieg warto przyjść z osobą towarzyszącą, która pomoże dotrzeć do domu po operacji.

Przeczytaj także: Zabieg medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?

Na czym polega zabieg?

Operacja może obejmować wycięcie nadmiaru skóry powiek, plastykę mięśni oraz częściową resekcję lub transpozycję tłuszczu okołogałkowego. Ponadto może występować konieczność przeszczepu tłuszczu. Zakres i rodzaj zabiegu ustalany jest w trakcie konsultacji przedoperacyjnej z pacjentem. Czas zabiegu ok. 60-90 minut w zależności od zakresu operacji - podsumował dr Piotr Stabryła. 

Blepharoplastyka: jakie są zalecenia do zabiegu? 

Po zabiegu blepharoplastyki zaleca się spanie na wznak przez pierwsze siedem dni. Przez cały tydzień nie wolno również wytężać wzroku. Makijaż można nakładać dopiero 7-10 dni po zdjęciu szwów. Wtedy również ustępuje obrzęk okolic oczu. Przez około miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego i przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego, dlatego o opalaniu twarzy nie może być mowy.

Tuż po zabiegu można odczuwać ciągnięcie i szczypanie operowanych powiek. Przez kilka następnych dni utrzymuje się zasinienie i obrzęk. Można sobie wtedy pomagać, wykonując okłady z lodu. Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do twarzy, ponieważ mogą pojawić się odmrożenia. Kilka kostek lodu należy owinąć wcześniej bawełnianą lub lnianą ściereczką, lub zakładając chłodzące okulary.

Po ok. 5-7 dniach lekarz zdejmuje szwy. Wtedy trzeba codziennie przemywać oczy i stosować krople, gdy pojawia się łzawienie. Po 10-14 dniach można już wrócić do pracy. Nie zakłada się opatrunku po zabiegu, a jedynie mały plaster, który może utrudniać widzenie.

Przeczytaj także: Chirurgia jednego dnia, czyli operacja i do domu

Kiedy blizny po szwach stają się niewidoczne?

Powrót do normalnego funkcjonowania codziennego w zależności od rodzaju zabiegu przewidywany jest po 7-14 dniach. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne: w powiekach górnych w naturalnym fałdzie nad brzegiem rzęsowym, a w powiekach dolnych ok. 3 mm pod linią rzęs. Po zdjęciu szwów zaleca się natłuszczanie okolicy operowanej i ochronę przed światłem UV - przekazał dr Piotr Stabryła. 

Blepharoplastyka: zabieg nie dla wszystkich 

Blepharoplastyka nie jest wykonywana, gdy pacjent choruje na:

Przed zabiegiem wykonuje się standardowe badania krwi oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania.

Blepharoplastyka: ile kosztuje zabieg? 

Korekcję opadających powiek można wykonać do dwóch razy w życiu, efekt zabiegu utrzymuje się około 10-20 lat. 

Cena plastyki powiek

Plastyka powiek górnych kosztuje 6-8 tys. złotych, plastyka powiek dolnych 8-10 tys. złotych - powiedział dr Piotr Stabryła. 

Ekspert
dr n. med. Piotr Stabryła, specjalista chirurgii plastycznej

Autor: dr n. med. Piotr Stabryła

Dr n. med. Piotr Stabryła jest specjalistą chirurgii plastycznej. Ukończył studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uzyskał tytuł doktora nauk medycznych broniąc pracę pt. „Ocena wyników leczenia pacjentów po septorynoplastyce z osteotomią operowanych z powodu pourazowego zniekształcenia nosa”. Pracuje na stanowisku starszego asystenta w Oddziale Klinicznym Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej USK nr 1 w Łodzi. Jest współautorem publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (The International Society of Aesthetic Plastic Surgery - ISAPS) oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Jako uczestnik licznych szkoleń i konferencji krajowych oraz zagranicznych nabiera doświadczenie z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Sonda
Czy korzystasz z takich zabiegów?